З метою забезпечення належної охорони місця події та збереження слідів злочину необхідно визначити основні завдання, які вирішуються за під час огляду.
Завдання огляду місця події полягають у вилученні слідів злочину та інших речових доказів, з'ясуванні обстановки, а також інших обставин, що мають значення для провадження.
Залежно від конкретної ситуації, під час огляду місця події можна також встановити джерела додаткових відомостей про подію злочину, з'ясувати, які сліди можуть залишитися на одязі та тілі осіб, які брали в ньому участь, встановити обставини, що сприяли події злочину, і визначити характер оперативно-розшукових заходів, які слід проводити, враховуючи одержані під час огляду місця події фактичні дані.
Завдання огляду місця події:
- безпосереднє вивчення слідчим обстановки місця події для з'ясування характеру й обставин події;
- виявлення, збирання, закріплення, попереднє дослідження, оцінка слідів і речових доказів;
- одержання інформації для висування та перевірки версій щодо події, яка розслідується;
- одержання даних для організації оперативно-розшукових заходів та використання допомоги громадськості, переслідування злочинця, встановлення особистості злочинця, мотивів вчинення злочину;
- виявлення причин і умов, які сприяли чи полегшили вчинення злочину.
Конкретні завдання огляду місця події залежать від методики розслідування певного виду злочинів.
До загальних тактичних положень огляду місця події відносяться:
а) своєчасністьпроведення, тобто проведення його відразу ж, як тільки виникне необхідність;
б) невідкладність: закон дозволяє при потребі проводити огляд місця події до внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань;
в) об'єктивність, тобто дослідження та фіксація усього виявленого при огляді в тому вигляді, в якому це було насправді. Усе виявлене слід описувати в протоколі огляду послідовно, не віддаючи переваги ні одній з версій, які перевіряються;
г) повнота досягається широким використанням науково-технічних прийомів та засобів збирання доказів. Слідчий повинний володіти знаннями з криміналістики, знанням механізму утворення слідів. Повноту огляду забезпечують також спостережливість, уважність і терпіння слідчого;
д) активність огляду забезпечується тим, що слідчий проводить його відповідно до свого службового становища, незалежно від спонукань зацікавлених осіб. Він виявляє творчу ініціативу, наполегливість та завзятість, цілеспрямованість у визначенні задач огляду;
е) методичність та послідовність огляду полягає в правильній організації і планомірності проведення огляду, врахуванні специфіки об'єктів, які оглядаються, застосуванні найбільш ефективних прийомів та засобів. Послідовність забезпечує суворо визначений порядок дій при огляді;
є) єдине керівництво оглядом. Це означає, що всі учасники огляду працюють під керівництвом слідчого (прокурора), який є організатором усього комплексу робіт, в результаті яких будується мисленнєва модель події.
Об’єкти та стадії огляду
Значення слідчого огляду в процесі розслідування злочинів дуже велике. Під час його проведення виявляється і попередньо досліджується значна кількість важливих слідів злочину та злочинця (об’єктів огляду).
Об’єкти огляду – це різноманітні речі матеріального світу, обстановка (наслідки) вчинення злочину, сліди злочину і злочинця, інші сліди (сліди-відбитки, сліди-предмети і сліди-речовини), предмети, документи, тощо.
Об'єктами оглядуна місці події є:
а) саме місце події (місцевість або приміщення);
б) місцевість або приміщення поза місцем події;
в) живі особи;
г) предмети (знаряддя та сліди злочину, злочинця);
д) труп;
е) документи;
ж) тварини та їх трупи;
з) транспортні засоби.
Огляд місця події складається з декількох етапів:
1) підготовчого;
2) робочого;
3) заключного.
В процесі огляду застосовуються різні методи:
При концентричному методі огляд ведеться по спіралі від периферії до центра, при цьому центр може бути не визначений (сліди боротьби, сліди крові в декількох місцях, предмети розкидані).
Ексцентричний метод полягає в тому, що огляд може починатися по спіралі від центра місця події до його периферії.
Розбивка на квадрати – вся розглянута місцевість поділяється (подумки або відзначається спеціальними номерками) на квадрати і кожен квадрат оглядається послідовно (коли немає вираженого центру).
Лінійний (фронтальний) – рухи відбуваються від кордону до кордону зліва направо, вгору і вниз. Транспортні магістралі, береги річок та озер оглядаються лінійним способом – вздовж дороги із захопленням узбіч.
Вузловий (квадратний) метод під вузлом розуміють ту частину обстановки, на якій зосереджені найбільш істотні сліди та інші речові докази. Це може бути труп з навколишнім оточенням і слідами, місце проникнення в схованку, квартиру, зламаний сейф, тощо.