Питання № 5
Браузер, також броузер, оглядач, (веб-)переглядач — програмне забезпечення для комп'ютера або іншого електронного пристрою, як правило, під'єднаного до Інтернету, що дає можливість користувачеві взаємодіяти з текстом, малюнками або іншою інформацією на гіпертекстовій веб-сторінці. Тексти та малюнки можуть містити посилання на інші веб-сторінки, розташовані на тому ж веб-сайті або на інших веб-сайтах. Веб-переглядач з допомогою посилань дозволяє користувачеві швидко та просто отримувати інформацію, розміщену на багатьох веб-сторінках.
Сьогодні є ціла низка програм для навігації в Інтернеті. Найпопулярніші з них:
· Microsoft Internet Explorer,
· Mozilla Firefox,
· Google Chrome,
· Safari,
· Opera.
Веб браузер - це спеціальний додаток, що дозволяє переглядати веб-сторінки в інтернеті. Від нього залежить швидкість перегляду сайтів і виведення всього вмісту на екран. Сучасні оглядачі також показують зміст FTP-серверів. Сьогодні браузер є складною комплексною програмою, що складається з безлічі елементів.
Сучасні оглядачі мають більшу функціональність і мають принципові відмінності. Вибрати найбільш зручний додаток стає все важче, тому що на ринку програм з'явилася велика кількість гравців, що випускають інтернет-додатки з великою кількістю налаштувань і додатків. Найпоширенішими браузерами стали Opera, Chrome, Firefox, IE і Safari.
У кожного оглядача існують свої плюси і мінуси. По тестах швидкості запуску і завантаження хороші показники дають Google Chrome і Opera. Одним з найбільш захищених браузерів є Mozilla. IE і раніше встановлюється разом з ОС Windows, що дуже зручно і дає можливість після налаштування мережі відразу вийти в інтернет. Safari встановлюється разом з MAC OS.
Для мобільних пристроїв з можливістю виходу в інтернет також існують альтернативні браузери, які мають різну кількість налаштувань. На телефонах дуже популярними є мобільні версії Opera - Opera Mini або Mobile. Дані утиліти дозволяють економити трафік, що важливо для власників портативних пристроїв і дозволяє заощадити гроші. Також існують браузери, що дозволяють програвати Flash елементи і обробляти JS (Dolphin Browser або Safari для телефонів від Apple). Також поширені UC Web і мобільні версії оглядачів для ПК (IE Mobile, Mozilla Fennec).
Існують і текстові варіанти браузерів, що запускаються з командного рядка і не вимагають наявності встановленої графічної середовища. Це надає мінімальне навантаження на систему і актуально для систем сімейства * nix, які найчастіше використовуються на серверах. Найбільш популярними є програми Lynx, Links і Elinks.
ВИМОГИ ДО WEB-БРАУЗЕРІВ
·
від кінцевих користувачів:
o
перегляд різноманітної інформації та "активного вмісту";
o
персоналізація роботи і налаштування представлення інформації;
o
комунікації з іншими користувачами за допомогою засобів електронної та мовної пошти;
·
від адміністраторів, що керують локальними мережами з використанням технологій Інтранет:
o
простий та недорогий перевід настільних систем на клієнтське програмне забезпечення для роботи в інтрамережі;
o
скорочення вартості підтримки настільних персональних комп'ютерів, що підключені до мережі;
o
підвищення продуктивності роботи кінцевих користувачів локальних мереж;
·
від Web-дизайнерів та авторів документів Інтернет, які хочуть отримати відкриту платформу, з використанням прийнятих стандартів, для створення активного "наповнення" Web і розробки Web-сторінок наступного покоління:
o
широкого спектру мов сценаріїв і програмування для створення вмісту Web та їх підтримку;
o
різних видів активних об'єктів Java, елементів керування ActiveX і розширень HTML, мультимедіа і інтегрованих модулів (plug-in);
o
відкритої і розширеної архітектури, яка дозволяє додавання і інтеграцію нових технологій і можливостей перегляду інформації;
Microsoft Internet Explorer — графічний веб-оглядач (браузер), який розробляє корпорація Microsoft.
