Поняття системи не є категорією в певному нами сенсі. Але його доцільно розглянути, тому що воно є дериватом цілої групи категорій. Приблизно з 60-х років XX століття воно зайняло міцне місце в науковому мисленні, але існує воно з античних часів. У поняття системи входить ідея впорядкованості, і в цьому аспекті воно пов'язане з категорією матерія / форма, оскільки форма виражає ідею способу організації. Система як ціле має внутрішній зміст і зовнішні кордони - тим самим вона пов'язана з категорією внутрішнє / зовнішнє. Система має більшим чи меншим внутрішнім різноманіттям і тим самим характеризується мірою складності. Інші категорії теж знаходять відображення в розумінні системи. Це дозволяє сказати, що ідея системи є загальнонаукове вираз категоріального ладу раціонального мислення. Мислячи системно, ми мислимо категоріально правильно і ефективно, якщо ми орієнтуємося на адекватне розуміння системи і системного методу. Останній полягає не в чому іншому, як в раціональному застосуванні рефлексивного знання про категорії, знятому в ідеї системи.
Система як така має своє зовнішнє і своє внутрішнє. Внутрішньо системи - це її організація і системне якість. Зовнішнє системи - це її функції, які являють собою не що інше, як властивості, які проявляються у відносинах системи із її середовищем, тобто те, яким чином система демонструє себе у поза. Можна говорити про внутрішні функції системи. Внутрішні функції - це функції елементів / підсистем /, спрямовані на інші елементи / підсистеми / цієї ж системи, і тим самим виконують певні ролі в організації самої системи і в підтримці її цілісності. Все це повністю корелює з експлікаціями простого й складного, внутрішнього і зовнішнього, які були дані раніше.
Прості і складні системи відповідають експлікація простого й складного, які були дані в нашому посібнику. Складна система - це система, субстрат і структура якої відрізняються багатством внутрішнього різноманіття, з чого випливає різноманіття як внутрішніх, так і зовнішніх функцій / властивостей / і значну своєрідність системної якості. Онтологічно всі системи за визначенням складні, тому що містять різноманіття елементів, зв'язків і властивостей. Але міра складності буває різна. Онтологічно найпростішою є система, елементи якої прості, тобто не є підсистемами, а зв'язки однорідні (однотипні). Наприклад, табуретка. У ній можна виділити такі частини-елементи: сидіння, ніжки і кріпильний матеріал. Звичайно, кожен з цих елементів як річ - складні, мають якусь молекулярну, атомну структуру і т. п. Але ці складові частин табуретки в структуру табуретки безпосередньо не входять, не визначають її функції, її системна якість як табуретки. Тому в логічному сенсі частини табуретки прості. Зв'язки однорідні - вони всі механічні. Тому табуретка - проста система.
Онтологічно складна система може бути представлена як логічно проста. Наприклад, уявлення організму як системи, що складається з трьох елементів - анатомічної, фізіологічної і поведінкової складових - це подання організму як простої системи / простої моделі /.
Статичні і динамічні системи розрізняються тим, що в перших відсутній внутрішньосистемий рух і зміна, а по друге воно є. Як ті, так і інші можуть бути простими і складними. Прикладами простих статичних систем є багато прості побутові речі: стілець, стіл, кулькова ручка тощо Складні статичні системи складніше простих лише кількісно / наприклад, такий може бути якесь архітектурна споруда /. Прості динамічні системи, наприклад, сонячна система, механічні годинники, мають у своєму складі рухомі частини / елементи /. Складні динамічні системи, наприклад, великий верстат-автомат або навіть цех-автомат відрізняються від простих кількістю елементів і рухів, але можуть бути і якісно більш складними. Наприклад, можна уявити собі автоматичне технологічне пристрій, в якому мають місце не тільки механічні рухи, як у верстаті-автоматі, а й інші типи руху і зміни, наприклад, електричні процеси, хімічні реакції, заповнення та звільнення якихось резервуарів / як елементів системи / і т.п. Складність істотно зростає, якщо в системі є руху стохастичного / випадкового / характеру. Складні динамічні системи поділяються на ті, в яких сам динамізм стійкий, тобто, характер рухів не змінюється (сонячна система, верстат-автомат), і на ті, в яких у процесі їх функціонування відбувається зміна характеру внутрішніх рухів (живі системи, комп'ютерні ігри, в яких при досягненні певного рівня змінюються правила гри).
Особливим типом динамічних систем є розвиваються системи. Вони характеризуються тим, що в процесі їх існування і функціонування в них виникають нові підсистеми і рівні підсистем, система стає все більш складною і іерархізірованною, виникають нові властивості і може виникати нову системну якість. Ці процеси характеризують висхідну гілку розвитку. Її можна назвати прогресом в тому випадку, якщо рух йде в напрямку до реалізації об'єктивної мети. Цим взагалі визначається логічний зміст терміна «прогрес». Приклад - запліднена яйцеклітина, з якої виникає організм з його органами / підсистеми, яких не було у вихідній клітці /. Розвиваються системами є багато соціальні інститути і підсистеми суспільства, наприклад, економіка в цілому.
Розвиваються системи зазвичай мають спадну гілка розвитку, тобто рух системи в напрямку спрощення і деградації. Це можна назвати регресом. Прикладом регресу є старіння організму, коли відбувається спочатку ослаблення, а потім і згасання природних функцій.
Поняття прогрес і регрес не мають абсолютного характеру, вони відносні до об'єктивної мети того об'єкта, до розгляду якого застосовуються.
Наступна типологічна характеристика систем: системи із зворотними зв'язками. Такими можуть бути тільки динамічні системи. Велика частина таких реальних систем - складні, але можуть бути і досить прості.
Загальна логічна суть системи зі зворотними зв'язками полягає в тому, що система реагує власними змінами на зміни, вироблені нею у зовнішньому середовищі.
Найважливішим властивістю систем з позитивним зворотним зв'язком є те, що якщо немає якогось регулятора, то така система неминуче приходить до саморуйнування.
Складні динамічні системи зі зворотними зв'язками обох типів це самоврядні, що самоорганізуються. Серед них можна виділити вид систем з центральним управлінням. До них в реальності слід віднести високорозвинених тварин з головним мозком і соціальні системи / різні спільноти людей з центральним керуючим органом /.
Нарешті, існують саморозвиваються системи. Це, звичайно, тільки дуже складні динамічні самоорганізуються із зворотними зв'язками. До них відносяться зростаючі живі організми, біоценози, біосфера в цілому, соціум у цілому. Великі підсистеми соціуму також є саморозвиваються - економіка в цілому, наука і техніка, духовна культура.
46. Метод сходження (підняття) від абстрактного до конкретного як системний метод.
При побудові теорії складних об'єктів важливу роль відіграє метод сходження від абстрактного до конкретного.
На початковому етапі пізнання йде від реального, предметного, конкретного до вироблення абстракцій, що відображають окремі сторони досліджуваного об'єкта. Розсікаючи об'єкт, мислення як би умертвляє його, представляючи об'єкт розчленованим скальпелем думки.
Метод сходження від абстрактного до конкретного забезпечує відповідність свідомості з дійсністю, що досягається через складний діалектично суперечливий процес розвитку понять, категорій.
Спосіб (метод) сходження від абстрактного до конкретного - це перш за все свідоме вираз того закону, якому завжди і скрізь підпорядковувалося і підпорядковується розвиток теоретичного пізнання дійсності як єдиного, пов'язаного у всіх своїх проявах цілого, як об'єктивного «єдності у різноманітті», що знаходиться в процесі виникнення, становлення та розвитку.
47. Категорії сфери буття - якість, кількість, міра, становлення.
