Волейбол. До переваг волейболу можна віднести те, що створити для нього майданчик можна на будь-якому ґрунті. Так само важливо, що у волейбол і дворовий теніс можна грати на одному майданчику із загальною розміткою 16 × 8 м. Сьогодні у продажу є недорогі, нежорсткі поліуретанові м'ячі, що робить волейбол доступним для ігор дітей у віці до 13 років. Серйозним недоліком є те, що команда, що має в своєму складі на одного добре підготовленого гравця більше (займається у спортивній секції) отримує дуже велику перевагу. Для того щоб згладити даний момент, в правила гри необхідно внести такі доповнення: перше – всім гравцям забороняється подавати більше двох подач поспіль, друге – на майданчику робиться центральна лінія. При подачі м'яча, подібно грі в теніс, гравець повинен потрапляти м'ячем на половину поля, розташовану від нього по діагоналі. Приймати м'яч при цьому має право тільки гравець, чия черга прийшла перебувати в даному секторі. [ Климов ].
Бадмінтон. Заняття проводяться за спрощеними правилами і без застосування сітки. У плані розвитку дворового спорту бадмінтон має цілий ряд позитивних якостей. По-перше, майданчик для бадмінтону має невеликі розміри, до того ж під час гри спортсмени практично не виходять за її межі. По-друге, спортивні снаряди коштують недорого, що робить гру доступною для людей з будь-яким рівнем доходу. І по-третє, в бадмінтон люблять грати люди різного віку як чоловіки, так і жінки. У тому випадку, якщо у дворі можна знайти місце для створення лише однієї спортмайданчику, краще зробити її комплексної для гри в волейбол, дворовий теніс і бадмінтон (ВТБ). [ Климов ].
Теніс називають «природньою руховою терапією». Настільний теніс – це розвиток дрібної моторики, тренування м’язів руки і кисті. Більш точні рухи допомагають не тільки перемагати за тенісним столом, а й показувати кращі результати за письмовим столом. Цей спорт також корисний короткозорим, далекозорим і тим, хто недавно зробив операцію на очі. Адже під час гри очі безперервно роблять зарядку, фокусуючись то на відльоті м’яча, то на його наближенні. Важко придумати вид рухової активності, що краще розвиває реакцію і концентрацію уваги. Влітку 2014 року у рамках літньої оздоровчої кампанії на центральному стадіоні Деснянського району відбулася Спартакіада “А у нас у дворі” з настільного тенісу. Організаторами змагань виступили відділ у справах сім’ї, молоді та спорту Деснянської райдержадміністрації та Центр фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх” [ http://www.desn.gov.ua /]. Невід`ємною частиною тенісу є так звана «школа м’яча», що згодом формує у дітей здібності до швидкого засвоєння техніки в різних спортивних іграх. Можна також відмітити, що під час занять тенісом в учнів розвивається відчуття рівноваги й окоміру. Вельми примітно, що дії з м’ячем впливають і на розумовий розвиток дитини. вже більше 40 років настільний теніс залишається головною і найпоширенішою спортивною дисципліною на планеті. Причина тут не лише в легкості гри для спортсменів різного віку, але і в її доступності. Для цієї гри не потрібен величезний простір, а тенісні столи стоять повсюдно: у коридорах установ, школах, у дворах і паркових алеях, в будинках відпочинку та інших громадських місцях.
