Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 11. Організація соціологічних досліджень.




 

1. Соціологічне дослідження — система логічно послідовних мето­дологічних, методичних і організаційно-технічних процедур для от­римання наукових знань про соціальне явище, процес.

2. Соціологічний моніторинг (англ. monitoring — постійний контроль за будь-яким процесом) — збирання первинної емпіричної ін­формації за спеціальною методикою, яка передбачає регулярне обстеження численних генеральних сукупностей (населення кра­їни, певного регіону тощо) вибірковим методом за стандартною процедурою та усталеною системою показників.

3. Програма соціологічного дослідження є науковим документом, що містить схему логічно обґрунтованого переходу від загальних теоретичних уявлень про дослі­джуване соціальне явище до використання інструмен­тарію і виконання дослідницьких процедур (збирання, оброблення та аналізу інформації).

4. Соціальна проблема — суперечлива ситуація реального життя, що має масовий характер і стосується інтересів соціальних спільнот, груп.

5. Об'єкт соціологічного дослідження — певна соціальна реаль­ність, яка потребує цілеспрямованого вивчення (соціальні спіль­ноти, суб'єкти, процеси у їх конкретних, відносно завершених ста­нах та взаємодії).

6. Предмет соціологічного дослідження — найбільш значущі з тео­ретичної або практичної точки зору особливості, сторони об'єкта, які необхідно дослідити.

7. Вибірковий метод — науково обгрунтований підхід, за результа­тами якого роблять висновки про об'єкт дослідження як ціле, спи­раючись на дані аналізу його певної частини.

8. Генеральна сукупність — обмежений територіальне і в часі об'єкт дослідження.

9. Вибіркова сукупність — певна кількість відібраних за суворими правилами елементів генеральної сукупності.

10. Одиниці відбору — елементи вибіркової сукупності, які згідно з планом вибирає дослідник на кожному етапі побудови вибірки.

11. Одиниці спостереження — елементи вибіркової сукупності, які підлягають обстеженню.

12. Репрезентативність вибірки — здатність вибіркової сукупності відтворювати основні характеристики генеральної сукупності.

13. Помилка репрезентативності — відхилення вибіркової сукупнос­ті за певними характеристиками від генеральної сукупності.

14. Надійність інформації — адекватність одержаних результатів до­слідження соціальній ситуації.

15. Валідність (обгрунтованість) інформації — відповідність резуль­татів саме тим явищам і процесам, які передбачалося дослідити.

16. Систематичні помилки — помилки, які виникають внаслідок не­правильних вихідних статистичних даних про параметри контро­льних ознак генеральної сукупності, занадто малого обсягу вибір­ки, хибного застосування способу відбору одиниць аналізу тощо.

17. Опитуванняметод збору соціальної інформації про досліджу­ваний об'єкт під час безпосереднього (інтерв'ю) чи опосередкова­ного (анкетування) соціально-психологічного спілкування соціо­лога і респондента шляхом реєстрації відповідей респондентів на сформульовані запитання.

18. Анкета — тиражований документ, який містить певну сукупність запитань, сформульованих і пов'язаних між собою за встановле­ними правилами.

19. Соціологічне інтерв'ю (англ. interview — зустріч, побачення) -метод збору соціальної інформації, що грунтується на вербальній соціально-психологічній взаємодії між інтерв'юером і респонден­том з метою одержання даних, які цікавлять дослідника.

20. Питальник — документ, у якому сформульовані й тематично згру­повані питання, передбачено місце для записів відповідей на них.

21. Документ — засіб закріплення встановленим способом за допо­могою спеціального носія інформації фактів, явищ, процесів об'єк­тивної реальності та розумової діяльності людини.

22. Соціологічне спостереження — метод збору наукової інформації, сутність якого полягає в безпосередній реєстрації фактів, явищ, процесів, що відбуваються у соціальній реальності.

23. Соціологічний експеримент — метод дослідження, під час якого отримують інформацію про кількісні та якісні зміни характеристик, діяльності та поведінки соціального об'єкта (індивіда, групи, спіль­ноти) під дією певних факторів, у спеціально створених умовах, підконтрольних експериментаторові.

24. Передбачення — обгрунтоване припущення про майбутній стан явищ природи і суспільства або про явища, невідомі в даний час, але які піддаються виявленню.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-03-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 344 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2217 - | 2173 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.