Аудит та аудиторські послуги можуть надаватися будь-якому господарюючому суб'єкту незалежно від його організаційно-правової форми та форми власності, включаючи установи та їхні об'єднання тощо.
Клієнт з аудиту - це суб'єкт господарювання, стосовно якого фірма виконує завдання з аудиторської перевірки.
Клієнт з надання впевненості - це суб'єкт господарювання, стосовно якого фірма виконує завдання з надання впевненості.
Взаємовідносини між суб'єктами підприємництва та аудиторською фірмою розпочинаються зі звернення та переддоговірного листування. Тобто одна сторона звертається з проханням надати їй певні послуги, а інша висловлює згоду на надання таких послуг або відмовляє в їх наданні.
Для того щоб зробити правильний вибір, підприємства керуються системою критеріїв вибору аудиторської фірми (аудитора).
Обравши аудиторську фірму, зацікавлена в отриманні послуг сторона складає і направляє аудитору (аудиторській фірмі) офіційний іменний лист-пропозицію про проведення аудиту.
Лист - це документ, який ще. до початку аудиту встановлює взаєморозуміння між клієнтом і аудитором, допомагає перебороти можливе неадекватне уявлення клієнта про аудиторську перевірку та, звичайно, дозволяє уникнути непорозумінь після її закінчення по відношенню до обов'язків сторін. При отриманні такої пропозиції, аудиторська фірма оцінює можливість виконання роботи, яка пропонується, та у випадку погодження з прийняттям на себе зобов'язань щодо виконання перевірки, направляє замовникові (потенційному клієнту) лист-зобов'язання про погодження на здійснення аудиту.
Основний зміст листів-зобов'язань розкрито в МСА 210 "Умови завдань з аудиторської перевірки". Форма і зміст листів-зобов'язань про проведення аудиту для різних замовників можуть відрізнятися, але в них, як правило, зазначають:
• мету аудиту фінансових звітів;
• відповідальність управлінського персоналу за фінансові звіти;
• обсяг аудиту, в тому числі посилання на чинне законодавство, положення або норми професійних організацій, яких дотримується аудитор;
• форму будь-яких звітів і висновків або інший спосіб повідомлення про результати завдання; той факт, що в зв'язку з тестовим характером аудиторської перевірки та іншими властивими аудиту обмеженнями, разом з обмеженнями, властивими внутрішньому контролю, існує неминучий ризик того, що навіть деякі суттєві викривлення можуть залишитися невиявленими;
• вимогу про необмежений доступ до всіх бухгалтерських записів, документації та іншої інформації, про яку запитувати муть у зв'язку з аудитом.
Лист-зобов'язання аудиторської фірми, який містить згоду на проведення аудиту, надсилається господарюючому суб'єкту до моменту укладання договору та виступає офіційним документом-відповіддю, що встановлює взаємовідносини між клієнтом і аудитором. Форма та зміст листа-зобов'язання визначається особливостями аудиторської перевірки та побажаннями клієнта про надання йому супутніх послуг. Після підписання листа-зобов'язання про згоду на проведення аудиту готується договір на проведення аудиту. Під час проведення аудиторської перевірки підприємство, що замовляє аудит, має право:
• отримувати від аудитора повну інформацію про вимоги законодавства, що стосуються проведення аудиторської перевірки;
• бути ознайомленим з висновками аудитора та отримувати інформацію про нормативні акти, на яких ґрунтуються зауваження і висновки аудитора.
Під час проведення аудиту замовник зобов'язаний:
• створити аудитору (аудиторській фірмі) умови для своєчасного і повного проведення аудиту, надати всю документацію, необхідну для його проведення, а також надати на прохання аудитора (аудиторської фірми) роз'яснення і пояснення в усній і письмо вій формі;
• оперативно усувати виявлені аудиторською перевіркою відхилення в порядку ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності;
• надавати допомогу аудитору в своєчасному та повному проведенні аудиту.
Аудиторські фірми та аудитори також приділяють значну увагу питанням вибору клієнта. Проводити виважену політику відносно оцінки потенційних клієнтів необхідно для зниження ризику, пов'язаного з неплатоспроможністю замовника. Неправильний вибір клієнта може призвести до значних фінансових втрат, нанести шкоду іміджу фірми та аудитора.
Порядок вибору клієнта:
1. Оцінювання характеру галузі
2. Оцінювання мети аудиту даного клієнта та можливостей її досягнення
3. Вивчення особливостей управління потенційного клієнта
4. Попереднє оцінювання трудомісткості та складності аудиту, а також аудиторського ризику
5. Оцінювання причин зміни аудиторської фірми (аудитора)
6. Вивчення попередніх аудиторських висновків (якщо це можливо)
7. Визначення характеру та проблем взаємовідносин з податковими органами, банками, партнерами, акціонерами та іншими користувачами інформації фінансової звітності потенційного клієнта
8. Отримання рекомендацій (наприклад, від різних організацій, професіоналів)
9. Попереднє ознайомлення зі станом бухгалтерського обліку та звітності, а також з поточними та майбутніми проблемами потенційного клієнта
10. Оцінювання власної спроможності — аудиторської фірми чи аудитора - виконати роботу (наявність відповідного персоналу, знання галузі клієнта тощо)
Якщо потенційний клієнт відповідає основним вимогам, аудиторська фірма готує лист-зобов'язання, який надсилає клієнтові.