Метання дротиків. У дартса непрості правила, але на його базі можна створити подібну гру за спрощеними правилами. Проводити змагання з цього виду спорту можна і взимку, і влітку. Влітку для цього може підійти будь-яка спортивна дворова майданчик, на якій є огорожа. Взимку для змагань краще підібрати якийсь невеликий клуб, спортзал. При наявності коштів для цієї мети можна орендувати кафе або маленький зал в якому-небудь ДК [ Климов ]. Гра з'явилася в Англії в середні століття. Англійські лицарі (основною зброєю яких були лук і стріли) довгими зимовими вечорами, щоб хоч якось скоротати час і при цьому не втратити влучності очей і твердості рук, робили укорочені стріли і кидали їх в стіну, на якій малювали око бика. Звідси, до речі, і сучасна назва центру мішені – «бичаче око». Іноді як мішені лицарі використовували перевернуті пивні бочки, а її центром служили дерев'яні пробки. Одна з найвідоміших і популярних різновидів дартсу – «501». Суть гри в тому, що учасники по черзі кидають дротики в ціль і віднімають числа 501 кількість очок, одержаних за кидок. Перемагає той, хто першим зменшить кількість очок точно до нуля. Причому останній кидок повинен бути обов'язково в «подвійне кільце» або «яблучко». Гра в дартс прекрасно розвиває координацію рухів і техніку усного рахунку. Крім того, дартс дозволяє розслабитися, заспокоїти нерви і відволіктися від монотонної роботи. Мішень не займає багато місця, але дає людині відпочити від трудових буднів. Цей вид відпочинку в Англії за статистикою обганяє навіть рибну ловлю. Увагу ділових людей: змагання серед співробітників з дартсу – хороший вид корпоративного відпочинку, який об'єднує колектив і дає можливість підбадьоритися, не виходячи з офісу. До речі, дартс досить популярний серед англійських бізнесменів. Можна навіть говорити про те, що в Англії вміння пристойно грати в дартс стало частиною ділового етикету.
Сімейний мікст. Перспективним видається проведення міського турніру між сімейними парами (сімейному міксту) серед 2 вікових груп: перша – до 33 років, друга – старше 33 років, або трьох груп: до 30 років, від 30 до 40 і старше 40 років. Ці змагання бажано проводити в будинках культури або кінотеатрах, з таким розрахунком, щоб люди могли не тільки метати дротики, а й подивитися культурну програму, перекусити в кафе. Якщо турнір буде проводиться на досить високому рівні, то за право участі в ньому можна брати невелику плату, припустимо, рівну вартості одного автобусного квитка (за один день змагань) [ Климов ].
Футбол (як оздоровчий засіб рекомендовано особам віком до 40 років з вище середнього та високим рівнем фізичного стану, після 50 років – колишнім спортсменам, що продовжують тренуватися. Найчастіше з оздоровчою метою використовують окремі елементи [ Круцевич ]. Проект "Розвиток дворового футболу в України" стартував ще у 2010 році. Співорганізатори: "Асоціація дворового футболу України", Всеукраїнська молодіжна громадська організація "Покоління Сильних", ГО "Громадський контроль Євро 2012". З цього часу проведено реконструкцію п'яти футбольних майданчиків. Історія Асоціації дворового футболу (АДФ) починається з 16 травня 2009 року. Саме тоді народилася ідея організації співтовариства, в якому б гравці знаходили команди, а команди гравців. Існує проблема: є безліч людей, які не знають де грати і де шукати той самий футбол. Та ж ситуація з командами: важко знайти гравця в команду не маючи певної бази.
Дворова ліга – головний чемпіонат Асоціації дворового футболу. Змагання, яке повністю копіює місію всієї Асоціації та спрямовано на саморганізацію людей, які не знають де і з ким пограти, в організовану структуру – команду. Ліга аматорського футболу (ЛАФ) Миколаєва вже протягом 3х років, з 2010 року займається розвитком дворового футболу на теренах міста, за цей час було проведено понад 20 турнірів, причому деякі з них з іншими містами. ЛАФ також займається розвитком жіночого футболу, який разом з аматорським футболом несправедливо забутий державою. [ Климов ].
Дворовий хокей є самим універсальним і доступним хокеєм. У 1960-х роках хлопці часто грали в хокей без ковзанів, взимку у дворах на втоптаних снігових майданчиках, стоянках автомобілів хлопчаки ключками ганяють м'яч або шайбу [ Климов ].
