Основні законодавчі акти про охорону праці: Конституція України, Закони України “Про охорону праці”, “Про охорону здоров’я”, “Про пожежну безпеку”, “Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення”, кодекс законів про працю в Україні. Правове поле цих актів законодавства і коло питань, на які поширюється їх дія щодо охорони праці.
Основні положення законодавства України про працю та охорону праці:
- основні принципи державної політики в галузі охорони праці;
- права громадян на охорону праці при укладенні трудового договору та працівників під час роботи;
- соціальне страхування від нещасних випадків і професійних захворювань;
- права працівників та пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці:
- відшкодування роботодавцем шкоди працівникам у разі ушкодження їх здоров’я чи нанесення моральної шкоди;
- дотримання вимог щодо охорони праці при проектуванні, будівництві та реконструкції підприємств, розробці та виготовленні засобів виробництва;
- тривалість робочого часу працівників, скорочення тривалості робочого часу, обмеження робіт у нічний час та надурочних робіт;
- обов’язки роботодавця щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці;
- обов’язки працівника щодо виконання вимог нормативних актів охорони праці;
- гарантії охорони праці жінок, обмеження застосування праці жінок залежно від умов праці та в нічний час, гарантії при прийнятті на роботу і заборона звільнення вагітних жінок та жінок, які мають неповнолітніх дітей;
- права неповнолітніх у трудових правовідносинах, роботи, на яких забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років;
- медичні огляди при прийнятті на роботу та в період роботи.
Державні міжгалузеві та галузеві нормативні акти про охорону праці (норми, правила, положення, інструкції тощо). Державні стандарти України з питань безпеки праці, вимоги з охорони праці нормативних документів у галузі будівництва. Державний реєстр нормативних актів про охорону праці. Система стандартів охорони праці.
Нормативні акти про охорону праці, що діють у межах підприємства.
Нагляд за дотриманням норм охорони праці на державному, галузевому та суспільному рівнях. Дисциплінарна, адміністративна, матеріальна відповідальність за порушення законодавства та нормативних актів про охорону праці, за створення перешкод для діяльності посадових осіб органів державного нагляду за охороною праці і представників професійних спілок.
Питання для самоперевірки
4. Система правових норм охорони праці.
5. Система стандартів охорони праці.
6. Контроль за дотриманням норм та правил охорони праці.
7. Відповідальність за порушення норм охорони праці.
Державне управління охороною праці та організація охорони праці на виробництві
Органи державного управління охороною праці: Кабінет Міністрів України, органи державного нагляду за охороною праці, міністерства та інші державні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. Компетенція та повноваження цих органів в галузі охорони праці, їх функції.
Організація служби охорони праці на підприємстві. Положення про службу охорони праці, її основні завдання, функціональні обов’язки та права.
Комплексні перевірки стану охорони праці на підприємстві. Атестація робочих місць на відповідність вимогам нормативних актів про охорону праці. Питання охорони праці у колективному договорі. Комплексні плани підприємств щодо поліпшення стану охорони праці.
Питання для самоперевірки
8. Організація служби охорони праці на підприємстві.
9. Планування роботи служби охорони праці.