Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Мета та завдання вивчення курсу.




ВСТУП

 

Фінанси відіграють надзвичайно важливу роль у суспільстві. Вони формують його життєздатність, потенціал, забезпечуючи при цьому реалізацію поставлених кожною людиною, кожним підприємством та державою в цілому завдань і цілей.

Фінанси є досить складне багатопланове суспільне явище, що характеризується різними сутнісними ознаками та формами прояву. Як і будь-яке явище, вони можуть розглядатись на різних рівнях узагальнення і деталізації. Звідси походить формування блоку фінансових дисциплін, який розбивається на три рівня: загальна теорія фінансів, характеристика окремих сфер і ланок фінансових відносин та характеристика форм фінансових відносин і методів фінансової діяльності.

Основою вивчення фінансової науки є засвоєння її фундаментальних засад. Саме це визначає місце навчальної дисципліни “Фінанси” у системі економічної освіти. Завданнями дисципліни є формування цілісної системи знань про сутність і форми прояву фінансів, оптимізацію фінансових відносин у суспільстві, механізм функціонування і впливу фінансів, склад і структуру фінансової системи, сукупність фінансових органів та інституцій, засади формування і функціонування окремих сфер і ланок фінансової системи.

Фінансова теорія є узагальнення сутнісних ознак фінансових відносин. Завдання вивчення теорії фінансів полягає в тому, щоб, розглядаючи ту чи іншу форму фінансових відносин, зрозуміти їх сутність.

Таким чином, вивчення даної дисципліни формує у майбутніх фахівців систему поглядів і знань, що згодом допоможуть їм у вивченні різних економічних процесів.


МЕТА ТА ЗАВДАННЯ ВИВЧЕННЯ КУРСУ.

Фінанси є однією з найбільш важливих і складних економічних категорій. Без них неможливе функціонування держави і діяльність юридичних та фізичних осіб, оскільки саме вони забезпечують вартісний рух створеного у суспільстві валового внутрішнього продукту, відображаючи складні відносини, що виникають при цьому.

У зв’язку з тим, що сучасна економіка України є «економікою перехідного періоду», фінанси, що функціонують в неї, мають специфічні ознаки. До них можна віднести систему оподатковування, умови виникнення джерел фінансування вітчизняного виробництва, інвестиційну сферу, функціонування фінансового ринку, систему страхування і т.д.

Предметом науки про фінанси є фінансові відносини, що виникають на різних рівнях економічної системи між державою, юридичними та фізичними особами. Отже метою даного курсу є надання фундаментальних знань з функціонування державних фінансів та їх впливу на соціально-економічний розвиток суспільства. У результаті вивчення курсу студенти одержать загальне уявлення про систему фінансових відносин, що склалися в даний час в Україні. Це допоможе їм надалі вирішувати практичні завдання в цій сфері. Крім того, основні поняття даної дисципліни є базисом для вивчення інших фінансових дисциплін.

Завданням курсу є вивчення суті та характерних ознак фінансів, їх ролі й місця в економічній системі, засад фінансової політики держави і механізму її реалізації, сфер і ланок фінансової системи та їх взаємодії.

При вивченні курсу «Фінанси» студент повинен знати:

- особливості виникнення фінансів;

- економічну сутність фінансів держави;

- функції державних фінансів;

- структуру фінансової системи держави;

- склад фінансових ресурсів держави;

- ланки фінансової політики країни;

- елементи фінансового механізму та методи його функціонування;

- економічну сутність і функції податків;

- класифікацію податків;

- принципи побудови податкової системи держави;

- соціально-економічну сутність державного бюджету;

- структуру бюджетної системи і бюджетного пристрою держави;

- бюджетний процес;

- сутність загальнодержавних цільових фондів та їх призначення;

- економічну сутність державного кредиту, його форми;

- принципи управління державним боргом;

- сутність і роль регіональних фінансів в економічному розвитку;

- економічну сутність страхування, його функції;

- зміст і структуру фінансового ринку;

- сутність міжнародних фінансів;

- характеристику фінансових систем закордонних країн.