Пул-більярд як засіб рекреації. В останнє десятиліття в нашій країні зростає інтерес до одного з видів рекреаційних послуг – гри на більярді. Показником попиту на цей вид активного відпочинку є стрімкий розвиток більярдної індустрії в Україні. Лише в Києві за останні десять років було відкрито близько 40 закладів, у яких функціонують більярдні зали.
Алгоритм, поданий у змісті рекреаційних занять з пулу, спрямований на краще засвоєння матеріалу як теоретичного, так і практичного:
1) вправи з технічної підготовки з однією кулею (акцент на техніку удару, вивчення всіх видів мостів, прицілювання, сила удару) – 21 вправа;
2) вправи з технічної підготовки з битком та прицільною кулею (без позиціювання битка) – 16 вправ;
3) вправи з техніко-тактичної підготовки – стандартні (з позиціюванням битка) – 21 вправа;
4) вправи з техніко-тактичної підготовки – ігрові (нестандартні) – 10 вправ-ігор.
Розроблено зміст рекреаційних занять з пулу для осіб зрілого віку, який містить алгоритм оволодіння основами пул-більярду в доступній та цікавій формі. Зміст передбачає використання системи 68 ігор і вправ (58 з яких – авторська розробка), що допомагають оволодіти базовими знаннями техніки прицілювання, стійки та удару, підвищити рівень концентрації уваги й опановувати техніко-тактичні дії в діапазоні необхідних знань та вмінь під час рекреаційних занять з пулу. Запропоновані різні доступні вправи у певній послідовності та кількості повторів формують змістовні та емоційно позитивні рекреаційні заняття, що відповідають інтересам та потребам контингенту осіб зрілого віку [ Нагорна ].
Міні-баскетбол. Для того щоб діти могли грати в баскетбол, бажано на майданчику баскетбол-теніс замість стійок для тенісу встановити стійки з дитячими баскетбольними щитами (стійки баскетбол-теніс).
Для змагань необхідна така площадка: розміри 16х10,4 м, від щита до штрафної лінії – 3,6 м, від краю поля до щита – 0,4 м. Розміри щита – 1,0х0,75 м. Відстань від кільця до асфальту – 2,55 м. Окружність м'яча – 70 см, внутрішній діаметр кільця – 38 см. Склад команди – від трьох до п'яти чоловік [ Климов ].
Стритбол. Гра на одне кільце зародилася на вулицях американських міст. Фірма «Рібок» розробила правила гри, дала їй назву Блектоп і проводила невеликі турніри. Фахівці фірми «Адідас» зрозуміли, що розвивати і популяризувати цю гру - справа перспективна, трохи допрацювали її правила і дали назву «стрітбол» [ Климов ].
В результаті проведення дисертаційного дослідження виявлено, що найбільш цікаві для студентів різні види спортивних ігор. Стрітбол, хоча і є порівняно новим видом фізичної активності, але його популярність вже досить висока у студентської молоді. Основними причинами швидкозростаючою популярністю є: неформальний характер занять, висока емоційність ігор, простота організації, просте обладнання та інвентар, можливість спілкування, отримання необхідної рухової активності.
В процесі проведення констатуючого експерименту було встановлено, що в одній грі в стрітбол кожен учасник долає відстань понад трьохсот метрів, яке доповнюється 24 стрибками, прискореннями з веденням м'яча на 50-60 метрів, виконує в середньому 13-15 передач і 16 кидків м'яча по кільцю. Всі пересування виконуються із змінною інтенсивністю - пересування з максимальною швидкістю чергуються паузами з ходьбою, враховуючи, що в процесі занять і змагань кожен займається виконує від 3 до 6 ігор, то навантаження одержувану в заняттях можливо оцінити від середньої до великої, яка визначається ще й високою емоційною напруженістю ігор.
