ВСТУП ДО ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ
Стуність і предмет економіної теорії
Термін економіка вживається як:
· сфера виробництва товарів і послуг
· Для вираження сукупності економічних відносин в суспільстві
Фактично, економіка являє собою сукупність усіх видів діяльності. Економічна теорія вивчає яким чином суспільство використовує обмежені ресурси з метою задоволення необмежено зростаючих потреб через виробництво, розподіл, обмін, перерозподіл продуктів праці. Об’єктом вивчення економічної теорії є економіка як народне господарство, що має дві сторони вираження: як продуктивні сили і як сукупність виробничих відносин.
Продуктивні сили – система економічних факторів,що в процесі праці забезпечує перетворення навколішнього середовища, створюють блага для задоволення індивідуальних та суспільних потреб. До них належать:
· Робоча сила – здатність людини до праці. Праця – цілеспрямована діяльність людини спрямована на створення матеріальних і духовніх благ. Робоча сила являє собою трудові ресурси і є особистим фактором виробництва.
· Засоби виробництва являють собою уречевлений фактор виробництва і використовується робочою силою у процесі праці. Поділяють на предмети праці і засоби праці. Предмети праці піддаються обробці і перетворенню і являють собою: сировину, матеріали і природні ресурси тощо. Засоби праці – речі або комплекс речей за допомогою яких здійснюється обробка і перетворення предметів праці (машини, устаткування, заводи, технологія, знання і т.п.)
Сукупність виробничих відносин
· організаційно-виробничі відносини – виражаються формами і методами господарювання;
· соціально-економічні відносини – відповідають певній формі власності на засоби виробництва;
· техніко-економічні відносини – визначаються науково-технічним прогресом і розвитком продуктивних сил.
Д.З. Еволюція економічної думки
Економічні системи суспільства і власність
Економічна система суспільства – сфера функціонування продуктивних сил і економічних відносин, взаємодія яких характеризує сукупність організаційних форм і видів господарської діяльності.
Економічна система складається з чотирьох рівнів:
· мікроекономіка;
· метаекономіка;
· макроекономіка;
· глобальна економіка.
А також с трьох ланок:
· економічної структури продуктивних сил;
· сукупності економічних відносин;
· механізму господарювання.
Економічні відносини – сукупність зв’язків між госпадорюючими суб’єктами в процесі виробництва, розподілу, обміну матеріальних благ, послуг, доходів тощо.
Механізм госпадорювання – узгоджує функціонування і розвиток, а також приводить у відповідність продуктивні сили і економічні відносини і являє собою сукупність форм, методів і важелів організації господарської діяльності. Він втілює дію суб’єктивних (пов’язаних с діяльністю людими) та об’єктивних (дія економічних законів) факторів/
Класифікація економічних систем:
За техніко технологічним рівнем:
· Доіндустріальна
· Індустріальна
· Постіндустріальна
· Неоіндустріальна
За зв’язком між споживанням і виробництвом:
· Натуральне господарство
· Ремісниче господарство
· Національне господарство
За єдністю основних форм економічної діяльності і техніко-технологічного укладу:
· Натуральне господарство
· Ремісниче господарство
· Капіталістичне господарство
· Коликтивіське господарство
· Корпоративне господарство
За багато-критеріальною ознакою:
· Планова економіка
· Чистий капіталізм
· Традиційна економіка
· Ринкова економіка
· Змішана економіка
Д.З. розписати останню класифікацію економічних систем
Соціально-економічною основою функціонування ек.системи є відносини власності. Власність – з економічної точнки зору, виражає відносини між людьми з приводу привласнення матеріальних благ і засобів виробництва, з юридичної точки зору відображає майнові відносини фізичних і юридичних осіб на основі права власності. Право власності – сукупність правових норм, що регулюють відносини, пов’язані з володінням, користування і розпорядженням власником належним йому майном у власних інтересах і на свій розсуд. Привласнення – економічний процес перетворення предметів і явищ природи, а також їх корисних властивостей на реальні товари і використання їх з метою задоволення власних потреб. Процес відчуження – позбавлення суб’єкта права на володіння і розпорядження тим чи іншим об’єктом власності. Об’єкт власності це майно, те чим володіє суб’єкт власності. Форма власності – це стійка система економічних відносин і господарських зв’язків, що зумовлює певний спосіб поєднання робітника із засобами виробництва.
Історичні форми власності:
· Приватна власність – закріплення права контролю над економічними ресурсами та життєвими благами за окремими людьми або групами людей. Існує трудова приватна вланість і не трудова. Трудова формується за рахунок власної праці для задоволення власних потреб. Нетрудова формується за рахунок як власної так, і чужої праці.
· Суспільна власність – засоби і результати виробництва належать більшій частині суспільства. Водночас, жоден індивід окремо не є суб’єктом власності.
Сучасні форми приватної власності:
· одноосібіна;
· сімейна;
· партнерська;
· корпоративна (акціонерна) власність.
Сучасні форми суспільної власності:
· державна: загальнодержавна і муніципальна;
· колективна – заснована на власності трудового колективу підприємства;
· кооперативна власність;
· власність громадських організацій і релігійних об’єднань.
Процес демонополізації державної власності відбувається за рахунок:
Роздержавлення – перетворення державних підприємств на підприємства інших форм власності. Приватизація – повне або часткове відчуження державою майна на користь інших суб’єктів господарювання