Найперша версія побачила світ 16 серпня 1995 року. Вона була заснована на браузері Mosaic, права на який корпорація Microsoft придбала у компанії Spyglass. Починаючи з версії 3.0, Microsoft поширювала Internet Explorer у складі операційної системи Windows, що дозволило йому швидко збільшити ринкову частку і навіть витіснити провідний колись веб-оглядач Netscape Navigator.
Останніми версіями для Mac OS і Unix-подібних систем були Internet Explorer 5.2.3 і Internet Explorer 5.0 SP1 Beta відповідно. Зараз розробку Internet Explorer для цих систем припинено.
Серед сучасних браузерів IE відрізняється найгіршою підтримкою CSS2, неповною підтримкою XHTML і безліччю проблем із безпекою. До виходу сьомої версії мав застарілий незручний інтерфейс.
Internet Explorer можна безкоштовно завантажити і використовувати навіть на нелегальній копії Microsoft Windows, проте ліцензійна угода дозволяє встановлювати Internet Explorer лише за наявності легальної ліцензії на операційну систему сімейства Windows.
Частка Internet Explorer
На 2011 рік є найпопулярнішим браузером, охоплюючи близько 40% ринку, але кількість користувачів Internet Explorer стабільно знижується. Internet Explorer є найуживанішим web-браузером починаючи з 1999 року, досягнувши в 2002—2003 роках за цим показником своєї максимальної позначки в 95%; у Південній Кореї у 2007—2008 роках частка IE складала 99%. Цей показник було досягнуто внаслідок стандартизації протоколу шифрування, реалізованого лише у вигляді готових модулів, які видають громадянам (ActiveX і Nsplugin, останні більше не видаються).
Internet Explorer 1
Поширення версій IE за травень 2011 року | |
Internet Explorer, всі версії | ▼ 52,87% |
Internet Explorer 6 | ▼ 10,36% |
Internet Explorer 7 | ▼ 7,04% |
Internet Explorer 8 | ▼ 31,28% |
Internet Explorer 9 | ▲ 4,19% |
Випущений в серпні 1995 року на основі браузера Spyglass, Inc. Mosaic. Microsoft ліцензувала браузер на умовах виплати відсотка від продажів і фіксованої суми кожного кварталу. Internet Explorer 1.0, як і Internet Explorer 2.0, випущений у листопаді 1995 року, поширення не мав.
Internet Explorer 8
Випущено 19 березня 2009 року. Працює в операційних системах XP, Vista, Server 2003 і Server 2008. У Windows 7 вбудований від початку.
Деякі з нових властивостей:
· автоматичне відновлення вкладок після збою;
· Activities — швидкі команди, доступні з контекстного меню: пошук в Live Search, пошук на карті, відправка поштою, переклад іншою мовою, додавання в онлайн-закладки і низка інших;
· Webslices (веб-сервер-фрагменти) — підписка користувачів на окремі ділянки сторінок;
· «розумний адресний рядок» — при введенні адреси браузер повертає результат, заснований не лише на URL раніше відвіданого вами сайту, але і на заголовку сторінки і інших її властивостях;
· підсвічування доменного імені в адресному рядку;
· приватний режим роботи Inprivate, що дозволяє заходити на сайти, не залишаючи слідів в історії браузера;
· швидке повносторінкове масштабування (управляється натисненням клавіші ctrl і обертанням коліщатка миші);
· підтримка Translation
Internet Explorer 9
Випущено 14 березня 2011 року. Можна користуватися в 32-х і 64-х бітових версіях тільки під Windows 7, Windows Server 2008 і вище. IE9 отримав оновлений мінімалістичний інтерфейс. Він підтримує більшість специфікацій CSS3, округлені рамки, вбудовану обробку SVG, вбудовані колірні профілі ICC, забезпечує швидшу обробку JavaScript. Також, в IE9 представлено апаратне прискорення відтворення графіки за допомогою Direct2D. Крім того, здійснена підтримка відео та аудіо тегів HTML5, а також Web Open Font Format.
Internet Explorer 10
Перша тестова збірка браузера випущена 12 квітня 2011 року, в якій до можливостей Internet Explorer 9 була додана підтримка деяких можливостей CSS3. Розробники браузера заявили, що Internet Explorer 10 буде працювати виключно з Windows 7 і Windows 8 і не буде підтримувати більш ранні операційні системи, у тому числі Windows Vista.
