Внутрішня/зовнішня СВ
Підходи до розуміння того, що таке корпоративна соціальна відповідальність у підприємницькій діяльності:
1 Базовий рівень - обов'язкова складова соціальної відповідальності - передбачає виконання таких зобов'язань: своєчасна сплата податків, виплата заробітної плати, по можливості - надання нових робочих місць (розширення робочого штату).
2 Другий рівень соціальної відповідальності бізнесу передбачає забезпечення працівників адекватними умовами не тільки роботи, але і життя: підвищення рівня кваліфікації працівників, профілактичне лікування, будівництво житла, розвиток соціальної сфери. Являє собою реалізацію соціально відповідальної поведінки заради економічної вигоди. Такий тип відповідальності називається «корпоративною відповідальністю».
3. Третій, вищий рівень відповідальності передбачає благодійну діяльність і не мають на меті отримання економічних вигод.
У цілому всі підходи єдині в одному: соціальна відповідальність - це відповідальність організації перед усіма людьми та організаціями, з якими вона стикається в процесі діяльності, і перед суспільством в цілому.
Дуже часто під «соціальною відповідальністю бізнесу» розуміється благодійність. Тотожні ці поняття? Однозначно ні. Під благодійництвом розуміють надання матеріальної допомоги нужденним. Вона може бути спрямована також на заохочення і розвиток будь-яких суспільно значущих форм діяльності (наприклад, захист навколишнього середовища, охорону пам'яток культури). Це один із критеріїв, що входять у систему оцінки соціальної відповідальності бізнесу.
Єдиних критеріїв оцінки соціальної відповідальності суб'єктів бізнесу поки немає, вони можуть бути різними в залежності від ряду факторів: розміру компанії, виду здійснюваної діяльності, географічних сегментів і т.д.
Практично всі експерти розділяють соціальну відповідальність на дві великі групи: внутрішню і зовнішню. Окремо виділяється такий показник соціальної відповідальності, як сплата податків.
Більшість експертів вважає, що будь-яка організація тільки тоді є соціально-відповідальною, коли вона повною мірою виплачує всі встановлені законодавством податки, є законослухняною. При цьому підкреслюється, що в даний момент для бізнесменів Росії це практично нереально через надлишкову податкового тиску, нераціональної системи оподаткування та фактичної неможливості сплати всіх встановлених податків без загрози для існування самого бізнесу.
До внутрішньої соціальної відповідальності експерти відносять ділову практику щодо власного персоналу, всього, що стосується розвитку людських ресурсів на підприємстві чи фірмі.
Зовнішня складова соціальної відповідальності бізнесу, на думку експертів, викликає найбільшу кількість суперечок щодо того, що відносити до даної сфери.
До внутрішньої соціальної відповідальності бізнесу можна віднести | До зовнішньої соціальної відповідальності бізнесу можна віднести |
1 Безпека праці 2Стабільність заробітної плати 3 Підтримання соціально значимої заробітної плати, яка дозволяє утримувати сім'ю, давати дітям освіту і, крім цього, забезпечує стабільний споживчий попит 4 Додаткове медичне та соціальне страхування співробітників 5 Розвиток людських ресурсів через навчальні програми та програми підготовки та підвищення кваліфікації 6 Надання допомоги працівникам у критичних ситуаціях (серйозне захворювання, що вимагає дорогого лікування та призводить до тривалого відсутності працівника на місці, смерть або нещасний випадок з родичами та ін) Слід відзначити важливість саме цього напрямку, вказуючи на те, що «відділи кадрів у великих компаніях давно перейменовані у відділи по розвитку людських ресурсів і вкладення в співробітників компанії приносить найбільшу фінансову віддачу для фірми | 1 Спонсорство і корпоративна благодійність (всі експерти відзначають, що благодійність є однією із складових соціальної відповідальності бізнесу) На думку експертів і менеджерів, які взяли участь у дослідженні, даний напрямок найбільш характерно для більшості компаній Росії. 2 Сприяння охороні навколишнього середовища 3 Взаємодія з місцевим співтовариством і місцевою владою 4 Готовність брати участь в кризових ситуаціях. Наприклад, надання допомоги постраждалим в результаті стихійного лиха - надання теплих речей, можливості зв'язку з родичами, надання транспортних засобів, надання матеріальної допомоги через перерахування грошових коштів до спеціального фонду та ін 5 Відповідальність перед споживачами товарів і послуг (випуск якісних товарів) |
7. Категорії «мораль», «етика», «СВ»
У нинішніх високодинамічних умовах розвитку цивілізації підприємництво покликане враховувати людські та соціальні аспекти впливу бізнесу на працівників, споживачів, а також сприяти вирішенню проблем суспільства в цілому. Люди, як правило, очікують від бізнесу не тільки високих економічних результатів, а й істотних досягнень з точки зору соціальної мети і соціальних інтересів. Підприємці повинні активно діяти в таких сферах, як захист довкілля, охорона здоров'я і суспільна безпека, громадянські права, захист інтересів споживача тощо. Бізнес має бути соціальне відповідальним. Таке бачення його ролі вельми актуальне в умовах України.
Одна з актуальних проблем сьогодення — роль і значення бізнес-етики етики індивідуальної праці та особистої відповідальності. Вона постає нині в ширшому і гострішому соціально-історичному контексті. Йдеться про формування трудової етики сучасного суспільства, яка приходить на зміну традиційній; інакше кажучи — про формування "економічної людини" з новими стимулами до праці й новою трудовою мотивацією. Приголомшливо, але факт: найчудовіші ідеї наших нинішніх економістів сьогодні розбиваються, як правило, об той же здавна не помічений камінь спотикання: бракує людини-хазяїна, котра з ентузіазмом береться за справу, орієнтуючись на адресовані їй економічні реформи.
Професійна робота будь-якого працівника організації пов’язана з дотриманням етичних норм взаємовідносин з колегами, підлеглими, партнерами. Дотримання етики ділових відносин є одним з основних критеріїв оцінки професіоналізму як окремого працівника, так і організації в цілому.
Етика - система моральних принципів, яка зобов’язує відрізняти правильну поведінку від неправильної. Як видно з цього визначення, розуміння ділової етики багато в чому залежить від системи загальних і особистих цінностей менеджерів і виконавців.
Важливо розрізняти етику всередині організації та етику взаємовідносин організації з навколишнім середовищем.
Мораль – це система поглядів і уявлень. норм і оцінок, принципів, правил і переконань, у межах яких регулюється поведінка людей.
Основні етичні проблеми бізнесу
9. (Основні принципи етики, згруповані за категоріями):
Принципи персональної етики – можуть бути названі мораллю, оскільки вони відображають загальні очікування кожної людини в будь-якому суспільстві. Це такі принципи, які ми намагаємося прищепити нашим дітям і яких очікуємо від інших. Вони включають:
· турбота про благополуччя;
· повага права інших бути самостійним;
· надійність і чесність;
· добровільне підпорядкування закону (за винятком громадянського непокори);
· справедливість;
· відмова від несправедливого переваги над іншими;
· благодійність, можливість приносити користь;
· попередження шкідливих наслідків.