Як відомо, місце і роль підприємництва у суспільстві забезпечується його (підприємництва) функціями і закономірностями.
На думку авторів одного з перших українських видань з проблем підприємництва, підприємництво як соціально-економічне явище повинно в суспільстві виконувати три головні функції:
1) ресурсні зміни (мобілізація капіталу, трудових, матеріальних та інформаційних ресурсів);
2) організаційні зміни (організація виробництва, збуту, маркетингу, реклами);
3) творчі зміни (новаторство, генерація ідей, активне використання ініціативи, вміння ризикувати).26
Зазначені функції покликані створити передумови для зміни структури економіки, забезпечити її розвиток та вдосконалення; сприяти економії та раціональному використанню всіх ресурсів; забезпечити сильнодіючі стимули до високоефективної праці; сформувати інноваційне середовище, що спричиняє руйнацію традиційних структур і відкриває шлях до перетворень. Важливим завданням розвитку підприємництва є структурування суспільства, відкриття нових шляхів для трудової і професійної мобільності, розкриття творчого потенціалу людини в економічній сфері, конструктивні зміни в психології людини і спрямування її енергії в напрямку творення нових цінностей.
Разом з тим, існує більш повний перелік функцій підприємництва. Зокрема, А. Хоскінг, розуміючи під функціями бізнесу (підприємництва) діяльність з виробництва і обмінних операцій між підприємцем та іншими елементами господарського середовища, визначає такі функції.27
Ведення фінансів та обліку. Мобілізація капіталу за рахунок коштів інвесторів та/або кредиторів. Накопичення прибутків від продажу. Управління використанням капіталу та прибутків у рамках та поза бізнесом.
Кадрова. Відбір та прийом на роботу відповідно до потреб бізнесу, рішення всіх питань, що стосуються використання робітників.
Матеріально-технічне забезпечення. Придбання сировини, машин, обладнання та інших матеріалів, необхідних для господарської діяльності.
Виробнича. Перетворення сировини та інших поставок у вид продукції, придатний для продажу клієнтам підприємництва.
Маркетинг. Визначення потреб споживачів та управління процесом обміну між підприємництвом та його контрагентами.
До перерахованих функцій можна додати:
1. Підтримку підприємництва. Поширення підприємницьких ідей, ініціативи та досвіду управління, що є функцією менеджменту.
2. Науково-дослідні та проектні роботи. Діяльність із розробки та реалізації нових технологічних процесів або нової продукції для поліпшення підприємництва, підвищення ефективності, розширення пропозиції нової продукції.
3. Зв'язки з громадськістю (так звані "паблік рилейшнз"). Реалізація та управління відносинами між підприємництвом та громадськими структурами або засобами масової інформації. Реалізація зазначених функцій підприємництва у суспільстві може бути подана у вигляді моделі (рис.1).
Рис. 1. Модель функціонування підприємництва
1. Макросередовище - економічні, правові, політичні, соціально-культурні, технологічні (або географічні) умови діяльності.
2. Мікросередовище, що виключає інституціональну систему.