"...Суспільні науки — це науки, які вивчають та пояснюють людську поведінку. Об'єкт дослідження економічної теорії — це та частина людської поведінки, що пов'язана з виробництвом, обміном, використовує товари та послуги".
Джерело: Fisher S. Economics/S. Fisher, R. Dornbusch. — Internationa] Student Edition, 1983. — Р. 1.
Завдання 7
Поясніть, як ви розумієте зміст висловлювань К. Маркса щодс методу наукової абстракції.
"Економісти XVII ст.... завжди закінчують тим, що шляхои аналізу виділяють деякі визначальні абстрактні всезагальні від носини, як поділ праці, гроші, вартість і т. ін. Як тільки ці окрем моменти були більше чи менше зафіксовані та абстраговані, сталі виникати економічні системи, які піднімаються від простішою — як праця, поділ праці, потреба, мінова вартість — до держави міжнародного обміну та світового ринку. Останній метод є, напев не, правильний науково".
Джерело: Маркс К. Соч.: в 50 т. / К. Маркс, Ф. Энгельс. — 2-е изд. -М.: Прогресе, 1975—1991. — Т. 12. — С. 727.
"Прій аналізі економічних форм неможливо користуватись ані мікроскопом, ані хімічними реактивами. Те й інше повинна замінити сила абстракції".
Джерело: Маркс К. Соч.: в 50 т. / К. Маркс, Ф. Энгельс. — 2-е изд. — М.: Прогресе, 1975—1991. — Т. 23. — С. 6.
Завдання 8
Проаналізувавши наведене нижче висловлювання К. Маркса, продумайте та поясніть, у чому полягає зміст діалектико-матеріалістичної інтерпретації економічних процесів та явищ.
"Мій діалектичний метод у своїй основі не тільки відрізняється від гегелівського, але і є його прямою протилежністю. Для Гегеля процес мислення, яке він перетворює, навіть під іменем ідеї, у самостійний суб'єкт, є деміург (творець. — Авт.) дійсного, яке є лише його зовнішнім проявом. У мене ж, навпаки, ідеальне — це ніщо інше, як матеріальне, пересаджене у людську голову та перетворене в ній....У Гегеля діалектика стоїть на голові. Треба її поставити на ноги, щоб розкрити під містичною оболонкою раціональне зерно".
Джерело: Маркс К. Соч.: в 50 т. / К. Маркс, Ф. Энгельс. — 2-е изд. — М.: Прогресе, 1975—1991. — Т. 23. — С. 21—22.
Завдання 9
Нобелівський лауреат 1986 р. Мільтон Фрідмен у своєму знаковому для світової економічної науки XX от. есе "Методологія позитивної економічної науки" (1953) називав систему економічних категорій "мовою" економічної теорії. На думку вченого, "її функція полягає в тому, щоб слугувати системою (на зразок каталогу) для упорядкування емпіричного матеріалу та полегшення його розуміння, й судити про неї слід за такими критеріями: Чи достатньо ясно й чітко визначені певні категорії? Чи є вони вичерпними?"
Джерело: Фридмен М. Методология позитивной экономической науки / М. Фридмен // THESIS. — 1994. — Вып. 4. — С. 23.
Проаналізувавши це висловлювання, дайте характеристику ролі економічних категорій у процесі дослідження економічних явищ та процесів. Розкрийте зв'язок між методом наукового абстрагування та формуванням категорій економічної науки.
Завдання 10
Розкриваючи зв'язок пізнавальної та прогностичної функцій економічної теорії, Мільтон Фрідмен писав таке:
"Якщо ж розглядати теорію як сукупність змістовних гіпотез, її слід оцінювати за силою її передбачень щодо того класу явищ, які вона повинна "пояснити". Тільки фактичні дані можуть показати, є вона "правильною" чи "помилковою" або, краще сказати, буде вона "прийнята" як "обґрунтована" чи "відкинута". Як я більш детально покажу далі, єдиним конкретним тестом, який дозволяє оцінювати обґрунтованість гіпотези, може бути порівняння її передбачень з реальністю. Гіпотеза заперечується, якщо її передбачення суперечать реальним даним ("часто" чи більшою мірою, ніж передбачення, які отримуються за допомогою альтернативних гіпотез); вона приймається, якщо її передбачення не суперечать реальності; наша довіра до неї зростає, якщо реальні дані багатократно не могли її заперечити. Факти ніколи не можуть "довести гіпотезу", вони можуть лише виявити її помилковість, що ми зазвичай і маємо на увазі, коли говоримо — не зовсім коректно, — що гіпотеза була "підтверджена" реальним досвідом".