Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Kapiєc тимчасових зубів на стадії сформованого кореня




Гострий початковий кapiєc - це швидкоплинна стадія кapiєcy тимчасових зyбiв, тому в клініці діагностується дуже рідко. Kapioзнi плями розташовані у фісурах, на апроксимальних поверхнях різців i молярів та у пришийковій ділянці. Суб'єктивні дані відсутні, об'єктивно - при видаленні нальоту i висушуванні поверхні видно ділянку емалі білого кольору, яка втратила природній блиск. Гострий початковий кapiєc може набути хронічного пepeбiгy або ж перейти в гострий поверхневий кapiєc.

Гострий поверхневий кapiєc є наслідком гострого початкового кapiєcy. Заглиблення кapiєcy в емаль супроводжується виникненням кapioзнoгo дефекту, який не перетинає емалево-дентинного сполучення. Дефекти eмaлi добре помітні при клінічному обстеженні i мають вигляд ділянок крейдоподібно зміненої емалі з видимим руйнуванням її структури. При зондуванні визначається шорстка, розм'якшена поверхня. Скарги, як правило, відсутні. Хронічний пepeбiг поверхневого кapiєcy тимчасових зyбiв на стадії сформованого кореня зустрічається рідко.

Середній кapiєc. Гострий середній кapiєc тимчасових зубів - одна з найпоширеніших клінічних форм кapiєcy на етапі сформованого кореня. Дитина може скаржитися на затримку їжі мiж зубами, чутливість у paзi дії xiмiчних i термічних подразників. Іноді скарги можуть бути відсутні. Під час час об'єктивного обстеження виявляється каріозна порожнина з вузьким вхідним отвором. Підриті краї емалі мають матовий білий колір. Дентин світло-жовтого або жовтого кольору, м׳який, знімається пластами за допомогою екскаватора. На апроксимальній поверхні кapiєc може охоплювати всю поверхню при незначній глибині.

Хронічний cepeднiй кapiєc локалізується переважно на апроксимальних поверхнях, рідше - на жувальних та пришийковій. Клінічний пepeбiг цієї форми кapiєcy в тимчасових зубах безсимптомний. Скарги можуть бути на наявність каріозної порожнини або затримку їжі між зубами. Каріозна порожнина має широкий вхідний отвір, її стінки i дно вкриті щільним пігментованим дентином. Зондування стінок i дна безболіне.

Глибокий кapiєc на стадії сформованого кореня тимчасового зуба частіше має гострий пepeбiг. Суб'єктивно діти можуть скаржитися на больові відчуття внаслідок дії механічних або термічних подразників. Kapioзнa порожнина при гострому глибокому кapiєci локалізується у межах біляпульпарного дентину. Її глибина в тимчасових зубах менша, ніж у постійних, що пояснюється анатомо-топографічними особливостями будови тимчасових зубів. При розташуванні каріозної порожнини на апроксимальній поверхні, де шар твердих тканин досить тонкий і відстань до пульпи незначна, розвиток ускладнень карієсу відбувається швидше. Тому гострий перебіг карієсу з розташуванням каріозної порожнини на апроксимальній поверхні тимчасового зуба частіше є ознакою ускладненого карієсу.

Хронічний перебіг глибокого карієсу в тимчасових зубах у дітей характеризується повільним прогресуванням, утворенням щільного, склерозованого дентину внаслідок активізації захисної функції морфологічно зрілої пульпи.

Карієс тимчасових зубів на стадії резорбції кореня

На стадії резорбції кореня тимчасових зубів карієс зустрічається не часто. У клініці переважно діагностуються ускладення карієсу у вигляді хронічних форм пульпіту та перідонтиту. Таким чином, перебіг карієсу тимчасових зубів має певні закономірності, що відповідають стадіям їхнього розвитку.

 

Список рекомендованої літератури

Основна:

1. Терапевтическая стоматология детского возраста. / Под редакцией проф. Хоменко Л.А. – Киев; Книга плюс,2010.- 804 с.

2. Хоменко Л.А., Остапко Е.И., Биденко Н.В. Клинико-рентганологическая диагностика болезней зубов и пародонта у детей и подростков.- Киев: Книга плюс, 2004.- 200 с.

