Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


П'ятичленні гетероцикли з двома гетероатомами




З п'ятичленних гетероциклів з двома гетероатомами розглянемо такі, в яких обидва або хоч один гетероатом є атомом азоту. Ці гетероцикли називають азолами. Найважливішими з них є тіазол, піразол, імідазол і оксазол.

Піразол та його похідні. Піразол у природних продуктах не знайдений, його можна добути конденсацією гідразину з епіхлоргідрином.

Піразол – безбарвні кристали з температурою плавлення 70°С.

Він має ароматичний характер: легко сульфується, нітрується і стійкий до окислення.

Тіазол і його похідні стійкі до дії водню в момент виділення, а також у присутності каталізаторів, проте під дією NaBH4 перетворюється в тетрагідротіазоли (тіазолідіни).

Деякі синтетичні похідні піразолу (атипірин, пірамідон, анальгін) широко застосовують у медицині як жарознижуючі і болезаспокійливі засоби.

Імідазол (гліоксалін) та його похідні. Імідазол – ізомер піразолу.

Імідазол – тверда речовина, розчинна у воді та діетиловому ефірі. Одержують взаємодією гліоксалю, формальдегіду та амоніаку:

Ядро імідазолу має p-електронний секстет, який обумовлює ароматичність, хоча і незрівняно меншу, ніж у бензолу. В зв’язку з тим, що p-електронна пара одного з азотів не бере участі в утворенні “бензоїдної електронної системи”. Імідазол, на відміну від піролу, має основні властивості. Імідазоли утворюють стійкі кристалічні солі з кислотами. Імідазоли здатні до електрофільного заміщення в положенні С4 або С5. Нітрування та сульфування проходить у жорстких умовах (олеум). Галогенування відбувається легко в лужному середовищі.

Похідні імідазолу часто зустрічаються в природі і мають важливе біологічне значення (гістидин, гісталін, пілокарпін і т. ін.).

Гістидин – складова частина більшості білків. Утворюється при гідролітичному розщепленні білків. Гістидин є зв՚язуючою ланкою між білком глобіном і порфіриновою структурою геміном. Під час карбоксилювання гістидину утворюється гістамін. У невеликій кількості він знижує кров’яний тиск, стимулює діяльність шлунку. Надлишок гістаміну в організмі приводить до порушення обмінних процесів (наприклад, до алергії).

Тіазол та його похідні – надзвичайно стійкі сполуки.

Тіазоловий цикл міститься в багатьох природних продуктах (пеніциліні, вітаміні В1); похідним тіазолу є сульфаніламідний препарат норсульфазол. З тіазолів найбільший інтерес становить бензотіазол до похідних якого належать тіоціанові барвники, прискорювачі вулканізації каучуку (каптакс) і т.д.

Всі азоли виявляють ароматичні і слабколужні властивості. Вони входять до складу багатьох лікарських речовин, вітамінів, антибіотиків. Так, ядро тіазолу входить до складу вітаміну В1, антибіотика пеніциліну, сульфамідного препарату норсульфазолу:

норсульфазол вітамін В1 бензпеніцилін

Імідазольне ядро входить до складу пуринових основ нуклеїнових кислот, деяких алкалоїдів, наприклад пілокарпіну, вітаміну H (біотину), а також ряду синтетичних фармацевтичних препаратів (дибазолу), які застосовуються при лікуванні гіпертонії, нервових захворювань:

вітамін Н (біотин) дибазол




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-03-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1514 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Ваше время ограничено, не тратьте его, живя чужой жизнью © Стив Джобс
==> читать все изречения...

2245 - | 2190 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.