Проведення аудиту та надання супутніх аудиту послуг здійснюється на підставі договору між аудитором (аудиторською фірмою) та замовником.
Види договорів з надання аудиторських послуг
1. На аудит річної фінансової звітності Умова між аудитором і замовником на перевірку достовірності звітності, складеної суб'єктом господарювання, та надання аудиторського висновку
2. На експрес-перевірку звітності. Умова на оперативне вивчення протягом чіткого обумовленого часу певного питання з наданням консультації замовнику або письмового висновку.
3. На управлінський аудит. Умова на вивчення функціонування окремих ланок господарського механізму підприємств з метою оцінювання їхньої ефективності, надійності та корисності для управління
4. На надання консультаційних послуг. Передбачає надання відповідей на конкретні питання адміністрації підприємства, пов'язані з поточними проблемами, коли аудитор пропонує керівництву свій варіант вирішення проблеми
5. На бухгалтерське обслуговування. Умова, за якою аудиторська фірма бере на себе зобов'язання вести облік замовника на певних умовах
6. На разову консультацію. Полягає у відповіді аудитором на конкретно поставлені замовником питання у визначений термін. Консультації можуть надаватись усно або в письмовій формі.
7. На абонентське обслуговування. Передбачає довгострокову взаємо дію аудитора та замовника, якому аудиторська фірма надає допомогу з усіх питань, що виникають у за мовника в цей період або з конкретних пріоритетних сфер господарської діяльності.
Договір є офіційним документом, який юридично регламентує взаємовідносини аудитора (аудиторської фірми) із замовником і містить перелік прав та обов’язків сторін.
Договір може укладатися на тривалий термін. Предметом такого договору виступають одночасно проведення аудиту та супутні аудиту послуги, які не забороняються законодавством з аудиту.
Предмет договору про надання послуг має нематеріальний характер, тобто результат має товарну форму, але не існує окремо від виконавця, а саму послугу споживає замовник одночасно з її наданням виконавцем.
Відповідно до законодавства, результатом аудиту є висновок аудитора. У даному випадку аудиторський висновок - це підтвердження виконаної роботи (наданої послуги) аудитором. Висновок не можна розглядати як річ, він є результатом наданої послуги, якщо така буде прийнята замовником.
Отже, аудиторський висновок не можна розглядати як предмет договору про проведення аудиторської перевірки.
Предметом договору є надані аудитором послуги замовнику, а аудиторський висновок лише фіксує (закріплює) цю послугу.
Договір з надання аудиторських послуг має різновиди, які використовують різні аудиторські фірми залежно від стану і можливостей замовника, специфіки роботи та інших факторів.
При складанні договору на надання аудиторських послуг необхідно дотримуватися ряду правил та вимог:
• чітко з'ясовувати предмет угоди (аудит, оперативна перевірка, надання консультаційних послуг, трансформація обліку тощо);
• впевненість аудитора (слід упевнитися, що замовник чітко уявляє, що він очікує від аудитора і чи може аудитор виконувати ці вимоги та завдання);
• роз'яснення замовнику (слід роз'яснити замовнику, що таке аудиторська гарантія, що не існує гарантії виявлення всіх суттєвих відхилень у ході аудиту і це є однією з особливостей аудиту. Слід пояснити, що результатом аудиту в більшості випадків є професійна думка фахівця, яка може не збігатися з думкою за мовника або інших перевіряючих);
• текст договору складає аудитор (проект договору слід складати самостійно і не підписувати договір, уважно не ознайомившись з його останнім варіантом, особливо тоді, коли до нього вносив зміни замовник)
• не допускати різного трактування (в тексті договору не можна допускати різного трактування його положень).
Відповідно до ст.17 Закону України "Про аудиторську діяльність", недійсними є будь-які положення договору, спрямовані на повне звільнення аудитора (аудиторської фірми) від встановленої законом майнової відповідальності за недостовірність аудиторського висновку чи іншого документа, в якому відображені результати аудиторської перевірки.
• мета, яка заздалегідь визначена законом. У зв'язку з цим аудитори не мають будь-якої свободи - вони повинні визначити, сформулювати свою думку і викласти її у висновку;
• кожний суб'єкт аудиту (клієнт) індивідуальний;
• проведення аудиту є ризикованим через суттєві невідповідності, помилки, фальсифікації і порушення чинних законодавчих та нормативних актів.
Щоб планування було ефективним, йог слід доповнювати контролем виконаних робіт і постійною реєстрацією всіх фактів.