 

Додаткова:

1. Стоматология детского возраста / Под. ред. Т.Ф. Виноградовой. - М.: Медицина, 1987. - 525 с.

2. Колесов А.А. Стоматология детского возраста. - М.: Медицина, 1991. - 475 с.

3. Борисенко А.В. Кариес зубов. Киев: Книга плюс, 2000.-342с.

4. Данилевський М.Ф., Борисенко А.В., Політун А.М., Сідельнікова Л.Ф., Несин О.Ф. Терапевтична стоматологія ІI том, Київ, Здоров”я, 2001.

5. Ральф Е. Мак-Дональд, Дейвид Р. Эйвери. Стоматология детей и подростков. Перевод под редакцией Т.В. Виноградовой М. 2003.

 

3.4 Орієнтовна карта для самостійної роботи студента з літературою по темі заняття

Основні завдання Вказівки
Назвіть особливості клінічного перебігу карієсу в тимчасових зубах.   Випишіть у зошит особливості клінічного перебігу карієсу в тимчасових зубах у дітей
Назвіть особливості клінічного перебігу карієсу у дітей в тимчасових зубах з несформованим коренем (ранній дитячий карієс). Перепишіть у зошит особливості клінічного перебігу карієсу у дітей в тимчасових зубах з несформованим коренем.
Вивчити клініку, діагностику та диференційну діагностику гострого та хронічного поверхневого карієсу у дітей на різних етапах розвитку зубів. Випишіть у зошит особливості клініки, діагностики та диференційної діагностики гострого та хронічного поверхневого карієсу у дітей на різних етапах розвитку зубів.
Вивчити клініку, діагностику та диференційну діагностику гострого та хронічного середнього карієсу у дітей на різних етапах розвитку зубів. Перепишіть у зошит особливості клініки, діагностики та диференційної діагностики гострого та хронічного середнього карієсу у дітей на різних етапах розвитку зубів.
Вивчити клініку, діагностику та диференційну діагностику гострого та хронічного глибокого карієсу у дітей на різних етапах розвитку зубів. Випишіть у зошит особливості клініки, діагностики, диференційної діагностики гострого та хронічного глибокого карієсу у дітей на різних етапах розвитку зубів.

 

3.5 Матеріали для самоконтролю студентів на доаудиторному етапі:

А. Теоретичні питання для самоконтролю:

1. Які ви знаєте особливості клінічного перебігу карієсу у дітей в тимчасових зубах з несформованим коренем?

2. Яким чином провести діагностику та диференційну діагностику гострого та хронічного початкового карієсу у дітей на різних етапах розвитку зубів.

3. Опишіть клініку, діагностику та диференційну діагностику гострого та хронічного поверхневого карієсу у дітей на різних етапах розвитку зубів.

4. Яким чином діагностувати та провести диференційну діагностику гострого та хронічного середнього карієсу у дітей на різних етапах розвитку зубів.

5. Опишіть клініку, діагностику та диференційну діагностику гострого та хронічного глибокого карієсу у дітей на різних етапах розвитку зубів.

 

Б. Тестові завдання для самоконтролю репродуктивного рівня теоретичних знань.

 

1. До лікаря-стоматолога звернулися батьки хлопчика 7 років з метою санації ротової порожнини. На дистально-контактній поверхні 85 зуба виявлено каріозну порожнину в межах плащового дентину. Дно і стінки щільні, пігментовані, при зондуванні безболісні. На холодовий подразник зуб не реагує, перкусія зуба безболісна. Поставте попередній діагноз.

А. Хронічний середній карієс

В. Гострий середній карієс

С. Хронічний глибокий карієс

Д. Гострий глибокий карієс

Е. Гострий поверхневий карієс

 

2. У дитини 1,5 років декілька місяців назад почали руйнуватися передні зуби на верхній щелепі. На вестибулярній поверхні в пришийковій ділянці 52, 51, 61, 62 зубів виявлені каріозі порожнини в межах плащового дентину. Дно і стінки заповнені розм’якшеним дентином світло-жовтого кольору. Під час некротомії екскаватором на рівні емалево-дентинного з’єднання з’явилася болісність. Поставте попередній діагноз.

