ПРОМІНЬ
РЕАБІЛІТАЦІЙНА ГАЗЕТА УКРАЇНСЬКОГО ТОВАРИСТВА СЛІПИХ
Видається з 7 січня 1989 року. Виходить двічі на місяць.
ВИДАННЯ ПОГ ОБ’ЄДНАНА РЕДАКЦІЯ ПЕРІОДИЧНИХ
ВИДАНЬ УТОС «ЗАКЛИК»
Головний редактор Наталка ЩЕРБАНЬ
Редактор відділу Євген ПОЗНАНСЬКИЙ
Коректори Тетяна ВОЛОЩУК, Василь КОСТЮК
Адреса редакції: вул. Л. Первомайського, 7-а, м. Київ-133, 01133
тел. (044) 234–51–36, 246–79–48, тел./факс 246–79–32.
Сайт: www.zaklyk.org.ua E-mail: [email protected]
Сторінка в facebook: facebook.com/zaklyk
Понеділок, 26 грудня 2016 року ● № 47–48
ЗМІСТ
Привітання. 3
Новорічно-різдвяне привітання від голови ЦП УТОС.. 3
Офіційні матеріали. 4
Змінюючи ставлення до людей з інвалідністю, ми змінюємо себе і змінюємо державу. 4
Вісті з областей. 7
Слово, від серця до серця. 7
Незрячі та суспільство. 8
Чи маємо право на працю?. 8
Реабілітація. 11
Озброй свою тростину! Як підібрати вірний наконечник?. 11
Незрячі мандрують світом.. 17
На Святій Горі Афон. 17
Свято наближається. 23
Що півень нам прокукурікає?. 23
Від редакції 29
Інформація для читачів. 29
Наступний номер газети «Промінь». 30
Увага, передплата 2017! 30
Привітання
Любі читачі!
Вітаємо вас із Новим, 2017 роком та Різдвом Христовим!
Новорічно-різдвяне привітання від голови ЦП УТОС
Шановні друзі!
На порозі вже Новий, 2017 рік. Проводжаючи рік 2016-й, хотів би зазначити, що він був нелегким як для нашої країни, так і для Українського товариства сліпих. У той же час, рік, що минає, був насичений визначними подіями й корисними змінами у житті нашого Товариства.
Не зважаючи, на всі політичні та економічні труднощі, ми змогли вистояти й зберегти нашу організацію — її виробничу та соціально-культурну інфраструктури.
Цього року ми провели XVII з’їзд УТОС, на якому визначили новий курс діяльності нашого Товариства і внесли зміни до статуту. Обрали нових членів Центрального правління і новий склад Президії ЦП УТОС. Також змінився і поповнився молодими кадрами керівний склад наших підприємств.
Також зберегли пільги для підприємств і всіх людей з інвалідністю по зору. З великими труднощами вдалося відстояти фінансування УТОС на 2016 рік. Проте ще складнішим є питання про державне фінансування нашої організації на 2017 рік — Центральне правління робить все можливе, аби його вирішити.
Я вдячний усім керівникам і працівникам Товариства за самовіддану й відповідальну працю на благо УТОС. У цей нелегкий час як ніколи нам потрібно об’єднуватися й підтримувати одне одного всередині Товариства. Лише разом у єднанні та взаєморозумінні ми зможемо відстоювати перед владою наші права та потреби.
Особисто від себе і від імені Апарату і Президії Центрального правління УТОС щиро вітаю всіх членів Товариства і ваші родини з Новорічними та Різдвяними святами. Бажаю міцного здоров’я, любові, благополуччя, мирного неба над головою, надії у стабільне та процвітаюче майбутнє!
Нехай Господь Бог береже усіх вас.
З повагою, голова Центрального правління УТОС
В. М. Більчич
Офіційні матеріали
Змінюючи ставлення до людей з інвалідністю, ми змінюємо себе і змінюємо державу
Президент Петро Порошенко підписав Указ «Про створення умов для реалізації прав людьми з інвалідністю» під час зустрічі з представниками громадського руху людей з інвалідністю, яка відбулася в день 10-ї річниці ухвалення ООН Конвенції про права осіб з інвалідністю.
