Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Інструктажі з охорони праці

План

Вступ

1. Інструктажі з охорони праці

Висновок

Список використаної літератури.

Вступ

Працівники, під час прийняття на роботу та періодично, повинні проходити на підприємстві інструктажі з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також з правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих.

За характером і часом проведення інструктажі з питань охорони праці (далі - інструктажі) поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.

Інструктажі з питань охорони праці проводяться на всіх підприємствах, установах і організаціях незалежно від характеру їх трудової діяльності, підлеглості і форми власності. Мета інструктажу -навчити працівника правильно і безпечно для себе і навколишнього середовища виконувати свої трудові обов'язки.

Навчання та iнструктаж з питань охорони праці повинен проводиться з усiма працiвниками в процесі їх трудової діяльності незалежно від форми власностi та видів діяльності підприємства. Крім того, наказом Держнаглядохоронпраці від 23.12 1993р. №196 затверджено Перелік робіт з підвищеною небезпекою, які передбачають спеціальне навчання і перевірку знань з питань охорони праці не рідше одного разу на рік. На підприємствах на основі Типового положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці (Наказ Держнаглядохоронпраці від 04.04.1994г. №30) з урахуванням специфіки виробництва розробляються і затверджуються їх керівниками відповідні Положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці, формуються плани-графіки проведення цієї роботи, з якими повинні бути ознайомлені всі працівники.

 

Інструктажі з охорони праці

Основним нормативно-правовим актом, що встановлює порядок та види навчання, а також форми перевірки знань з охорони праці, е НПАОП 0.00-4.12-05 "Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці".

На підприємствах на основі Типового положення розробляються і затверджуються відповідні положення про навчання з питань охорони праці. Працівники при прийнятті на роботу і періодично у процесі роботи, а також учні, курсанти, слухачі та студенти під час трудового і професійного навчання проходять на підприємстві за рахунок роботодавця навчання й перевірку знань з охорони праці відповідно до професії, з надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків, правил поведінки у разі аварій, а також відповідні інструктажі з охорони праці.

Навчання і перевірка знань з питань охорони праці посадових осіб проводиться під час прийняття їх на роботу і періодично один раз на три роки.

Позачергове навчання і перевірка знань посадових осіб, а також фахівців з питань охорони праці проводяться при переведенні працівника на іншу роботу або призначенні його на іншу посаду, що потребує додаткових знань з питань охорони праці.

Посадові особи, у тому числі фахівці з питань охорони праці підприємств, де стався нещасний випадок (професійне отруєння), груповий або зі смертельним наслідком, повинні протягом місяця пройти позачергове навчання і перевірку знань з питань охорони праці, якщо комісією з розслідування встановлено факт порушення ними вимог нормативно-правових актів з охорони праці.

Позачергове навчання з метою ознайомлення з новими нормативно-правовими актами з охорони праці може проводитися у формі семінарів.

Підвищення рівня знань працівників з питань охорони праці ґрунтується на принципі безперервності навчання, яке має забезпечуватись у закладах освіти і у процесі трудової діяльності та принципі пріоритетності життя людини відносно результатів виробничої діяльності.

Організація навчання з питань ОП повинна здійснюватись у відповідності з вимогами статті 18 ЗУ «Про охорону праці» та на основі Типового положення про проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці НПАОП 0.00-4.12-05. Згідно з цим Положенням проводиться вивчення основ охорони праці у навчальних закладах і під час професійного навчання працівників на підприємстві; організовується навчання і перевірка знань з питань охорони праці на підприємстві; проводиться спеціальне навчання і перевірка знань з питань охорони праці працівників, зайнятих на роботах з підвищеною небезпекою; навчання і перевірка знань з питань охорони праці посадових осіб під час прийняття на роботу і в процесі роботи, а також при переведенні працівників на іншу роботу на тому ж підприємстві.

Вивчення навчальних дисциплін «Основи охорони праці» та «Охорона праці в галузі» у вищих навчальних закладах проводиться за типовими навчальними програмами та робочими навчальними програмами.

Роботодавець розробляє та затверджує відповідні положення з ОП, щорічні плани-графіки навчання та перевірки знань посадових осіб та інших працівників підприємства.

Встановлено такі форми навчання:

- інструктажі

- технічні матеріали

- курсове навчання

- спеціальне навчання та перевірка знань

- перевірка знань посадових осіб

- підвищення кваліфікації

- навчання студентів і учнів навчальних закладів

Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи, а також учні, курсанти, слухачі та студенти під час трудового і професійного навчання проходять на підприємстві за рахунок роботодавця інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, подання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також правил поведінки у разі виникнення аварії.

На підприємстві на основі Типового положення, з урахуванням специфіки виробництва та вимог нормативно-правових актів з ОП, розробляється відповідне положення про навчання з питань охорони праці, а також формується план графіків проведення навчання та перевірки знань з питань ОП з якими мають бути ознайомлені працівники.