Розроблена і експериментально обгрунтована рекреаційно-оздоровча методика стрітболу в системі фізичного виховання студентів вищих навчальних закладів заснована на наступних компонентах: рівні необхідних добових енерговитрат; основних мотиви, що визначають інтерес і бажання займатися стрітболу; виявлених рухових характеристиках гри в стрітбол; фізіологічної напруженості (пульсової вартості) спеціальних вправ та ігрових режимів в стрітболі, особливості проведення змагань зі стрітболу [ Мазурина А.В. ]. Для игры детей в стритбол подойдет любой асфальтовый пятачок от 7х6 м. Размеры площадки для соревнований по стритболу 10,0х7,0 м.
Дворовий баскетбол. На деяких змаганнях практично професійні команди в пух і прах розбивають аматорські. Це видовище виробляє відразливе враження, оскільки дворовий спорт розрахований, насамперед, для широких верств молоді. У правила змагань доцільно внести деякі обмеження.
У команді п'ять чоловік (чотири в полі, один запасний). Гра складається з трьох партій по вісім хвилин кожна. Після першої партії за рішенням капітана команди суперника з протилежної команди вибуває один гравець – замінюється. Переможе той, хто виграє дві партії.
Така схема гри дозволить включати в команди професійних гравців, але не дасть можливість виграти матч за рахунок одного сильного гравця. Аналогічну схему з певної причини бажано застосовувати і при грі в стрітбол [ Климов ].
Боулінг. Відбувається стрімке зростання кількості боулінг-клубів в Україні. Згідно зі статистичними даними федерації боулінгу, на сьогодні в Україні існують 94 боулінг-клуби, загальна кількість доріжок – 790, що відповідає середньоєвропейському рівню. У процесі дослідження встановлено, що зміст діяльності фізкультурно-оздоровчих боулінг – клубів складається з таких розділів: рекреаційно-оздоровча – 54 %; організаційно-управлінська – 15 %; фінансово-господарська – 13 %; інформаційно- освітня – 11 %; інші види – 7 %. Ураховуючи зростаючий інтерес осіб зрілого віку до занять рекреаційної спрямованості, а також низький рівень рухової активності (понад 70 % мають низьку й нижчу від середньої рухову активність), переважання в структурі вільного часу пасивних форм рекреації боулінг є перспективною оздоровчою технологією. Ураховуючи особливості фізкультурно-оздоровчих боулінг-клубів, які різняться між собою пріоритетними напрямами діяльності, видами послуг, функціональними можливостями приміщень, фінансовою діяльністю, кадровим потенціалом, пропонуємо типову технологію організації рекреаційної діяльності. Структура технології у фізкультурно-оздоровчих боулінг-клубах має такий вигляд: соціальне замовлення, мета, зміст, форма, методи, засоби досягнення мети, суб’єкт, об’єкт, матеріально-технічне й кадрове забезпечення, корегування мети, кінцеві результати. Результатом цього процесу є програма, її зміст, відносини між суб’єктом – об’єктом, їхній особистісний характер. що участь у рекреаційних програмах істотно вплинула на кількість відвідувань. Позитивна динаміка визначалася за всіма досліджуваними параметрами, а саме: кількість відвідування занять серед чоловіків збільшилась у два рази, у жінок – у 1,5 раза. Високою популярністю серед жінок користувались індивідуальні навчальні програми. 44 % жінок і 50 % опитаних чоловіків беруть участь в анімаційних заходах один раз на місяць, 10 % жінок і 12 % чоловіків – раз на тиждень. Особливої популярності серед відвідувачів набули рекреаційні заходи, що проводились у вигляді поетапних аматорських змагань. Середня кількість відвідувань фізкультурно-оздоровчого клубу становила вісім разів на місяць. Установлено, що після шести місяців відвідувань фізкультурно-оздоровчого клубу спостерігалося вірогідне збільшення коефіцієнта рухової активності (p<0,05). У результаті впровадження технології організації рекреаційно- оздоровчої діяльності в боулінг-клубі простежувалося підвищення мотивації до рекреаційних програм і фізкультурно-оздоровчих занять у цілому. Так, після шести місяців відвідувань боулінг- клубу жоден з учасників програми досліджень не припинив заняття. Навпаки, із початку дії програми збільшилася кількість відвідувачів (на 9 %), які бажали брати участь у рекреаційних та анімаційних заходах, підвищився відсоток відвідувачів (на 7 %), які стали додатково займатись іншими видами рекреаційної діяльності. Представлені дані свідчать про ефективність запропонованої технології організації рекреаційної діяльності [ Андрєєва ].
