Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


емпература охолодження 4 оС попереджує розмноження мікробів у сирому молоці протягом 18-22 годин.

 

Б) Основні найважливіші групи мікробів у сирому молоці (в 1 см3 молока)

В 1 см3 сирого молока можна виявити такі мікроорганізми:

Стрептококи серологічної групи N – від декількох тисяч до мільйона

Стрептококи серологічної групи D – 4% від кількості мікробів у сирому молоці

Молочнокислих паличок – до 102 іноді 103

Психротрофних мікробів, які характеризують якість миття – від 102 до декількох мільйонів

Коліформ, які виявляються при негігієнічному одержанні молока – 102 і вище

Мікрококів і коринебактерій – до 5 × 104

Мікробактерії, пропіоновокислі бактерії, дріжджі і плісеневі гриби – від 103 до 104

Аеробні спороутворюючі бактерії (бацили) – від 100 до 200 (стійлове утримання) і від 10 до 20 (пасовищне утримання)

Анаеробні спороутворюючі бактерії

(клостридії) – менше 10

 

Наведені дані вмісту мікробів у сирому молоці можуть коливатися залежно від початкового його забруднення і охолодження.

При забрудненні молока гноєм у ньому появляються бактерії роду Enterobacteriaceae, залишками корму і пилом – бацили і клостридії, а з води для миття, можуть попасти мікроби роду Pseudomonas, Alcaligenes, Proteus, Achromobacter i Flavobacterium. Крім цього у молоці можуть бути плісеневі


 
 
Г) Шляхи одержання молока з низьким вмістом мікробів   Сучасні методи охолодження і пастеризації хоча затримують розмноження або скорочують кількість мікробів, початковий вміст мікробів все ж таки є вирішальним фактором для його наступної переробки у високоякісні молочні продукти. Метою всіх заходів є зменшення кількості патогенних і сапрофітних мікроорганізмів на тілі тварини і у його довкіллі, а також обмеження до мінімуму вторинної інфекції молока бактеріями поза вим’ям, тобто під час доїння і збору молока. Вирішальну роль в одержанні молока, бідного мікробами, відіграє гігієна доїння. До неї належать чистота доярок, здоювання перших порцій молока в окремий посуд, обмивання і дезінфекція вимені, вид доїння, а також миття і дезінфекція доїльних апаратів і установок. Поряд з цим гігієна доїння відіграє важливе значення для профілактики маститу. До особистої гігієни доярок належать такі заходи: · доярка іде доїти корів чисто вимитою і одітою у гігієнічно чистий одяг, який надіває лише для доїння; · волосся повинно бути покрите шапочкою або косинкою; · нігті на руках повинні бути коротко підстриженими і бути чистими; · перед доїнням доярки миють і дезінфікують руки і передпліччя; · проміжна дезінфекція рук відіграє особливе значення для попередження передачі збудника у випадку захворювань вимені поряд з проміжною дезінфекцією доїльних стаканів у стадах, які сильно заражені маститом. Вирішальними для одержання молока з низьким вмістом мікробів є ефективне миття і дезінфекція молокопроводу. Відповідно до стандарту для оцінки ефективності миття і дезінфекції молочних установок служать такі показники:   Дуже добре Менше 20 мікробів на 1 см3 Добре Менше 50 мікробів на 1 см3 Задовільно Менше 200 мікробів на 1 см3  
гриби (Mucor, Monosporіum, Geotrichum) і дріжджі.   В) Фактори, які визначають гігієнічну цінність сирого молока У мікробіологічному відношенні якість сирого молока, поряд з такими показниками як вміст патогенних мікробів, визначається вмістом у молоці соматичних клітин, як критеріїв функціонального і санітарного стану вимені, сапрофітних мікробів як індикаторів гігієнічних умов одержання, зберігання і перевезення молока, а також вмісту біологічно і каталітично активних чужорідних речовин або інгібіторів (табл.4). За походженням розрізняють клітини вимені і клітини крові. Клітини вимені попадають у молоко з молоковивідних протоків і утворюються в процесі старіння та поновлення тканин. У молоці здорової корови вони становлять 60-70% від загальної кількості соматичних клітин. Залишок складають лейкоцити, в першу чергу нейтрофільні гранулоцити, які виконують захисну функцію. Захищаючи вим’я від інфекцій, лейкоцити зближуються, завдяки хемотаксису, з мікробами, які попали у молочну залозу, оточують їх і поглинають, після чого виділяються разом з молоком. Таблиця. 4. Фактори, які визначають гігієнічну цінність сирого молока  
Фактори
Вміст у молоці соматичних клітин Вміст у молоці сапрофітних мікробів Вміст у молоці ка-талітично активних чужорідних речовин (інгібіторів)
Клітини вимені Молоко 1 сорту - 5×103104/cм3 Антибіотики Пестициди Залишки миючих і дезінфікуючих засобів Інгібітори кормових трав  
Клітини крові Молоко 2 сорту - 5×103/см3


