рактичне заняття №18
Тема. Зміна напруги на затискачах вторинної
обмотки трансформатора при навантаженні.
Залежність ККД трансформатора від
коефіцієнта струму навантаження
План
- Зміна напруги на затискачах вторинної обмотки трансформатора при навантаженні
- Залежність ККД трансформатора від коефіцієнта струму навантаження
Зовнішню характеристику трансформатора U2 (β), яка зображена на рис. 9.8,
можна отримати розрахунковим шляхом, використовуючи паспортні дані трансформатора, де звичайно приводиться напруга КЗ ик у відсотках (9.34), а також втрати потужності в цьому режимі Рк.
З урахуванням цього напруга короткого замикання
і фазовий зсув (рис. 9.9) між цією напругою і
струмом при КЗ із (9.21)
При КЗ напруга U1к приходиться на внутрішній опір обмоток трансформатора. При НХ струм у первинній обмотці дуже малий, а у вторинній обмотці відсутній. Тому внутрішнім спадом напруги на опорі Zk можна знехтувати і напруга вторинної обмотки U20 виявиться найбільшою.
Зі збільшенням вторинна напруга U2 змінюється, тому що вказаний внутрішній спад напруги зростає,і тоді U2 = U20 ~UК- Оскільки співвідношення струмів (9.17) і напруг (9.10) первинної і вторинної обмоток підпорядковано струму навантаження коефіцієнту трансформації, тому приблизно можна вважати, що між струмом вторинної обмотки І2 і внутрішнім спадом напруги Uк такий же фазовий зсув, як між І1 і U1к. Це показано на векторній діаграмі вторинних величин (див. рис. 9.9), де струм І2 і напруга U2 побудовані під кутом ϕн, який зумовлює навантаження Zн трансформатора (див. рис. 9.2), а напруга НХ визначена підсумовуванням U20 = U2 -Uк.
Зміна діючого значення вторинної напруги ∆U2 на рис. 9.9 приблизно відповідає ділянці сb. Із трикутника сbd, в якому кут α = ϕк -ϕн, отримаємо ∆U2 = Uк соs(ϕк- ϕн). З урахуванням пропорційності первинних і вторинних величин (9.10) та (9.17) можна вважати, що Uк має таку ж частку від U20, як і U1к від U1ном, тому замість Uк можна використовувати відсотковий вираз uк.
З огляду на зазначене, на практиці використовують приблизну формулу напруги на затискачах вторинної обмотки:
9.3
де враховано, що спад напруги всередині трансформатора пропорційний струмові навантаження (останній подається виразом у безрозмірній формі через коефіцієнт струму навантаження що вже згадувався).
Вихідний вираз ККД (9.31) з урахуванням (9.23):
перетворимо до вигляду, придатного для використання паспортних даних трансформатора.
Корисна потужність, що віддається навантаженню за (9.22):
(9.38) |
де враховано, що на вихідних затискачах напруга мало залежить від навантаження і U2 ~ U2ном; струм І2 =β Iном і номінальна повна потужність за (9.30) SН0М = U2ном I2ном. Втрати потужності (9.24):
9.39
де враховані вирази магнітних і електричних втрат потужності, що подані в (9.27), (9.33) і (9.35).
Таким чином, із (9.37), з урахуванням (9.38) і (9.39), отримаємо загальну залежність ККД від коефіцієнта струму навантаженняβ:
Для того щоб визначити значення βηmax, при якому ККД досягає максимуму, треба з цього виразу отримати = 0. Розв'язання отриманого рівняння відносно β дає результат βηmax = √Р0 /Рк, тобто ККД є максимальним тоді, коли магнітні втрати в сталі Р0 (постійні) дорівнюють електричним втратам потужності в обмотках βηmax 2 Рк (змінним)