Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Програма статистичного спостереження.




Статистичне спостереження завжди здійснюється згідно з відповідним чином розробленою програмою спостереження.

Програма спостереження – це перелік питань, на які треба одержати відповіді при даному статистичному спостереженні. Це система показників, яка всебічно характеризує об`єкт дослідження. Від того, наскільки якісно розроблена програма спостереження, залежить успіх проведення всього статистичного дослідження і об`єктивність одержаних даних. Виконання програми статистичного спостереження залежить й від того, що прийнято за одиницю сукупності, вона завжди під­порядковується меті та завданням дослідження.

 

А.Кетле у свій час сформулював три правила створювання програми спостереження: 1. бажано включати лише ті питання, на які необхідно отримати відповіді для вирішення поставленого завдання;

2. не треба включати питання, на які не можна отримати відповіді достатньої якості; 3. не повинні включатися питання, які можуть визвати недовіру обстежуваних суб`єктів відносно мети спостереження. Ці правила не втратили свого значення і зараз.

 

Програма статистичного спостереження має відповідати таким вимогам:

 

1) вона повинна містити тільки необхідні та істотні запитання, і не слід включати до неї зайві запитання, які можуть ускладнити одержання і розробку даних;

 

2) редакція запитань мусить бути конкретною і ясною, щоб усі розуміли їх значення однозначно. Недоцільно вносити до програми іншомовні слова;

 

З) запитання програми слід записувати у логічній послідовності (спочатку – загальні запитання, а потім – більш конкретні), а також таким чином, щоб можна було відповідями на одні запитання контролювати відповіді на інші запитання, тобто програма має містити контрольні запитання;

 

4) програма по можливості повинна забезпечувати порівнянність даних з попереднім дослідженням цього об`єкта і з іншими дослідженнями, які були проведені в інших країнах.

Питання програми спостереження розміщуються в статистичних формулярах, які часто називають бланками. Застосовуються два види формулярів: індивідуальний (картковий) та списковий.

 

Зрозуміло, що як би добре не були сформульовані питання програми спостереження, забезпечити найбільш чіткі відповіді на поставлені запитання завжди може допомогти інструкція. Інструкція – сукупність роз`яснень та вказівок щодо програми спостереження. Її можна надрукувати на формулярі спостереження, і вона може бути окремим документом. В ній наводяться відповіді на запитання, а іноді й приклади заповнення. Її значення особливо зростає тоді, коли статистичне спостереження проводиться особами, які не мають спеціальної статистичної освіти (наприклад, при перепису населення).

 

Основна мета програми спостереження в кримінально-правовій статистиці – це побудова системи показників, таким чином, щоб вони відображали увесь процес боротьби зі злочин­ністю. Тому програма повинна включати до себе показники, які характеризуватимуть: 1) рівень, структуру і динаміку злочинності, причини і умови злочинності, особливості особи злочинців і 2) діяльність усієї системи правоохоронних органів по боротьбі зі злочинністю. Аналогічно має бути сформована програма спостереження в інших галузях правової статистики.

 

Програма спостереження у цивільно-правовій статистиці повинна ділитися на дві частини з метою характеристики своїми показниками: 1) стан цивільних правовідносин, які знаходяться на розгляді у правозастосовчих органах (органах суду, нотаріату), їх структуру і динаміку; причини, які сприяли порушенню цивільного законодавства; склад сторін (відповідачів та позивачів) і 2) діяльність цих органів.

 

Аналогічно повинна розроблятися і програми спостереження у інших галузях правової статистики.

 

 

__________

Практичне завдання 1. Дайте визначення об’єкта, одиниці спостереження та одиниці сукупності при: а) обліку адміністративних правопорушень; б) обліку неповнолітніх, що притягнуті до кримінальної відповідальності.

Практичне завдання 2. До якого виду статистичного спостереження слід віднести: а) реєстрацію вчинених злочинів; б) реєстрацію кримінальних справ, розглянутих судом протягом півріччя; в) перепис населення; г) щомісячний звіт юрисконсульта про кількість поданих позовів; д)звіт про кількість виданих виконавчих листів за рік; е) інвентаризація судових справ, що перебувають на розгляді в Миколаївському окружному адміністративному суді станом на кінець року; є анкетування студентів з метою виявлення порушень їхніх прав викладачами.

Практичне завдання 3. Для вивчення соціально-демографічних та морально-психологічних характеристик потерпілих від шахрайства необхідно провести спеціальне статистичне спостереження. Які питання повинна містити програма спостереження?

Практичне завдання 4. Змоделюйте статистичне спостереження з обраного Вами питання (наприклад, тютюнопаління серед молоді, вчинення адміністративних правопорушень неповнолітніми тощо). Проведіть власне статистичне спостереження за створеною моделлю.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-04-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 458 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Ваше время ограничено, не тратьте его, живя чужой жизнью © Стив Джобс
==> читать все изречения...

2222 - | 2164 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.