Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Метод вузлових потенціалів




Лабораторна робота №1

Тема: Розрахунок лінійного електричного кола методом вузлових потенціалів та накладання.

Мета: Експериментально перевірити розрахунки стуму електричного кола методом вузлових потенціалів і накладання.

 

Короткі теоретичні відомості

Найтиповішою задачею розрахунку електричного кола є така, в якій за заданою конфігурацією схеми, параметрами її пасивних елементів і джерел електроенергії визначають струми віток, напру­ги на ділянках, споживані потужності. Для розв’язання поставленої задачі можна використовувати різні методи. Розглянемо два з них: метод вузлових потенціалів і метод накладання.

Метод вузлових потенціалів

Потенціал являє собою відносну величину і визначається залеж­но від вибору вихідної точки відліку, тому один з вузлів кола можна взяти за базисний і задати його потенціал будь-яким числом (як правило, його задають таким, що дорівнює нулю). У цьому разі потенціали інших вузлів однозначно розраховують за рівняннями. За знайденими потенціалами вузлів і заданими параметрами віток визначають струми в усіх вітках за другим законом Кірхгофа чи за законом Ома.

Кількість незалежних рівнянь, складених за методом вузлових потенціалів, буде (n —кількість вузлів у схемі).

Задамо довільним числом потенціал вузла n схеми (зручно ) і складемо () рівняння, потрібне для визна­чення потенціалів інших вузлів:

(2.1)

 

В загальному випадку gkk — власна провідність k -го вузла, тобто сума провідностей усіх віток, що сходяться у k -му вузлі; gkm — сума провідностей усіх віток, які безпосередньо з’єднують вузли k і m, взятої зі знаком мінус. Якщо між будь-якими двома вузлами вітка відсутня, то відповідна провідність дорівнює нулю. У формуванні вузлового струму k -го вузла приймають участь ті вітки, що сходяться у вузлі, які містять джерела ЕРС і (або) струму. Якщо ЕРС p- вітки напрямлена до k -го вузла, то її внесок у формуванні вузлового струму дорівнює , а якщо ця ЕРС напрямлена від k -вузла, то її внесок у вузловий струм складає . Якщо до k -вузла підтікає струм від джерела струму, то він повинен бути введений до складу вузлового струму зі знаком плюс, якщо цей струм напрямлений від k -вузла, то він повинен входити до складу вузлового струму зі знаком мінус. Після розв’язку системи (2.1) відносно потенціалів вузлів, визначають струми у вітках за законом Ома для ділянки кола, що містить ЕРС.

Якщо в колі є вітки з ідеальними джерелами напруги, як базис доцільно вибрати вузол, до якого підходить максимальна кількість віток з ідеальними джерелами напруги. Потенціали вузлів, зв’язаних з базисною віткою при ідеальному джерелі напруги, визначаються за ЕРС джерел і є заданими. Рівняння складають лише для тих вуз­лів, потенціали яких залишаються невідомими.

Вітки з ідеальними джерелами напруги можна не приєднувати до базисного вузла. В цьому разі відомо різницю потенціалів на затискачах такої вітки, але потенціали затискачів вітки відносно базисного вузла залишаються невідомими, і необхідно складати рів­няння для так званих узагальнених вузлів. Під узагальненим вуз­лом треба розуміти будь-яку частину кола, охоплену замкненим контуром (для планарного кола) чи замкненою поверхнею (для непланарного кола). Вітку з ідеальним джерелом напруги можна охопити замкненим контуром (чи поверхнею)і розглядати як узагальнений вузол відносно всіх зовнішніх віток. Для узагальненого вузла, як і для звичайного,

 

справедливий І-й закон Кірхгофа.

Якщо всі точки зовнішніх віток виразити через потенціали вузлів і підставити їх у рівняння І-го закону Кірхгофа, дістанемо відсутнє рівняння вузла. За своїм складом воно відрізняється від звичайного вузлового рівняння (2.1):

де φa і φb — потенціали внутрішніх вузлів, тобто вузлів, охоплених замкненим контуром (чи поверхнею) (фактично це потенціали затискачів ідеального джерела напруги); gaa, gbb — сума провідностей віток, які перерізані на непарну кількість разів замк­неним контуром (чи поверхнею), що підходить до відповідного внут­рішнього вузла; φ 1, φ 2,..., φk — потенціали зовнішніх вузлів, розміщених за краями замкненого контуру (чи поверхні); gab , k — сума провідностей віток, що з’єднують k -й вузол з узагальненим вузлом; Iab — вузловий струм узагальненого вузла, тобто алгебраїчна сума струмів еквівалентних джерел струмів, зв’язаних з узагальненим вузлом.

 

Метод накладання

Для лінійних електричних кіл справедливий принцип суперпози­ції (накладання), який полягає в тому, що струм у будь-якій вітці можна одержати як результат накладання часткових струмів, які створює в цій вітці кожне з джерел енергії окремо.

Метод розрахунку, що базується на визначенні струму в тій самій вітці при почерговому впливі джерел енергії і наступному алгебраїчному додаванні цих часткових струмів, називається мето­дом накладання.

При розрахунку кіл методом накладання діють наступним чином: почергово розраховують часткові струми, що виникають від дії кожного джерела енергії, арешту ЕРС і джереластрумів умовно видаляють зі схеми, але зберігають в схемі їх внутрішні опори, і потім діючі струми віток визначають як алгебраїчну суму частковихструмів.

Зауваження. Метод вузлових потенціалів і метод накладання можна

 

застосовувати для розрахунку й аналізу лінійних електричних кіл

із синусоїдними джерелами електроенергії, при цьому рівняння слід записувати в комплексній формі.

Порядок виконання роботи

 

Схема блоку має вигляд:

 

R1 = 14 Ом R2 = 26 Ом R3 = 34 Ом R4 = 27 Ом

R5 = 67 Ом E1 = 13,1 B E3 = 12,9 B





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1410 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2312 - | 2095 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.