МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ при підготовці до практичного заняття
Навчальна дисципліна | Дитяча терапевтична стоматологія |
Модуль №1 | «Карієс, некаріозні ураження, ускладненння карієсу тимчасових і постійних зубів у дітей: клініка, діагностика, лікування» |
Змістовий модуль №1 | «Ураження твердих тканин тимчасових та постійних зубів у дітей: карієс,гіпоплазія емалі, флюороз, спадкові вади розвитку. Етіологія, патогенез. Клінічні прояви, діагностика, диференційна діагностика, лікування, профілактика» |
Тема заняття №2 | «Карієс тимчасових зубів у дітей. Закономірності клінічних проявів і перебігу. Діагностика, диференціальна діагностика» |
Курс | IV курс |
Факультет | Стоматологічний |
Кількість годин |
Укладач: ас. Дуда О.В.
Рецензент: доц. Остапко О.І.
КИЇВ – 2012
1.Актуальність теми:
Карієс є найбільш розповсюдженим захворюванням твердих тканин зубів. На сьогодні у дітей ураженість карієсом зубів є високою, а діагностика має певні труднощі. Знання закономірностей клінічного перебігу карієсу постійних зубів в різні вікові періоди та вміння проводити диференційну діагностику дозволяють правильно поставити діагноз, провести лікування, попередити розвиток ускладнень і зберегти тимчасові зуби до їх фізіологічної зміни.
2.Навчальні цілі:
· Знати клінічні прояви у дітей різних форм карієсу в тимчасових зубах.
· Оволодіти методами діагностики та диференціальної діагностики карієсу тимчасових зубів.
3.Матеріали для доаудиторної самостійної роботи:
3.1 Базові знання, вміння, навички необхідні для вивчення теми:
· Знати особливості анатомо-топографічної будови тимчасових зубів у дітей на різних етапах розвитку кореня.
· Знати особливості гістологічної будови тимчасових зубів у дітей на різних етапах розвитку кореня.
· Знати строки прорізування тимчасових зубів та формування їх коренів.
· Знати класифікацію, етіологію та патогенез, клінічну характеристику основних форм карієсу зубів.
· Знати правила збору анамнезу у дітей різного віку. Вміти провести стоматологічне обстеження дитини: огляд, зондування, перкусію,пальпацію.
3.2 Зміст теми заняття:
Карієс зубів (caries dentis) — це патологічний процес, що розвивається після прорізування зубів і характеризується демінералізацією та руйнуванням твердих тканин зубів з наступним утворенням дефекту у вигляді каріозної порожнини.
Класифікація карієсу зубів:
1. За локалізацією:
- фісурний
- апроксимальний
- пришийковий
- поєднаної локалізації
2. За глибиною ураження:
- початковий
- поверхневий
- середній
- глибокий
3. За характером клінічного перебігу:
- гострий
- хронічний
4. За послідовністю виникнення:
- первинний
- вторинний, або рецидивний
5. За ступенем активності каріозного процесу:
- компенсований карієс
- субкомпенсований карієс
- декомпенсований карієс
Клініка, діагностика, диференційна діагностика карієсу тимчасових зубів
Клінічні прояви карієсу в тимчасових зубах тісно пов'язані зі стадією розвитку зуба.
Карієс тимчасових зубів на стадії формування кореня
Особливістю клініки карієсу тимчасових зубів на стадії формування кореня є гострий і надзвичайно гострий перебіг. Каріозні ураження локалізуються переважно у пришийковій ділянці верхніх різців та у фісурах перших і других тимчасових молярів. Карієс швидко прогресує, поширюючись по площині, і охоплює стійкі до карієсу поверхні зуба. Відзначається швидке руйнування дентину тимчасового зуба внаслідок його слабкої мінералізації і відсутності захисних реакцій з боку морфологічно і функціонально незрілої пульпи. Характерною рисою раннього карієсу є множинність ураження тимчасових зубів і симетричне розташування каріозних дефектів.
Незважаючи на активний перебіг каріозного процесу, він, як правило, не супроводжується суб’єктивними відчуттями. Це значно ускладнює диференційну діагностику різних стадій карієсу між собою та з його ускладненнями, що особливо часто виявляються у разі множинного перебігу захворювання.
Карієс тимчасових зубів на етапі формування кореня характеризується швидким переходом неускладненого в ускладнений. Це зумовлено анатомічними особливостями будови дентину і пульпи в тимчасових зубах у цей період: широкі дентинні канальні, тонкий шар недостатньо мінералізованого дентину над пульпою, значний об’єм порожнини зуба, роги пульпи, що розташовані близько до емалево-дентинного сполучення. Морфологічно і функціонально незріла пульпа на етапі формування тимчасового зуба неспроможна утворювати склерозований (прозорий) та замісний (репаративний) дентин, які стримують прогресування каріозного процесу.