Вивчення курсу «Фінанси» повинне сформувати у студентів наступні навички та вміння, що є необхідними для майбутнього фахівця-фінансиста:

- відрізняти категорію фінансів від інших однотипних категорій;

- визначати джерела фінансових ресурсів держави;

- розуміти зміст фінансової політики країни;

- визначати основні проблеми, що виникають у процесі фінансової діяльності та вміти їх вирішувати;

- аналізувати структуру статей доходів та витрат державного бюджету.


ПРОГРАМА КУРСУ

 

МОДУЛЬ 1. СУТНІСТЬ ТА ОСНОВИ ФУНКЦІОНУВАННЯ ДЕРЖАВНИХ ФІНАНСІВ

Тема 1. Історія виникнення фінансових відносин

Історія виникнення фінансової науки. Виробничі сили й виробничі відносини. Трансформація виробничих відносин у фінансові. Еволюція терміну «фінанси». Виникнення фінансів. Необхідність фінансів. Об’єкти та суб’єкти фінансових відносин. Нормальна та кризова фінансова ситуація. Фінансові суперечності. Моделі фінансових відносин за послідовністю розподілу ВВП. Моделі фінансових відносин за рівнем державної централізації ВВП.

Рекомендована література: 12; 13; 18; 22.

Тема 2. Суть фінансів, їх функції та роль

Сутність фінансів. Розподільна та контрольна функції фінансів. Стадії розподілу ВВП. Процес розподілу ВВП між юридичними, фізичними особами та державою. Процес формування і розподілу бюджету та фондів цільового призначення. Фінансові ресурси держави. Фондова та позафондова форма руху фінансових ресурсів. Фінансова інформація як основа контрольної функції фінансів. Органи, які здійснюють контроль за рухом фінансових потоків у державі. Роль і місце фінансів у регулюванні економіки.

Рекомендована література: 12; 13; 18; 22.

МОДУЛЬ 2. ПРИНЦИПИ ФУНКЦІОНУВАННЯ ФІНАНСОВОЇ СИСТЕМИ ДЕРЖАВИ

Тема 3. Фінансова система

Фінансова система за внутрішньою будовою. Сфери фінансової системи. Ланки фінансової системи. Взаємозв’язок сфер і ланок фінансової системи України. Фінансова система за організаційною структурою. Характеристика фінансових органів України (Міністерство фінансів, ДПАУ, Державне казначейство, КРУ, Розрахункова палата, Аудиторська палата, фонди цільового призначення). Характеристика фінансових інститутів України (НБУ, комерційні банки, страхові компанії, фондові біржі). Порівняльна характеристика фінансових систем розвинутих країн світу і фінансової системи України.

Рекомендована література: 14; 20; 22; 27.

Тема 4. Фінансова політика та фінансовий механізм

Зміст і значення фінансової політики. Принципи фінансової політики. Ланки фінансової політики. Фінансова стратегія і фінансова тактика. Фінансовий механізм, його склад і структура. Фінансове планування і прогнозування. Управління фінансами і фінансове право. Органи управління фінансами. Сутність фінансового контролю. Види, форми й методи фінансового контролю.

Рекомендована література: 15; 20; 22; 26.

Тема 5. Фінанси підприємницьких структур

Економічна сутність і функції фінансів підприємств. Грошові фонди підприємств. Основи організації фінансів підприємств. Фінансова діяльність та зміст фінансової роботи. Фінансові ресурси підприємств та джерела їх формування. Прибуток підприємства і його використання. Зміст і завдання управління фінансами підприємств.

Рекомендована література: 16; 19; 22; 28; 29.

Тема 6. Державні фінанси

Сутність державних фінансів. Склад державних фінансів України. Рівні та ланки державних фінансових відносин. Головні фонди фінансових ресурсів держави. Джерела формування фінансових ресурсів держави. Способи балансування місцевих бюджетів з боку держави (дотації, субсидії, субвенції). Централізовані й децентралізовані фонди цільового призначення (фонди соціального страхування, Фонд конверсії, Валютний фонд, позабюджетні фонди місцевих органів самоврядування). Шляхи вдосконалення функціонування фінансових органів та інститутів.

Рекомендована література: 13; 15; 18; 22.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 276 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2613 - | 2186 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.