Mozilla Firefox — вільний безкоштовний веб-оглядач з відкритим кодом, заснований на ядрі Gecko (Проект Mozilla).
Після випуску 9 листопада 2004 версії 1.0 року одержав схвальні відгуки від багатьох видань, включно із «Форбс» і «The Wall Street Journal». З більш ніж 25 мільйонами завантажень з головного сайту в перші 100 днів після випуску версії 1.0, Firefox став однією із найуживаніших програм із відкритим кодом. 19 листопада 2005 року (за 344 дні після випуску версії 1.0) Firefox було завантажено в 100 мільйонний раз. Станом на липень 2012 року Firefox має частку 20,6% поміж десктопними браузерами та посідає другу позицію після Internet Explorer. Зокрема, в Україні Firefox займає 2 місце після Opera за популярністю з часткою 33,36% станом на 2011 рік. 30 червня 2009 кількість завантажень Firefox різних версій перетнула межу в 1 мільярд.
Існують версії для Windows, Mac OS X, Linux, OS/2, FreeBSD, Solaris й інших операційних систем.
Особливості
На відміну від найбільш розповсюдженого на початок 2005 року, вбудованого в Windows веб-оглядача Internet Explorer, Firefox забезпечує вищий рівень безпеки користувача, здатний захищати його від нав'язливої реклами, має низку нових можливостей, таких як:
· блокування спливаючих вікон;
· відкриття сторінок у вкладках, а не в окремих вікнах;
· додатки, що надають нові можливості, наприклад, IE Tab, ScrapBook, Firebug тощо, яких наразі існують тисячі; переважна більшість додатків розповсюджується централізовано через https://addons.mozilla.org/uk/firefox/
· теми оформлення.
Під час розробки Firefox особлива увага приділялась підтримці стандартів W3C. Тому іноді веб-сайти, написані з порушенням стандартів у розрахунку на перегляд лише в Internet Explorer, можуть відображатись неправильно. Наразі, зокрема через поширення Firefox та інших альтернативних браузерів, такі сайти трапляються все рідше.
На відміну від Mozilla Suite, який представляє собою набір веб-орієнтованих додатків, Firefox — лише веб-оглядач, він менший, швидший і простіший у використанні. Також Firefox надає деякі додаткові можливості, наприклад, налаштування панелі інструментів.
Додатково варто відзначити такі можливості:
· вмонтовану панель пошуку в пошукових машинах і словниках;
· так звані «Live bookmarks» — інтеграцію з RSS-потоками;
· широкі можливості з налаштування поведінки та зовнішності;
· невеликий розмір дистрибутиву.
Opera — веб-оглядач та програмний пакет для роботи в Інтернеті. Розробляється норвезькою компанією Opera Software. Розроблено в 1994 році групою дослідників з норвезької компанії Telenor. С 1995 року продукт компанії Opera Software, утвореної авторами першої версії браузера. Сумарна ринкова частка Opera і Opera Mobile в березні 2012 року становила ▲ 2,09%. Крім того, частка Opera Mini становила ▲ 15,39%. За популярністю в Україні Opera станом на 2009 займав близько 25-30% ринку і був другим браузером, поступаючись лише IE. На березень 2011 року Opera з долею 36% є першою в Україні, випереджаючи IE та Firefox (приблизно 33%). У Росії відсоток користувачів браузера набагато вище середньосвітового. На березень 2012 Опера разом з Оперою Mini займає перше місце по популярності в Росії з ▲ 32,1% користувачів. В той же час світова доля Opera за різними оцінками — від 1% до 3.5%.
Opera безкоштовний для персональних комп'ютерів. Міжнародна версія браузера має багатомовний інтерфейс, включаючи український.
Браузер написаний на мові програмування C++, має високу швидкість роботи і сумісний з основними веб-технологіями. Відмінними особливостями Opera довгий час були багатосторінковий інтерфейс (система вкладок у вікні програми) і можливість масштабування документів цілком, разом з графікою; згодом ці функції з'явилися і в інших браузерах. У Opera розширені функціональні можливості використання миші: окрім стандартних способів навігації передбачені так звані «жести мишею». У систему безпеки браузера входять: вбудований захист від фішингу; додаткове кодування інформаційного потоку при роботі зі сторінками, що містять запити конфіденційних відомостей; можливість видалення HTTP-Cookies, очищення історії відвідувань одним кліком миші, а також стартова панель «Speed Dial».
