Сынып
Сабақтың тақырыбы: Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту
Сабақтың мақсаты:
· Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін меңгерту
· Оқушылардың логикалық қортынды жасау, салыстыру, талдау, шапшаң есептеу білігін дамыту.
· Қарым-қатынас ұстанымдарын,өзінің және сыныптасының, жұмысын бағалауда жауапкершілік қасиеттерін қалыптастыру.
Сабақ түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Интерактивті тақта, жұппен және топпен жұмыс.
Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру,
2. Өткен сабақты қайталу мақсатындағы тапсырмалар
1. Ауызша: Тіктөртбұрыштың (дөңгелектің) қандай бөлігі көрсетілген? Сол бөліктерді салыстыр және қсуды орында.
А) Б)
2. А) Өсу ретімен жаз: жауабы:
; ; ; ; ; ; ; ; ; ;
Б) Кему ретімен жаз: жауабы:
; ; ; ;
Дұрыс шешімін интерактивті тақта көмегімен өзін-өзі тексереді!
3) А) Телехабар 1сағ. 30мин. болды. Шешімі:
Осы уақыттың - сінде жарнама 1сағ.30мин. = 90мин.
көрсетілді. Жарнама неше мин. болды? (90:45) *2 = 4мин.
Б) Саябаққа қайың және шырша Шешімі:
ағаштарының көшеттері отырғызылды (60: 12)*7= 35
оның – сі шырша ағашы болса,саябаққа 60-35= 25(түп)
қанша түп қайың отырғызылды?
(Қатар отырған екі окушы бір-бірінін жұмысын тексереді.)
4) Ой сергіту - логикалық тапсырма:
5 кондитер 5 пирогты 5 сағатта дайындаса, 10 кондитер 10 сағатта неше пирог дайындайды?
Шешімі: 5 кондитер 1 сағ.-1пирог
10 кондитер 1сағ.-2пирог
10 кондитер 10сағ.- 20пирог дайындайды
5) Жаңа сабақты оқып үйрену
А) Сурет бойынша жай бөлшек құрастырып, оны азайтуды орында:
- =
Б) Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтуды орындандар:
- =
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда олардың алымдарын азайтып алым етіп, бөлімінің өзін қалдыру керек:
- = . Мысалы,
6) Жаңа білімді бекіту: оқулық бойынша № 659,667 есептер.
7) Үйге тапсырма: № 658,667 (5,6).
8) Қорытынды:
9) Білім бағалау.
Сабақ-6
Сабақтың тақырыбы: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуге үйрету. Оқушылардың құрама сандарды жай көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде жаза білу дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: Тиімді әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың ой-өрісін кеңейту, өздігінен жұмыс істеу, іздену, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларды нақтылыққа, ұқыптылыққа,дәлдікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, тақта, бор, кітап.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқуышлармен сәлемдесу, түгендеу, сыныптағы оқушылардың сабаққа даярлықтарын анықтау(оқу құралдарын тексеру).
Й тапсырмасын тексеру
Жаңа білімді қабылдауға даярлық сұрақтар.
Жаңа сабақты баяндау
Есептер шығару
6. Ой толғау.Қорытынды. Бағалау. Үй тапсырмасы.
Мұғалім: Үй тапсырмасын тексеріп болған соң, оқушыларға даярлық сұрақтарды қояды.
1.Жай сандар деп қандай сандарды атайды?
2. Құрама сандар деп қандай сандарды атайды?
3. 1-саны қандай сан?
4. 2-ге, 3-ке, 5-ке бөлінгіштік белгілері қандай?
Мұғалім: үйге берілген 73-бетте алдын-ала даярлық тапсырмасына жауап береміз.
Оқушы: 1) 30:2=15 2) 44:2=22
15:3=5 22:2 =11
5:5=1 11:11=1
30=2*3*5 44=2*2*11
Осыдан келіп қандай қорытынды шығара алады екенбіз?
Кез келген санды жай сандардан тұратын бөлгіштердің көбейтіндісі түрінде жаза аламыз ба екен?
Мысалы 30 саны қандай сан?
30-құрама сан. 30=2*3*5
Мұғалім: құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу – оны тек қана жай сандардың көбейтіндісі түрінде жазу.
Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеудің екі тәсілі бар.
1- Тәсіл: Берілген құрама сан екі көбейткіштің көбейтіндісі түрінде жазылады.
Мысалы: 36=4*9
2- Тәсіл: Құрама санды жай көбейткіштерге баған түрінде жіктеу.
Мысалы: 24-саны
24 2
12 2
6 2
3 3
24=2*2*2*3
Егер берілген құрама санның жай көбейткіштерге жіктелуінде бірдей жай көбейткіштер кездессе, оларды дәреже көрсеткішпен жазуға болады.