Якість - це початкова категорія, яка фіксує безпосередню визначеність предмета. Річ за допомогою даної категорії розглядається як тотожна самій собі, як, умовно кажучи, "відключена" від просторових і часових зв'язків з іншими речами. Початкове категорії властивості визначається не лише теоретично, але до цього всього - фактично, так як конкретно з виявлення властивостей речей починається процес доцільної практичної діяльності. Для розкриття змісту категорії властивості вживаються такі субкатегорії, як кордон, уривчастість і безперервність, властивість і ін
Кількість - це зовнішня визначеність речі, так як ця логічна категорія виражає таке взаємовідношення речей, яке існує в даних межах незалежно від їх специфічної властивості. Принципово розрізняти філософську категорію
Міра є конкретний синтез властивості та кількості як протилежностей. Перехід з однієї міри до іншої як перерва поступовості є стрибок. Система відносин між такими пунктами, де відбувається стрибок, становить вузлову лінію відносин заходи. Тут мова йде про внутрішню по відношенню до досліджуваного предмета мірою. Але людина як "міра всіх речей" (Протагор; 490-420 до н. Е.) Починає у вихідному пункті дослідження підходити до речі зі своїми, зовнішніми для неї, заходами - футами і фунтами. Тільки лише збіг, узгодження зовнішньої заходи з внутрішньої, т. Е. З внутрішньою будовою природи і соціальних явищ, дозволяє людині жити в гармонії з самим собою і навколишнім світом.
Становлення є єдність зникнення і виникнення. Виник нову якість зовсім крихко і нестійко, воно в будь-який момент може зникнути, не відбутися. Категорія становлення як раз і вивчає період зміцнення знову появи, становлення його "на власні ноги", період формування власного "тіла" новоствореної системи. Можна говорити про два типи становлення - відносному й абсолютному. Перший описує становлення як становлення якогось кінцевого властивості, будь це будівництво корабля або складний процес вироблення ідеї. Другий трактує становлення як внутрішній, невід'ємний атрибут нескінченного і вічного Універсуму і - людини як його подібності (мікрокосмосу).
Провівши попереднє, емпіричне дослідження власного предмета (вимірявши, зваживши його, виявивши притаманну йому структуру і вузлову лінію заходів), зараз дослідник може (і повинен) перейти до пізнання сутності цього предмета, тобто До теоретичного етапу його дослідження.
48. Сутність і явище. Дискусія навколо проблеми сутності.
"Якщо б форма прояву і сутність
речей конкретно збігалися, то всяка
наука була б зайвою "(К. Маркс).
Складність завдання проникнення в сутність часто породжує у філософії спокуса відмовитися від неї. "М'який" варіант відмови від сутності показує І. Кант: об'єктивна сутність у речей є, але наша свідомість принципово не в змозі проникнути в цей світ речей самих по собі. "Твердий" варіант відмови від сутності характерний для позитивізму. Так, Б. Рассел вважає, що сутність - це поняття, позбавлене наукового сенсу і значення: "ціна" - це всього лише загальне ім'я для ряду різнорідних явищ, "матерія", "елементарна частинка" і т. д. - просто вдалий метод пов'язувати дії воєдино.
Як вже було сказано, будь-які суперечки з такою скептичною гносеологічної позицією безперспективні без залучення до цієї суперечки людської практики. Знання внутрішнього устрою речі, її функції і ролі в конкретній системі явищ дозволяє нам і створювати цю річ і ефективно управляти нею. А це і є критерій того, що ми оволоділи сутністю цієї речі.
може бути, заперечення сутності деякими філософами викликано тим, що вони просто не розуміють, що це таке. Сутність - це не щось таємниче, що знаходиться десь в глибині недоступною предмета і не якесь абстрактне загальне. Сутність - це метод формування предмета, його внутрішня взаємозв'язок і його місце в складі тієї або іншої системи, що розвивається.
49. Категорія "протиріччя" («суперечності») як загальне, абсолютне визначення сутності пізнаваного об'єкта.
Сутність не можна уявити по іншому, якщо як у вигляді тотожності взаємовідталкування і взаємопритягання протилежностей. Особливо велика нагорода у розвитку даної ідеї належить Гегелю, визначає істину як конкретне, а конкретне - як єдність протилежних визначень. Суперечність, за Гегелем, є корінь будь-якої життєвості. Протиріччя є внутрішнє джерело всякого розвитку, а етапи дозволу протиріччя - це головні етапи самого процесу розвитку. Ні в якому разі не можна представляти сутьність протиріччя лише у вигляді зіштовхування промов і позицій сперечающихся між собою вчених. Основне - зрозуміти протиріччя як "противовещие"(рус.).
50. Зміст і форма. Залежність їх співвідношення від рівня розвитку об'єкта пізнання.
Зміст взагалі є єдність матерії і форми, а форма - це організація, метод руху матерії, визначеність, що надає матерії всякий раз дане специфічне неповторне зміст. Правда, говорячи таким чином, необхідно пам'ятати про те, що поняття матерія не зводиться до поняття "річ". Матерія - це не лише матерія-субстрат, але і матерія-субстанція, яка породжує з власних надр всі свої форми. Форма буває внутрішня і зовнішня, причому внутрішня форма - це форма, що збігається зі змістом розвиненої системи. Зі сказаного випливає, що характер співвідношення форми і змісту як принциповий аспект визначення сутності залежить від того, в якій стадії - виникнення, становлення або розвиненого стану - ми розглядаємо свій предмет.
51. Необхідність і випадковість. Осмислення висновків синергетики для поглиблення розуміння цих категорій.
Дана пара категорій, її функціонування тісно пов'язане з попередньою парою. Так, Гегель писав: "Випадковість... Є дійсне в значенні чогось тільки можливого". Коли реальність виступає в значенні чогось тільки можливого? Тоді, коли вона береться абстрактно, коли розвивається предмет знаходиться ще на перших стадіях власного виникнення і становлення, коли він - ще тільки неоформлене сутність, річ-в-собі, з якої невідомо що ще вийде в подальшому (здібності і неможливості його долі різноманітні і рівносильні). така випадковість носить зовнішній характер, основа її - поза її самої. На найсерйозніший облік конкретно таких станів робить упор нова наука синергетика. Вже на цьому рівні випадкове потрібно, а потрібне випадком, але їх взаємопроникнення ще немає. Іншу картину ми бачимо, коли реальність набуває форму здійсненої здібності. Тут функція підстави переноситься на внутрішню для системи, що розвивається необхідність. Простежуючи різні стадії розвитку необхідності, Гегель називав їх відносною, справжньою і абсолютною необхідністю. Але навіть у самому розвинутому стані необхідність проявляє себе не інакше, як через випадковість.
52. Категорії "можливість" і "дійсність".
Будь-яка нова необхідність не виникає в готовому, сформованому вигляді, а спочатку існує лише в можливості, яка перетворюється в дійсність тільки при наявності сприятливих умов. При цьому спочатку створюються лише певні передумови для виникнення нового. Потім ці передумови назрівають, розвиваються і в силу дії об'єктивних законів з'являється новий предмет або явище.
Передумови для виникнення нового, наявні в існуючому, називаються можливістю. Наприклад, всякий зародок має можливість розвитку, перетворення в дорослий організм. Розвинувся із зародка дорослий організм стає дійсністю.
Таким чином, дійсністю називається здійснена, реалізована можливість.
Слід розрізняти прогресивні (позитивні) і реакційні (негативні) можливості. Наприклад, будь-яка соціальна революція містить і позитивну можливість перемоги прогресивних сил, і негативну можливість перемоги сил реакційних. Перемога реакційних сил, як правило, носить тимчасовий характер. Наприклад, часовий була перемога реакції у революції 1905-1907 років в Росії. Минуло кілька років, і в 1917 році пролетаріат у союзі з селянством здобув перемогу спочатку над царизмом, а потім і над буржуазією. Це - типовий приклад боротьби протилежностей, яка постійно відбувається, в силу дії об'єктивних законів розвитку суспільства.
