У XI-XIII ст. в Західній Європі відбувалося швидке зростання продуктивних сил. Він значно інтенсифікував спілкування і оживив торгівлю, зумовив активний розвиток міст і ремесел в них, прискорив формування внутрішнього ринку в країнах регіону. Закономірно стала складатися громадська група, яку утворила по перевазі заможна верхівка бюргерства: купці і банкіри, підприємці, власники майстерень, керівники цехових корпорацій, заможні ремісники і інш. Ця громадська група вельми потребувала усунення всякого роду міжусобиць, підривали елементарний порядок у державі, в твердому централізованому управлінні, може гарантувати від примх і свавілля різних феодалів. Задоволення таких потреб вона пов'язувала з королівською владою і тому почала тяжіти до неї, підтримувати її. Одне з найбільш розроблених політико-юридичних обгрунтувань цієї орієнтації бюргерства дав Марсилій Падуанський (бл. 1275 - бл. 1343).
У своєму розлогому творі "Захисник миру" (1324-1326) Марсилій Падуанський покладає на церкву відповідальність за всі біди і нещастя світу. Вони переборні, якщо тільки надалі церковники займатимуться виключно сферою духовного життя людей. Церква повинна бути відділена від держави і підпорядкована світської політичної влади.
Ця влада і представляє її держава виникли, як вважав Марсилій Падуанський, в процесі поступового ускладнення форм людського співжиття. Спочатку сім'ї в ім'я загального блага і за загальною згодою з'єднуються в пологи, пологи - в племена, потім таким же шляхом і в ім'я тієї ж мети консолідуються міста; завершальна стадія - поява держави, що базується на спільній згоді всіх складових його осіб і переслідує їх загальне благо. У цьому описі походження і природи держави легко розпізнати сліди відповідних арістотелівські ідей.
Марсилій Падуанський відстоював дуже сміливий (на ті часи) тезу про те, що справжнє джерело всякої влади - народ. Щоправда, під народом Марсилій Падуанський розумів аж ніяк не все населення держави, а лише кращу, гідну його частину. Наскільки глибокою залишалася в XIV в. переконаність у природності нерівності людей, говорить той факт, що і Марсилій Падуанський ділив членів суспільства на дві категорії: вищу і нижчу. Вища (військові, священики, чиновники) служить загальному благу; нижча (торговці, землероби, ремісники) піклується про своїх приватних інтересах.
Державна влада діє, перш за все, за допомогою видання законів. Вони суть веління, підкріплювані загрозою реального покарання або обіцянкою реальної нагороди. Цим закони держави від законів божеських, супроводжуваних обіцянками нагород чи покарань в загробному житті. Право видавати юридичні закони має народ. Виходячи з політичної практики італійських міст-держав того періоду, Марсилій Падуанський конкретизує цю фундаментальну прерогативу в тому сенсі, що законодавствувати повинні найбільш заслуговують виконувати подібну місію люди, обирані народом. Закони є обов'язковими як для самого народу, так і для видають їх осіб. Ясно виражена у Марсилій Падуанського думка про необхідність забезпечити таке становище, при якому панують неодмінно були б пов'язані видаваними ними ж законами.
Автор "Захисника світу" одним з перших став проводити чітке розходження між законодавчою і виконавчою владою держави. Притому він писав, що влада законодавча визначає компетенцію та організацію виконавчої влади. Остання взагалі діє завдяки тому авторитету, яким її наділяє законодавець, і покликана суворо триматися рамок закону. Ця влада може бути влаштована по-різному. Але в будь-якому випадку вона повинна здійснювати волю законодавця - народу.
Узагальнюючи досвід функціонування політичних інститутів, що існували в багатьох сучасних йому італійських республіках, Марсилій Падуанський важливе місце відводив виборності як принципом конституювання установ і підбору посадових осіб держави всіх рангів. Навіть в умовах монархії, яка здавалася йому найкращим державним устроєм, повинен був діяти цей принцип. Обирається монарх, вважав Марсилій Падуанський, як правило, найбільш відповідний правитель, а тому виборча монархія набагато переважніше монархії спадкової.
В історії політико-правових вчень "Захисник світу" - яскраве явище. Його думки про народ-суверене, про співвідношення законодавчої та виконавчої влади, про обов'язковість закону для всіх осіб у державі (в тому числі і для правителів) і т.п. благотворно вплинули на формування в епоху Відродження і в новий час уявлень про демократичному політичному ладі суспільства.