А. Гострий початковий карієс

В. Хронічний початковий карієс

С. Гострий середній карієс

Д. Хронічний середній карієс

Е. Гострий поверхневий карієс

 

3. Мати 4-річного хлопчика скаржиться на наявність у дитини порожнини в нижньому зубі зліва. Об’єктивно: на жувальній поверхні 74 зуба виявлено каріозну порожнину заповнену пігментованим дентином. Після препарування: дно каріозної порожнини розташовано в межах біля пульпарного дентину, щільне, при зондуванні безболісне. Реакція на температурні подразники відсутня. На перкусію зуб не реагує. Поставте діагноз.

А. Гострий глибокий карієс

В. Хронічний середній карієс

С. Гострий глибокий карієс

Д. Хронічний глибокий карієс

Е. Хронічний фіброзний пульпіт

 

4. Батьки дитини 5 років звернулися зі скаргами на наявність у нього порожнини в зубі на верхній щелепі. Об’єктивно: у 64 зубі на медіальній поверхні-каріозна порожнина з широким вхідним отвором у межах щільного плащового дентину. Зондування дна і стінок безболісне. Реакція на термічні подразники відсутня, перкусія безболісна. Під час препарування на рівні емалево-дентинного з’єднання з’явився біль. З яким захворюванням у першу чергу варто проводити диференційну діагностику?

А. Хронічним періодонтитом

Б. Хронічним середнім карієсом

С. Хронічним глибоким карієсом

Д. Гострим глибоким карієсом

Е. Хронічним фіброзним пульпітом

 

5. Батьки дитини 7,5 років звернулися з метою санації порожнини рота. При огляді в 85 зубі каріозна порожнина в межах емалево-дентинного з’єднання. Дентин світлий, розм’якшений знімається шарами. Був поставлений діагноз – гострий середній карієс. З яким захворюванням потрібно проводити диференційну діагностику?

А. Гострим поверхневим карієсом

В. Хронічним періодонтитом

С. Гострим глибоким карієсом

Д. Хронічним поверхневим карієсом

Е. Хронічним глибоким карієсом

 

6. У дитини 5-ти років на жувальній поверхні 65 зуб виявлена каріозна порожнина з невеликим вхідним отвором. Після зняття нависаючих країв емалі розм’якшений дентин легко видаляється екскаватором. Дно каріозної порожнини розташовано в межах плащового дентину. Зондування емалево-дентинної границі безболісне. Поставте попередній діагноз.

А. Гострий середній карієс

В. Хронічний середній карієс

С. Гострий глибокий карієс

Д. Гострий поверхневий карієс

 

7. Батьки 1,5 річної дитини звернули увагу на появу білих плям на передніх зубах верхньої щелепи кілька тижнів назад. Об’єктивно: на вестибулярній поверхні в пришийковій ділянці 52, 51, 61, 62 зубів виявлені білі плями без блиску. Емаль при зондуванні – шорсткувата, піддатлива. Поставте попередній діагноз.

А. Хронічний початковий карієс

В. Системна гіпоплазія емалі

С. Хронічний поверхневий карієс

Д. Гострий початковий карієс

Е. Гострий поверхневий карієс

 

8. У 5-ти річної практично здорової дитини під час профілактичного огляду виявлена каріозна порожнина в 84 зубі. Зуб раніше не болів. На медіально-контактній поверхні 84 зуба – каріозна порожнина в межах плащового дентину, дно і стінки пігментовані, щільні, при зондуванні безболісні. На холодне зуб не реагує, перкусія – безболісна. Слизова оболонка в проекції коренів 84 зуб без змін. З яким захворюванням у першу чергу варто проводити диференційну діагностику?

А. Хронічний поверхневий карієс

В. Хронічний пульпіт

С. Хронічний періодонтит

Д. Хронічний середній карієс

Е. Гострий середній карієс

 

9. Батьки 2-х річної дитини звернулися зі скаргами на руйнування передніх зубів на верхній щелепі. На вестибулярній поверхні 52, 51, 61, 62 зубів у пришийковій ділянці виявлені каріозні порожнини в межах емалі. Емаль втратила блиск, розм’якшена, знімається екскаватором. Поставте попередній діагноз.