24= 23*3
32 2 32=25
16 2
8 2
4 2
2 2
Мұғалім: Тақтада №263(1), №264(1,3,5)
№272
Тест тапсырмасы:(жеке жұмыс,жұптық жұмыс)
1-нұсқа
- 12 санының барлық бөлгіштерін тап:
А) 12; 24; 36;... Ә) 1; 6; 12;
Б) 1;2;3;4;6:12; В) 1;2;3;4; 8;12
2. 96 санын жай көбейткіштерге жікте:
А) 2 *3; Ә) 16*6
Б) 32*3 В) 2 *6
3. Сандардың қайсысы 3-ке бөлінеді:
8568; 7776; 8694; 9963; 9087; 4686;
А) 7776; 5306; 9963; 4986;
Ә) Барлығы;
Б) 9963;
В) 8568; 7776; 8694; 9963.
2-нұсқа
- Бірінші сан екінші санға еселік бола ма:
А) 3пен 43 Ә) 11 мен 11120;
Б) 1120 мен 112; В) 15 пен 8.
2. 162 санын жай көбейткіштерге жікте:
А) 81*2 Ә) 2*3
Б) 3 *16 В) 9*18
3. Сандардың қайсысы 3-ке бөлінеді:
5886; 3506; 6777; 3969; 9648; 7908; 9468;
А) Барлығы
Ә) 5886; 3506; 6777;
Б) 5886; 6777; 3969; 9648; 7908;9468;
В) 9468.
Екі нұсқалық есептер орындап, нәтижесін өздері экраннан көре отырып, бірінің жұмысын бірі тексереді.
Жауаптары:
1-нұсқа 2-нұсқа
1.Б; 2. А; 3. Ә; 1. Ә; 2.Ә; 3.Б.
Қорытындылау:
- «Ой толғаныс»: Бүгінгі сабақтан не алдым? Нені білдік? Не үйрендік?
Үйге тапсырма: №267, №269 2), №276.
Математика 6
Мерзімі:.
Сабақтың тақырыбы: “Азайту. Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығы”
Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Оқушыларға рационал сандарды азайтуды, координаталық,
түзудегі кесіндінің ұзындығын табуды үйрету;
ә) дамытушылық: рационал сандарға амалдар, координаталық түзу ұғымын
дамыту;
б) тәрбиелік: Оқушыларды инабаттылыққа тәрбиелеу.
Көрнекі құрал-жабдықтар: сызғыш
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс тәсілдер: сұрақ жауап, есептер шығару
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Жаңа материалды түсіндіру
Азайту – қосынды мен белгілі қосылғыш бойынша екінші (белгісіз) қосылғышты табу амалы.
; -белгісіз қосылғыш
Есеп. Таңертең -
Түсте -
Өзгерді-?
Бір саннан екінші санды азайту үшін, азайғышқа азайтқышқа қарама-қарсы санды қосу керек.
Мысалдар.
1) 2)
3) 4)
Координаталық түзуде , нүктелері берілсін. АВ кесіндісінің ұзындығын табу үшін А нүктесінен В нүктесіне дейін неше бірлік кесінді бар екенін санаймыз, яғни
Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін оның оң жақ шеткі нүктесінің координатасынан сол жақ шеткі нүктесінің координатасын азайту керек.
4. Есептер шығару № 493,№494(ауызша)
№495
1)-20-(-16) = -4 2)-5,7-(-1,3) = - 4,4 3)-6-(-8,1) =2,1
-36-(-17) = -19 -7,5-(-2,1) = - 5,4 -5-(-6,7) =1,
-46-(-25)= -21 -8,9-(-3,7) = -5,2 -8-(-9,5) =1,5
№504
1) 2) 3) 4) 5) 6)
№505
1) 2)
3) 4)
№506
1) 2) 3)
4) 5) 6)
№507
1) 2)
3) 4)
№508
Термометрдің соңғы көрсетуі | -9 | -5 | -12 | |
Термометрдің алғашқы көрсетуі | -7 | -8 | ||
Температураның өзгеруі | -3 | -2 | -5 | -4 |
5. Сабақты қорытындылау
6. Оқушыларды бағалау
7. Үйге тапсырма: №497,№499
Алгебра – 7
Мерзімі
Сабақтың тақырыбы: “Натурал көрсеткішті дәреже”
Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Оқушыларға натурал көрсеткішті дәреже туралы ұғым беру;
ә) дамытушылық: алгебралық өрнек, сан ұғымдарын дамыту;
б) тәрбиелік: Оқушыларды инабаттылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Көрнекі құрал-жабдықтар:
Әдіс тәсілдер: Баяндау
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Жаңа материалды түсіндіру
4. Есептер шығару
№40
1) 2) 3)
4) 5) 6)
7) 8)
№41
1) 2) 3)
4) 5) 6)
5. Сабақты қорытындылау
6. Оқушыларды бағалау
7. Үйге тапсырма: №31-33,34-36
Сабақ №1
Сынып:8
Пән: алгебра