Вчимося протистояти тиску
Мета: Пояснити, що тиск - одна з форм впливу на людей.
Обговорити способи протистояння тиску.
Цільова група: учні 4 -5 класів.
Тривалість заходу: 45 хвилин.
Ресурсне забезпечення: картки, робочі зошити для учнів за програмою «Корисні звички».
Хід заняття.
1. Вступна бесіда
1. Сказати, що зустріч присвячена впливу на нашу поведінку.
Запитання:
· Як впливає на нас погода?
· А настрій інших людей? Музика?
2. Висновок: На наш настрій і поведінку можуть впливати різноманітні фактори. Позитивні впливи викликають хороший настрій. Негативні – поганий. Вони шкідливі для здоров'я. Під впливом оточення ми можемо змінювати думку, рішення чи поведінку.
2. Обговорення в групі
1.Запропонувати дітям пригадати ситуації, коли:
1) учня просять зробити щось таке, чого він робити не хоче;
2) від учня вимагають (примушують) зробити щось таке, чого він робити не може;
3) учню погрожують.
2. Вислухавши всі приклади, пояснити, що кожна людина може опинитися в ситуації, подібній почутим. Це ситуації тиску.
Тиск – це примус робити те, що людина не хоче, або не може.
Тиск проявляється по-різному:
· лестощі,
· погрози,
· шантаж,
· посилання на авторитет, на дружні стосунки,
· спроба викликати почуття провини,
· підкуп.
(Види тиску записані на дошці).
Рольова гра
Зміст гри: учениця в оточенні однокласників у центрі кола.
Вона не хоче співати, але учні домовилися примусити її.
Роздати дітям картки з репліками. Запропонувати учням вийти до дошки й утворити коло. В центрі має бути учениця, яка в змозі впевнено протистояти тиску.
7 учнів, використовуючи фрази з карток, намагаються змусити дівчинку заспівати. Клас слідкує за грою і фіксує методи тиску у зошитах.
На картках:
1. Заспівай, будь ласка, у тебе такий голос, кращий, ніж у Алли Пугачової.
(Лестощі)
2. Заспівай, будь ласка, вчителька співів говорила, що у тебе найкращий у школі голос.
(Посилання на авторитет)
3. Заспівай, а якщо не заспіваєш, я не дам послухати тобі новий диск.
(Погроза)
4. Заспівай, будь ласка. У мене болить голова, а від твого співу біль відразу мине. Якщо ти не заспіваєш, мені стане ще гірше.
(Викликання почуття провини)
5. Заспівай, якщо не заспіваєш, я розкажу вчительці, що ти наробила.
(Шантаж)
6. Заспівай, будь другом, ти ж знаєш, як мені подобається твій спів.
(Дружній тиск)
7. Якщо ти заспіваєш, я подарую тобі гру, про яку ти давно мріяла.
(Підкуп)
Обговорення гри:
Назвати способи тиску, які використала група.
Запитання до учениці, що протистояла тиску:
1. Чи важко було відмовлятися?
2. В якому випадку найважче?
Висновок. Найважче відмовляти друзям та родичам.
4. Мозковий штурм «Поведінка в ситуації тиску»
Як варто поводити себе в ситуації тиску?
(не агресивно наполягати на своєму, сказати «ні», просто піти геть і т. ін.).
Записати відповіді на дошці.
Узагальнити:
Опираючись тиску, не варто поводитися агресивно чи грубо. Це призводить до ще більшого тиску. Стриманість і твердість не лише допомагають наполягати на своєму, але й викликають повагу.
Робота в групах
1.Учні об’єднуються у групи по 4
Інструкція:
Користуючись «Способами протистояння тиску» (додаток 1) виконати завдання (додаток 2)
2.Запитання для обговорення у групах:
1) Який вид тиску використовується?
2) Як треба протистояти тиску?
3. Спікери від кожної групи представляють результат роботи.
6. Підведення підсумків
1. Тиск на людину здійснюється по-різному;
2. Треба розпізнавати і протистояти тиску;
3. Щоб успішно це робити, треба самостійно вирішувати, як діяти в кожній ситуації зокрема.
Додаток 1
Способи протистояння тиску
1. Відмовити без пояснень. Наприклад: «Я не можу дати тобі велосипед».
2. Відмовити і пояснити причину відмови: «Я не можу дати тобі книгу, бо я вже пообіцяла її іншій людині».
3. Відмовити і пояснити, що розумієш причину прохання: «Я знаю, що ти дійсно боїшся зубного лікаря, але піти з тобою не можу».
4. Відмовити і чесно пояснити своє ставлення до такого прохання: «Мені не подобається, коли списують. Списувати нечесно».
Додаток 2
Ситуації для обговорення у групах
1. Сергій просить Олену дати списати домашнє завдання: «Ти найрозумніша й найдобріша в класі. Дай, будь ласка, списати». Але Олена вважає, що списувати негарно. Раніше вона ніколи не давала списувати.
Вид тиску__________________________________________
Спосіб відмови______________________________________
2. Юра просить Соню піти з ним до зубного лікаря: «Якщо ти зі мною не підеш, то сам я не піду. Я боюся, коли лікують зуби».
Вид тиску__________________________________________
Спосіб відмови______________________________________
3. Валя, краща подруга Світлани, просить її: «Дай мені, ласка, почитати цю книгу. Вона мені потрібна». Але Світлана вже пообіцяла цю книгу іншій подрузі.
Вид тиску__________________________________________
Спосіб відмови______________________________________
1. У дворі сусідський хлопець забирає у тебе велосипед: «Якщо не даси, я тебе відлупцюю». Але ти не хочеш поступатися.
Вид тиску__________________________________________
Спосіб відмови_____________________________________