Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Глобальне потепління клімату і діоксид вуглецю




Глобальне потепління — процес поступового збільшення середньорічної температури атмосфери Землі і Світового океану. Наукова думка, виражена Міждержавної групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) ООН, полягає в тому, що середня температура на Землі піднялася на 1 °С з кінця XIX століття, і що «велика частка потепління, що спостерігалося в останні 50 років, викликана діяльністю людини», в першу чергу викидом газів, що викликають парниковий ефект, таких, як вуглекислий газ (СО2) і метан (СН4). Вчені, що оспорюють думка, що діяльність людства зіграла істотну роль в що спостерігається підвищення температур, знаходяться в явній меншості. Тим не менш точно невідомо, наскільки значними будуть подальші зміни клімату. Потепління може позитивно позначитися на світовій економіці, оскільки витрати на опалення будуть падати, менше людей буде гинути в мороз і багато іншого. В Європі потепління буде нестійким ще 3-7 років.

Викиди діоксиду вуглецю. Вугільні електростанції, автомобільні вихлопи, заводські труби та інші створені людством джерела забруднення разом викидають в атмосферу близько 22 млрд т вуглекислого газу та інших парникових газів на рік. Тваринництво, застосування добрив, спалювання вугілля та інші джерела дають близько 250 млн т метану на рік. Близько половини всіх парникових газів, викинутих людством, залишилося в атмосфері. З доіндустріального періоду середини XVIII століття концентрації вуглекислого газу і метану збільшилися на 34 %. Близько 3/4 всіх антропогенних викидів парникових газів за останні 20 років викликані використанням нафти, природного газу і вугілля. Велика частина решти викликана змінами ландшафту, в першу чергу вирубкою лісів.

На користь цієї теорії свідчать і ті факти, що спостерігається потепління більш значуще взимку, ніж влітку, вночі, ніж вдень, у високих широтах — ніж у середніх і низьких, а також той факт, що швидке нагрівання шарів тропосфери відбувається на тлі не дуже швидкого охолодження шарів стратосфери.

Інші теорії. Існує безліч інших гіпотез, в тому числі:

• спостерігається потепління знаходиться в межах природної мінливості клімату і не потребує окремого пояснення;

• потепління стало результатом виходу з холодного малого льодовикового періоду;

• потепління спостерігається дуже нетривалий час, тому не можна достатньо впевнено сказати, відбувається воно взагалі.

Важливо відзначити, що клімат на Землі змінюється періодично в залежності від повторюваних процесів, що відбуваються в системі «Земля — Сонце — навколишній космос».

За сучасною класифікацією умовно виділяють чотири групи циклів. Наддовгі по 150-300 млн років пов'язані з найбільшими змінами екологічної обстановки на Землі. Їх пов'язують з ритмами тектоніки і вулканізму. Довгі цикли, пов'язані з ритмами вулканічної діяльності, тягнуться десятки мільйонів років. Короткі — сотні і тисячі років — обумовлені змінами параметрів земної орбіти. Остання категорія умовно називається ультракороткі. Вони пов'язані з ритмами Сонця. Серед них є цикл 2400 років, 200, 90, 11 років. Не виключено, що саме ці ритми є визначальними в спостережуваному потепління на планеті. Людина поки що не в змозі якось модифікувати і впливати на ці процеси. В даний час жодна з цих альтернативних теорій не має помітного числа прихильників серед учених-кліматологів.

Згідно з однією з гіпотез, глобальне потепління призведе до зупинення або серйозного ослаблення Гольфстріму. Це викличе суттєве падіння середньої температури в Європі (при цьому температура в інших регіонах підвищиться, але не обов'язково у всіх), т. к. Гольфстрім прогріває континент за рахунок перенесення теплої води з тропіків.

Таким чином, на планеті існують коливальні процеси, в яких заледеніння (льодовиковий період) породжується потеплінням клімату, а дегляциация (вихід з льодовикового періоду) — похолоданням. Наприклад, в кайнозої, є криоэрой, при відтаванні крижаних полярних шапок збільшувалася кількість опадів у високих широтах, що взимку призводило до локального підвищення альбедо (характеристики відбивної здатності поверхні) з подальшим зниженням температури в глибинних районах континентів північної півкулі і утворенням льодовиків. При замерзанні крижаних полярних шапок льодовики в глибинних районах континентів північної півкулі, не отримуючи досить підживлення у вигляді опадів, починали відтавати.

Екологічні та економічні наслідки. Кислотний дощ чинить негативний вплив на водойми (озера, річки, затоки, ставки), підвищуючи їх кислотність до такого рівня, що в них гине флора і фауна. Водяні рослини найкраще ростуть у воді зі значеннями рН між 7 і 9,2. Зі збільшенням кислотності (показники рН видаляються вліво від точки відліку 7) водяні рослини починають гинути, позбавляючи інших тварин водойми їжі. При кислотності рН 6 гинуть прісноводні креветки. Коли кислотність знижується до рН 5,5, гинуть донні бактерії, які розкладають органічні речовини і листя, і органічне сміття починає накопичуватися на дні. Потім гине планктон — крихітне тварина, яке складає основу харчового ланцюга водойми і живиться речовинами, що утворюються при розкладанні бактеріями органічних речовин. Коли кислотність рН досягає 4,5, гине вся риба, більшість жаб і комах. По мірі накопичення органічних речовин на дні водойм з них починають вилуговувати токсичні метали. Підвищена кислотність води сприяє більш високій розчинності таких небезпечних металів, алюміній, кадмій, ртуть і свинець з донних відкладень і грунтів. Ці токсичні метали становлять небезпеку для здоров'я людини. Кислотний дощ завдає шкоди не тільки водної флори і фауни. Він також знищує рослинність на суші. Вчені вважають, що хоча до сьогоднішнього дня механізм до кінця ще не вивчений, складна суміш забруднюючих речовин, що включає кислотні опади, озон і важкі метали в сукупності призводять до деградації лісів. Єдиний спосіб змінити ситуацію до кращого, на думку багатьох фахівців, — це зменшити кількість шкідливих викидів в атмосферу.

Висновок

• Глобальне потепління — процес поступового збільшення середньорічної температури атмосфери Землі і Світового океану. Глобальне потепління, викликане діяльністю людини, в першу чергу викидом газів, що викликають парниковий ефект, таких, як вуглекислий газ (СО2) і метан (СН4). Близько трьох чвертей всіх антропогенних викидів парникових газів за останні 20 років викликані використанням нафти, природного газу і вугілля.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-03-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 383 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2240 - | 2105 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.