               
 
 
Клітини крові Молоко 2 сорту - 5×103/см3

 

 

Підвищений вміст соматичних клітин, особливо лейкоцитів у молоці є індикатором того, що молоко одержано з хворого вимені.

 

У міжнародній практиці встановлена верхня межа допустимого рівня соматичних клітин у молоці проби з однієї чверті вимені 5×105 клітин (табл. 5).

Табл. 5. Цитологічно-бактеріологічна оцінка сирого молока

Вміст соматичних клітин в 1 см3 Патогенні для вимені мікроорганізми
не виявлені виявлені
Менше 500 000 Більше 500 000 Нормальна секреція Порушення секреції Скрита інфекція Мастит

Верхня межа допустимого вмісту соматичних клітин у молоці проби з однієї чверті вимені 5×105 клітин.

Для збірного молока межа становить 3×105 – 5×105 клітин в 1 см3. Вже при 3×105 клітин в 1 см3 у більшості випадків виявляють 10 % захворювань вимені, а при 5×105 клітин в 1 см3 збірного молока захворювання вимені зростає до 30%.

Порушення секреції і мастити, крім зниження надоїв і підвищення вмісту соматичних клітин, перш за все викликають хіміко-фізіологічні зміни у молоці. Зокрема при цьому знижується вміст жиру, лактози, казеїну, фосфору, рибофлавіну (вітаміну В2), і сухого залишку та спостерігається зростання глобулінів, альбумінів, натрію і хлору, кальцію та ферментів, що за складом наближує молоко до крові.

Зміни у складі молока впливають також на його переробку і смак, а також на час зберігання продукції.

Другим показником, який виражає гігієнічну цінність сирого молока є вміст у ньому мікроорганізмів.

У зв’язку з тим, що практично неможливо одержати сире
 
молоко з вмістом мікробів нижче 5×103 – 104 в 1 см3 і переробити його при вмісті менше 105 мікробів в 1 см3 представляє інтерес та кількість мікробів, починаючи з якої погіршується якість молочних продуктів. У сирому молоці, яке переробляється на питне молоко, вміст мікробів не повинен перевищувати 106 в 1 см3, а вміст термостійких мікробів – 3×104 в 1 см3. Для аеробних спороутворюючих мікробів, які викликають псування неохолодженого питного молока, 100 бацил в 1 см3 уже є критичною межею, яку не можна перевищувати. При переважанні у сирому молоці молочнокислих стрептококів критична межа становить 107 в 1 см3, а у випадку домінування психротрофних мікробів ця межа становить 106 в 1 см3. Третім показником, який виражає гігієнічну цінність молока є наявність у ньому каталітично активних чужорідних речовин або інгібіторів. До них належать, крім власних молочних інгібіторів, антибіотики (які використовуються для лікування тварин), пестициди (інсектициди, гербіциди, фунгіциди), залишки миючих і дезінфікуючих засобів, інгібітори, які містяться у кормових травах або появляються внаслідок обміну речовин мікроорганізмів, консервуючі засоби, бактеріофаги. Інгібіторна межа для заквасочних культур для масла і сиру знаходиться між 0,2 і 0,05 МО в 1 см3, а для культур йогурту вона становить 0,01-0,03 ОД пеніциліну в 1 см3. Тому молоко, яке містить антибіотики, щоб воно залишалося нижче межі розвитку заквасок для масла і сиру, його необхідно розвести молоком, що не містить інгібіторів, у сто разів, а для заквасок йогурту у 1000 разів. Залишки миючих і дезінфікуючих засобів, а також пестициди рідко бувають причиною гальмування діяльності заквасок. Вміст бактеріофагів у сирому молоці може привести до загибелі відповідних до бактеріофага заквасок. Отже, наведені фактори, які виражають гігієнічну цінність молока є важливим показником, який необхідно враховувати при переробці сирого молока на питне.
 
   
 
 
 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
епловые процессы при старте | очаток екзаменаційної сесії з 27.05.2013 р. по 09.06.2013 р.
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 408 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2306 - | 2069 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.025 с.