Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основні засади управління екологічною освітою в установах природно-заповідного фонду




ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 5

Тема: Методичні засади інформаційного забезпечення еколого-освітньої та просвітницької діяльності на територіях та об’єктах ПЗФ.

Мета: ознайомити студентів з правовими режимами функціонування об’єктів ПЗФ.

 

Література:

 

1. Борейко В, Е. Пути и методы природоохранной пропаганды. — Киевский зколого-культурный центр: Киев, 1998. — 280 с.

2. Гардашук Т.Б. Чому нас може навчити природа// Світ у долонях. — 1997. — № 3/4.

3. З.ДідухЯ.П., Єрмоленко В.М., Крижанїеська О. Т., Попович С.Ю. та інш. Екологічна стежка (Методика, організація, характеристика модельної стежки "Лісники"), — Фітосоціоцентр: Київ, 2000. — 88 с.

4. Заповідна справа на межі тисячоліть (сучасний стан, проблеми і стратегія розвитку). Матеріали всеукраїнської конференції, гол.ред. М.П.Стеценко. — Канів, 1999. — 224 с.

5. Конвенція про біологічне розмаїття: громадська обізнаність і участь. — Київ: Стилос, 1997. — 154 с.

6. Крижановська О. Т. Роль екологічної освіти у діяльності НІШ// Всеукраїнська конференція "Форми і методи екологічної освіти в Україні". —Луганськ, 1998. — С.22.

7. Крисаченко В. С. Екологічна культура. — Київ: "Заповіт", 1996, — 349 с.

8. Програма дій „Порядок денний на XXI століття" (Аgenda 21). — Київ, Інтелсфера, 2000. — 360 с.

9. Шапіро С, Флаерті-Зоніс К. Довкілля і суспільство (Програма здорового способу життя для середніх шкіл). — США: 1995, — 301 с.

 


Теоретичні відомості

Основні засади управління екологічною освітою в установах природно-заповідного фонду

Управління екологічною освітою у природно-заповідній галузі здійснюється з метою посилення ролі науки та підвищення загальної еколого-правової культури у природоохоронній діяльності. Структуру управління складатимуть два базових компоненти організації: центрального державного та мережі регіональних осередків на місцях. На державному рівні функції управління екоосвітою згідно із чинним законодавством і нормативною базою здійснюються центральним органом виконавчої влади у галузі екології та природних ресурсів та його спеціальними підрозділам у галузі природно-заповідної справи, а саме: Державною службою заповідної справи, держуправліннями екоресурсів в областях та можливими регіональними (міжобласними) спеціально уповноваженими підрозділами Держаної служби заповідної справи, які у своїй структурі повинні мати відділи чи сектори з екологічної освіти, Ці структурні одиниці забезпечують координацію та методичне керівництво відділами екологічної освіти в заповідниках, національних природних парках та інших установах природно-заповідного фонду. Вони складатимуть осередковий рівень державної управлінської структури. До їхнього штату можуть входити головні спеціалісти, інженери і методисти, екскурсоводи, етнографи, художники тощо. Відділи екологічної освіти створюються з метою забезпечення виконання Положення про наукову діяльність заповідників і національних природних парків України та Положення про еколого-освітню діяльність заповідників і національних природних парків України, які розроблені як підзаконні акти до Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

Передбачається, що еколого-освітній центр функціонуватиме при організаційному забезпеченні з боку відповідного профільного відділу Держаної служби заповідної справи. Керівництво відділами екологічної освіти в заповідниках здійснюватиметься з урахуванням дотримання ними наступних принципів:

Еколого-освітня робота має здійснюватися без нанесення шкоди біологічному та ландшафтному різноманіттю природно-заповідних територій в строгій відповідності з режимом особливої охорони, що регламентується Положеннями про ці території.

Професійне забезпечення еколого-освітньої роботи.

Організація еколого-освітньої роботи в заповідниках та національних природних парках повинна забезпечуватися штатними фахівцями, які мають відповідну професійну підготовку. Разом з тим для еколого-освітньої роботи з населенням можуть залучатися інші працівники заповідників і національних природних парків, активісти природоохоронних організацій, які пройшли відповідну фахову підготовку.

Соціальна спрямованість еколого-освітньої діяльності.

Еколого-просвітницька робота має охоплювати широкі верстви населення, викладачів та студентів (учнів) освітніх закладів усіх рівнів, працівників природоохоронних органів, органів місцевого самоуправління, членів неурядових організацій та рухів.

Повнота використання еколого-освітнього потенціалу.

Еколого-освітній потенціал природоохоронних територій ґрунтується на цілісності і нерозривності природної та культурної спадщини, зосередженої на цих територіях. Повнота його використання потребує залучення широкого спектру спеціалістів, педагогічних працівників, представників творчих професій, активістів і волонтерів природоохоронного та культурологічного руху, а також створення відповідної матеріальної бази,

Доповнювальний характер екологічної освіти.

Еколого-освітня робота на природоохоронних територіях не дублює і не замінює змісту, форм і методів шкільної та вузівської освіти, а має доповнювальний характер. Вона орієнтована насамперед на поглиблення та доповнення базових загально-природничих та екологічних знань різних груп населення, ознайомлення їх з місцевим біото-ландшафтним різноманіттям; доповнення формальних теоретичних знань чуттєвим, психо-емоційним сприйняттям природи, а також формування загальної екологічної культури. Це має сприяти глибшому розумінню ролі природно-заповідних територій, їх цілісному сприйняттю як невід'ємної складової частини регіону, підвищення престижу цих територій у свідомості населення тощо.

Сопіально-психологічна забезпеченість еколого-освітньої роботи.

Робота з населенням має здійснюватися з урахуванням відповідних соціально-психологічних особливостей різних цільових груп. Тому до цієї роботи поруч з фахівцями природничо-наукового профілю доречно залучати соціологів, психологів, а також журналістів та представників інших творчих професій.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 289 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Стремитесь не к успеху, а к ценностям, которые он дает © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2152 - | 2108 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.