Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


ема. Класифікація трансформаторів.




рактичне заняття №17

Автотрансформатори.Трифазні трансформатори

План

  1. Класифікація трансформаторів
  2. Автотрансформатори
  3. Трифазні трансформатори

Сфера використання трансформаторів дуже широка. Конструк­цію трансформатора визначає його призначення. З огляду на це трансформатори підрозділяють на такі основні види.

1. Силові трансформатори — це основний вид, який застосову­ється в системах передачі і розподілу енергії, для установок з пе­ретворювачами струму, в колах управління електроприводами, в мережах місцевого освітлення. На рис. 9.12 показано багатосту­пінчасту систему перетворення електроенергії, що виробляється трифазним синхронним генератором G з лінійною напругою 20 кВ, за допомогою силових трансформаторів.


2. Силові спеціальні — пічні, зварювальні, які мають високі значення струмів вторинних обмоток.

 

 

 

3. Вимірювальні — для вмикання електричних вимірюваль­них приладів у мережі високої напруги або сильного струму (під­розділ 9.14).

4. Випробувальні — для отримання надвисоких напруг.

5. Радіотрансформатори — малопотужні трансформатори у пристроях радіо і провідного зв'язку, в системах автоматики і те­лемеханіки тощо.

6. Повітряні (без осердя) — при високих частотах: 100 кГц і вище.

Є також спеціальний тип трансформатора — автотрансформа­тор, в якому обмотка НН є частиною обмотки ВН (підрозділ 9.12).

Трансформатори одного призначення можуть відрізнятися:

а) за видом охолодження — з повітряним або олійним (масля­ним) охолодженням: у другому випадку застосовується спеціальна трансформаторна олія (масло - рос.), яка знаходиться в баці з трансформатором;

б)за числом фаз, що трансформу­ються, — однофазні, трифазні або бага­тофазні (див. підрозділ 9.13);

в)за формою магнітопроводу: стрижневі, броньові, броньострижневі, тороїдні;

г)за числом обмоток — двохобмот- кові (див. рис. 9.2) і багатообмоткові (одна первинна і дві або більше вторин­них обмоток на різні напруги);

 

 

д) за конструкцією обмоток вони можуть бути концентрич­ними або такими, що чергуються.

Як приклади, на рис. 9.13 зображені малопотужні однофазні трансформатори з а) стрижневою і б) з броньовою конструк­цією магнітопроводу. На рис. 9.14 наведені конструкції трифаз­них трансформаторів великої потужності (сотні МВА): а) з пові­тряним охолодженням - сухий (кожух не зображено); б) з олій­ним охолодженням. На рис. 9.13 і рис. 9.14 позначено: 1 - осердя; 2 - обмотки; 3 - панелі виводів обмоток і ізоляторів; 4 - бак для олії. ч

Трансформатори мають умовне буквено-цифрове позначення: О — однофазний; Т — трифазний (для автотрансформаторів спо­чатку ставиться А); М — олійне (масляне) охолодження; Д — пові­тряне дуття; МЦ — примусова циркуляція олії (масла); С — пові­тряне охолодження; СД — повітряне з дуттям.


 

Після букв йдуть цифри дробом: номінальна потужність (кВА) / напруга обмотки ВН (кВ), потім — рік розробки, наприк­лад: ТМ-100/10-96.

На щитку трансформатора вказують його номінальні дані:

1. Напруги (лінійні) — вища і нижча. Стандартними є значення напруг: для трансформаторів електростанцій і підстанцій 1200, 787, 525, 347, 242, 165, 121, 38,5 кВ (1150, 750, 500, 330, 220, 150, 110, 35 кВ); на підстанціях підприємств 6,10, 35 кВ; у розподільних ме­режах (лінійна/фазна): 0,69/0,4; 0,4/0,23; 0,23/0,133 кВ (660/380; 380/220; 220/127 В).

2. Номінальна повна потужність (ВА або кВА).

3. Лінійні струми при номінальній потужності (А).