Можливості (як і все в світі) розвиваються, рухаються. Одні з них ростуть, розширюються, інші скорочуються, згортаються. Наприклад, безпосередньо після перемоги Жовтневої соціалістичної революції в радянській країні поряд з можливістю перемоги соціалізму була й можливість реставрації капіталізму. В ході зростання могутності СРСР можливість перемоги соціалізму безперервно зростала і була перетворена в дійсність. Соціалізм став у СРСР реальною дійсністю. З успіхами соціалістичного будівництва можливість реставрації капіталізму безперервно скорочувалася.
Зникла чи при цьому можливість реставрації капіталізму в СРСР? Звичайно, немає.
Помилковою слід вважати позицію деяких керівників СРСР, які стверджували, що «перемога соціалізму в СРСР є повною і остаточною» і що «можливості реставрації капіталізму більше не існує». Бо боротьба протилежностей вічна. А об'єктивні закони діють незалежно від нашої свідомості.
Не можна забувати про те, що одні можливості зростають, розширюються, інші скорочуються, згортаються. Не можна забувати і про те, що будь-яка можливість, за наявності певних умов, може стати дійсністю.
Реставрація капіталізму в СРСР наприкінці XX століття з можливості, перетворилася на дійсність через штучне створення реакційними силами відповідних умов. Це було зроблено шляхом «обману і обдурювання» радянських людей за спеціально розробленою програмою підривної діяльності.
53. Категорії цілого і частини.
Абстрактно-розумове розуміння даних категорій є як би кількісним, великим: "ціле більше частини", "ціле дорівнює сумі частин" і т. Д. Але дійсне ціле - це далеко не лише сукупність і взаємодія частин, а процес самотворення себе як цілого і всіх форм власного існування і розвитку. Характеризуючи ціле як характеристику сфери суті, Гегель зазначав: "Істинне є ціле, але ціле є лише сутність, що завершується через свій розвиток". Як це не парадоксально звучить для буденної свідомості, але діалектика цілого і частин полягає в тому, що лише одна з частин цілого складає сутність всіх інших частин, лише вона у власному розвитку виробляє свої інші частини як форми власного власного існування. В останніх вона, ця породжує ціле частина, має себе ж, але в іншій формі.
54. Категорії причини і наслідку.
Під причинністю розуміється внутрішня, потрібна зв'язок двох подій, ставлення заподіяння, потрібного породження одного іншим. Працююча, що породжує, активна сторона є причина, сторона визначається і породжувана є наслідок (в іншій термінології - дія). Заподіяння не зводиться до зовнішнього механічної дії завдає речі на сприймаючу цю дію. Для розвивається системи принципова причинність як "обумовлює себе", причинність, що переростає у взаємодію. Так, будь-який суспільно-потрібний підсумок (наслідок) трудової реальності потрібно виступає передумовою подальшого розвитку трудового процесу. Прямолінійне дію "причина - наслідок" змінюється циклічним самоспричиненням, тобто Тим, що Спіноза і називав передумовою самої себе, або субстанцією. Ми зустрічалися з даною категорією, говорячи про світ у цілому, про Універсум, але категорія субстанції застосовується і для дослідження кожного конкретного саморозвивається формоутворення. Субстанція в такому випадку розуміється як внутрішня єдність, справжня база взаємодії частин даної системи, як її загальна сутність. Ці два розуміння категорії субстанції тісно взаємопов'язані між собою, оскільки універсальні закони розвитку матерії-субстанції з'являються не десь у абстрактному просторі та часі, а в кожній конкретній формі прояви процесу розвитку.
55. Категорії загального, особливого і одиничного.
Вивчення речей, предметів об’єктивної дійсності переконує нас в тому, що кожна річ, явище, з одного боку, має якісь строго індивідуальні ознаки, завдяки яким ми і розрізняємо ці речі, з іншого – кожне окреме, індивідуальне явище має в собі і деякі загальні ознаки, характерні для багатьох явищ. Ці об’єктивні ознаки речей і явищ відображаються в мисленні з допомогою категорій одиничного і загального.
Одиничне – це окремий предмет, річ, явище, подія, факт, які характеризуються відповідними просторовими і часовими межами, відповідною визначеністю.
Загальне – це об’єктивно існуюча тотожність між предметами, речами, явищами, що властива багатьом предметам, речам і явищам у рамках конкретної якісної визначеності. Одиничне і загальне є єдністю протилежностей. Одиничне існує як таке, окремо. Загальне ж не існує як таке, окремо. Його не можна побачити, покуштувати, торкнутися рукою. Воно існує через одиничне як його момент. Ми говоримо: “Іван є людина”. Вже тут є діалектика одиничного і загального. “Іван” – одиничне. “Людина” – загальне. “Іван” має ті риси, котрі притаманні всім людям. Отже, він є носієм загального. Загальне ж не існує поза одиничним, окремим. Окреме не існує інакше як у тому зв’язку, який веде до загального. Будь-яке окреме є так чи інакше загальним, бо воно об’єктивно пов’язане з ним. Всяке загальне є частинкою, елементом, стороною окремого, оскільки воно відображає останнє не повністю, не цілком, а частково – в тому, що є тотожним у предметах. Одиничне, окреме, за своїм змістом, проявом багатше від загального, яке є абстрактним. Однак загальне глибше розкриває зміст, сутність речі. Проміжною категорією між одиничним і загальним є поняття “особливе”, яке відображає момент суперечливої єдності загального і одиничного. Особливе – це те, що є загальним у відношенні до одиничного і одиничним у відношенні до загального. Наведемо приклад: пшениця – одиничне; злакова рослина – особливе; рослина взагалі – загальне. Поняття “злакова рослина” є одиничним стосовно поняття “рослина взагалі”.
Із сказаного можна зробити висновок, що відмінність між загальним, особливим і одиничним відносна. Кожний предмет, річ, явище являють собою єдність одиничного, загального і особливого в тому розумінні, що будь-яка річ, предмет, явище і т.п. мають у собі неповторні індивідуальні ознаки, риси, властивості і загальні для всіх цих речей, предметів і явищ. “Івану” як людині притаманні загальні риси: наявність свідомості (мислення), мови, здатність до праці і т.п. Але “Іван” може мати і неповторні, індивідуальні, особливі, риси: чудовий голос, здібності до музики, живопису тощо. В особливому долається однобічність як загального, так і одиничного, бо воно фіксує у собі і те, й інше.
Категорії одиничного, особливого і загального мають важливе значення в процесі пізнання. Вони відображають його рух, логіку, послідовність. Процес пізнання є сходженням від одиничного до особливого і від особливого до загального. Це неминучий об’єктивний закон пізнання, і будь-яка спроба обійти його веде до суб’єктивізму, до помилковості.
У процесі пізнання ми спочатку пізнаємо одиничне, окреме, а потім шляхом узагальнення переходимо до знання загального. Знання одиничного – наочно-конкретне. Воно є первинним. Однак з допомогою такого знання не можна з’ясувати суть речей і явищ, розкрити причини їхньої зміни і розвитку. Одиничне, окреме – більш плинне, біжуче, нестабільне порівняно із загальним. Знання – загальноабстрактне, воно вторинне, але містить у собі більше усталеного, неперехідного, ніж окреме, одиничне. Загальне дає знання суті речей, воно глибше відображає тенденцію розвитку, його закони, дає уявлення про природу понять, що має надзвичайно важливе значення в процесі пізнання. Арістотель з цього приводу писав, що “той, хто знає загальне, краще знає щось, ніж той, хто знає часткове”.
