На підприємстві, що перебуває в кризі та має за мету провести санацію, гостро стоїть питання забезпечення фінансовими ресурсами. Тому керівництво має розглянути всі наявні можливості щодо залучення коштів. Якщо господарський суб’єкт є акціонерним товариством, то у нього існує більше можливостей отримати фінансові ресурси за рахунок проведення додаткової емісії пайових цінних паперів – акцій. Внаслідок додаткової емісії підприємство збільшує статутний капітал та отримує кошти для санації. При збільшенні статутного капіталу стабілізується фінансовий стан боржника – підвищується фінансова незалежність, ліквідність і платоспроможність, створюються умови для реалізації санаційних заходів.
Законодавством України передбачено, що збільшення статутного капіталу може відбуватися за рахунок використання трьох джерел:
1. Додаткових внесків акціонерів.
2. Реінвестиції нарахованих дивідендів;
3. Індексації балансової вартості основних фондів.
Додаткова емісія за рахунок додаткових внесків акціонерів, окрім формування фінансових ресурсів, дозволяє здійснити перерозподіл прав власності на підприємстві.
При збільшенні статутного капіталу за рахунок індексації балансової вартості основних фондів додаткова кількість акцій розподіляється серед акціонерів пропорційно до їхньогї частки в статутному капіталі або здійснюється обмін акцій номінальної вартості попереднього випуску на акції нової (збільшеної) номінальної вартості відповідно до кількості, якою володіє акціонер.
Найбільш ефективним методом залучення коштів для потреб санації є додаткова емісія за рахунок додаткових внесків акціонерів, тому що одночасно досягаються дві цілі – отримання «живих грошей» та збільшення статутного капіталу. Інші методи дозволяють лише збільшити статутний капітал. Хоча його збільшення може бути корисним для підприємств з огляду на створення умов для залучення кредитів, ініціювання зовнішньоекономічної діяльності, протидії небажаному скуповуванню акцій.
При проведенні додаткової емісії акцій варто пам’ятати про можливий конфлікт інтересів між існуючими та майбутніми акціонерами–власниками підприємства. Тому для уникнення судового оскарження рішення про емісію та її результатів необхідно використовувати певні правові інструменти, зокрема 15 правил успішного здійснення додаткової емісії, які передбачають таке:
Правило 1. Приймати рішення про збільшення розміру статутного капіталу можна тільки тоді, коли акції всіх попередніх випусків повністю сплачені за вартістю не нижче номінальної та всі ці випуски зареєстровані у Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Правило 2. Заборонено випускати акції для покриття збитків, пов’язаних із діяльністю підприємства.
Правило 3. Необхідно зберегти в статутному капіталі частки засновників розміром не менше 25 % протягом двох років.
Правило 4. Заборонено поєднувати джерела та шляхи збільшення статутного капіталу.
Правило 5. Оплата акцій має проводитися за ціною не нижчою за номінальну вартість.
Правило 6. Заборонено оплачувати акції векселями, коштами, отриманими в кредит під заставу, бюджетними коштами.
Правило 7. Державні підприємства не можуть бути учасниками (акціонерами) підприємства.
Правило 8. Рішення про збільшення статутного капіталу приймається загальними зборами акціонерів або правлінням за умови, що таке передбачене статутом.
Правило 9. Рішення про внесення змін до статуту, пов’язаних зі збільшенням розміру статутного капіталу, приймається виключно загальними зборами акціонерів, більшістю у 3/4 голосів акціонерів, які беруть участь у зборах.
Правило 10. Акціонерні товариства мають чітко дотримуватися порядку скликання та проведення загальних зборів.
Правило 11. Акціонерам має бути надано рівне переважне право на придбання акцій у кількості, пропорційній їхній частці у статутному капіталі на дату прийняття рішення про емісію.
Правило 12. Забороняється обмежувати використання коштів, як форми оплати акцій, при реалізації акціонерами свого переважного права на придбання акцій.
Правило 13. Під час проведення відкритої підписки забороняється визначати переваги одних інвесторів перед іншими на придбання акцій.
Правило 14. Не можна перевищувати запланований рівень відкритої підписки або достроково її припиняти, якщо це не було передбачено в інформації про емісію акцій.
Правило 15. До дня реєстрації змін до статуту, пов’язаних зі збільшеннями статутного капіталу за рахунок додаткових внесків, кожен з акціонерів повинен сплатити належний відсоток номінальної вартості згідно Законодавчим актам.
Рис.7.1. Схема процедури проведення додаткової емісії цінних паперів за рахунок різних джерел
Запитання для самоконтролю
1. З якою метою використовуються залучені кошти на підприємстві?
2. Які особливості фінансування санаційних заходів за рахунок банківського кредиту?
3. Назвіть та охарактеризуйте альтернативу банківському кредиту.
4. У чому полягає роль міжнародних фінансово-кредитних установ?
5. У чому полягають особливості фінансування венчурним капіталом?
6. Охарактеризуйте форми венчурного капіталу.
7. Особливості фінансування санації підприємства за рахунок збільшення статутного капіталу підприємства.
8. Охарактеризуйте процедуру проведення додаткової емісії цінних паперів за рахунок різних джерел фінансування.