Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Відкритість-замкненість, монологічність-діалогічність у роботі практичного психолога




Спілкування, будучи суб’єкт-суб’єктною взаємодією, перед­бачає певний душевний настрій людини, моральну готовність брати у ньому участь. Звичай­но, до справжнього спілкування ми готові не завжди.

Вже сам вступ до спілкування є своєрідним моральним кро­ком людської особистості. Інколи нам цей крок дається легко і ми його й не помічаємо. Ін­ко­ли вступ до спілкування стає для нас святом, радістю. Інколи ж ми змушуємо себе прислухатися та розмовляти з іншим…

Одна з вимог гармонійного спілкування – відкритість.

Відкритість – здатність до спілкування, до прийняття у свій внутрішній світ «надлишкових» щодо нього цінностей і смислів інших «Я», буття загалом і до відповідної цьому перебудови власної суб’єктивності.

Протилежним закритості є поняття замкненості.

Замкненість – відсутність здатності до спілкування, вик­лю­чна зосередже­ність на внутрі­шніх цінностях і проблемах у своє­му цілісному життєвому аспекті [10, c.307].

Не варто абсолютизувати те чи інше поняття. За різних об­ставин люди є відкритими та замкненими.

Відкритість вимагає деякої внутрішньої пластичності від психолога (здат­ність, сприймаючи проблеми інших, водночас за­лишатися самим собою, збері­гати та поновлювати гармонію між власним «Я» і тим, що прийняте до нього), інте­лігентності. Від­чу­ва­ти чужі потреби як власні можна лише доти, доки не втра­чені відчуття і свідомість «власного» як такого.

Іншими характеристиками суб’єкта спілкування є діалогіч­ність та моно логічність.

Діалогізм та діалогічність – здат­ність суб’єкта сприймати і враховувати право­мір­ність, внутрішню обґрунтова­ність не лише власної думки, а й ін­ших способів міркування і висловлювань, що їх втілюють. «Діа­логічний суб’єкт» чує не тільки себе, він входить у послі­довність мислення свого партнера по спілкуван­ню, зважає на його під­ста­ви, його внутрішню логіку і цим ра­ди­кально відрізняється від суб’єкта монологіч­ного, для якого іс­нує лише одна логіка, один смисл, один голос – його власний [10, с.324].

Монологічне спілкування – поширена форма спілкування, яка припускає позиційну нерівноправність партнерів. Моноло­гічне спілкування – це «суб’єкт-об’єктне» спілкування.

До монологічного спілкування відноситься:

імператив – авторитарна, директивна форма впливу на парт­нера, з метою досягнення контролю над його поведінкою і вну­трішніми установками, змушення до пе­вних дій чи рішень. Осо­бливість імперативу – в тому, що кінцева мета спілкування («Бу­деш робити так, як я скажу») не завуальована. Засоби впливу у процесі подібного спілкування: накази, вказівки, розпорядження, вимоги, покарання, заохочення;

маніпуляція – найпоширеніший вид людського спілкування; вплив на партнера.

Маніпуляція – це умисне і приховане спонукання іншої лю­дини до переживання певних станів, прийняття рішень і ви­ко­нання дій, необхідних для досягнення ініціатором своїх власних цілей.

Важлива відмінність маніпулятивного стилю поведінки по­лягає в закритості цілей від об’єкта маніпуляції. Розкриття мети веде до руйнування маніпуляції, і спілкування переходить в агресивний чи асертивний стиль.

До рис маніпуляції відносяться:

- усвідомленість маніпулятором своїх цілей та засобів;

- прихованість цілей маніпулятора;

- прихованість засобів маніпулятора;

- прийняття адресатом на себе відповідальності за те, що відбувається [13].

Психолог не має права маніпулювати клієнтом, з метою отри­мання власної вигоди, звернення до них певних клієнтів, а також діяти таким чином, щоб опинитися монополістами у своїй галузі, але заради досягнення певних результатів своєї роботи, дотриму­ю­чись при цьому принципу «Не нашкодь», він може використову­вати деякі маніпулятивні техніки.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-04-15; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 398 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2298 - | 2067 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.