Однак не слід протиставляти знання одиничного знанню загального, бо це неминуче веде до помилок. Абсолютизація одиничного – шлях до емпіризму, до нагромадження фактів за принципом “дурної нескінченності” – скільки б ми їх не нагромаджували, буз узагальнення їх не можна зрозуміти їхньої суті. Разом з тим, не можна перебільшувати і роль загального, бо це веде до відриву від реальності, від вивчення конкретної багатоманітності фактів, речей, явищ – до суб’єктивізму. Інколи особливе, що об’єктивно існує в речах, довільно видають за загальне, що веде до викривлення процесу пізнання, до його фальсифікації.
Категорії одиничного, особливого і загального в процесі пізнання відіграють роль його опорних пунктів, сходинок від незнання до знання. Вони є також важливими категоріями логіки, з допомогою яких створюються поняття, узагальнення, без чого неможливе пізнання взагалі, справжнє уявлення про суть розвитку і змін. Отже, категорії одиничного, особливого і загального є одночасно і категоріями діалектики, теорії пізнання і діалектичної логіки. І ця їхня особливість стосується усіх категорій діалектики, котрі можна розглядати в трьох аспектах – онтологічному, гносеологічному і логічному.
56. Категорії заперечення. Різні види заперечення, їх співвідношення.
Термін "заперечення" у філософію запровадив Гегель, але він вкладав у нього ідеалістичний зміст. З його точки зору, в основі заперечення лежить розвиток ідеї, думки. Маркс і Енгельс, зберігши термін "заперечення", тлумачили його матеріалістично. Вони показали, що заперечення являє собою невід'ємний момент розвитку самої матеріальної дійсності. Заперечення притаманне і розвитку пізнання, науки. Кожна нова, більш досконала наукова теорія долає стару, менш досконалу. Заперечення не є щось привнесене в предмет або явище ззовні, воно результат його власного, внутрішнього розвитку. Предмети і явища, як ми вже знаємо, суперечливі і, розвиваючись на основі внутрішніх протилежностей, самі створюють умови для власного знищення, для переходу в нову, вищу якість. Заперечення і є подолання старого на основі внутрішніх протиріч, результат саморозвитку, саморуху предметів і явищ (Губський 1999:180).
На відміну від метафізично тлумачиться "заперечення", що підкреслює розрив, протилежність рис попереднього і наступного етапів змін, діалектичне "заперечення" припускає зв'язок, перехід від одного етапу до іншого. Діалектичне розуміння заперечення виходить з того, що нове не знищує старе начисто, а зберігає все те найкраще, що в ньому було. І не тільки зберігає, а й переробляє, піднімає на новий, вищий щабель. (Губський 1999:183)
Як видно з наведених вище тез заперечення не знищує повністю старе, а переводить на новий щабель, що можна співвіднести і з логікою і з мовою.
57. Поняття розвитку, його співвідношення з поняттями руху і становлення.
Розвиток - це, так би мовити, запрограмоване зміна. Становлення - Незапрограмовані зміна, хоча, звичайно, воно «має» об'єктивні передумови.
Розвиток - процес руху від нижчого (простого) до вищого (складного), головною характерною рисою якого є зникнення старого і виникнення нового. Р. неорганічних систем, живого світу, людського суспільства, пізнання підпорядковується загальним законам діалектики. Для Р. характерна спіралеподібна форма. Всякий окремий процес Р. має початок і кінець. Причому вже на початку в тенденції міститься кінець Р., а завершення даного циклу Р. кладе початок новому циклу, в якому неминуче повторюються деякі особливості першого. Р. - іманентний процес: переходу від нижчого до вищого виникає тому, що в нижчому в прихованому вигляді містяться тенденції, що ведуть до вищого, а вище є розвинене нижче. При цьому тільки на досить високому щаблі Р. повністю виявляються і вперше стають зрозумілими натяки на вищу, що міститься в нижчому. Наприклад, свідомість є результат Р. матерії, і лише з цієї точки зору можна розкрити лежить у фундаменті матерії загальна властивість відображення. Відтворення Р. в теоретичній формі можливо тільки за допомогою методів і прийомів діалектичної логіки.
Рух - феномен, що відображає зміну.
Рух - це атрибут матерії, пов'язаний з будь-якою зміною моментів об'єктивної реальності.
58. Закон взаємного переходу кількісних і якісних змін та його співвідношення з іншими законами діалектики.
Розвиток як рух від простого до складного, від нижчого до вищого, від старого якісного стану до більш високого, нової якості є одночасно і безперервний, і перервний процес. При цьому кількісні зміни явищ до певної межі носять характер щодо безперервного зростання одного і того ж за своєю якістю об'єкта, який, змінюючись кількісно в межах однієї і тієї ж заходи, не перестає бути тим, що він є. Тільки на певному щаблі розвитку, при певних умовах об'єкт втрачає своє колишнє якість і стає новим. Розвиток, т. о., Є єдність перервності і безперервності, революційного, стрибкоподібного і еволюційного зміни явищ.
Закон переходу кількісних змін у якісні показує, як здійснюється виникнення нового.
59. Закон єдності і боротьби протилежностей та його співвідношення з іншими законами діалектики.
Рушійну силу розвитку виражає закон єдності і боротьби протилежностей. Сутність цього закону полягає в тому, що предмети і явища об'єктивного світу в процесі свого розвитку, що випливає із взаємодії та протиріччя між різними предметами і явищами і різними сторонами всередині предметів і явищ, переходять зі стану непомітного, несуттєвого відмінності складають дане явище сторін, тенденцій до істотним відмінностей моментів цілого і до протилежностям, які вступають між собою в протиріччя, боротьбу, складову внутрішнє джерело розвитку даного явища. Кожен предмет містить у собі інше самого себе. Внутрішня суперечливість будь-якого об'єкта полягає в тому, що в єдиному предметі в один і той же час має місце і взаємопроникнення і взаємовиключення протилежностей. Розвиток можливий тільки завдяки протиріччя, тобто виникнення активної взаємодії, зіткнення, боротьби протилежностей. Борються протилежності перебувають між собою у єдності в тому сенсі, що вони властиві одному предмету, явищу. Протиріччя, що виражається в боротьбі протилежностей в рамках даного єдності, становить джерело розвитку.
Будучи відбитим у системі теоретичного знання, цей закон входить основним стрижнем або ядром в діалектичний метод наукового пізнання. У власному розумінні діалектика є вивчення протиріччя в самій сутності предметів "
60. Закон заперечення заперечення і його співвідношення з іншими законами діалектики.
Усяке розвиток є певним чином спрямований процес. Цю сторону розвитку виражає закон заперечення заперечення. Кожне явище відносно і в силу своєї кінцевої природи переходить в інше явище, яке за певних умов може стати протилежністю першого і виступити в ролі його заперечення. Заперечення складає необхідна умова розвитку, оскільки воно є не тільки заперечення старого, але і затвердження нового. Але процес розвитку не зупиняється на цьому. Знову виникло якість також переходить в іншу якість. Заперечення знімати другу запереченням, а весь ланцюг розвитку являє собою процес заперечення заперечення. У результаті цього наростаючого заперечення заперечення виходить рух предмета від простого до складного, від нижчого до вищого з елементами повторення пройденого, тимчасового відступу назад і т. д. Закон заперечення заперечення дає узагальнене вираження розвитку в цілому, розкриваючи внутрішній зв'язок, поступальний характер розвитку; він виражає такий перехід явищ з одного якостей. стану в інший, при якому в новій якості відтворюються на більш високому рівні деякі риси старої якості. Словом, цей закон виражає і процес докорінної зміни старої якості, повторювану зв'язок між різними етапами розвитку, тобто основну тенденцію розвитку і наступність між старим і новим. Розвиток відбувається так, що вища ступінь розвитку виступає як синтез всього попереднього руху в його знятому вигляді. Кожен момент розвитку, як би він не був відмінний від попереднього, відбувається з нього, є результатом його розвитку, тому укладає, зберігає його в. собі в перетвореному вигляді. По суті він є це перше, що стало іншим. З цього випливає важлива вимога до наукового пізнання, яка виступає в якості методу: тільки те історичне пізнання може бути плідним, яке кожен момент історичного розвитку розглядає як результат попереднього моменту і в органічний зв'язок з ним.