Вказуються також частота (Гц); число фаз; схема і група з'єд­нань обмоток (для трифазного); напруга короткого замикання; режим роботи — короткочасний або тривалий; спосіб охоло­дження.

Виводи обмоток вищої та нижчої напруг позначають: А - по­чаток, X — кінець; а — початок, х — кінець, у трифазних — АХ, В У, CZ, ах, bу, сz.

 


Схематично автотрансформатор зображено на рис. 9.15, і він відрізняється від звичайного трансформатора тим, що обмотка НН з кількістю витків ω2 є частиною обмотки ВН з кількістю ви­тків ω1.Таким чином, обмотки мають електричний зв'язок.

Співвідношення напруг, як і в підрозділі 9.3, підпорядковуєть­ся коефіцієнту трансформації (9.10).

Подібно рівнянню МДС (9.15), тут можна записати І10ω1 = = І11 - ω2) + І12ω2 якщо знехтувати малою величиною струму

 

НХ /10, то для діючого значення струму на ділянці з кількістю витків ω2 можна

 


приблизно отримати

 

 

Якщо це порівнять з виразом (9.17) для струмів звичайного трансформатора,то можна зробити висновок,що тепер струм у вторинній частині обмотки трансформатора суттєво менший,ніж струм I2 у навантажені

У результаті використання автотрансформатора дозволяе зменшити електричні втрати потужності і ви­трату провідника обмотки (замість двох на ділянці з ю2 тепер одиночний провідник).

Автотрансформатор можна вми­кати як за схемою зниження на­пруги (рис. 9.16, а), так і за схемою її підвищення (рис. 9.16, б), струми, природно, мають зворотне співвід­ношення (9.17). Стрілка на одному із виводів відповідає рухомому кон­такту, чим забезпечується можливість регулювання вторинної напруги.

Поряд із перевагами, автотрансформатори мають і недолік. Так, при обриві спільної ділянки обмоток (рис. 9.15) більш висока напруга U1 безпосередньо попадає на навантаження ZН, яке на цю напругу, як правило, не розраховане. Результатом може бути по­шкодження цього навантаження і небезпека для обслуговуючого персоналу.

 

 

 


Оскільки виробництво і передача електроенергії на великі від­стані (див. рис. 9.12), а також її використання у трифазних асинх­ронних і синхронних двигунах, в установках з трифазними ви­прямлячами і в інших випадках здійсню­ються у вигляді трифазної системи змінного струму, то для

такої системи необхідно мати трифазні трансформатори.


 

 


 

 

Трансформування енергії трифазної системи струмів можна здійснювати трьома однофазними трансформаторами або спеціаль­ним трифазним трансформатором, який виходить дешевше і мен­ших габаритів. Конструкція трифазного трансформатора наведена на рис. 9.17 і рис. 9.18, де на кожний зі стрижнів А, В і С осердя на­дівають обмотки ВН і НН, що належать до однієї відповідної фази.

Як первинні, так і вторинні обмотки можуть з'єднуватися в «три­кутник» і «зірку», як показано на рис. 9.19: а) схема «зірка»—«зірка» У /У; б) схема «зірка»-«трикутник» У / ∆. У «зірці» може бути виведена і нейтральна точка, і тоді отримаємо, наприклад, варіантУ /¥.

Залежно від схеми з'єднання лінійні на­пруги на вихідних затискачах вторинної об­мотки можуть збігатися за фазою з одноймен­ними лінійними напругами первинної обмот­ки (як на рис. 9.19, в для схеми на рис. 9.19, а) або бути зсунутими за фазою на 30° (як на рис. 9.19, г для схеми на рис. 9.19, б).

Відповідне взаємне положення векторів лінійних напруг пока­зано на рис. 9.20. З огляду на це введено поняття групи з'єднань. Використовуючи аналогію зі стрілками годинників, варіант на рис. 9.20, а і, відповідно, схему на рис. 9.19, а віднесли до нульової групи (схоже на 0 годин), варіант на рис. 9.20, б і схему на рис. 9.19,6 віднесли до одинадцятої групи (11 годин). Можливі й інші варіанти.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 622 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2154 - | 2045 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.