Класифікація цукрового діабету
Лікуючи дітей від цукрового діабету, лікарям-діабетологам часто доводиться стикатися з інсулінозалежним типом захворювання на цукровий діабет, яке відноситься до першого типу. Цей тип захворювання означає абсолютну інсулінову недостатність та найчастіше носить аутоімунний характер. Для цукрового діабету 1-го типу типовою є наявність аутоантитіл, асоціації з генами головного комплексу гістосумісності HLA, деструкції β-клітин, абсолютна інсулінозалежність та хильність до кетоацидозу. Патогенез ідіопатичного цукрового діабету 1-го типу є невідомим і в переважній більшості випадків діагностується у людей не європейської раси.
Крім найбільш поширеного серед дітей цукрового діабету 1-го типу зустрічаються також інші, більш рідкісні різновиди цього захворювання. Серед них типовим є цукровий діабет 2-го та MODY типу, а також діабет, асоційований з генетичними синдромами.
Причини цукрового діабету в дітей
Провідним чинником, що обумовлює розвиток цукрового діабету 1-го типу у дітей, є спадкова схильність, про що свідчить висока частота сімейних випадків захворювання і наявність патології у близьких родичів (батьків, рідних сестер і братів, бабусь і дідусів).
Однак для ініціації аутоімунного процесу необхідним є вплив провокуючого фактора зовнішнього середовища. Найбільш вірогідними тригерами, що приводять до хронічного лімфоцитарного інсуліту, подальшої деструкції β-клітин та інсулінової недостатності, є вірусні агенти (віруси Коксакі B, ECHO, Епштейна-Барра, паротиту, краснухи, герпесу, кору, ротавіруси, ентеровіруси, цитомегаловіруси та ін.).
Крім цього, розвитку цукрового діабету в дитини з генетичною схильністю можуть сприяти токсичні впливи, аліментарні фактори (штучне або змішане вигодовування, харчування коров’ячим молоком, одноманітна вуглеводна їжа тощо), стресові ситуації та хірургічні втручання.
Групу ризику, яка попадає під загрозу розвитку цукрового діабету, становлять діти з масою при народженні понад 4,5 кг, а також діти що страждають ожирінням, діатезом, проводять малоактивний спосіб життя та часто хворіють.
Вторинні (симптоматичні) форми цукрового діабету в дітей можуть розвиватися при ендокринопатіях (синдромі Іценко-Кушинга, дифузному токсичному зобі, акромегалії, феохромоцитомі), захворюваннях підшлункової залозі (панкреатиті та ін.). Цукровий діабет 1-го типу в дітей часто супроводжується такими патологічними процеси, як системний червоний вовчак, склеродермія, ревматоїдний артрит, вузликовий периартериїт.
Цукровий діабет в дітей може бути асоційований з такими генетичними порушеннями, як синдром Дауна, Клайнфельтера, Прадера-Віллі, Шерешевського-Тернера, Лоуренса-Муна-Барде-Бідля, Вольфрама, хореей Гентингтона, атаксією Фрідрейха та порфирією.
Симптоми цукрового діабету в дитини
Прояви цукрового діабету в дитини можуть розвинутися в будь-якому віці. Відзначається два піки маніфестації захворювання у дітей в період від 5 до 8 років та під час пубертатного періоду, тобто, в періоди посиленого росту та інтенсивного метаболізму.
В більшості випадків розвитку інсулінозалежного цукрового діабету передує вірусна інфекція: епідемічний паротит, кір, ГРВІ, ентеровірусна або ротавірусна інфекція, вірусний гепатит та ін. Для цукрового діабету 1-го типу характерним є гострий бурхливий початок, нерідко з швидким розвитком кетоацидозу та діабетичної коми. Від моменту перших симптомів до розвитку коматозного стану може пройти від 1 до 3 місяців.
Запідозрити наявність цукрового діабету в дитини можна по патогномонічних ознаках: інтенсивне сечовипускання (поліурии), невгамовна спрага (полідипсія), неприродно високий апетит (поліфагія) та зниження маси тіла.
Механізм поліурії пов’язаний з осмотичним діурезом, який виникає при гіперглікемії ≥9 ммоль/л, що перевищує нирковий поріг та супроводжується появою глюкози в сечі. Сеча стає безбарвною, її питома вага підвищується за рахунок високого вмісту цукру. Денна поліурія може залишатися нерозпізнаною. Більш помітною є нічна поліурія, яка при цукровому діабеті в дітей часто супроводжується нетриманням сечі. Іноді батьки звертають увагу на те, що сеча стає липкою, а на білизні дитини залишаються так звані «крохмальні» плями.
Полідипсія є наслідком підвищеного виділення сечі та дегідратації організму. Жага та сухість у роті також можуть мучити дитину в нічні години, змушуючи її прокидатися і просити пити.
Діти з цукровим діабетом постійно відчувають голод, однак, паралельно з цим відчуттям у них відзначається зниженням маси тіла. Це пов’язано з енергетичним голодуванням клітин, викликаним втратою глюкози з сечею, порушенням її утилізації, посиленням процесів протеолізу та ліполізу в умовах інсулінодефіціту.
Вже на початку цукрового діабету в дитини може спостерігатися сухість шкіри та слизових, виникнення сухої себореї на волосистій частині голови, лущення шкіри на долонях та підошвах, заїди в куточках рота, кандидозний стоматит та ін. Типові гнійничкові ураження шкіри, фурункульоз, мікози, попрілості, вульвіти у дівчаток та баланопостити у хлопчиків. Якщо початок цукрового діабету в дівчини припадає на пубертатний період, це може призвести до порушення менструального циклу.
При декомпенсації цукрового діабету в дитини розвиваються такі серцево-судинні порушення, як тахікардія, функціональні шуми у серці, гепатомегалія та ін.