Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Культурний розвиток України у 20-ті роки. Політика українізації.




Культурний розвиток України у 20-і роки - один з феноменів української історії. Адже країна пережила найважчу війну, втратила багатьох видатних вчених, письменників в наслідок їх загибелі чи еміграції, мала відновлювати абсолютно зруйновану економіку. Після завершення громадянської війни і приходу до влади комуністичної партії, зі створенням Радянського Союзу змінилися умови розвитку культури загалом в СРСР, а також в Україні. Революція привела в рух різні соціальні сили, дала відчуття свободи, створення нового, незвіданого. Майстрами української культури були і гарячі прихильники нової влади, і аполітичні люди, і противники більшовизму, які, розвиваючи національну культуру, вбачали певну альтернативу незалежності, яку не вдалося досягти. В умовах НЕПу та внутрішньопартійної боротьби допускалися елементи демократії. Уперше за довгі роки українська культура отримала державну підтримку.

Але розвиткові культури сприяли також негативні фактори: зневажливе ставлення до радянської влади, до її політики спричинило значну еміграцію діячів літератури і мистецтва (В. Винниченка, С. Черкасенка, Т. Шаповала, Д. Донцова, М. Садовського, О. Олеся). Твори письменників-емігрантів донедавна замовчувалися, вони були огульно зараховані до буржуазно-націоналістичних, контрреволюційних. Стара та художня інтеліґенція не влаштовувала нову владу ні кількісно, ні за своїм світоглядом. Було поставлене завдання виховання, підготовки робітничо-селянської інтеліґенції, якій повинні бути властиві ідейність, старанність, конформізм. Культура ставала частиною політики правлячої партії, мала виконувати її соціальне замовлення, суворий партійно-державний контроль став всеохоплюючим.

Таким чином, культура України переживає справжній злет, як висловився історик О. Субтельний, “багатогранний спалах творчої енергії ”, внаслідок впливу на неї як позитивних, так і негативних факторів. Розвиток культури в період НЕПу часто називають «золотим часом української культури».

Початком українізації вважають вихід декрету РНК УССР від 27 липня 1923 р. “Про заходи в справі українізації шкільно-виховних і культурно-освітніх установ».

Перед місцевим апаратом ставились вимоги, користування мовою місцевого населення в державних установах і закладах, сприяння розвитку національної культури. Український різновид політики коренізації дістав назву українізації.

Мета політики «коренізаціі»:

- Залучення до партії та державного апарату представників неросійських народів;

- Вивчення місцевої мови радянськими службовцями;

- Сприяння культурному та соціальному розвитку різних народів.

У 1923 р. головою РНК УССР став Влас Чубар. А у 1925 р. Посаду голови ЦККП (б) У зайняв Лазар Каганович. Слухняний “сталінець”, який був готовий втілювати в життя українізацію. Олександр Шумський очолив наркомат освіти. Микола Скорик - наркомат юстиції. Після цього українізація пожвавилась, долався опір шовіністично налаштованих студентів, які виступали проти української мови, долалась нестача вчителів з української мови. З 1925 р. відбулась посилена українізація партії і державного апарату. Державні службовці змушені були складати іспити з української мови. Частка українців у КП (б) У зросла. Якщо у 1924 р. їх налічувалось 16 %, у 1925 р. - 25 %; у 1930 - 43 %, а у 1933 р.- 60 %.

Центром українізації став наркомат освіти, його очолив Микола Скрипник (1927 р.).Українська освіта завдячувала успіхами його діяльнності. У 1929 р. навчання проводилось українською мовою у 80 % шкіл, понад 70 % технікумів і 30 % інститутів. У процесі українізації велика увага приділялась створенню умов для розвитку національних меншин. Так, у жовтні 1924 р. у складі УСРР було утворено Молдавську Автономну Соціалістичну Радянську республіку, столицею якого стало місто Балта. Якщо у 1922 р. Республіка мала до десятка україномовних газет і журналів, то у 1933 р. їх було - 373. Почався процес дерусифікації міст, якому сприяв масовий наплив селян, що тікали від колективізації. Російська бюрократична верхівка чинила опір українізації. Вже у другій половині 20-х рр. українізація зазнала перших ударів.

Слід відзначити, що в рамках проведення політики коренізації, було оголошено українізацію і національних меншин України, створення національних районів та сільрад.

1928 – згортання політики українізації. У РКП(б) тепер інші завдання – індустріалізація та колективізація.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 414 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2236 - | 2194 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.