Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методика ознайомлення з дією ділення на вміщення.




 

На наступному уроці, за підручником М.В. Богдановича, діти складають таблицю ділення на 2; і лише далі вводяться у порівнянні два види ділення: ділення на рівні частини і ділення на вміщен­ня.

Ознайомлення з дією ділення на вміщення. У підручнику М.В. Богдановича здійснюється на задачах: порівняй розв'язання і від­повіді задач:

1. Було 12 морквин. Моркву поділили на три рівні частини і зв'язали в пучки. Скільки морквин у кожному пучку?

12: 3 = 4 (м.)

Відповідь: 4 морквини.

Це задача на ділення на рівні частини.

2. Було 12 морквин. Морквини поділили по три і зв'язали в пучки. Скільки вийшло пучків?

Ця задача розв'язується практично:

 
 

 


- В цій задачі ми 12 морквин ділили по 3 морквини; в 12 вміщується
по 3 4 рази. Ця задача так само розв'язується дією ділення.

- Яким знаком позначається дія ділення? Ділення записується зна­ком «:» - «двокрапка».

12: 3 = 4. Відповідь: 4 пучки.

- Цей запис читаємо так: 12 поділити по 3, отримаємо 4, або у 12 вміщується по 3 4 рази.

- У дужках нічого не пишемо, тому що ми отримали, що 4 рази вмі­щується у 12 по 3, і лише після цього зробили висновок про кіль­кість пучків.

Далі дітям пропонуються порівняти задачі на два види ділення: на рівні частини і на вміщення. Учні читають першу задачу, роз­повідають про що йде мова в задачі: що було, що зробили, про що за­питується в задачі. Учитель звертає увагу учнів на речення «Моркву - поділили на три рівні частини і зав'язали в пучки.», і запитує «Що оз­начає зміст цього речення?». Учні з'ясовують, що моркву поділили порівну на 3 частини-пучки, тобто у кожному пучку однакова кількість моркви. В тексті другої задачі звертаємо увагу на речення «Морквини поділили по три і зв'язали в пучки.» З'ясовуємо зміст цього речення: морквини поділили на кілька частин, причому в кожній час­тині по 3 морквини.

Порівнюємо тексти обох задач: з'ясовуємо, чим вони схожі і чим відрізняються. (Схожі - в них однакові числа і схожа ситуація; відрі­зняються змістом ділення: в першій задачі моркву розділили на три рівні частини і ми знайшли скільки морквин у кожній частині, а другій задачі моркву теж розділили на частини але, на відміну від попере­днього разу - по три штуки, і ми дізналися, скільки отримали таких частин.) Потім порівнюємо розв'язання цих задач - вони однакові, але в першій задачі ми отримали 4 морквини, тому що ми 12 морквин діли­ли на 3 рівні частини і дізналися, що в кожній такій частині по 4 морк­вини; а в другій задачі ми отримали відлучене число 4,тому що ми 12 морквин ділили по 3 морквини і дізналися, що 4 рази вміщується в 12 морквинах по 3 морквини.

Далі учитель пропонує з'ясувати, що в тексті задачі визначає вид ділення. Якщо в задачі говориться про те, що розкладали, розсипали, розрізали... по... - слід виконати ділення на вміщення; якщо в задачі говориться про те, що розкладали, розсипали, розрізали... порівну... - слід виконати ділення на рівні частини. Цей висновок можна оформи­ти засобом спареної конструкції:

Якщо в задачі говориться про те, що щось розкладали,

розсипали, розрізали… , то слід виконати дію ділення на .

Обидві задачі на дію ділення, їх опорні схеми:

 

розділили на порівну -?  
вміщується по -?  

 


На наступному уроці діти знайомляться з назвою компонентів і результату дії ділення:

Частка

14: 2

 

= 7

 

ділене
дільник
частка

 

 

Корисно підкреслити, що у дій додавання і множення, відні­мання і ділення багато спільного. По-перше, спільне можна побачити у назвах компонентів цих дій: при додаванні і множенні, компоненти з якими виконують ці дії називаються однаково, лише кажуть про порядок:перший - , другий - , а при відніманні і діленні - по різному: більше число, яке зменшується в результаті віднімання і ділення називають - , а число, яке віднімають або на яке ділять - називають відповідно тієї дії, що виконують - .

Для закріплення назв чисел при діленні учням пропонуються вправи:

1. Назви числа при діленні у прикладах:

16: 2 = 8 51: 17 = 3

2. Прочитай приклади на ділення з назвою компонентів і результатів
арифметичних дій:

21: 3 = 7 64: 16 = 4

 

Самостійна робота.

 

Методичні рекомендації:

1. Опрацювати літературу:

- Державний стандарт початкової загальної освіти.

- Навчальні програми для загальноосвітніх навч. закл. із навчанням українською мовою. 1–4 класи. К.: Видавничий дім «Освіта», 2011. – 392с.

- М.В. Богданович, М.В. Козак, Я.А.Король. Методика викладання математики в початкових класах.: Навч.посібник. - 3-є вид., перероб. і доп. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2006. -336с. р.VIІ § 25.

- Скворцова С.О., Мартинова Г.І., Шевченко Т.О. Методика викладання математики в другому класі – Одеса: Автограф, 2007. – 310 с.

2. Проаналізувати підручники математики з метою встановлення відповідності їх змісту навчальним програмам.

 

Питання і завдання для самоконтролю:

 

1. Наведіть різні види завдань, які готують учнів до ознайомлення з діями множення і ділення. Як учні записують розв’язання?

2. Які методи може застосовувати вчитель при ознайомленні учнів з дією множення? Складіть фрагмент уроку на ознайомлення учнів з дією множення. З якими новими поняттями при цьому ви ознайомили дітей?

3. Вчитель запропонував учням розв’язати задачу: «12 кг цукру розсипали в кульки, по 2 кг в кожному. Скільки потрібно для цього кульків?» Як можна проілюструвати цю задачу? Наведіть приклади творчих видів завдань, які можна запропонувати учням після розв’язання цієї задачі?

4. Виконайте завдання № 129, № 130, № 131, № 139, № 142 Король Я.А. Практикум з методики викладання математики в початкових класах. Навч. посібник для студентів пед. Університетів та інститутів з спеціальності «Педагогіка і методика початкового навчання». – Тернопіль: Мандрівець, 1998. – 136 с.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1764 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Стремитесь не к успеху, а к ценностям, которые он дает © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2152 - | 2108 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.