61. Предмет соціальної філософії. Місце соціальної філософії в структурі філософії.
Соціальна філософія - розділ філософії, покликаний відповісти на питання про те, що є суспільство і яке місце займає в ньому людина.
Соціальна філософія в цьому розумінні зближується з теоретичною соціологією. Різниця полягає насамперед у тому, що соціологія займається аналізом суспільства і виявленням закономірностей в його існування, у той час як філософія виконує критичну функцію.
Предметом соціальної філософії є суспільство, взяте у взаємодії всіх його сторін, тобто як цілісна соціальна система, а також закони функціонування і розвитку суспільства. Це означає, що соціальна філософія розглядає і пояснює різні суспільні явища і процеси на макрорівні, тобто на рівні всього суспільства як саморозвивається і самовідтворюється соціальної системи. Її в першу чергу цікавлять не стільки специфічні особливості, скажімо, економічних, політичних або ж духовних явищ - це головним чином предмет інших наук, скільки їх місце в цілісній структурі суспільства і та роль, яку вони відіграють у його існування і розвитку.
Соціальна філософія розглядає також взаємодії між собою різних товариств. У поле її зору знаходяться і ті явища і процеси суспільного життя, які характеризують розвиток усього людства. У цьому випадку предметом соціальної філософії виступає історичний процес у його цілому, взаємодія його об'єктивних і суб'єктивних сторін, закономірності його розвитку.
62. Природні передумови, причини та умови становлення та розвитку соціуму.
Карл Поппер: Історична закономірність не існує. Історицизм - це уявлення про існування історичної необхідності. Розвиток суспільства як природно-історичний процес. Природний процес - це процес підлагоджена об'єктивним законам. Історичний процес-процес, коли передумови-посиланням знімає сама себе у своєму іншому, зберігає себе в ньому як необхідна умова подальшого розвитку.
Розвиток суспільства - це зміна його структури в часі. Його структура: виробничі, економічні, політичні, соціальні відносини, духовна сфера життя суспільства.
Основою суспільного розвитку є матеріальне виробництво, його характер в значній мірі визначає структуру суспільства, і його існування обов'язково. Суспільство конфліктно, різнорідно (тривале існування ідеї про єдність всіх людей в суспільстві).
Розвиток суспільства відбувається завдяки його конфліктності, внутрішньої протиріччя - це не обов'язково прогрес, може бути і регрес. За існуючої організації суспільного життя багато проблем (екологічні, демографічні) не можуть бути дозволені, для їх вирішення потрібен новий порядок, організація суспільного життя. Зміна таких порядків і є суспільний розвиток.
Суспільство (від лат. Societas - соціум, соціальність, соціальне) - в широкому сенсі: сукупність всіх способів взаємодії та форм об'єднання людей, в кіт. Виражається їх всебічна залежність один від одного; у вузькому сенсі: генетично та \ або структурно певний тип - рід, вид, підвид і т. п. Загальні, які постають як історично певна цілісність або як відносно самостійний елемент подібної цілісності
63. Суспільство як об'єкт філософського пізнання. Соціальна форма руху, її відмінність від процесів живої та неживої природи.
Спільність визначається як форма спільного буття чи взаємодії людей, пов'язаних спільним походженням, мовою, долею і поглядом. Такі сім'я і народ. Товариство розуміється як продукт цілеспрямованої і розумно організованої спільної діяльності великих груп людей, об'єднаних не на основі спільності, а спільних інтересів н договорі
Поняття "товариством-слід відрізняти від поняття" народ "," нація "і" держава ". Народ-це форма спільності людей, пов'язаних, насамперед, мовою і культурою (звідси давньослов'янське "народи"), а також походженням. Нація-це форма організації життя одного народу (або декількох близьких), пов'язана з державністю, економічними, політичними н духовними відносинами людей. Держава-засноване на праві та законі, форма організації життя народів і націй.
Сучасна філософія розглядає людське суспільство як сукупність безлічі різних частин та елементів. Вони не ізольовані, а тісно пов'язані, постійно взаємодіють і суспільство існує як єдиний цілісний організм, єдина система. Подання про системність в суспільстві і природі виникло ще в античності (упорядкованість, цілісність буття), далі в 19-20 ст. над цією проблемою працювали Спенсер, Маркс, Вебер, Сорокін. Вони визначили основні положення та категорії:
Елемент, частина-дрібна частка системи або їх сукупність (соціальні об'єкти, відносини, інститути)
Відносини-зв'язок, залежність між суб'єктами суспільства.l
Структура-форма стійких зв'язків, відносин.l
Суб'єкт-носій активності, спрямованої на інше явище.l
Об'єкт-явище, на яке спрямована активність.l
«Соціальна система»-сукупність соціальних об'єктів і суб'єктів, їх властивостей і відносин, що утворюють цілісний соціальний організм. Її ознаки:
множинність (елементів, підсистем, функцій)l
різноякісність (соціальних елементів)l
унікальність основного елемента-людини.l
Складність і різноманіття явищ суспільного життя представляють різновиди спільної діяльності людей і сукупність окремих соціальних груп і їх організацій. Структура соціальних інститутів: сім'я, рід, плем'я, нація, клас, стану, касти і т.д.
Виділяють 4 типи суспільної діяльності:
матеріальна-створення певних речей для задоволення потреб людейl
духовна-створення ідей, образів, наукових і художніх цінностейl
регулятивна (управлінська)-підтримка зв'язків між людьми, регулювання їх діяльностіl
гуманітарна (соціальна)-діяльність з обслуговування людей (єдність і взаємозв'язок)l
Основні властивості суспільства як цілого:
самодіяльністьl
самоорганізаціїl
l самодостатність (головна відмінність суспільства від його складових частин)-здатність своєю діяльністю створювати і відтворювати всі необхідні умови сучасного існування.
Суспільні форми руху матерії включають в себе різноманітні прояви свідомої діяльності людей, всі вищі форми відображення і цілеспрямованого перетворення дійсності. Вищі форми руху матерії історично виникають на основі щодо нижчих і включають їх у себе в перетвореному вигляді відповідно до структури і законами розвитку більш складної системи. Між ними існує єдність і взаємний вплив. Але вищі форми руху матерії якісно відмінні від нижчих і несвідомих до них.
64. Діяльність як специфічний спосіб існування соцального. Аналіз суспільно-історичної практики, її матеріальних і духовних аспектів.
Під діяльністю розуміють специфічно людську форму ставлення до навколишнього світу, зміст якої становить зміна цього світу в інтересах людей. Синонімами діяльності є праця, виробництво. Головне у діяльності - це те, що вона є засобом зміни не тільки навколишнього світу, а й самої людини. З одного боку, людина створює "другу природу", тобто, робить те, чого ніколи не було: нові речі, нові матеріали, нові пристрої і т.д. З іншого боку, виробляючи речі, люди тим самим виробляють і самих себе: розвивають свій інтелект, волю, удосконалюють соціальне середовище. Таким чином, людина є причиною свого власного існування.
Діяльність носить універсальний характер. Маркс з цього приводу писав: "Тварина, правда, теж виробляє. Воно будує собі гніздо або житло, як це роблять бджола, бобер, мураха і т.д. Але тварина виробляє лише те, в чому безпосередньо потребує воно саме або його дитинча; воно виробляє однобічно, тоді як людина виробляє універсально;... тварина виробляє тільки самого себе, тоді як людина відтворює всю природу... Тварина будує тільки відповідно міркою і потреби того виду, до якого вона належить, тоді як людина вміє виробляти за мірками будь-якого виду і всюди вона вміє прикладати до предмета властиву мірку; в силу цього людина будує також і за законами краси ".35
Діяльність включає в себе мету, засоби, результат і сам процес. Мета - це те, заради чого здійснюється діяльність, ідеальний чи матеріальний об'єкт прагнень людини. У загальному вигляді метою діяльності є створення чогось за допомогою перетворення вихідного об'єкта впливу на кінцевий, бажаний об'єкт.