Городки. Гра в городки полягає у вибиванні фігур, побудованих з п'яти городків, з обмеженим майданчиком, так званим "містом", бітами з певної відстані. Для гри в городки використовуються 15 фігур. Послідовність і правильна їх постановка в партії з 15 фігур показана нижче: "Пушка", "Вилка", "Криниця", "Стріла", "Артилерія", "Серп", "Кулеметні гніздо", "Літак", "Тир", "Лист". Суть гри – кидками біт (палиць) вибити з «міста» (звідси і назва) по черзі певну кількість фігур, складених з 5 містечок – циліндричних стовпчиків з берези, липи, бука. Головне завдання - затратити на вибивання 15-ти фігур якомога менше кидків. Хто за підсумками трьох турів використовував менше спроб, той і переміг. Масові змагання в колективах фізкультури, молодіжних і дитячих таборах, місцях відпочинку можуть проводитися за спрощеними правилами. При цьому рекомендується зберегти розміри майданчика. Склад команди може бути менше п'яти осіб. Містечка і біти можуть не відповідати вимогам правил. Особливу увагу необхідно звертати на забезпечення безпеки учасників і глядачів. Визначити переможця можна за кількістю вибитих містечок обмеженою кількістю біт. У командних та особистих змаганнях ведення протоколу не обов'язково, достатньо записати в таблицю кінцевий результат гри [ http://www.rulesgames.info/content/view/23/90/.]
Додатково. Мікст. У плані соціалізації нових поколінь видається доречним проведення змагань в яких би брали участь змішані пари – мікст. Види спорту: великий теніс, бадмінтон, настільний теніс. Вікові групи: перший рік розвитку – до 17 і 23 років, через 2-3 роки можна підключити групу до 33 років. На початку розвитку дворового спорту змагання серед змішаних пар (одна від двору) можна проводити окремим заліком, паралельно з проведенням змагань серед чоловічих або жіночих команд.
Література:
1. Нагорна В. О. Побудова рекреаційних занять з пул-більярду для осіб зрілого віку: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. наук з фізичного виховання і спорту: спец. 24.00.02 «Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення» / В.О. Нагорна – Київ, 2008. – 25 с.
2. Мазурина А.В. Рекреационно-оздоровительная методика на основе стритбола в физическом воспитании студентов высших учебных заведений: автореф. дис. на соискание ученой степени канд.пед. наук: спец. 13.00.04 «Теория и методика физического воспитания, спортивной тренировки, оздоровительной и адаптивной физической культуры / А.В. Мазурина – Смоленск, 2006. – 21 с.
3. Андрєєва О. Соціально-педагогічні умови організації рекреаційної діяльності боулінг-клубів / Андрєєва О., Пацалюк К // Фізичне виховання, спорт і культура здоров’я у сучасному суспільстві: збірник наук. праць. – 2012. – № 4 (20). – С.223-229.
4. Круцевич Т. Рекреація у фізичній культурі різних груп населення / Т. Круцевич, Г. Безверхня / – К.: Олімп. л-ра, 2010. – 200 с.
5. http://www.rulesgames.info/content/view/23/90/
6. Климов С.Е. Дворовой спорт / С.Е. Климов. – 2-е изд., перераб.. и доп. – М.: советский спорт, 2011. – 166с.
7. Офіційний веб-сайт Деснянської районної державної адміністрації (м. Київ) http://www.desn.gov.ua/
8. Гакман А.В. Характеристика засобів фізичної рекреації в оздоровчих таборах відпочинку та їх рекреаційний ефект. -2013