Організація навчання та перевірки знань з питань ОП працівників, у тому числі під час професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації на підприємстві здійснюють працівники служби кадрів або інші спеціалісти, яким роботодавцем доручена організація цієї роботи.

Перед перевіркою знань на підприємстві для працівників організовують навчання: лекції, семінари та консультації. Перевірка знань працівників здійснюється комісією з перевірки знань з питань охорони праці підприємства, склад якої затверджується наказом керівника. Головою комісії призначається керівник підприємства або його заступник з охорони праці. До складу комісії входять спеціалісти служби охорони праці, представники юридичної, виробничо-технічних служб, профспілки або уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці, але не менше трьох. Усі члени комісії повинні пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці. Формою перевірки знань є тестування, залік або іспит (усний або письмовий), за екзаменаційними білетами складеними на основі затвердженого переліку питань. Результати перевірки знань оформляються протоколом засідання комісії та видаються посвідчення тим працівникам, хто виконує роботи підвищеної небезпеки. При незадовільних результатах працівники протягом одного місяця повинні пройти повторне навчання і повторну перевірку знань.

Посадові особи та інші працівники, зайняті на робота, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою та Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, проходять щорічне спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з ОП, які можуть проводитись як безпосередньо на виробництві, так і на іншому суб’єкті господарської діяльності, який отримав відповідний дозвіл. Навчання посадових осіб згідно з переліком проводиться під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, згідно Типовим тематичним планом і програмою навчання з питань охорони праці посадових осіб. Відповідно до Переліку посад таке навчання проводиться у Головному навчально-методичному центрі Держгірпромнагляду, галузевих навчальних центрах, навчальних закладах та установах, які отримали відповідний дозвіл на навчання з питань охорони праці.

Інструктажі з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих повинні проходити всі працівники підприємства під час прийняття на роботу, та періодично відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.

За характером і часом проведення інструктажі з питань охорони праці поділяють на вступний, первинний, повторний, позаплановий і цільовий.

Вступний інструктаж проводиться з усіма працівниками, які приймають на постійну або тимчасову роботу, незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади; з працівниками інших організацій, які прибули на підприємство і беруть безпосередню участь у виробничому процесі або виконують інші роботи для підприємства; з учнями та студентами, які прибули на підприємство для проходження трудового або професійного навчання; з екскурсантами у разі екскурсії на підприємство.

Вступний інструктаж проводиться спеціалістом служби охорони праці або іншим фахівцем, на якого наказом накладено ці обов’язки в кабінеті охорони праці або спеціально обладнаному приміщенні. Програма та тривалість інструктажу затверджуються керівником підприємства і повинна містити інформацію, яку власник зобов’язаний, відповідно до вимог кодексу законів про працю, повідомити працівнику при прийнятті на роботу. Запис про проведення вступного інструктажу робиться в журналі реєстрації вступного інструктажу, а також у наказі про прийняття на роботу.

Первинний інструктаж проводиться до початку

роботи безпосередньо на робочому місці з працівником новоприйнятим (постійно чи тимчасово); який переводиться з одного структурного підрозділу до іншого; який виконуватиме нову для нього роботу; відрядженим працівником іншого підприємства, який бере безпосередню участь у виробничому процесі на підприємстві. Проводиться з учнями, курсантами; слухачами та студентами до початку трудового або професійного навчання; перед виконанням кожного навчального завдання, пов’язаного з використанням різних механізмів, інструментів тощо. Він може проводитися як індивідуально, так і з групою осіб однієї професії за діючими інструкціями з охорони праці.

Повторний інструктаж проводиться на робочому місці індивідуально або з групою працівників, які виконують однотипні роботи, за обсягом і змістом переліку питань первинного інструктажу у визначені терміни, але не рідше 1 раз на 3 місяці на роботах з підвищеною небезпекою, для решти робіт 1 раз на 6 місяців.

Позаплановий інструктаж проводиться з працівниками на робочому місці або в кабінеті охорони праці при введенні в дію нових і переглянутих нормативно-правових актів з охорони праці чи внесенні змін та доповнень до них; при зміні технологічного процесу, заміні або модернізації устаткування, сировини, матеріалів, що впливають на стан охорони праці; при порушеннях працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що призвели до травм, аварій, пожеж тощо; при перерві в роботі виконавця робіт більше, ніж на 30 календарних днів для робіт з підвищеною небезпекою, а для решти робіт – понад 60 днів.

