Найефективнішим матеріалом, що забезпечує захист магістралей від впливу негативних температур і корозії, вважаються попередньоізольовані (попередньоізольовані) труби. Їх конструкція представляє собою багатошарову структуру, причому кожен шар виконує свої функціональні завдання. Виробництво таких труб в заводських умовах дає можливість досягти високої якості вироби, що істотно збільшує термін експлуатації будь-якої магістралі.
Труби попередньо ізольовані ППУ складаються з наступних конструктивних шарів:
- Сталева зварна труба прямошовних труб, що забезпечує основні експлуатаційні характеристики трубопроводу. Магістралі з даного матеріалу можуть використовуватися при прокладанні мереж опалення, водопостачання, в тому числі і гарячого, нафто - і газопроводів. Робочий тиск транспортуються рідин або газів може досягати 16 атмосфер і більше.
- В якості зовнішньої оболонки ще не так давно використовувалася виключно оцинкована тонколистова сталь, яка забезпечує захист системи від дії зовнішніх чинників, що викликають корозійні процеси. Останнім часом попередньо ізольовані труби для теплових мереж проводяться із застосуванням зовнішньої оболонки з поліетилену низького тиску (ПНД). Цей матеріал відрізняється невеликою питомою вагою, він стійкий до впливу різних агресивних середовищ, не піддається корозії і гниття. Завдяки цьому труби з таким покриттям можуть використовуватися для прокладки підземних і наземних магістралей різного призначення.
- Між внутрішньою і зовнішньою трубою закачують пінополіуретан, який вважається одним з найбільш ефективних теплоізоляторів. Його застосування дозволяє знизити практично на чверть теплові втрати в мережах опалення та гарячого водопостачання. Крім того, ППУ надійно захищає магістраль від впливу негативних температур навіть при наземної укладанні.
Виробництво попередньо ізольованих труб здійснюється на сучасних автоматизованих лініях при контролі якості і дотримання технології на кожному з етапів:
- Сталеві труби проходять дробоструминну обробку, яка забезпечує видалення окалини, іржі та надає поверхні певну рельєфність. Завдяки цій шорсткості забезпечується краще зчеплення спіненого поліуретану і сталі.
- Заготівля сталева кладуть у поліетиленовий футляр і фіксується так, щоб забезпечити однакову товщину утеплювача по всьому перерізу конструкції. Довжина зовнішньої ПНД оболонці дещо менше ніж розмір труби, не закриваються обидва торця вироби на 15-20 см. Це робиться для забезпечення зварювання трубопроводу
- Отриману заготівлю заповнюють пінополіуретаном і залишають до повного затвердіння утеплювача.
Для прокладки трубопроводів в особливо складних кліматичних умовах використовують попередньо ізольовані труби з гріючою кабелем, який забезпечує активний захист магістралі від перемерзання. Навивка кабелю здійснюється відразу після підготовки сталевої труби після дробоструминної обробки.
Переваги попередньоізольованих труб:
- Середній термін експлуатації досягає 30 років.
- Істотно знижуються експлуатаційні витрати на ремонт і обслуговування магістралі.
- Попередньо ізольовані трубопроводи дозволяють мінімізувати втрати теплової енергії при транспортуванні різних рідин.
- Висока стійкість до впливу агресивних речовин, що входять до складу грунтових вод.
- Можливість відмовитися від додаткової гідроізоляційної обробки магістралі, що дозволяє знизити собівартість виконання робіт по монтажу.
- Укладання труб такого типу здійснюється бригадою зварників, застосування спеціального устаткування не потрібно.
Саме ці експлуатаційні якості і стали причиною збільшення обсягу прокладки попередньо ізольованих труб при влаштуванні міських комунікаційних мереж різного призначення.
Монтаж попередньо ізольованих труб за даною технологією виконується наступним чином:
- Термозбіжна муфта, що представляє собою відрізок труби ПНД відповідного діаметру, одягається на одну з з'єднувальних труб. При цьому вона повинна бути відсунута не менше ніж на 50 см від краю труби.
- Після того, як виконана установка стикуються труб (співвісність, зварювальний зазор між торцями) виконують зварювальні роботи. При монтажі теплотрас і водопровідних комунікацій застосовується електрична або газова зварювання. По завершенню робіт необхідно переконатися в якості зварного з'єднання і дати стику охолонути.
- Термозбіжна муфта переміщується в робоче положення (вона повинна повністю перекривати неутеплені краю двох з'єднаних труб).
- Муфта піддається нагріванню полум'ям зварювальної газового пальника, при цьому необхідно гріти від середини до країв елемента. Не можна перегрівати і пропалювати поверхню муфти.
- Під впливом температури муфта стискається і щільно охоплює шар ізоляції труби.
- Завершальним етапом є заповнення муфти спіненим поліуретнаном.
Труби сталеві попередньо ізольовані
Виробництво попередньо ізольованих труб