Облік води, що подається, ведеться на насосній станції. Для цього на насосній станції встановлені дифманометри (на напірних трубопроводах).
Для дощувальної машини «Фрегат» поливна норма встановлюється краном-водоміром по заданій швидкості руху.
Крім того проводять технічне обслуговування, облік та контроль за усуненням аварійних пошкоджень та підтримання пропускної здатності мережі.
При технічному обслуговувані намагаються профілактично попередити аварійні пошкодження або виявляють та ліквідують їх, щоб забезпечити безперервну роботу зрошувальної мережі протягом вегетаційного періоду.
В обов’язки експлуатаційного штату у вегетаційний період входять постійні спостереження за підтриманням тиску, витрат води в головах трубопроводів, за показами приладів, що фіксують ці показники. Всі дані заносять у відповідний журнал.
1.3 Підготовка зрошувальної мережі до зимового періоду
Після закінчення поливного сезону всю зрошувальну мережу із спорудами і дощувальні машини необхідно ретельно підготовити до зимової консервації.
Всі основні роботи проводяться до настання заморозків.
Закрита зрошувальна мережа звільняється від води через гідранти "Фрегатів" (Гф-1,2,3,4,5,9,10) за допомогою насоса БМП-80м, крім того на понижених місцях трубопроводів передбачені водовипуски: гідранти опорожнювачі Го-1 та гідранти підключення ДМ з опорожнювачем ГФО-2,6,10,12 для спорожнення трубопроводу в поглинаючі колодязі.
Характер пошкоджень на трубопроводах, які потребують ремонту безпосередньо після спорожнення системи від води, зводиться до розладу муфтових, розтрубних, фланцевих та інших з'єднань, утворення тріщин на трубах або їх поломки, пошкодження арматури і фасонних частин в колодязях, виривання колії на поворотах та ін.
Причинами таких пошкоджень є нерівномірність осідання ґрунту над трубопроводами в основі колодязів, де розташовані арматура і фасонні частини, а також гідравлічні удари.
Порушені стики азбестоцементних труб демонтують, ставлять нові кільця і муфтові з'єднання вмонтовують знову.
Труби з пошкодженнями замінюють на нові. Повздовжні та поперечні тріщини у фасонних частинах заварюють, фасонні частини і арматуру з дефектами необхідно замінити на нові.
Ревізії підлягають всі засувки на мережі, затвори, зворотні клапани та інша арматура. Після огляду і ремонту їх густо змазують солідолом і іншим мастилом і закривають на консервацію.
Паралельно з роботами на мережі ведуть перевірку і ремонт насосного і силового устаткування насосних станцій, ліній електропередач, зв’язку.
Стан і роботу обладнання відображають у наступних документах:
- журналах роботи та технічних оглядів обладнання;
- журналі роботи насосної станції, який ведеться черговим машиністом та затверджується завідуючим насосної станції;
- паспортних книгах насосів та двигунів.
1.4 Експлуатація трубопровідної арматури
Експлуатація арматури охоплює велику кількість операцій, які виконують для забезпечення безперебійної роботи зрошувальної мережі. До них відносяться управління арматурою в процесі роботи основного об'єкта, технічні огляди і технічний догляд, монтаж арматури при заміні, яка вийшла або виходить з ладу; конструкцій; - і вхідний контроль арматури, що надходить для заміни.
Арматура повинна використовуватися суворо за призначенням, відповідно до вказівок в технічному паспорті і технічних умовах, стандартах або особливих умовах замовлення. Запірну арматуру використовувати в якості регулюючої або дросельної не дозволяється.
Перед пуском в роботу зрошувальної мережі необхідно перевірити роботу трубопровідної арматури. Колодязі очищують від бруду, а трубопроводи перевіряють на герметичність. При необхідності проводять ремонтні роботи запірно-регулюючої та допоміжної арматури, щоб підготувати мережу до заповнення водою.
Призначення запірної арматури перекривати потік води в трубопроводах (засувки, вентилі, крани). На експлуатованій закритій зрошувальній мережі встановлено 8 засувок на головному і розподільчих трубопроводах.
Перед монтажем засувки необхідно трубопроводи ретельно відчистити від грязі, сміття, піску і т.д.; законсервовані на тривалий термін зберігання засувки розбирають, видаляють протикорозійну змазку, потім збирають, перевіряють на легкість ходу при відкритті і закритті та випробують на герметичність водою, робочим або пробним тиском. При заповненні мережі водою засувки в голові трубопроводу привідкривають на ходу шпинделя. Наявність шуму в засувках свідчить про їх негерметичність та необхідність ремонту.
При монтажу засувок фланці встановлюють на трубопроводі без перекосів при повній відповідності отворів в болтах з отворами в фланцях засувок. Затяжку болтів здійснюють гаєчним ключем, не допускаючи перекосів на перетяжок. Гідравлічні випробування можливі тільки при повністю відкритій засувці.
Відкривати засувку необхідно повністю до верхніх упорів дисків, а закривати – нормальним зусиллям для створення щільності. Підтяжку сальника, у випадку необхідності, здійснюють рівномірно без перекосів.
Різьбову частину шпинделя засувки періодично змазують.
Виявлену нещільність в прокладці між корпусом і кришкою усувають шляхом підтягування болтів, скріплюючи кришку і корпус.
Рис. 1.1. Схема паралельної засувки з електричним приводом:
1-запірний диск; 2- корпус; 3- кришка; 4- шпіндель; 7-електропривід; 8-маховик.
До аераційної арматури відносяться вантузи. Вони призначені для періодичного видалення повітря з трубопроводів при експлуатаційному режимі роботи системи.
При огляді вантузів перевіряють цілісність поплавка, з цією ж метою на поплавок через повітряно-спускний отвір нажимають тонким дротом, і якщо при цьому виходить повітря, а потім вода, це свідчить про те, що вантуз справний. Несправністю в роботі вантуза може бути засмічення отвору, в цьому випадку отвір прочищається.