«Такі дефініції як рівноправ’я, інклюзія, універсальний дизайн, доступність мають стати абсолютно відправними точками для кожного високопосадовця, кожного державного службовця, для всіх без виключення пересічних громадян України», — сказав Президент. Петро Порошенко наголосив, що основна мета документа — зміна тих традицій, які, на жаль, все ще існують у нашій державі стосовно людей з інвалідністю. Положення документа охоплюють основні сфери життєдіяльності людей з інвалідністю та всі їхні категорії.
Серед кроків, які необхідно зробити задля реалізації поставленої мети, Президент назвав, насамперед, посилення відповідальності за порушення прав і законних інтересів людей з інвалідністю, формування у свідомості громадян толерантного ставлення до людей з інвалідністю, поліпшення рівня та якості забезпечення людей з інвалідністю медичними й реабілітаційними послугами.
«Ми маємо робити надзвичайно важливі кроки. Починаючи з дитячих садків і шкіл, гуртожитків в університетах, метро, магазинів, проектно-архітектурних бюро, які створюють проекти, міської влади», — сказав Глава держави, акцентувавши увагу і на необхідності розвитку інклюзивної освіти.
«І коли ми говоримо про європейську інтеграцію, ми всі маємо розуміти, що це є і шана, повага та захист інтересів людей з інвалідністю, а не просто начепити синій прапор з зірками. Бо реформи починаються в першу чергу з кожного з нас», — додав він.
На переконання Петра Порошенка, є потреба і в удосконаленні системи підтримки учасників АТО, цивільних постраждалих та внутрішньо переміщених осіб, які отримали поранення, контузію, травму чи захворювання, що призвели чи можуть призвести до інвалідності. Необхідно забезпечити реабілітацію, адаптацію та працевлаштування демобілізованих учасників, які отримали інвалідність під час антитерористичної операції. Саме тому було запроваджено інститут Уповноваженого Президента з питань реабілітації поранених учасників АТО.
Президент наголосив на готовності до результативної співпраці в напрямку вдосконалення державної політики щодо людей з інвалідністю і практики її реалізації, яка має здійснюватися як через Уповноваженого Валерія Сушкевича, так і через Уповноваженого Вадима Свириденка. Він висловив упевненість, що й Уряд, і Парламент здійснять усі необхідні кроки для вирішення питань, які стосуються забезпечення, охорони та захисту прав учасників антитерористичної операції, внутрішньо переміщених осіб, цивільних постраждалих та пересічних громадян з інвалідністю.
«Повернувшись на шлях економічного зростання, Україна зможе забезпечити і повернути свій борг як держава, громадянам з інвалідністю. Бо змінюючи ставлення до людей з інвалідністю, ми змінюємо себе і, передусім, змінюємо державу», — наголосив Петро Порошенко.
Глава держави підкреслив, що учасники АТО, які, виборюючи незалежність, отримали важкі поранення і втратили кінцівки, українські паралімпійці, що здобули цього року грандіозну перемогу і прославили Україну, внутрішньо переміщені особи з інвалідністю, яким набагато важче, ніж всім іншим, обживатися на нових місцях, не здаються за жодних обставин і власним прикладом надихають багатьох інших.
Важливим юридичним кроком на шляху до забезпечення прав людей з інвалідністю Президент також назвав ухвалення змін до закону «Про ратифікацію Конвенції про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї» з урахуванням стандартів Конвенції про права осіб з інвалідністю. Цими змінами закладено підґрунтя для приведення національного законодавства у відповідність до світових стандартів коректного й недискримінаційного позначення таких людей як «осіб з інвалідністю», а не як «інвалідів», підкреслив він.
Уповноважений Президента з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич назвав підписаний Президентом Указ найбільш системним і комплексним із тих, які були до цього часу підписані щодо питань людей з інвалідністю. Документ охоплює всі сфери життя таких людей.
Указом Президента України від 2 грудня 2016 року №539/2016 «Про відзначення державними нагородами України» нагороджено орденом «За заслуги» III ступеня Гелю Віктора Михейовича — директора Обухівського учбово-виробничого підприємства Українського товариства сліпих, Київська область а також присвоєно почесне звання «Заслужений працівник промисловості України» Савчуку Анатолію Анатолійовичу — директорові Білоцерківського учбово-виробничого підприємства Українського товариства сліпих, Київська область.
