НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Навчальної дисципліни
«ФІЛОСОФІЯ»
Напрями підготовки: 6.020303 „ФІЛОЛОГІЯ”,
6.070106 „Автомобільний транспорт”,
6.030402 “ПРАВОЗНАВСТВО”
Освітньо-кваліфікаційний рівень БАКАЛАВР
Кваліфікація: – бакалавр з філології;
- бакалавр з автомобільного транспорту;
- бакалавр з права
м. Хмельницький
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ
ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
ІМЕНІ Б.ХМЕЛЬНИЦЬКОГО
кафедра соціально – економічних дисциплін
ЗАТВЕРДЖУЮ
начальник кафедри О. В. Діденко
«_____»___________200__ р.
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Навчальної дисципліни
«ФІЛОСОФІЯ»
Обговорено
на засіданні кафедри
протокол №____ від
«____» _________200__р.
м. Хмельницький
ЗМІСТ
І. РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ………………………………………………………………………………ст. 4 - 13
ІІ. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ, ІНДИВІДУАЛЬНОЇ ТА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ……………………………………………………………………………………………….ст. 14 - 35
ІІІ. ПОТЕМНИЙ ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ, ЯКІ ВИНОСЯТЬСЯ НА ДИФЕРЕНЦІОЙОВАНИЙ ЗАЛІК………………ст. 36 - 39
І. МЕТА І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ, ЇЇ МІСЦЕ В НАВЧАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ
Метою вивчення навчальної дисципліни “Філософія” є формування у студентів академії високої філософської культури, яка покликана стати ключовою ланкою вирішення проблем збереження культури та цивілізації, гуманізації політико-державних структур та науково-технічного прогресу, вирішення різноманітних завдань перетворення нашого суспільства та гармонізації розвитку самої людини.
Філософська культура спеціаліста, що оволодів навчальною дисципліною “Філософія”, має проявлятися, головним чином, в його світоглядних, методологічних настановах. Формуючи світогляд особистості, філософські знання впливають як на її цільові настанови, так і, через формування методологічної культури, на вибір нею засобів діяльності.
В результаті вивчення навчальної дисципліни “Філософія” студенти повинні
знати:
- історію розвитку філософії як науки, минуле та сучасний її стан в Україні;
- теорії та погляди різних філософських шкіл та напрямків на фундаментальні проблеми природи, суспільства та мислення;
- основні поняття, закони та категорії філософії;
- основні закони та закономірності форми мислення, принципи та правила побудови доказового міркування;
уміти:
- застосовувати отримані знання під час аналізу філософських та суспільних проблем;
- оперувати філософськими категоріями та поняттями, використовувати їх у пізнавальній діяльності та під час проведення наукових досліджень і теоретичних дискусій;
- здійснювати світоглядний аналіз актуальних сучасних проблем розвитку особистості та суспільства, воєнної теорії та мистецтва;
ознайомитись:
- з історією розвитку філософії з давніх часів до наших днів;
- з основними проблемами, які вирішує філософська наука в Україні сьогодні;
- з основними розділами філософії – онтологією, гносеологією, діалектикою, аксіологією, філософською антропологією.
Викладання навчальної дисципліни "Філософія" здійснюється на основі навчальної програми, розробленої кафедрою, а також вимог “Інструкції з організації, планування та ведення навчально-виховного процесу в Національній академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького".
Вивчення дисципліни здійснюється шляхом читання лекцій, проведення семінарських занять та індивідуальних занять. В основі навчання лежить також метод самостійної роботи студентів над рекомендованою філософською, суспільною та навчальною літературою в години, передбачені розпорядком дня.
Напередодні семінарських занять проводяться індивідуальні та групові консультації, мета яких навчити студентів самостійно орієнтуватися в рекомендованій літературі, готуватися до виступів з усіх питань семінарського заняття, готувати доповіді, повідомлення, реферати. У залежності від теми заняття, лекції читаються проблемним, дискусійним чи інформаційним методом, з використанням технічних засобів навчання та наочних посібників. Семінарські заняття організуються так, щоб всі студенти активно брали участь в обговоренні поставлених питань. Доцільно також застосовувати методи творчої дискусії, “круглого столу”, групового та індивідуального суперництва. У години самостійної підготовки студенти повинні вивчити та законспектувати історико-філософські першоджерела, іншу філософську та навчальну літературу. Засвоєння курсу філософії як науки сприяє також вивченню соціально-політичної, публіцистичної та художньої літератури, перегляду науково-популярних і художніх фільмів, тематичних телевізійних передач.
Семінарські заняття проводяться з основних і найбільш складних тем. Вони мають на меті закріпити і поглибити теоретичні знання студентів, яких вони набули на лекціях і в процесі індивідуальної та самостійної роботи, а також сприяти одержанню навичок логічного мислення.
Оцінка знань та вмінь студентів здійснюється у відповідності до «Положення про систему поточного і підсумкового оцінювання знань слухачів і студентів Національної академії держаної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького». Обов’язковими для оцінки знань умінь та навичок є заняття 1.3; 2.5; 2.7; 3.4; 4.4; 5.3; 6.3; 7.3, (за п’ятибальною системою (F,2,3,4,5)), оцінюватись „зараховано”, „не зараховано” будуть заняття 1.2; 2.4; 3.3; 4.3; 5.2; 6.2; 7.4.
Вивчення філософії тісно пов'язане з іншими науками, перш за все з суспільними та гуманітарними: політологією, соціологією, економічною теорією, логікою, основами адміністративного права, психологією та педагогікою.
Вивчення дисципліни закінчується складанням екзамену.