Позаплановий інструктаж може проводитися індивідуально з окремим працівником або з групою працівників одного фаху за обсягом і змістом, які визначаються залежно від причин і обставин, що спричинили потребу його проведення. Позаплановий інструктаж проводиться з працівниками на робочому місці або в кабінеті охорони праці:

а) при введенні в дію нових або переглянутих нормативно-правових актів з охорони праці, а також при внесенні змін та доповнень до них;

б) зміні технологічного процесу, заміні або модернізації устаткування, приладів та інструментів, вихідної сировини, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці;

в) порушеннях працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що призвели до травм, аварій, пожеж тощо;

г) перерві в роботі виконавця робіт більш ніж на 30 календарних днів — для робіт з підвищеною небезпекою, а для решти робіт — понад 60 днів.

Цільовий інструктаж проводиться з працівниками:

а) при ліквідації аварії або стихійного лиха;

б) при проведенні робіт, на які відповідно до законодавства, оформлюються наряд-допуск, наказ або розпорядження.

Цільовий інструктаж проводиться з працівниками при ліквідації аварії або стихійного лиха; при проведенні робіт, на які відповідно до законодавства, оформлюються наряд-допуск, наказ або розпорядження.

Цільовий інструктаж проводиться індивідуально з окремим працівником або з групою працівників за обсягом і змістом в залежності від виду робіт, що виконуватимуться.

Первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі проводить безпосередній керівник робіт (керівник структурного підрозділу) або фізична особа, яка використовує найману працю.

Після їх завершення особа, яка проводила інструктаж, проводить опитування та перевірку навичок і визначає можливість допуску тих, хто інструктується, до робіт. Після того у журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці проводяться відповідні записи. Сторінки журналу реєстрації інструктажів повинні бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою. Після навчання і проходження первинного інструктажу працівнику видається один примірник інструкції. Також такий примірник може бути вивішений безпосередньо на робочому місці.

Роботодавець може затвердити перелік професій та посад працівників, які звільняються від повторного інструктажу і участь яких у виробничому процесі не пов’язана з безпосереднім обслуговуванням машин, механізмів, застосовуванням приладів та інструментів, збереженням або переробкою матеріалів тощо.

Первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі проводить безпосередній керівник робіт (начальник структурного підрозділу, майстер). Вони завершуються перевіркою знань у вигляді усного опитування або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці, особою, яка проводила інструктаж.
При незадовільних результатах перевірки знань, умінь і навичок щодо безпечного виконання робіт після первинного, повторного чи позапланового інструктажів, протягом 10 днів додатково проводять інструктаж і повторну перевірку знань.

При незадовільних результатах перевірки знань після цільового інструктажу допуск до виконання робіт не надається. Повторна перевірка знань при цьому не дозволяється.

Про проведення первинного, повторного, позапланового та цільового інструктажів та їх допуск до роботи, особа, яка проводила інструктаж, вносить запис до журналу реєстрації інструктажів із питань охорони праці на робочому місці. Сторінки журналу реєстрації інструктажів повинні бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою.
У разі виконання робіт, що потребують оформлення наряду-допуску, цільовий інструктаж реєструється в цьому наряді-допуску, а в журналі реєстрації інструктажів – не обов’язково.

Перелік професій та посад працівників, які звільняються від повторного інструктажу, затверджується роботодавцем. До цього переліку можуть бути зараховані працівники, участь у виробничому процесі яких не пов’язана з безпосереднім обслуговуванням об’єктів, машин, механізмів, устаткування; застосуванням приладів та інструментів, збереженням або переробкою сировини, матеріалів тощо.

Тематика та порядок проведення інструктажів з питань охорони праці для учнів, курсантів, слухачів, студентів під час трудового і професійного навчання в навчальному закладі визначаються нормативно-правовими актами в галузі освіти.

Інструктажі з питань безпеки життєдіяльності з вихованцями, учнями проводять одночасно з інструктажами з питань охорони праці і містять питання охорони здоров’я, пожежної, радіаційної безпеки, реагування на надзвичайні ситуації, безпеки побуту тощо.
Учні і вихованці, яких інструктують, розписуються в журналі, починаючи з 9-го класу.

Перед початком навчальних занять один раз на рік, а також при зарахуванні або оформленні до закладу освіти вихованця, учня, проводять вступний інструктаж із безпеки життєдіяльності службами охорони праці. За умови чисельності учасників навчально-виховного процесу в закладі понад 200 вищезазначеними службами проводять навчання з вихователями, класоводами, класними керівниками, майстрами, які в свою чергу інструктують вихованців, учнів перед початком навчального року.
Програму вступного інструктажу розробляють у закладі освіти на основі орієнтовного переліку питань вступного інструктажу з безпеки життєдіяльності. Програма та порядок проведення вступного інструктажу з безпеки життєдіяльності затверджує наказом керівник закладу освіти.
Запис про вступний інструктаж роблять на окремій сторінці журналу обліку навчальних занять.