До діяльності людини спонукають потреби, задовольнити які він не може так, як це роблять тварини, тобто, просто взявши те, що необхідно в готовому вигляді, з природи. Традиційно потреби ділять на вітальні (необхідні для фізичного існування) і духовні. До перших належить потреба в їжі, одязі, даху над головою і т.д. Духовні потреби - це потреба в музиці, книгах, релігії, науковій творчості, спілкуванні з іншими людьми. Потреба, що вимагає задоволення, виступає в якості безпосередньої причини діяльності. Структура потреб людини залежить від безлічі факторів: від культурного середовища, виховання, рівня освіти, фізичного здоров'я.
Задоволення потреби означає створення матеріального чи духовного продукту. Для цього підбираються засоби, за допомогою яких здійснюється вплив на об'єкт, що підлягає перетворенню в кінцевий продукт. При виборі засобів людина керується об'єктивними і суб'єктивними критеріями і принципами. Засіб має, по-перше, відповідати особливостям об'єкта, враховувати його будова, фізичні властивості і характеристики. По-друге, застосовується засіб не повинно викликати побічних, негативних наслідків, перешкоджати іншим людям в досягненні ними своїх цілей. Для людини неприйнятною є логіка, у відповідність з якою "мета виправдовує будь застосовується засіб".
Діяльність є єдність процесів опредметнення і розпредмечування. Опредметнення - це матеріалізація ідеальних проектів, схем, образів, переведення їх у предметну форму. Створена людиною річ являє собою його інтелект, уміння і волю, втілені в камінь, метал, пластик і т.д. Розпредмечування - це зворотний процес переведення предметів з форми матеріального буття в ідеальні форми: пізнавальні образи, схеми, проекти. Розпредмечування означає, по суті, спробу зрозуміти людей, які створювали предмети, вкладали в них свої знання та вміння. Завдяки процесам опредметнення і Розпредмечуванняздійснюється спадкоємність між різними ступенями в розвитку культури.
В історії людини явно простежується закономірність, що полягає в тому, що діяльність, спрямована на виробництво матеріальних продуктів поступово поступається місцем виробництва духовного, ідеального продукту. Це узгоджується із загальною тенденцією посилення ролі свідомості, розширення простору свободи. Чим багатше створений людиною світ речей, тим багатшим і різнобічну внутрішній світ людини.
Діяльність (праця) за своїм змістом є процесом, в основі якого лежить вільне цілепокладання людини. Хоча багато людські дії детерміновані потребами, люди все одно вкладають у вироблений ними продукт, - будівлі, машини, музику і т.д., - свої суб'єктивні переваги. Це означає, що діяльність немислима без свободи - найбільшої суб'єктивної цінності, якою володіє людина.
Таким чином, завдяки матеріальному виробництву розвивається матеріальна база існування суспільства, вирішення його численних проблем. Вже одне це вказує на його фундаментальну роль в суспільному розвитку, історичному процесі.
Отже, суспільство являє собою сукупність людей, пов'язаних системою суспільних відносин, що складаються на основі всього різноманіття соціально значущих видів діяльності
65. Людина як суб'єкт предметно-практичної діяльності. Роль праці в процесі антропосоціогенеза.
Найважливіша умова і разом з тим наслідок розвитку праці складалося, далі, в поступовому зміні характеру об'єднання окремих індивідів. Праця навіть у своїх відносно простих формах являє собою спільну, колективну діяльність людей; тому одночасно з формуванням трудових дій відбувалося все більше згуртування навколо трудової діяльності її учасників. Завдяки цьому природне співтовариство, в якому спочатку жили предки людини, початок перебудовуватися на абсолютно новій основі. Якщо раніше об'єднання в сім'ю і стадо ґрунтувалося на вроджених інстинктах спільного добування їжі, спільного вирощування потомства, захисту від хижаків і т. п., то тепер основою зв'язку людей все більше стає працю. Формувалося людське, засноване на праці суспільство. А це вело і до корінної зміни форми спілкування людей між собою. Необхідність координувати зусилля учасників спільної трудової діяльності, спрямовуючи їх на загальне завдання, розподіляти між ними окремі дії, передавати досвід виконання цих дій і т. д. - все це створювало потреба в мові, в спілкуванні за допомогою мови. Саме розвиток мови і мови, що виникли в процесі праці, і стало найближчим, безпосередньою умовою розвитку людської свідомості.
66. Філософія про сутність людини. Потреби та інтереси. Найважливіші умови формування сутності людини.
Людина - це жива розумна істота, що має біо-соціо-культурну природу і відмінне здатністю не тільки пристосовуватися до навколишнього світу, а й перетворювати цей світ у відповідності зі своїми уявленнями про гідного життя.
Розум притаманний тільки людині і входить в число його атрибутів, але сутність людини не зводиться до його розумності. Розум є підставою безлічі можливостей і здібностей, які роблять людину людиною, перетворюють його з біологічного виду "людина" у власне людини. Найголовніша можливість і здатність, в якій полягає сутність людини і яка реалізується завдяки розуму, - це діяльність, за допомогою якої людина змінює навколишній світ і самого себе.
Людська історія постає перед нами як низка змінюють один одного суспільних форм, кожна з яких відрізняється способом та інтенсивністю сполучення індивідуальної свободи і суспільної необхідності. Будь-яке суспільство - це вид цілісності, яка досягається або шляхом насильницького об'єднання, або за допомогою вільного договору. І в першому, і в другому випадку воно виступає по відношенню до окремої людини як об'єктивна реальність, як форма необхідності, жорстко регламентує людську свободу. Протиріччя між прагненнями індивіда до максимальної реалізації своєї свободи і необхідністю збереженнями суспільної єдності є одним з найважливіших чинників соціальних змін.
Для нашої сучасності характерний криза традиційних суспільних союзів, типи та форми яких укладаються в проміжку між деспотіями з одного боку, і ліберальними товариствами західного типу з іншого боку. Вони вже не можуть забезпечити навіть мінімальну справедливість і задовольнити потреби людей в індивідуальній та груповій ідентичності. Причина цього полягає в тому, що в результаті попереднього розвитку сутність людини виявила такі його якості та здібності, які вимагають принципово нових умов і можливостей для їх збереження та подальшого розвитку. Звичні типи соціальності виявилися занадто грубими і схематичними для постійно розвивається і диференціює ідентичності людини. Крім того, сучасний світ відрізняє небачений до цього культурний плюралізм, що вимагає відповідного соціального простору.
Пошук нових форм і способів об'єднання людей необхідно починати з осмислення природи людини, визначення його сутності. З людиною пов'язані таємниці та загадки не тільки суспільного життя, але і Всесвіту в цілому. Людина є джерело, зміст і мету історії.
67. Людина як цілісне утворення. Діалектика біологічного і соціального в людині.
Людина як цілісне утворення - носій складної внутрішньої структури (індивід, особистість, суб'єкт діяльності), що володіє внутрішньою активністю. Людина як цілісне утворення характеризується інтегрованістю, самодостатністю і автономністю.
Людина як цілісне утворення - це прояв функціонального щодо структурного цілого; цілісність є результат внутрішньої єдності та узгодженості у взаємодії всіх структурних компонентів цілого.
З одного боку, людина - жива істота і повинен підкорятися загальним законам розвитку живої природи, або біосфери. З іншого боку, він - соціальна істота, яка провадить певні знаряддя і з їх допомогою створює необхідні йому предмети, продукти харчування і особливу штучне середовище проживання. Біосфера підпорядковується законам біологічного розвитку. Людина ж живе за законами суспільного розвитку. Отже, в самій людині з'єднані як би два начала - природне і суспільне, біологічне і соціальне.
