Тема 3. Армія зоряних світі
Урок 20. Рельєфи дивовижних рослин. Контррельєф. Етапи роботи над контррельєфною композицією
Практичне завдання уроку: створити контр рельєф «Фантастична рослина», «Чарівна квітка», «Ритми космічних трав»
Мета: формувати ключові компетентності: вміння вчитися (організувати своє робоче місце, планувати свої дії, доводити роботу до кінця); загальнокультурну компетентність (засвоєння художньої картини світу);
міжпредметну естетичну компетентність (вміння давати естетичну оцінку творам мистецтва, вміння цінувати красу, створену митцями);
предметні мистецькі компетентності: продовжувати ознайомлювати учнів із скульптурою, як видом образотворчого мистецтва, з поняттями: «рельєф», «контррельєф», «барельєф», «горельєф».
Закріплювати навички роботи з пластичними матеріалами, основних видів ліплення.
Формувати вміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні риси напівоб’ємної форми.
Розвивати вміння передавати свої почуття, емоції, настрій скульптурними засобами, дрібну моторику руки.
Виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу, екологічну культуру.
Оснащення. Зоровий ряд: навчальні плакати; репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду.
Матеріали для учнів - альбом для малювання; дошка для ліплення; пластилін; стеки; цупкий картон; простий олівець.
Тип уроку. Комбінований
Терміни і поняття: контррельєф
Хід уроку
Організаційний момент
ü Привітання.
ü Перевірка наявності учнів.
ü Готовність учнів до уроку.
Актуалізація опорних знань і вмінь
Гра «Дай правильну відповідь»
ü З яким видом образотворчого мистецтва ми знайомилися на попередньому уроці?
ü Навіщо люди створюють скульптури? Які думки і почуття вони допомагають їм передавати?
ü Як називають художників, які працюють із пластичними матеріалами?
ü 3 якими матеріалами працюють художники-скульптори?
ü Що таке рельєф?
ü Які види рельєфу ми з вами вже вивчили?
ü Які ви знаєте рослини?
ü Чи бачили ви коли-небудь, можливо під час подорожі, чи екскурсії в ботанічний сад незвичні рослини?
3. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Діти, продовжуємо мандрувати космічними просторами,наш зореліт зупинився у космічному заповіднику, де можна побачити багато дивовижних трав, квітів, дерев, кущів несхожих на земних. Сьогодні ми продовжуємо знайомство з «братами» - рельєфами. Роботу, яку нам потрібно виконати, може містити елементи різних видів рельєфів.
Викладення нового навчального матеріалу
Розповідь учителя
Скульптуру, навколо якої можна обійти і розглянути з усіх боків, називають круглою скульптурою. Але коли скульптура зустрічається з іншим, добре знайомим нам видом мистецтва — архітектурою, вона начебто притискається до стіни — розчиняється в ній, або навпаки, виростає з площини стіни. При цьому ми бачимо тільки частину об’ємного зображення. Зображення, що виступає над стіною, називають рельєфом. Художники розрізняють два види рельєфу. Один називають барельєфом, а інший — горельєф. У барельєфа і горельєфа є ще двоє рідних братів. Один із них — глибокий рельєф, в якому зображення не піднімається над площиною, а повністю заглиблюється в неї. Об’ємні фігури повністю втопають у площині стіни. Другий — контррельєф — заглиблений рельєф, зображення у якому подане навиворіт. Він становить наче негатив барельєфа.
(Учитель ілюструє за допомогою формочок для піску. Лицьовий бік формочки — рельєф, а внутрішній — контррельєф.) Родина рельєфів «дружить» із людьми дуже давно. Давні єгиптяни прикрашали ними свої піраміди, полюбляли їх у Давній Греції і Римі, і сьогодні ми можемо часто зустріти їх в оформленні будівель. Рельєфи є невіддільними від архітектури: вони слугують для прикрашання величезних будинків і невеликих інтер’єрів. (Додаток 1)
Скарбничка мистецької мудрості
Окрім опуклого існує також заглиблений рельеф — контррельеф.
Зображення в контррельєфі поширені в мистецтві скульптури з найдавніших часів. З огляду на особливості занурення в матеріал (вирізання з різною глибиною) при створенні контррельефів потрібно добре промальовувати контури зображень. (Додаток 2)
Мистецтво планети Земля
Використовуючи лише контррельєф, давні митці передавали виразність форми тварин, рослин, людей тощо. Зображення в контррельефі можна виконати за допомогою різблення по дереву. Погляньте, як вправно застосовують контррельеф сучасні народні майстри. (Додаток 3)
Словник-путівник
Прочитайте з підручника (ст.131), що називають контррельєфом?
Фізкультхвилинка
В казковому лісі розминка.
Настала фізична хвилинка.
Втому проженем руками
Вгору їх піднімем з вами.
Потім присядемо дружно,
Ноги згинаємо пружно.
Руки, мов крила, розправим
І до плечей їх поставим.
Коло вперед покрутили,
Потім назад повторили.
Голову вниз опустили,
Потім назад нахилили,
Потім наліво поклали,
Потім направо. І стали.
Рівно і струнко.
Швидко скінчилась хвилинка.
Нас збадьорила розминка.
Ми з вами сьогодні будемо працювати над контррельєфом. А перед виконанням практичної роботи проведемо хвилинку відпочинку і подивимося 3 частину мультфільму «Пластилінова ворона»