Первинний інструктаж з безпеки життєдіяльності проводять на початку заняття в кожному кабінеті, лабораторії, майстерні, спортзалі тощо, наприкінці навчального року перед початком канікул, а також за межами закладу освіти, де навчально-виховний процес пов’язаний з використанням небезпечних або шкідливих для здоров’я факторів. Первинний інструктаж проводять викладачі, вчителі, класоводи, вихователі, класні керівники, майстри виробничого навчання, тренери, керівники гуртків тощо. Цей інструктаж проводять із вихованцями, учнями, а також із батьками, які беруть участь у позанавчальних заходах. Первинний інструктаж також проводять перед виконанням кожного завдання, пов’язаного з використанням різних матеріалів, інструментів, приладів, на початку уроку, заняття, лабораторної, практичної роботи тощо.

Запис про проведення первинного інструктажу робиться в окремому журналі реєстрації інструктажів із безпеки життєдіяльності, який зберігається в кожному кабінеті, лабораторії, майстерні, цеху, спортзалі та іншому робочому місці.

Первинний інструктаж, який проводять перед початком кожного практичного заняття (практичної, лабораторної роботи тощо), реєструють у журналі обліку навчальних занять, виробничого навчання на сторінці предмета в розділі про запис змісту уроку, заняття.
Позаплановий інструктаж з вихованцями, учнями проводять у разі порушення ними вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що може призвести чи призвело до травм, аварій, пожеж тощо, при зміні умов виконання навчальних завдань (лабораторних робіт, виробничої практики, професійної підготовки тощо), у разі нещасних випадків за межами закладу освіти.
Реєстрацію позапланового інструктажу проводять у журналі реєстрації інструктажів, що зберігається в кожному кабінеті, лабораторії, майстерні, цеху, спортзалі тощо.

Цільовий інструктаж проводять із вихованцями, учнями, студентами, курсантами, слухачами, аспірантами закладу освіти у разі організації позанавчальних заходів (олімпіади, турніри з предметів, екскурси, туристичні походи, спортивні змагання тощо), під час проведення громадських, позанавчальних робіт (прибирання територій, приміщень, науково-дослідна робота на навчально-дослідній ділянці тощо). Реєстрація проведення цільового інструктажу здійснюють у журналі реєстрації інструктажів.

 

Висновок

 

Навчання та інструктаж з питань охорони праці має проводиться з усіма працівниками під час їх трудової діяльності незалежно від форми власності і видів діяльності підприємства. Крім того, наказом Держгірпромнагляду від 23.12 1993 р. № 196 затверджений Перелік робіт з підвищеною небезпекою, який передбачає спеціальне навчання і перевірку знань з питань охорони праці не рідше одного разу на рік. На підприємствах на основі Типового положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці (Наказ Держгірпромнагляду від 04.04.1994 р. № 30) з урахуванням специфіки виробництва керівники розробляють і затверджують відповідніПоложення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці, формують плани-графіки проведення цієї роботи, з якими повинні бути ознайомлені всі працівники.

Перед перевіркою знань з охорони праці на підприємстві проводять заняття, лекції, семінари та консультації. Перелік питань для перевірки знань з охорони праці з урахуванням специфіки виробництва складають члени комісії з перевірки знань з питань охорони праці, погоджує служба охорони праці та затверджує керівник підприємства. У складі комісії з перевірки знань з питань охорони праці повинно бути не менше трьох осіб, які в установленому порядку пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці. Результати перевірки знань працівників з питань охорони праці оформляються протоколом. Первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктаж проводить безпосередньо керівник робіт (начальник виробництва, цеху, дільниці, майстер, інструктор виробничого навчання, викладач тощо). Після інструктажу має бути проведене усне опитування, а також перевірка практичних навичок безпечних методів праці. Знання перевіряє той, хто проводив інструктаж. Про проведення первинного, повторного, позапланового інструктажів, стажування та допуск до роботи особи, яка, проводила інструктаж, робить запис у журналі. При цьому обов'язковими є підписи того, кого інструктували, і того, хто інструктував. Журнали інструктажів повинні бути пронумеровані, прошиті та засвідчені печаткою.

Керівник підприємства зобов'язаний видати працівнику примірникінструкції з охорони праці за його професією або розмістити її на його робочому місці.

 

Список використаної літератури:

1. Конституція України // Відмості Верховної Ради України, 2013 ст. 141

2. М.П. Гандзюк, Є.П. Желібо, М.О. Халімовський. Основи охорони праці. К.: Каравела, 2010.

3. Закон України "Про охорону праці" в редакції Закону України від 21 листопада 2002 року N 229-IV // ВВР, 2003, № 2 (10.01.2003), ст. 10



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
 | ЛОГОС ПАРАДИГМИ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ В УКРАЇНІ ТА ДИВЕРГЕНЦІЯ СВІТОВОГО ДОСВІДУ Яцишин Н.З.
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-04-04; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 376 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2253 - | 2077 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.