А. Гострий середній карієс

В. Хронічний поверхневий карієс

С. Гострий поверхневий карієс

Д. Гострий початковий карієс

Е. Хронічний початковий крієс

 

10. Батьки 3,5 річної практично здорової дитини звернулися з метою санації порожнини рота. На жувальній поверхні 74 зуба виявлена каріозна порожнина з вузьким вхідним отвором. При зондуванні зонд застряє у розм’якшеному дентині. Після зняття нависаючих країв емалі, дентин був легко видалений екскаватором в межах плащового дентину. Зондування дна каріозної порожнини болісне. Поставте попередній діагноз.

А. Гострий глибокий карієс

В. Гострий початковий карієс

С. Гострий початковий карієс Д. Гострий поверхневий карієс Е. Хронічний фіброзний пульпіт

 

4.Матеріали для аудиторної самостійної роботи студента.

4.1 Перелік практичних завдань, які необхідно виконати на практичному заняті:

1. Провести опитування дитини і батьків 1. Скарги. 2. Хвороби батьків. 3. Хвороби дитини. 4. Коли з’явились зміни зовнішнього вигляду зубів  
2. Провести огляд твердих тканин зубів у дитини. 1. Оволодіти навиками діагностики різних форм карієсу в тимчасових зубах у дітей. 2. Провести диференційну діагностику гострого та хронічного поверхневого карієсу у дітей на різних етапах розвитку зубів. 3. Провести диференційну діагностику гострого та хронічного середнього карієсу у дітей на різних етапах розвитку зубів. 4. Провести диференційну діагностику гострого та хронічного глибокого карієсу у дітей на різних етапах розвитку зубів. Під час обстеження необхідно провести огляд всіх зубів, а не тільки того який на думку хворого є причиною болю і неприємних відчуттів.
3. Провести спеціальні методи обстеження: рентгенографію. 1. Провести рентгенологічне обстеження. Найчастіше використовують знімки всіх зубів
4. Провести курацію дитини, у якої виявлено каріозні ураження зубів. Виконати у наступній послідовності: 1. Заповнити паспортну частину історії хвороби. 2. Зібрати скарги у дитини і батьків. 3. Зібрати анамнез розвитку хвороби: 4. Зібрати анамнез життя дитини. 5. Провести загальне обстеження: визначити колір шкіри обличчя, визначити стан регіонарних лімфовузлів, визначити наявність ознак порушення функцій та шкідливих звичок, визначити величину ротової щілини, вираженість носогубних та підборідних складок, положення і характер червоної облямівки губ. 6. Дані стоматологічного статусу: записати зубну формулу, прикус, стан СОПР (відмітити гіперемію і набряк на яснах). 7. Поставити попередній діагноз. 8. Провести додаткові методи обстеження. 9. Поставити остаточний діагноз. Пояснити батькам сутність захворювання, прогноз і лікувальну тактику 10. Скласти план лікування. 11. Заповнити щоденник курації.   Рентгенографія.   Ремінералізуюча терапія Реставрація СІЦ.

4.2 Професійний алгоритм для оволодіння практичними навичками та вміннями «Діагностика різних форм карієсу в тимчасових зубах у дітей »

Завдання Вказівки Примітки
1.   2. Оволодіти методикою обстеження дитини з карієсом тимчасових зубів.   Провести курацію дитини, у якої виявлено карієс тимчасових зубів. Виконати у наступній послідовності: 1. Провести опитування 2. Провести огляд і пальпацію щелепно-лицевої ділянки дитини. 3. Визначити гігієнічний стан порожнини рота. 4. Провести обстеження твердих тканин зубів у дитини. Обстеження зубів проводиться за допомогою набору інструментів: Стоматологічного дзеркала і зонда. 5. За необхідності провести додаткові методи обстеження: рентген та ін.   Звернути увагу на характер вигодовування дитини, перебіг вагітності матері та здоров’я дитини у перші роки життя.




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 463 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2305 - | 2068 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.