Формування характеру, здібностей, форм поведінки людини, її інтересів і схильностей визначається суспільним середовищем, в якій він живе. У відомій повісті Кіплінга «Мауглі» розповідається про хлопчика, який виріс серед вовків і повернувся до нормального людського життя. Берроуз в романі «Тарзан - годованець мавпи» розповідає щось подібне про людину, вирощеному мавпою і добився згодом великих успіхів у світі капіталістичного бізнесу. Насправді ж, як це строго доведено, подібні факти просто неможливі. У тих випадках, коли діти дійсно потрапляли до диких тварин і виживали, вони вже ніколи потім не могли повернутися до нормального людського життя. Людина виховується і зростає повноцінною людиною тільки в суспільному середовищі. Лише з її допомогою він оволодіває мовою, свідомістю, культурою, навичками суспільної поведінки, здатністю трудитися і перетворювати світ.
68. Співвідношення понять "людина", "індивід", "особистість".
Поряд з поняттям "особистість" вживаються терміни "людина", "індивід", "індивідуальність". Змістовно ці поняття переплетені між собою.
Людина - це родове поняття, яке вказує на віднесеність істоти до вищого ступеня розвитку живої природи - до людського роду. У понятті "людина" стверджується генетична зумовленість розвитку власне людських ознак і якостей.
Індивід - це одиничний представник виду "homo sapiens". Як індивіди люди відрізняються один від одного не тільки морфологічними особливостями (такими, як зростання, тілесна конституція і колір очей), але і психологічними властивостями (здібностями, темпераментом, емоційністю).
Індивідуальність - це єдність неповторних особистісних властивостей конкретної людини. Ця своєрідність його психофізіологічної структури (тип темпераменту, фізичні та психічні особливості, інтелект, світогляд, життєвий досвід).
Співвідношення індивідуальності й особистості визначається тим, що це два способи буття людини, два його різних визначення. Розбіжність ж цих понять проявляється, зокрема, в тому, що існують два відмінних процесу становлення особистості та індивідуальності.
Становлення особистості є процес соціалізації людини, яка полягає в освоєнні їм родової, суспільної сутності. Це освоєння завжди здійснюється в конкретно-історичних обставинах життя людини. Становлення особистості пов'язане з прийняттям індивідом вироблених в суспільстві соціальних функцій і ролей, соціальних норм і правил поведінки, з формуванням умінь будувати відносини з іншими людьми. Сформована особистість є суб'єкт вільного, самостійного і відповідального поводження в соціумі.
Становлення індивідуальності є процес індивідуалізації об'єкта. Індивідуалізація - це процес самовизначення й відокремлення особистості, її виділення з спільноти, оформлення її окремо, унікальності та неповторності. Ставши індивідуальністю особистість - це самобутній, активно і творчо виявив себе в житті людей.
У поняттях "особистість" і "індивідуальність" зафіксовані різні сторони, різні виміри духовної сутності людини. Суть цієї відмінності добре виражена в мові. Зі словом "особистість" зазвичай вживаються такі епітети, як "сильна", "енергійна", "незалежна", підкреслюючи тим самим її діяльнісної представленість в очах інших. Про індивідуальності говорять "яскрава", "неповторна", "творча", маючи на увазі якості самостійної сутності.
69. Гуманізм як явище і як філософське поняття.
Твердження «Я - людина, і ніщо людське мені не чуже» допускає безліч різних тлумачень поняття людське. Де простягається вододіл людського і нелюдського? Етимологічно слово гуманізм походить від терміна «людяність». Гуманне ставлення до чого-небудь або до кого-небудь означає не що інше, як людське ставлення. Етимологічне і буденне значення цього слова збігаються. Але як визначити поняття гуманізм з точки зору філософії? Важливо розрізняти гуманізм як явище і теоретичне дослідження гуманізму.
Це поняття сходить до епохи Відродження. Саме до цього періоду відноситься процес становлення цілком автономної особистості, розвитку особистісної самосвідомості, індивідуальної свідомості, звільнення індивіда від загальної регламентації життя (станової, церковної, виробничої). Філософське дослідження поняття гуманізм стає можливим у зв'язку з походженням самого цього феномена, тобто людини як автономної, самостійної, самодостатньої особистості і разом з тим немислимою і неможливою поза громадського, соціального. Антиподом гуманності, людяності, отже, є антисоціальність, антигромадського.
Екзистенціалізм доводить дослідження людської суб'єктивності до повного розриву індивідуального і соціального, позбавляючи тим самим індивідуальне його субстанційної основи. «Людина Я-буття Хайдеггера - мета екзистенції, людина, для якої дійсна життя лише в спілкуванні з самим собою, згубна гра духу».
Сартр вбачає гуманізм в тому, що в людині її існування передує його сутності. Індивідуальний розвиток протиставляється в цій філософії історичного розвитку людства. Тому становлення окремого індивіда не детерміновано умовами життя суспільства. Спочатку приречений на свободу, кожен окремий індивід всім своїм життям реалізує власний, єдиний у своєму роді «проект» і несе повну відповідальність за своє самоздійснення.
Вираз «по-звірячому вбитий» - не більше ніж метафора, якщо тільки убитий не розтерзаний тваринам, наприклад, вовком. Тварина діє інстинктивно, але неможливо вбивати інших людей під впливом інстинкту, якщо мова не йде про самозахист. Мотиви вбивства завжди носять соціальний характер. Коли ставиться питання про гуманізм, то під поняттям людина мається на увазі, що він не тільки і не стільки біологічна істота, скільки соціальне, суспільне. Чисто біологічні, органічні потреби, почуття людей набувають соціальний характер. Мотиви любові, помсти, ненависті, протесту, справедливості, прагнення до краси, до свободи, віри, почуття патріотизму, совісті не пов'язані з біологічними потребами. Моральні, політичні, естетичні почуття і потреби служать проявами і критеріями гуманного та негуманного ставлення людини до інших людей, до суспільства і, навпаки, - суспільства до людини, особистості.
У доісторичний період дикості рід залишав безпомічних старих, і це не було негуманним ставленням. У наш час залишити пораненого в бою солдата негуманно. У драмі «Політ над гніздом зозулі» показано доведення до нелюдського стану в психіатричній клініці здорової людини, що є нелюдським і негуманним. Навпаки, позбавлення життя свого психічно скаліченого друга - вчинок гуманний надзвичайно.
Гуманізм - явище соціальне, і його філософське, теоретичне дослідження неможливо поза соціальності, культури, моральності, з іншого боку, проблема гуманізму виникає при наявності в суспільстві автономною, самодостатньої особистості.
70. Поняття суспільно-економічної формації як структурно-змістовний аспект людської дійсності.
Суспільно-економічна формація - це історично конкретне суспільство на даному етапі його розвитку. Суспільно-економічна формація - це суспільство, про-ладан своєрідним відмітним «характером». Разом з тим суспільно-економічна формація - це певна щабель у розвитку історичного процесу по висхідній лінії.
Маркс розбив всю історію на 5 формацій: первіснообщинна, рабовласницька, феодальна, буржуазна і комуністична. Правда у Маркса є ще й інше ділення історії: первинна формація (первісне суспільство), вторинна формація (рабство, феодалізм, капіталізм) і третинна формація (комунізм). Причому, згідно Марксу, кожна наступна формація є прогресивнішою порівняно з попередньою.
Суспільно-економічна формація включає в себе всі явища, які є в суспільстві (матеріальні, духовні, політичні, і т.д.). Тобто суспільно-економічна формація - це певний тип соціальної системи, узятий в єдності всіх її сторін - способу виробництва, станів науки, мистецтва, багатства духовної сфери і всього способу життя людей. Стрижнем формації є спосіб виробництва матеріального життя в єдності продуктивних сил і виробничих відношень.
