Кафедра дошкільної педагогіки, психології та фахових методик
Предмет «Теорія та технології роботи з різними категоріями дітей»
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 3
Методичні підходи
У роботі вихователя з гіперактивними, повільними та демонстративними дітьми у дошкільному навчальному закладі та сім’ї
Тема. Методичні підходи у роботі вихователя з гіперактивними, повільними та демонстративними дітьми у дошкільному навчальному закладі та сім’ї
Мета: розкрити напрями та особливості роботи вихователя дітей дошкільного віку з дітьми таких категорій, як гіперактивні, повільні та демонстративні, дібрати комплекс корекційних вправ для роботи з ними.
ПЛАН
I. Організаційна частина
II. Теоретичні питання
Тести
1. Гіперактивність, демонстративність, повільність дошкільників, їх причини.
2. Психолого-педагогічна підтримка гіперактивних, демонстративних і повільних дітей в умовах дошкільного навчального закладу та сім’ї.
ІІІ. Практична частина
1. Робота в групах (6 груп по 4-5 чол.)
Кожна група студенів отримує завдання:
1) подивитися фрагмент відеозапису, добірку фотоматеріалів та виявити ознаки прояву гіперактивності, повільності та демонстративності у дітей дошкільного віку та дати оцінку поведінці дитини;
2) визначити можливі причини виникнення гіперактивності, повільності, демонстративності;
3) дібрати методи, вправи, ігри для роботи з гіперактивними, повільними, демонстративними дітьми дошкільного віку, які можна використати вихователеві в умовах дошкільного навчального закладу;
4) розробити поради для батьків щодо особливостей виховання та навчання гіперактивних, повільних, демонстративних дітей дошкільного віку.
2. Презентація роботи груп студентів:
1. Повторна демонстрація фрагменту відеозаписів, фотоматеріалів та коментування студентів щодо виявлення ознак гіперактивності, повільності, демонстративності.
2. Визначення можливих причин такої поведінки дитини.
3. Проведення ігор, вправ для дітей дошкільного віку обраної категорії (провести 4-5 вправ, ігор).
4. Презентація порад для батьків щодо особливостей виховання та навчання гіперактивних, повільних, демонстративних дітей дошкільного віку.
ІV. Підсумки заняття, оцінювання практичної роботи.
Список рекомендованої літератури:
1. Адаптація дитини до школи / [упоряд.: С. Максименко, К. Максименко, О. Главник]. – К.: Мікрос – СВС, 2003. – 111 с.
2. Альтхерр П. Гиперактивные дети: корекция психомоторного развития / П. Альхтер, Л. Берг. – М.: Академия, 2004. – 160 с.
3. Баєв Б.Ф. Чи знаєте ви свою дитину?
4. Брязгунов И. П. Непоседливый ребёнок или всё о гиперактивных детях / И. П. Брязгунов, Е. В. Касатикова. – М.: Психотерапия, 2008. – 202 с.
5. Гуцало Е. У. Психологічна допомога гіперактивним дітям / Е. У. Гуцало. – Актуальні проблеми практичної психології. – Херсон, 2006. – С. 77-80.
6. Детская психодиагностика и профориентация / Ред. сост. Л. Д. Столяренко. Серия «Учебники, учебные пособия». – Ростов-на-Дону: «Феникс», 1999. – 384 с.
7. Заваденко Н. Н. Гиперактивность и дефицит внимания в детском возрасте: [учеб. пособие] / Н. Н. Завденко. – М.: Академия, 2005. – 255 с.
8. Петрюк І. М. Гіперактивність та дефіцит уваги в дитячому віці як фактор шкільної дезадаптації / І. М. Петрюк // Міжнародна наук.-практ. конференція «Трансформація особистості в умовах соціально-політичних та економічних змін». – Чернівці, 2007. – С.529 – 534.
9. Пихтіна Н. П. Профілактика та соціальна робота з дітьми девіантної поведінки: навч.-метод. посіб. / Н. П. Пихтіна, Р. Г. Новгородський. – Ніжин: вид-во НДУ ім. М.Гоголя, 2007. – 239 с.
10.Пихтіна Н. П. Профілактика та соціальна робота з дітьми девіантної поведінки: [навч.-метод. посіб.] / Н. П. Пихтіна, Р. Г. Новгородський. – Ніжин: вид-во НДУ ім. М.Гоголя, 2007. – 239 с.
11.Піддубіна Н. Гіперактивність старших дошкільників: причини та психологічна підтримка дітей // Гуманізація навчалдьно-виховного процесу. – Спец. випуск 4. – Частина 1. – Слов’янськ, 2010. – С.223- 230.
12.Синдром дефицита внимания с гиператиквностью у детей / А. В. Грибанов, Т. В. Волокитина, Е. А. Гусева, Д. Н. Подоплекин. – М., 2004. – 243 с.