Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Це не бджола, а справжне медоносне чудо




Бджола медоносна (Apis mellifera) - не просто добре відоме всім і дуже корисне комаха загону «Перетинчастокрилі». Вона - одне з найбільших чудес живої природи.

Бджільництвом займалися ще стародавні і перші розумні люди. Це підтверджують найдавніші наскальні малюнки. Найдавніші з них знайдені в Іспанії, в Аранських (павукових) печерах. На її стінах зображена людина, який виймає з бджолиного гнізда стільники. Цього малюнку приблизно 15000 років. Бджолу вважали священною твариною в Шумері та Стародавньому Єгипті. Стародавні єгиптяни використовували для розведення бджіл вулики, сплетені зі стебел очерету або випалені з глини. Вони добре знали лікувальні особливості меду, воску, прополісу. Під час цвітіння різних медоносних рослин вони кочували на плотах, здійснюючи на берегах Нілу тривалий медозбір. Жителі Ассирії володіли секретами впливу на бджолиний рій. Вони вміли виманювати бджіл з дупла і повертати їх назад, використовуючи особливий свисток. Стародавні греки називали бджіл комахами Олімпу, які збирають для богів нектар. У слов'ян - язичників бджола символізувала кохання, була передвісницею весни і родючості. Щорічно 17 квітня вони святкували бджолиний свято - день Зосими. Бджолу зображували на щитах фараонів, вона прикрашала герб французького імператора Наполеона Бонапарта.

Бджоли створюють і сприймають коливання високої частоти - ультразвуки. Але як їм це вдається, ще повністю не з'ясовано. Раніше вчені вважали, що ультразвуки утворюються внаслідок коливань крил, згодом з'явилися гіпотеза про утворення звуків при виході повітря з дихалець, які у бджіл розташовані на черевці. Сучасні наукові дослідження показують, що ультразвуки, швидше за все, виникають при вібрації хітинових пластинок на грудях бджоли. Ці коливання виникають внаслідок дуже швидкого скорочення спеціальних м'язів, а крила грають роль резонаторів, які підсилюють ці коливання. Бджоли сприймається ультразвуки через повітря і через тверді тіла (наприклад, притискаючи черевце до осередків з воску). Для цього у них є два види клітин - рецепторів. Рецептори, що сприймають коливання твердих тіл (віброрецептори), розташовані у верхній частині стегон всіх трьох пар ходильних ніг у складі спеціальних органів слуху. А рецептори, що сприймають ультразвуки через повітря (Фонорецептори), розташовані на голові. Вони мають вигляд дуго- або хвилеподібних волосків позаду складних очей бджоли..[6]

 

Найдавнішим і універсальним способом обміну інфоромаціей у бджіл є хімічна мова з її різноманітними формами. Феромони (грец. «Феро» - несу і «гормео» - збуджую) - речовини, які виділяє тварина і які викликають певні реакції в іншої тварини свого виду. Феромони виділяють спеціальні залози (верхньощелепні, нижньощелепні, статеві, ароматичні), регулюючи фізіологічний стан окремих бджіл або всього бджолиного рою. Бджола виділяє майже 30 різних феромонів. Ці пахучі речовини служать своєрідними короткими SMS-повідомленнями. Існують феромони страху, тривоги, статевого дозрівання, регуляції поведінки, феромони, що забезпечують зустріч і розпізнавання осіб різної статі, феромони мічення території тощо. Так, феромони матки бджіл впливають на поведінку робочих особин, пригнічують розвиток інших бджіл - самок, залучають трутнів під час шлюбного вильоту, а феромон тривоги спонукає нападати на людину або тварину, що знаходяться поблизу гнізда. Після укусу бджоли на допомогу їй дуже швидко може прилетіти весь рій. Адже перед тим, як вжалити, бджола виділяє в повітря феромон, який одноплемінники відчують при концентрації всього 10-17 молекул в 1 см. Куб.

Бджола, повертаючись у вулик після розвідки, «танцює». Цей ритуал повідомляє іншим бджолам в якому напрямку і на якій приблизно відстані від вулика розташоване медоносна місце. Мова бджолиних танців і їх орієнтацію по Сонцю в польоті розшифрував австрійський етолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини в 1973 р Карл фон Фріш. А зовсім недавно вчені з'ясували, що в сотах вулика є «телефон», і бджілки передають інформацію шляхом вібрації стільники під час танців.