Крім основних функцій браузера, за час, що минув з моменту появи пакета, в нього були інтегровані можливості поштового/новинного клієнта Opera Mail, адресної книги, клієнта пірингової мережі BitTorrent, агрегатора RSS, клієнта IRC, менеджера завантажень, WAP-браузера, Opera Link, а також віджети - графічні модулі, засновані на технології HTML і працюють поза вікна браузера.
Браузер Opera портовано під безліч операційних систем (включаючи Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, FreeBSD, Solaris, а також для мобільних платформ на основі Symbian, MeeGo, MeeGo WeTab, Java, Android, Windows Mobile, Windows 7, Apple iOS.
Частка Opera на світовому ринку браузерів значно поступається часткам Internet Explorer, Mozilla Firefox, Chrome та Safari, і становить за різними джерелами від 2 до 4%. Але в Європі частка ринку, яку займає Opera, помітно вище середнього показника по світу (від 4 до 11%). У першу чергу це відноситься до деяких країн СНД (Росія, Україна, Білорусь, Казахстан, Узбекистан), де частка Opera досягає 50%. Значно сильніше позиції Opera (у спеціальних редакціях - Opera Mobile та Opera Mini) на ринку браузерів для мобільних пристроїв: мобільних телефонів, смартфонів і КПК, де Opera грає домінуючу роль (особливо в країнах СНД) завдяки технології Small-Screen Rendering. У цьому сегменті ринку браузер представлений версіями для Windows Mobile, S60 та UIQ, а також для платформи Java ME. Opera встановлена більш ніж на 40 мільйонах мобільних телефонів у всьому світі.
Opera також єдиний браузер для ігрових систем Nintendo DS та Wii. Деякі комп'ютерні телеприставки також використовують Opera.
Двигун Opera (Presto) ліцензований Adobe і інтегрований в пакет Adobe Creative Suite (зокрема, Presto використовується в Adobe GoLive та Dreamweaver).
Opera для ПК та Opera Mini розповсюджуються безкоштовно з 2005 року, Opera Mobile - з 2010-го (бета-версії з 2009-го).
Можливості програми
Компанія Opera Software позиціонує свій переглядач Opera як «найшвидший браузер на Землі» («the fastest browser on Earth»). Незалежні перевірки показали, що Opera 9.01 швидше інших браузерів в чотирьох тестах із семи на Microsoft Windows і Mac OS X і в трьох з семи на Linux. Найсильнішою стороною Opera є робота зі сценаріями JavaScript, приблизно вдвічі швидше ніж в інших браузерах. Крім того, Opera починає відображати вміст сторінки до повної її завантаження, що також заощаджує час користувача, особливо при повільному з'єднанні та великій кількості впроваджених об'єктів.
В Opera встроєний TDI-інтерфейс, що настроює блокування виринаючих вікон. Є захист від шахрайства, менеджер завантажень, BitTorrent-клієнт, меню пошуку, RSS-агрегатор. Також в пакет входить поштовий клієнт Opera Mail і клієнт для IRC-мереж.
Однією з особливостей браузера є можливість швидкого переходу до найчастіше відвідуваних веб-сторінок (Speed Dial — «швидкий набір» або «експрес-панель»). Користувач може задати адреси веб-сторінок в дев'яти слотах, і після відкриття порожньої вкладки на ній будуть відображені за замовчуванням 9 (3 × 3) віконець, у кожному з яких буде зменшена копія заданої сторінки. Ця опція значно полегшує навігацію між веб-сайтами. Настроїти кількість сайтів в Speed Dial можна починаючи з версії 9.5, змінивши speeddial.ini в папці профілю. А починаючи з версії 10.0 beta ця опція доступна в інтерфейсі браузера.