Адміністрація Президента України
Вісті з областей
Слово, від серця до серця
Світ наш прекрасний! Тільки треба навчитись бачити його прекрасні сторони.
Як донести красу світу тим, у кого в очах немає світла? Словом! У спеціальній бібліотеці для сліпих ім. Т. Г. Шевченка м. Львова дев’ятнадцять років тому Микола Красюк об’єднав тих хто шанує і володіє словом. Літературно-мистецька вітальна «Поклик» за ці роки сприяла випуску поетичних збірок своїх читачів. У жовтні цього року члени ЛМВ «Поклик» презентували збірку віршів, які написані за ці роки під назвою «Серцем припасти до Львова». До Міжнародного дня людей з інвалідністю, читачі спец. бібліотеки отримали запрошення і 4 грудня 2016 р. провели презентацію збірки у Центральній спец. бібліотеці УТОС ім. М. Островського у Києві.
Засніжені вулиці та вихідний день не стали на заваді шанувальникам поезії. Магічне коло поезії наповнилось новим звучанням під супровід гітари Юрія Сая (капела бандуристів «Карпати»), прикрасили виступ пісні барда Володимира Кухаря та Оксани Лапичак. Вірші Степана Підлужного прочитали Олена Кутня, Надія Онуфрійчук озвучила вірші Андрія Волошака, а Світлана Палюшок — Юрія Ломова, Надія Збожна читала авторський вірш. Авторські пісні Тетяни Фролової(Молнар)в її виконанні прозвучали у записі. Кияни щиро приймали гостей і подарували зустріч із дитячим колективом «Дітлахи».
Ця зустріч одна з тих, що запам’ятається назавжди. Колектив, який очолює Юрій Миколайович Вишняков, запрошено у м. Львів на 55-річчя створення бібліотеки УТОС (1962 р.). Свято вдалося! Львів’яни, повернувшись, готуються до нового свята. Щорічна зустріч — 13 грудня, «Андріївські читання». Дочка Андрія Волощака, Зоряна Волощак, запрошує шанувальників його творчості, на величезний торт і каву по-львівські. І звучатиме вишукана галицька мова в поезії та прозі Андрія Волощака. Його вже багато років немає з нами, а поезія його живе і сьогодні.
Така вона, сила слова.
Надія Збожна,
Член ЛМВ «Поклик»
Незрячі та суспільство
Чи маємо право на працю?
В «Українському домі» у Києві 6 грудня 2016 р. відбувся Всеукраїнський форум підприємств громадських організацій людей з інвалідністю. Організатори заходу — Національна асамблея інвалідів України, ВГО «Асоціація підприємців і працюючих інвалідів України», Рада підприємців при Кабміні, і, звичайно, Українське Товариство сліпих; а також партнери з Німеччини. У роботі форуму взяли участь: Уповноважений президента України у справах людей з інвалідністю Валерій Сушкевич, народний депутат України Леонід Козаченко, який також очолює раду підприємців при Кабінеті міністрів, перший заступник голови ЦП УТОС Сергій Кіт, директор Республіканського будинку звукозапису та друку Степан Філіп, директори УВП УТОС, а також представники Міністерства соціальної політики, бізнесмени, громадські діячі.
Захід цей можна назвати вже традиційним. Мета його — обговорення найбільш актуальних питань, що стоять перед нашими підприємствами і вироблення спільної позиції усіх організацій, що об’єднують людей з інвалідністю по цим питанням. На жаль, нелегке життя ставить дедалі більше таких питань. Тож обговорення виявилося надзвичайно активним і вийшло далеко за межі, означені у попередній програмі. Так Леонід Козаченко наголосив, що більше, ніж різного роду об’єктивні труднощі, зокрема і АТО, нашій промисловості дошкуляють такі ганебні явища, як невдалі реформи та корупція. Наведені ним цифри шокують. Так, унаслідок банківської реформи Україна втратила пів трильйона (!) доларів, корупція з’їдає близько 70 мільярдів доларів, ось звідси і нестабільність, і інфляція, і всі інші чинники, що знищують українську промисловість, зокрема і підприємства, на яких працюють люди із інвалідністю.