 

Бджоли і квіти. Про унікальність бджіл свідчать можливості їх органів чуття. Бджоли є чемпіонами з розпізнавання запахів. Вони їх сприймають за допомогою всього лише однієї пари вусиків, але зате яких! З їх допомогою комахи розрізняють запахи в 1000 разів краще, ніж людина, і можуть відчувати аромати квітів на відстані більше 1 км. Бджоли дуже швидко запам'ятовують запахи квіток і безпомилково знаходять один запах серед 700 інших. Вони бачать особливі ультрафіолетові мітки на квітках - показники нектару.

 

Дорогу в свій вулик бджоли знаходять по магнітному полю Землі. Якщо перенести вулик на 2 метри, то бджоли, повернувшись до нього, сідають на землю в тому місці, де він стояв раніше. Чутливість бджіл до магнітних полів вчені перевіряли дослідним шляхом. Бджіл накривали брезентом і поміщали в штучне магнітне поле, яке не збігалося з магнітним полем Землі. Бджоли впевнено орієнтувалися в штучному магнітному полі. Механізм впливу магнітного поля на бджіл і розпізнавання ними образів досі не зрозумілий. Отже, жодне інше комаха не викликало б до себе такої великої уваги людини, як бджола. А скільки про неї у різних народів складено казок і міфів, приказок і прислів'їв, написано оповідань і віршів! Нас вражає її надзвичайна працездатність і безкорисливість..[6]

 

Колективний спосіб життя бджіл, дивні воскові осередки, спілкування, орієнтація в магнітному полі є предметом роздумів і досліджень найвидатніших натуралістів, письменників і філософів. Бджіл здавна вивчають біологи, історики, фізики, хіміки, екологи, медики та інші вчені, але досі не розкрили всі таємниці їхнього життя.

 

ВИСНОВОК

Розглянуті в даному проекті особливості мови і спілкування тварин, говорять про те, що тварини також, як і людина, можуть спілкуватися між собою, однак не завжди за допомогою вербальних засобів (тут мова йде не про людської мови, а про своєрідний мовою тварин, притаманному деяким видам і проявляється у вигляді специфічних звуків), а за допомогою якихось рухів, стимулів і т.д.

Одного тільки не можна виявити в «мові» тварин - «мова» тварин, на відміну від людей, не може служити засобом передачі досвіду. Тому навіть якщо припустити, що який-небудь окремий видатний примірник у своєму індивідуальному досвіді знайде ряд способів найбільш легкого добування їжі, то він буде не в змозі передати свій досвід засобами, наявними в арсеналі "мови" тварин.

Що ж стосується домашніх тварин, а також дресированих тварин, то вони не тільки можуть «спілкуватися» між собою, але і «розуміти» мова оточуючих людей. Однак це «розуміння» відбувається за рахунок умовних рефлексів, які виробляються в результаті багаторазового повторення одних і тих же слів або дій.

Отже, можна зробити висновок про те, що практично всі види тварин мають свою мову, і більшість з них «спілкуються» за допомогою цієї мови. Рівень «спілкування» безпосередньо залежить від рівня розвитку тварин.

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

 

1. Дарвін Ч. «Вираження емоцій у людини і тварин», соч. т. 5, М., 1953р.

2. Клотца Дж. У. «Від створення світу» (http://www.goldentime.ru/hrs_appendyx.htm).

3. Панов Є. М. «Спілкування в світі тварин», М. «Знання», 1970 р.

4. Панов Є. М. «Сигналізація і мову тварин», М. «Знання», 1970 р.

5. Тінберген Н. «Поведінка тварин», М. «Світ», 1978 р.

6. http://dom-pchely.com.ua/bees/118-chudesa-prirody-eto-ne-pchela-a-nastoyashchee-medonosnoe-chudo

7. http://kolosok.org.ua/wp-content/uploads/2012/05/kolosok_12.pdf

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 388 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2349 - | 2105 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.