Opera підтримує так звані віджети (Opera Widgets) — маленькі веб-застосунки, які можна запустити з браузера. Серед інших існує «User JavaScript», діалект скриптової мови, що дозволяє користувачеві редагувати скрипти на веб-сторінках і додавати нові. Готові скрипти можна завантажити на сайті UserJS.org, з іншої адреси: Userscripts.org можна завантажити аналогічні скрипти для Greasemonkey, більшість з яких можна використовувати і в Opera. Третій спосіб розширення можливостей браузера — підключення плагінів, які змінюють зовнішній вигляд браузера або додавати до нього нові функції. В той же час, використання плагінів обмежена. Можна підключати тільки плагіни, схвалені і розповсюджувані Opera Software, тоді як у деяких інших браузерах є можливість встановлювати плагіни будь-яких розробників.
Google Chrome — веб-переглядач, розроблений компанією Google на основі веб-переглядача з відкритим кодом Chromium та іншого відкритого програмного забезпечення. Його програмна архітектура була створена з чистого аркуша (однак використовуючи інше програмне забезпечення з відкритим кодом, у тому числі компоненти WebKit та Mozilla) з метою задоволення поточних потреб користувачів. Нова архітектура насамперед визнає той факт, що на сьогодні більшість веб-сайтів є не просто веб-сторінками, але веб-програмами. Заявленими перевагами цієї архітектури є підвищена стабільність, швидкість, безпека, а також чистий, простий та ефективний інтерфейс користувача.
За даними StatCounter веб-оглядач перебуває на першому місці за популярністю у світі (вперше випередивши веб-оглядач Internet Explorer у травні 2012 року), а його ринкова частка у липні 2012 становить 33,81%. Що в порівнянні з липнем 2011, на 11,67% більше.
Браузер побудований на кодовій базі вільного проекту Chromium і відрізняється використанням логотипів Google, вбудованою підтримкою Flash і PDF, наявністю системи відправлення повідомлень в разі краху, системою автоматичної установки оновлень і передачею при пошуку RLZ-параметрів.
На відміну від багатьох інших браузерів, в Chrome кожна вкладка є окремим процесом. У випадку, якщо процес обробки вмісту вкладки зависне, його можна буде закрити без ризику втратити всі дані в браузері.
У Chrome для обробки сценаріїв JavaScript використовується JavaScript-рушій V8.
У браузер включений зневаджувач JavaScript, консоль JavaScript і менеджер завдань, в якому можна дізнатися, скільки пам'яті використовує кожна вкладка — і за потреби закрити найбільш ненажерливі.
Як і інші браузери, Chrome містить кілька додаткових about:URI. Окрім тих, що стали вже звичними about:cache і about:plugins, є різні URI зі статистикою. Також є демонстрація можливості запуску зовнішніх програм усередині вкладки: по about:internets (жарт — див.: Internets) доступна заставка sspipes.scr з каталога Windows.
Особливості
Google Chrome націлений на підвищення безпеки, швидкості та стабільності. 9 червня 2009 року розробники Google Chrome в своєму інтерв'ю для неофіційного співтовариства користувачів намітили стратегію подальшого розвитку власного продукту, яка передбачає те, що браузер буде мати максимально високу швидкість роботи і мінімально допустимий функціонал, а всі додаткові функції планується додавати за допомогою розширень.
Інструменти для веб-майстрів
Веб-інспектор: Для запуску необхідно, натиснути правою кнопкою миші на будь-якому компоненті веб-сторінки і вибрати «Перегляд коду елементу». З'явиться діалогове вікно, в якому вказуються елементи та ресурси, пов'язані з цим компонентом. Також є можливість, переглянути ієрархічне представлення моделі DOM і консоль JavaScript. (Щоб відкрити консоль JavaScript, потрібно натиснути середню кнопку в нижній частині. В ОС Windows, також можна відкрити меню Сторінка> Розробникам> Консоль JavaScript.)
Диспетчер завдань: Для запуску необхідно: відкрити меню «Сторінка» і вибрати «Розробникам» (в ОС Windows). Вибрати «Диспетчер завдань». Також можна скористатися швидкими клавішами Shift + Escape. У диспетчері завдань показуються всі процеси, запущені в Google Chrome, і використовувані цими процесами ресурси (пам'ять, процесор і мережа).
Відладчик JavaScript: Для запуску необхідно: відкрити меню «Сторінка» і вибрати «Розробникам» (в ОС Windows). Вибрати «Відладчик JavaScript». Відкриється командний рядок відладчика JavaScript, який можна використовувати для налагодження запущених процесів.