Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Теорія спорту як наукова дисципліна




ВСТУП ДО ТЕОРІЇ СПОРТУ

План вивчення теми

1. Теорія спорту як наукова дисципліна.

2. Виникнення і стан сучасного спорту.

3. Класифікація видів спорту.

4. Спорт як компонент фізичної культури.

5. Соціальні функції спорту.

 

Рекомендована література:

 

1. Апанасенко Г. Л. Книга о здоровье / Г. Л. Апанасенко. – К.: Медкнига, 2007. – 132 с.

2. Бальсевич В. К. Онтокинезиология человека. – М.: Теория и практика физической культуры, 2000. – 275 с.

3. Основы валеологии. В 3-х книгах / Под общ. редакцией В. П. Петленко. – Книга вторая. – К.: Олимпийская литература, 1999. – 351 с.

4. Приступа Є. Н. Концепція вільного часу людини як важливої категорії рекреації / Є. Н. Приступа. // Спортивна наука України. 2008. – № 5(20). – С. 9–22.

5. Сущенко Л. П. Соціальні технології культивування здорового способу життя людини / Л. П. Сущенко – Запоріжжя, 1999. – 308 с.

6. Фурманов А. Г. Оздоровительная физическая культура: Учеб. для студентов вузов / А. Г.Фурманов, М. Б. Юспа. – Мн.: Тесей, 2003. – 528 с.

7. Шаги к здоровью. Основа для содействия физической активности в целях укрепления здоровья в Европейском регионе. – Копенгаген: Европейское региональное бюро ВОЗ, 2007. – 45 с.


 

Теорія спорту як наукова дисципліна

 

Спорт в нашій країні досліджується в рамках ряду наук (медицини, біології, педагогіки, фізичного виховання та ін.), починаючи з 20-х років минулого сторіччя, причому наука про фізичне виховання виконує роль зразка, що задає тон у пізнанні засобів, методів і закономірностей цієї соціальної практики.

Якщо простежити за еволюцією знань про спорт, неважко помітити, що найбільш фактологічно збагачені і розроблені серед них аж до недавнього часу концентрувалися переважно в рамках теорії спортивного тренування.

На поглибленому осмисленні її змісту, закономірностей і способів побудови зосередилися сили багатьох фахівців в нашій країні і в інших країнах, що лідирують у світовому спорті, оскільки історична практика спорту постійно переконувала, що приріст досягнень спортсменів при відносній рівності інших умов у вирішальній мірі залежить від налагодженої системи спортивної підготовки, що здійснюється головним чином у формі спортивного тренування. Теоретики і методисти фізичного виховання також активно зосередилися на теорії і технології саме спортивного тренування (і внесли чималий внесок у розвиток цих питань), тому спрямоване використання спорту у фізичному та інших видах виховання особистості пов’язується саме з раціонально і систематично організованим цілеспрямованим педагогічним процесом тренування.

Концентровані дослідження спортивного тренування зумовили прискорене дозрівання її теорії і сприяли з’ясуванню суті пов’язаних з нею явищ. Однак за межами її предмета знаходилося чимало з того, що є невід’ємними складовими багатогранної реальності спорту, в тому числі, окрім іншого, власне змагальна діяльність спортсменів, без якої не було б самого спорту, і «позатренувальні» компоненти спортивної підготовки. У міру розвитку спорту, зростання його соціальної значущості і проникнення спортивних витоків у різні сфери життєдіяльності суспільства та індивіда (в системи освіти, виховання та професійно-прикладної підготовки, в сфери окультуреної рекреації, оздоровчої реабілітації, культуротворчої діяльності і т.д.) актуалізувалася необхідність цілісного осмислення його властивостей, закономірностей функціонування, шляхів та умов подальшого розвитку.

Безпосереднє перетворення теорії спортивного тренування в «Загальну теорію спорту» як науково-освітню дисципліну, системно-інтегративно відображаючу весь спорт, в «загальному вигляді» відбулося в кінці 70-х років. Найбільш великими розділами «Теорії спорту» є:

1. Загальна концептуальна характеристика феномену спорту, інтегративно відображає структурно-функціональні властивості, об’єктивно притаманні йому, його витоки, загальні закономірності функціонування та тенденції розвитку в суспільстві.

2. Теорія власне змагальної діяльності спортсмена та системи спортивних змагань.

3. Теорія підготовки спортсмена як керований довготривалий процес, який розгортається у вигляді спортивного тренування і системного використання інших факторів збільшення і оптимізації спортивних досягнень.

Природно, що за порівняно невеликий час з початку становлення загальної теорії спорту, вона сформувалася далеко не в повній мірі (Матвєєв Л. П. (1998); Пілоян P. A. (2004)). У той же час широта міждисциплінарних зв’язків теорії спорту багато в чому сприяла і сприяє прискореному дозріванню її концептуального змісту. В її опорних пунктах конструктивно використовуються базисні положення теорії антропогенезу, спрямованого регулювання розвитку індивіда, культурологічних, соціологічних, педагогічних, антропофізіологічних, психологічних та інших теорій (в тому числі комплексно людських, зокрема фізіолого-психологічних і психопедагогічних), які відображають зі свого боку ті загальні закономірності об’єктивного і суб’єктивного світу, які діють, зокрема, і в сфері спорту. Звідси зовсім не випливає, що теорія спорту – придаток суміжних і більш загальних дисциплін або що її специфічний зміст виводиться головним чином з них. В якості відносно самостійної дисципліни вона має своїм основним фактологічним джерелом пізнання самих реальностей спорту, його специфічних властивостей і закономірностей, причому відображає їх і цілісно, і в конкретно-предметному вираженні.

Біологічні науки: біохімія спорту, біофізика спорту, фізіологія спорту, спортивна біоантропологія, морфологія спорту.

Гуманітарні науки: психологія спорту, спортивна естетика, соціологія спорту, історія спорту, спортивна етика.

Спортивно-медичні науки: спортивна травматологія, спортивна терапія, лікарсько-спортивний контроль.

Спортивно-гігієнічні науки: спортивна гігієна, психогігієна спорту.

В даний час «Теорія спорту» входить у цикл спеціальних дисциплін для студентів спеціальностей «Фізична культура».

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-03-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 384 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2312 - | 2018 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.214 с.