Леонід Козаченко запевнив, що й надалі надаватиме всю можливу підтримку нашим підприємствам, але наголосив на необхідності більш активної позиції самих людей з інвалідністю. Бо, наприклад, навіть на цей форум така солідна організація як УТОГ направила лише одного працівника з ЦП, хоча планувалося, що в роботі заходу візьме участь заступник голови ЦП УТОГ Володимир Цимбалюк.
Валерій Сушкевич також наголосив на тому, «що влада має відчувати тиск із боку супільства». Знов і знов Валерій Михайлович закликав керівництво підприємств людей з інвалідністю бути активнішими, обіцяв свою підтримку, але й нагадував про необхідність відповідних зусиль і з нашого боку. «Допоможіть допомогти вам!» сказав він.
Дуже яскравим був виступ директора Кременчуцького УВП Гришина Юрія Юрійовича. Очолюване ним підприємство зуміло налагодити випуск автомобільних причепів, які активно використовуються навіть і в зоні АТО. Енергійний керівник, якому вдалося домогтися неабияких успіхів, був далекий від оптимізму. Він вказував на те, що, навіть за умов кризи, використано далеко не усі можливості забезпечення роботою підприємств, на яких працюють люди із інвалідністю. За його словами навіть у тій же Російській Федерації підприємствам Всеросійського товариства сліпих держава довіряє виробництво низки деталей, які використовуються при створенні військової техніки. В Україні виробляється чимало видів бойових машин, аналогічних з російськими. Розрив стосунків із РФ автоматично дає можливість передати ці замовлення із підприємств Росії на підприємства УТОС, та ніхто у владі навіть пальцем не поворухнув задля цього!
Директор департаменту соціального захисту людей з інвалідністю Мінсоцполітики Оксана Полякова запевнила присутніх у тому, що уряд розуміє, в якому складному становищі перебувають соціально незахищені верстви населення і робить усе можливе для їх підтримки. Як приклад, посадовець навела збереження податкових пільг для людей із інвалідністю. Президент ВГО «Асоціація підприємств та працюючих інвалідів України» Сергій Гурінов зазначив, «що економіка у неволі не розпліднюється» і вказав на таке позитивне явище, як скасування урядом трьохсот шістдесяти регуляторних актів, які заважали розвитку бізнесу та підприємництва.
Дуже цікавим був виступ виконавчого директора консультативного центру при федеральній асоціації соціальних підприємств ФРН пана Пітера Штадлера. Наш німецький гість розповів про те, як вирішується працевлаштування інвалідів у Німеччині. Відповідно до наведених ним цифр створення робочих місць для інвалідів вигідно самій державі. Працівники з інвалідністю виробляють продукції на 750 мільйонів євро на рік. Пан Пітер поділився планами по створенню загально європейської асоціації, яка буде захищати права та інтереси працюючих людей з інвалідністю у керуючих органах ЄС.
Однак здебільшого тон виступів був усе ж мінорним, а не мажорним.
Директор підприємства об’єднання громадян «Інвапром» з м. Харків наводив приклади вкрай необ’єктивного ставлення до людей із інвалідністю, чи, як ще кажуть «з обмеженими можливостями». Так, був випадок, коли покупець, наляканий саме тим фактом, що виріб створено «людьми з обмеженими можливостями» віддав перевагу продукції, яка коштувала аж у чотири (!) рази більше, лише тому, що її було створено людьми, про обмежені можливості яких мова не йшла.
Особливо учасників хвилювала проблема підвищення мінімальної зарплатні до 3200 гривень. Гарне, продиктоване турботою про людей рішення, може стати «смертним вироком» для багатьох підприємств інвалідів, викликати нові скорочення. Бо прибуток підприємств відповідним урядовим рішенням не збільшено. «Ми тільки почали ставати на ноги, а нас це рішення знов ставить на коліна», — сказав Степан Філіп. Тож, на думку виступаючих, було б доцільно якщо не відмовитися від цього рішення, то принаймні, проводити таке підвищення поетапно.
Багато чого цікавого почули учасники форуму. От тільки чи почує нас влада?
Є. Володимирович, «Промінь»
Реабілітація