Грижа Ріхтера
Варіанти гриж Майдля
W- подібне защемлення
Пахова грижа
Пахова грижа виходить через паховий канал, передня стінка якого утворена нижнім краєм апоневроза зовнішньо косого м’яза, нижня стінка - пупартовою зв’язкою, задня - поперечною фасцією і верхні нижнім краєм поперечного та внутрішньо косого м’язів живота. Внутрішнім кільцем пахового каналу є латеральна пахова ямка, я утворена складками очеревини на внутрішній поверхні передньої черевної стінки. Зовнішнє кільце пахового каналу утворене за рахунок ніжок апоневроза зовнішнього косого м’яза. Пахові грижі можуть виходити двома шляхами через латеральну (бокову) або ж через медіальну пахову ямку. У першому випадку виник коса пахова грижа, а в другому випадку - пряма грижа. Пахові грижі можуть бути вродженими [набутими, однобічними і двобічними. При набутій формі грижовий мішок розташовується окремо від сім’яного канатик яєчка, при вродженій грижі вмістом мішка є сім’яний канатик і яєчко.
Коса пахова грижа починається з випинання очеревини через внутрішній отвір пахового каналу, йде паралельно до сім’яного канатика і разом із ні виходить через зовнішній отвір пахового каналу. Збільшуючись, грижа у чоловіків може опускатися в калитку, в жінок - у велику статеву губу.
Клініка. На ранніх стадіях косої пахової грижі випинання розташовується біля входу у паховий канал. Хворий скаржиться на ниючий біль при фізичного навантаженні. Зовні грижа непомітна. Пальцем, введеним в паховий канал через його зовнішнє кільце, при покашлюванні хворого можна відчути легкий поштовх. При неповній (канальній) косій паховій грижі грижовий мішок заповнює весь паховий канал, але не виходить за межі черевної стінки. При натужувані визначається округле випинання. При повній косій паховій грижі грижове випинання виходить назовні в ділянці зовнішнього отвору пахового каналу або опускається в калитку.
Грижовий вміст, як правило, самостійно не вправляється, навіть у лежачому по- ложенні. Вправлення проводять натискуванням рукою на грижове випинання.
Лікування. Людям похилого віку з порушеннями серцево-судинної системи, яким оперативне лікування протипоказане, можна рекомендувати носіння спеціального бандажа.
Радикальним методом лікування косої пахової грижі є операція. Всі оперативні втручання направлені на зміцнення передньої черевної стінки і закриття грижових воріт шляхом зшивання щілин в апоневрозах і м’язах (методика Мартинова, Жерара, Спасокукоцького та ін.)
Пряма пахова грижа трапляється приблизно в 5-10 % випадків. Частіше такі грижі виникають у людей похилого і старечого віку із слаборозвиненою черевною стінкою.
Пряма пахова грижа починається з невеликого випинання через медіальну пахову ямку і виходить через зовнішній отвір пахового каналу. У зв’язку з цим пахова грижа, як правило, не опускається в калитку або статеву губу. Прямим грижам властиво набувати характеру ковзних, і тоді грижовим вмістом можуть бути сечовий міхур, сліпа кишка, інколи сечівник. Через слабкість м’язів черевної стінки грижа часто рецидивує.
Клініка. Прямі пахові грижі переважно бувають двобічними. Грижове випинання має круглу, кулеподібну форму і знаходиться медіально щодо сім’яного канатика і артерії. Відрізнити пряму пахову грижу від косої можна за такими ознаками: коса пахова грижа проходить у товщі сім’яного канатика, пряма пахова грижа, як було сказано вище, знаходиться медіально щодо сім’яного канатика і розміщена завжди досередини від нижньої гіпогастральної артерії, тоді як коса - назовні від неї. Пряма пахова грижа рідко опускається в калитку.
Лікування. Методом вибору лікування прямих пахових гриж є операція. На відміну від косих пахових гриж, при цих грижах проводять пластику та зміцнення задньої стінки пахового каналу (методика Бассіні, Кукуджанова, Постемського)
Стегнова грижа
Стегнова грижа - вихід органів черевної порожнини через стегновий канал. Ці грижі трапляються значно рідше, ніж пахові грижі. Вони розташовуються нижче пупартової зв’язки в стегновому каналі, верхньою стінкою якого є пахова зв’язка; знизу - гребінець лобкової кістки; ззовні - стегнова вена і зсередини -жімбернатова зв'язка. Стегнова грижа частіше спостерігається у жінок (5:1), що пов’язано з більшою шириною таза, його особливим нахилом та збільшеним стегновим проміжком. Вмістом грижі може бути сальник, тонка кишка, сечовий міхур.
Клініка. Стегнова грижа характеризується пухлиноподібним утворенням, розташованим нижче пупартової зв’язки в ділянці стегнового проміжку. Інколи хворі відмічають біль у ділянці пухлиноподібного утвору, який поєднується з диспепсичними розладами, метеоризмом, запорами. При розпізнаванні стегнової грижі слід проводити диференційну діагностику з: а) паховим лімфаденітом; б) варикозним розширенням великої підшкірної вени; в) аневризмою стегнових судин
Лікування стегнових гриж тільки хірургічне.Схильність до защемлення примушує хворих оперуватись якнайшвидше. Найбільш часто ліквідацію стегнових гриж і закриття стегнового каналу здійснюють за рахунок підшивання пупартової зв’язки до куперової та фасції гребінцевого м’яза. При стегнових грижах пластику грижових воріт можна проводити і з боку черевної порожнини через паховий канал (за Бассіні, Руджі-Парлавеччо).
Пупкова грижа
Пупкова грижа - вихід органів черевної порожнини через дефект стінки в ділянці пупка. При нормальному розвитку пупочне кільце повністю заростає і до шкіри безпосередньо прилягає пупкова фасція й очеревина. Частіше зустрічається у жінок, що можна пояснити анатомічними особливостями пупка, підвищенням внутрішньочеревного тиску під час вагітності і пологів. Розміри випинання можуть бути різними: від грецького горіха до голівки дитини.
Клініка. Діагностика пупкової грижі в типових випадках не складає труднощів. У хворих, окрім пухлиноподібного утвору, виникає біль у ділянці пупка. Пухлиноподібний утвір, як правило, з’являється в положенні стоячи, а в лежачому положенні зникає. Пупкові грижі мають здатність до утворення багатокамерних грижових мішків, вмістом яких найчастіше бувають сальник, тонка кишка, шлунок.
Лікування. Методом вибору вважають оперативне лікування. При невеликих пупкових грижах виконують операцію за Лексером (накладання кисетних швів на пупкове кільце). При великих пупкових грижах проводиться зшивання країв апо невроза або накладання одного краю апоневроза на інший з творенням дублікатури У хворих із тяжкою супровідною патологією інколи допомагає носіння бандажа
.
Грижі білої лінії живота
Грижі білої лінії живота - вихід органів черевної порожнини через щілини білої лінії живота, яка утворюється внаслідок щільного прилягання і зрощення пучків фіброзних волокон апоневрозів м’язів живота. Зустрічаються частіше у чоловіків. Залежно від локалізації розрізняють надпупкові, підпупкові та навколопупкові грижі.
Клініка. По білій лінії живота, частіше в епігастральній ділянці, з’являється пухлиноподібний утвір, болючий при пальпації. Грижа білої лінії живота може симулювати клінічну картину виразкової хвороби шлунка, холециститу або панкреатиту. Для їх виключення потрібно ретельно обстежити хворого.
Лікування гриж білої лінії живота, як правило, оперативне. Проводять пластику грижових воріт за допомогою дублікатури білої лінії живота.