Ураження судинної системи організму - є одним із головних проявів складного перебігу захворювання при цукровому діабеті та системних сполучнотканинних захворюваннях.
Як стверджують літературні дані, на початку хвороби або під час її перебігу, виникають ураження нирок з патологічними змінами ренальних судин – системними васкулітами. За сучасною класифікацією васкуліти поділяють (Chapel Hill, 1998) на великосудинні, середньосудинні та дрібносудинні. Серед дрібносудинних виділяють васкуліти з імунними комплексами та автоімунний ANCA-позитивний васкуліт. Морфологічно ці захворювання характеризуються внутрішньо органним ураженням ниркових судин середнього калібру та основного стовбуру ниркової артерії. Патологічні зміни маніфестують як продуктивно-деструктивний панваскуліт, що завершується склерозуванням, потовщенням інтіми, утворенням аневризм, стенозуванням, тромбозом просвіту судин тощо.
Деструктивні зміни судинних стінок відбуваються в періоди загострення захворювань та завершуються склеротичними процесами в період ремісії.
Варіабельність патогенетичних механізмів ураження нирок визначає наявність клінічних варіантів перебігу захворювань: від латентної форми до блискавичної. Як правило, кожен з таких варіантів супроводжується розвитком сечового, нефротичного синдромів, синдрому артеріальної гіпертензії. Тому вибір методу ефективного комплексного лікування потребує чіткої адекватної діагностики.
Оптимальні результати дозволяє отримати ультразвукове дослідження (УЗД) судин. На сучасному етапі, таку методику широко застосовують для діагностики, моніторингу перебігу васкулітів та методу контролю ефективності лікування з ураженням судин нирок.
Доповненням УЗД є ультразвукова доплерографія (УЗДГ), яка застосовується для вивчення стану судин і кровотоку.
Перевагами даного методу діагностики є висока інформативність, раннє виявлення доклінічних ознак судинних захворювань, оцінка ступеня ураження судин і порушення кровотоку, а також неінвазивність та абсолютна безпека для пацієнта.
Ультразвукові методи дослідження нирок, зокрема дуплексне сканування з імпульсною допплерометрією і енергетичним доплером, є виключно ефективними методиками в оцінці функціонального стану нирок у хворих з діабетичними мікроангіопатіями і дозволяють виявити основне ускладнення хвороби - діабетичну нефропатію на ранніх етапах та запобігти розвитку хронічної ниркової недостатності. Практично, всім пацієнтам з діабетом рекомендовано контролювати функцію нирок, для чого і необхідно проводити УЗДГ дослідження 2 – 3 рази на рік.
Метод доплерографії дозволяє візуалізувати нирковий кровотік у всіх артеріальних судинах нирок, включаючи дугові артерії та розраховувати його кількісні характеристики, а саме стан стінки судин, їх еластичність і ступінь опору. УЗДГ дає можливість оцінити функціональний стан нирок, швидко визначити ефективність лікування і ризики погіршення ниркового кровотоку та збільшення темпів прогресування діабетичної нефропатії. Виявлення діабетичної нефропатії на ранній стадії та її ефективне лікування є гарантією забезпечення якості життя пацієнта.
УЗДГ хворих на системні сполучнотканинні захворювання (колагенози, амілоідоз) також забезпечує діагностику розвитку патології судин нирок на ранніх стадіях, можливість профілактики тромботичних змін, виявлення аневризм, визначення ступеню склерозованості судин нирок та проведення аналізу кровообігу в нирках.
Отже, застосування сучасного методу УЗДГ, як необхідного способу діагностики, дозволяє обстежити стан судин нирок в реальному часі, відстежити і виявити їх патологію на ранній стадії розвитку, допомагає адекватно контролювати тактику лікування та запобігти швидкому прогресуванню ниркової недостатності при цукровому діабеті та системних сполучнотканинних захворюваннях.