Категорія суспільно-економічна формація - це категорія філософії, історії, а специфіка філософських категорій полягає в тому, що, будучи абстракціями, вони відображають найбільш загальні, сутнісні риси об'єктивної дійсності. Формація має справу із загальною логікою розвитку людського суспільства, абстрагуючись від окремих явищ і випадковостей. Вона адекватно відображає реальну дійсність, але адекватність слід розуміти як відображення сутності, а не явища.
Категорія суспільно-економічної формації дає об'єктивний критерій для відграничення одному щаблі суспільного розвитку від іншої, для виокремлення конкретно-історичних типів і форм способів виробництва, а також життя суспільства в цілому. Вона дозволяє дати періодизацію історії людства в рамках об'єктивної тенденції його прогресивного історичного розвитку. Таким чином вона покликана показати динаміку людської історії, представити історичний процес у часі.
Категорія суспільно-економічної формації дозволяє виділити два аспекти у вивченні історії суспільства: типологічний та історичний. Розглядаючи життя на даному етапі історичного розвитку як щось відносно стійке, як розвивається в рамках саме цієї формації, ми підходимо до його вивчення типологічно. Саме типологічний аналіз дозволяє розглядати рівень формаційного розвиненого чи іншого суспільства. Розглядаючи самі переходи від однієї формації до іншої, ми підходимо до вивчення історично. У цьому випадку процес розвитку суспільства, представлений зміною суспільно-економічних формацій, виступає як розгорнутий у часі. Це дає можливість розглядати історію як єдиний процес, розглядаючи не тільки по окремих країнам і регіонам, але й у всесвітньому масштабі.
71. "Цивілізація" як категорія соціальної філософії.
Слово «цивілізація» вперше з'явилося у Франції в середині 19 століття. Воно походить від латинського civilis - цивільний, державний і спочатку носило юридичний сенс, що відноситься до судової практики, але потім його значення розширилися. Цивілізація - це суспільство, що знаходиться на своєму рівні розвитку і характеризується рівнем розвитку, способом виробництва (для формації). На початку 19 століття виникла «етнографічна концепція цивілізацій», в основу якої було покладено уявлення про те, що в кожного народу - своя цивілізація (Т. Жуффруа). Поява у 1869р. роботи Данилевського «Росія і Європа», присвяченій проблемам зародження і розвитку Російської цивілізації, було явним дисонансом в ряду аналогічних досліджень. Данилевський заперечував існування «людства» як цілого, як «єдиної цивілізації», визнаючи реальним суб'єктом історичного процесу лише окремі «культурно істориічні типи», народи з їх самобутніми цивілізаціями, не підлягають передачі і запозичення. Загальні форми організації:
1. Політична, 2.естетіческая, 3. Релігійна, 4.правовая, 5. Моральна. Цивілізація як синонім матеріальної культури, як досить висока ступінь оволодіння силами природи, безумовно несе в собі потужний заряд технічного прогресу і сприяє досягненню достатку матеріальних благ. Цивілізація - це перетворений людиною світ матеріальних об'єктів, а культура - це внутрішня надбання самої людини, оцінка його духовного розвитку, ступеня свободи від навколишнього соціального світу. Вперше розмежував ці два поняття І. Кант, а на початку 20 століття інший німецький філософ В.Шпенглер остаточно їх протиставив у своїй знаменитій праці «Занепад Європи». Цивілізація постала в нього вищою стадією культури, на якій відбувається її остаточний занепад. Шпенглер сформулював теорію культурно - історичного кругообігу, яка закріплювала циклічність розвитку багатьох розрізнених, але рівноцінних за рівнем досягнутої зрілості культурних світів.
72. Культура як соціально-діяльнісна форма людської дійсності.
Культура - це сукупність матеріальних і духовних цінностей, а також способів їх створення, вміння використовувати їх для подальшого прогресу людства, передавати від покоління до покоління. К. сукупність форм і способів людської діяльності, закріплених у створюваних людьми матеріальних і духовних цінностях і передаються від одного покоління до іншого. Культура є філософське поняття, що характеризує розвиток творчих сил і здібностей людини. Культура - це створений людиною світ.
Оволодіння культурою означає для людини піднесення його індивідуальної діяльності до загальних норм суспільства. Досягнутий суспільством рівень культури виступає як зразок діяльності та поведінки. Тому культура виробляє і самої людини. Він не тільки суб'єкт, а й об'єкт культури. Особистість проявляє свою індивідуальність в освоєнні і розвитку культури. Так як людина освоює культуру в діяльності, він творить її.
Культура є показник панування суспільства над природою, а отже, і показник панування особи над природою. Так як культура приборкує тваринну природу людини, змушуючи його дотримуватися норм штучного середовища, то культура є показник панування людини над своєю власною природою. Цю сторону культури відзначає 3. Фрейд. Він називає культуру механізмом соціального придушення і перетворення несвідомих потягів.
Розглядаючи матеріальну і духовну культуру необхідно вказати, що вони не тільки не протистоять один одному, а перебувають у суперечливій єдності: в матеріальній культурі завжди присутній елемент духовності; продукти ж духовної культури завжди одягнені в матеріальні форми.
Особливе місце в культурі людини займає його духовна культура. Вона виступає найважливішою системою виховання і освіти, тобто формування людини. Духовна культура не може існувати без її опредметнення. Тому духовність виявляється лише як інтелігентність - діяльнісно-практичний прояв духовності. Культура - це міра людського в людині, характеристика його як суспільної істоти.Кабанов «навчальний посібник».
Різноманітними способами включається культура в рух історії. Вони висловлюють особистісну сторону діяльності людини в суспільстві, виконують важливу функцію трансляції досвіду, знань, результатів людської діяльності. Нові ідеї, і ті з них, які перебувають ніби в стадії розробки, і ті які вже є результатом людської діяльності, і сама ця діяльність - все це дає результат, який включаються потім в історичний процес, вносячи в нього нові елементи.
Будь-яке винахід людини може перетвориться на чинник історичного розвитку і почати чинити на нього вплив. Прикладом тому може бути винахід ядерної зброї, що з моменту свого винаходу почало впливати на хід науково-технічного прогресу. Для усунення цієї страшної загрози були створені різні комітети у багатьох країнах світу. Так, створення науково-технічної думки увійшло в соціальне життя, роблячи вплив на що протікають в суспільстві соціальні, економічні та політичні процеси. Але не все, що було народжене людською думкою увійшло в громадське життя, в культуру, стало моментом історичного процесу. Багато винаходи не були реалізовані з різних причин, наприклад, винахід Ползуновим в 18 столітті парової машини (Росія просто не була до цього готова); роботи в галузі генетики радянських вчених і т.д. У ході громадського історичного процесу з тих "пропозицій", які йдуть з боку культури, даним товариством здійснюється як би "соціальний відбір" цих пропозицій і то яким він буде, залежить від поточного стану розвитку суспільства.
73. Соціальна структура суспільства. Класи, я історичні спільності людей (філософський аналіз).
У науковій літературі існує чимало дефініцій суспільства. Просте з них звучить так: суспільство - це сукупність людей і їх взаємин. У західній літературі суспільством найчастіше називають географічне утворення, пов'язане воєдино правовою системою і має певне "національне обличчя" Можливо і ще одне визначення: "Суспільство - це, насамперед, такі особливого роду відносини між людьми, які дають їм можливість піднятися всім разом над тваринної, біологічною природою і творити власне людську надбіологічну реальність".У філософській, як, втім, і в соціально-гуманітарній літературі, а також у періодичній пресі та засобах масової інформації нерідко розрізняють так звані "відкрите суспільство" і "закрите суспільство". Що під ними розуміється?
Термін "відкрите суспільство", введений в словник сучасної соціальної філософії відомим англійським філософом К. Р. Поп