Джерело: МилльДж.С. Основы политической экономии с некоторыми приложениями к социальной философии: пер. с англ. / Дж.С. Милль. — М.: Эксмо, 2007. — С. 998.
"Завдання політичної економії полягає в поясненні явищ народногосподарського життя. До цієї мети свого існування і повинна вона пристосовувати... свої поняття... У застосуванні до нашого конкретного випадку вимога ця набуває такого змісту: з понять цінності, що існують у нашій мові, політична економія має приймати всі ті, — але тільки ті, — які належать до понять політико-економічних".
Джерело: Бем-Баверк О. Основы теории ценности хозяйственных благ / О. Бем-Баверк // Хрестоматия по экономической теории / сост. Е.Ф. Борисов. — М.: Юристъ, 1997. — С. 72.
"Економічна наука займається вивченням того, як люди існують, розвиваються та про що вони думають у своему повсякденному житті. Але предметом її досліджень є здебільшого ті спонукальні мотиви, які найсильніше та найстійкіше впливають на поведінку людини в господарській сфері її життя".
Джерело: Маршалл А. Основы экономической науки: пер. с англ. / А. Маршалл. — М.: Эксмо, 2008. — С. 68.
"Економічна наука — це наука, що вивчає людську поведінку з погляду співвідношення між цілями та обмеженими засобами, які можуть мати різне застосування".
Джерело: Роббинс Л. Предмет экономической науки / Л. Роббинс // THESIS. — 1993. — Т. 1. — Вып. 1. — С. 18.
Завдання 2
Порівняйте визначення предмета економічної науки (економіко), наведені в сучасних популярних зарубіжних підручниках, та проаналізуйте, які аспекти життєдіяльності суспільства беруться до уваги у цих визначеннях. Опрацювавши рекомендовану літературу, визначте, які аспекти економіки як досліджуваного об'єкта наводяться у визначеннях економістів.
"Економічна теорія — це наука про те, які з рідкісних продуктивних ресурсів люди та суспільство з плином часу, за допомогою грошей чи без їх участі, обирають для виробництва різних товарів
та розподілу їх з метою споживання тепер чи в майбутньому між різними людьми та групами суспільства".
Джерело: Самуэльсон П. Экономика: в 2 т. / П. Самуэльсон. — Т. 1.
М., 1994. — С. 7.
"Економіко — це наука про те, як суспільство вирішує, що виробляти, як та для кого. Визначення наголошує на ролі суспільства і таким чином встановлює місце економікс серед суспільних наук... Центральна економічна проблема суспільства полягає в тому, як розв'язати суперечність між безмежними людськими потребами у товарах та послугах і обмеженістю ресурсів (землі, праці та машин), необхідних для виробництва цих товарів та послуг. Відповідаючи на питання: "Що?" "Як?" та "Для кого?", економікс пояснює, як обмежені ресурси розподіляються між конкуруючими споживачами".
Джерело: FisherS. Economics / S. Fisher, R. Dornbusch. — International Student Edition, 1983. — Р. 1.
"Економікс досліджує проблеми ефективного використання обмежених виробничих ресурсів чи управління ними з метою досягнення максимального задоволення матеріальних потреб людини".
Джерело: Макконнелл К. Экономикс: Принципы, проблемы и политика: в 2 т. / К. Макконнелл, С. Брю. — Т. 1. — М., 1992. — С. 18.
"Економіка може бути визначена як суспільна наука, що вивчає вибори, які люди здійснюють, використовуючи рідкісні ресурси для задоволення своїх бажань та потреб".
Джерело: Долан ЭДж. Рынок: микроэкономическая модель / Э.Дж. Долан, Д. Линсдей. — СПб., 1992. — С. 8.
Завдання 3
У праці видатного економіста Джона Стюарта Мілля "Про визначення предмета політичної економії" (1836) є таке глибоке спостереження: "Визначення предмета науки майже неодмінно не тільки не передувало, а і йшло слідом за створенням самої науки".
Джерело: МиллъДж.С. Основы политической экономии с некоторыми приложениями к социальной философии: пер. с англ. / Дж.С. Милль. —М.: Эксмо, 2007. — С. 988.
Осмислюючи це висловлювання, спробуйте пояснити причини такої особливості розвитку наукового знання.
Завдання 4
Проаналізуйте, як з історичним розвитком економічної науки змінювалися наукові уявлення про її предмет. З чим це, на вашу думку, пов'язано?
Завдання 5
Ґрунтуючись на наведених нижче висловлюваннях відомих вчених-економістів, проаналізуйте і визначте основні цілі та завдання позитивної та нормативної економічної теорії.
"...Позитивна наука... — сукупність систематичних знань, які стосуються того, що є; нормативна чи регулятивна наука... — це сукупність систематичних знань, які стосуються того, що має бути, тому мають своїм предметом ідеальне як дещо відмінне від існуючого".
Джерело: Кейнс Дж.Н. Предмет и метод политической экономии: пер. с англ. / Дж.Н. Кейнс. — М.: И.А. Баландин, 1899. — С. 27.
"Позитивна економікс має справу з фактами (вже відібраними та такими, що перейшли на рівень теорії) та є вільною від суб'єктивних оціночних суджень. Позитивна економікс намагається формулювати наукові уявлення про економічну поведінку. На противагу цьому нормативна економікс уособлює оціночні судження певних людей щодо того, якою повинна бути економіка чи яку конкретну політичну акцію слід рекомендувати, ґрунтуючись на певній економічній теорії чи на певному економічному відношенні.
Простіше кажучи, позитивна економікс вивчає те, що є, тоді як нормативна економікс виражає суб'єктивні уявлення про те, що має бути. Позитивна економікс досліджує фізичний стан економіки; нормативній економікс доводиться визначати, які конкретні умови чи аспекти економіки бажані чи небажані".
Джерело: Макконнелл К. Экономикс: принципы, проблемы и политика: в 2 т. / К. Макконнелл, С. Брю. — Т. 1. — М.: Республика, 1992. — С. 23.
Завдання 6
Проаналізувавши висловлювання Нобелівського лауреата з економіки 1992 р. Г. Беккера, а також вчених-економістів С. Фішера та Р. Дорнбуша, розкрийте відмінність економічного змісту людської поведінки від інших її проявів та охарактеризуйте зміст економічного підходу до людської поведінки.
"Хоча своєрідність "економічного" підходу до людської поведінки навряд чи підлягає сумніву, не так-то легко визначити, що ж саме відрізняє його від соціологічного, психологічного, антропологічного, політичного й навіть генетичного підходів....Економічний підхід передбачає плідну уніфіковану схему для розуміння всієї людської поведінки, хоча, безумовно, визнаю, що багато її форм не отримали поки що пояснення та що врахування неекономічних змінних, а також використання прийомів аналізу та досягнень інших дисциплін сприяє кращому розумінню людської поведінки".