Лабораторна робота № 3
Тема: Word. Форматування текстових документів. Використання шаблонів документів.
Мета: Ознайомити студентівз поняттям колонтитула, способами пошуку і заміни тексту, зміни регістру, форматування колонок, навчити здійснювати пошук і заміну тексту, виконувати нумерацію сторінок та рядків, використовувати колонтитули, вставляти автотекст, змінювати регістр, виховувати охайність, ввічливість, культуру, увагу, дисциплінованість, бережливе ставлення до майна.
Обладнання та наочність: комп’ютер, принтер, проектор, інструкційні картки, ППЗ NetOP School
План
- Пошук і заміна тексту
- Нумерація сторінок
- Колонтитули
- Попередній перегляд
- Форматування колонок
- Зміна регістра
Теоретичні відомості
Пошук і заміна тексту
При роботі з тим чи іншим документом можна виконувати пошук тексту за заданими умовами. Для виклику функції пошуку потрібно або виконати команду «Главная» - «Найти», або натиснути комбінацію клавіш Сtгl+F. Після цього на екрані відкриється діалогове вікно «Найти и заменить».
Вкладка «Найти». На цій вкладці є кнопка «Больше», після натискання якої вікно розкривається й з'являються нові можливості, що надаються для пошуку. При цьому назва кнопки міняється на «Меньше», і її повторне натискання дозволить знову приховати розділ настройки параметрів пошуку.
У полі «Н айти» слід увести фрагмент тексту для пошуку (наприклад, слово «Internet»). Крім звичайних символів, він може включати й спеціальні символи, а також символи маски, які вибираються зі списку, що відкривається натисканням кнопки «Специальный».
Список «Направление» дозволяє вибрати напрямок, у якому буде виконуватися пошук. Можливі такі значення:
• «Везде — пошук відбувається у всьому документі;
• «Назад» — пошук виконується в частині документа, що знаходиться до курсору;
• «Вперед» — пошук здійснюється в частині документа, що знаходиться після курсору.
Нижче списку «Направление» є такі опції:
• «Учитывать регистр» — при пошуку будуть розрізнятися великі й малі літери;
• «Только слово целиком» — виконується пошук тільки окремих слів, а не низки символів, що є частинами слів;
• «Подстановочные знаки» — низка символів розглядається як символи «маски», а не як звичайні символи (наприклад, при використанні знака підстановки «*», вказавши для пошуку текст «к*й», можна знайти, зокрема, слова «круглий» та «квадратний»);
• «Произносится как» — установка режиму пошуку англійських слів, які мають таку ж вимову, як і слово, уведене в полі «Найти»;
• «Все словоформы» — пошук усіх входжень певного англійського слова з урахуванням відмінка, часу (для дієслів) і числа (однини або множини).
Після виконання всіх необхідних умов слід натиснути кнопку «Найти далее» для переходу до знайденого фрагмента, що задовольняє заданим умовам.
Більш жорсткі умови, що стосуються пошуку тексту строго визначеного формату, можна реалізувати, скориставшись кнопкою «Формат». Для пошуку спеціальних символів, таких як символ абзацу, символ табуляції й інших, служить кнопка «Специальный».
Вкладка «Заменить» Дана вкладка використовується для заміни одного фрагмента в тексті на інший. При цьому наведені на вкладці «Найти» параметри автоматично переносяться на вкладку «Заменить», яку можна активізувати, минаючи команду «Найти». Це здійснюється або командою «Главная»/«Заменить», або натисканням комбінації клавіш Сtгl+Н.
На вкладці «Заменить» є кілька полів, які відсутні на вкладці «Н айти». Зокрема, в полі «Заменить на» вказується текст, яким будуть замінятися знайдені фрагменти (наприклад, слово «Intemet» буде замінятися на «Інтернет»). Вказавши умови пошуку й текст для заміни, потрібно перемішатися між знайденими фрагментами й заміняти кожний з них натисканням кнопки «Заменить», перевіряючи при цьому, чи правильними залишаються закінчення слів. Крім того, можна замінити відразу всі фрагменти, що задовольняють вказаним умовам, натиснувши кнопку «Заменить все».
Нумерація сторінок
В поле колонтикула можна вставити номера сторінки за допомогою відповідної кнопки на панелі інструментів «Номер страницы» вкладки «Вставка».
Кнопка «Номер страницы» дозволяє вибрати місцезнаходження номера сторінки на аркуші, а також відкрити діалогове вікно «Формат номера страницы», у якому задається формат нумерації.
Тут найбільш важливим параметром є перемикач «Нумерация страниц» для визначення початку нумерації:
· «продовжить» — нумерація сторінок поточного розділу починається
номером останньої сторінки попереднього розділу;
· «начать с» — нумерація починається із числа, вказаного в полі справа.
Колонтитули
Колонтитулом називається текстовий чи графічний елемент (наприклад, номер сторінки або назва документа), що звичайно розташовується внизу або вгорі кожної сторінки документа. При цьому розрізняють верхні й нижні колонтитули (залежно від того, на верхньому чи на нижньому полі сторінки вони розташовані).
Перехід у режим редагування колонтитулів виконується за допомогою кнопок групи «Колонтитули» вкладки «Вставка». При цьому відбувається активізація панелі інструментів «Робота с колонтитулами», курсор переміщається в колонтитул, а весь основний текст документа відображається на другому плані. У звичайному режимі, при редагуванні основного тексту, навпаки, колонтитул показаний світло-сірими кольорами.
Якщо в документі вже є колонтитули, то для переходу до їхнього редагування достатньо виконати подвійне клацання мишею на якомусь із них. Для виходу з режиму редагування колонтитула існує два способи:
· натиснути кнопку «Закрыть окно колонтитулов» в панелі інструментів «Робота с колонтитулами»;
· виконати подвійне клацання за межами колонтитула.
Попередній перегляд
Перед тим як надрукувати готовий документ на принтері, можна переглянути на екрані, як він буде виглядати в результаті друку. Для цього застосовується режим попереднього перегляду. У даному режимі, як і у режимі розмітки сторінок, документ виводиться посторінково, а не суцільним текстом. Розташування на сторінці тексту, ілюстрацій, таблиць й інших об'єктів максимально відповідає тому, яким буде документ у надрукованому вигляді.
Перейти в режим попереднього перегляду можна одним з таких способів:
· натиснути кнопку «Office» - «Печать» - «Предварительный просмотр»;
· натиснути кнопку «Предварительный просмотр»на панелі швидкого доступу;
Коли Word перейде в режим перегляду, буде активізована панель інструментів «Предварительный просмотр». (Розгляньте її).
Для виходу з режиму попереднього перегляду достатньо натиснути клавішу Esc або комбінацію клавіш Ctrl+F2. Можна також скористатися кнопкою «Закрыть окно предварительного просмотра», що розташована на панелі інструментів.
Форматування колонок
Word дозволяє оформляти текст у вигляді колонок. Кнопка «Колонки» вкладки «Разметка страницы» дозволяє створювати до трьох колонок на стандартному аркуші формату А4. Якшо цього недостатньо, можна скористатися діалоговим вікном «Колонки», що викликається командою «Колонки» - «Другие колонки»
Примітка. Технічне обмеження: максимальна кількість колонок = 45 (число колонок залежить від розміру сторінки й ширини полів).
У документі, що складається з одного розділу, всі сторінки будуть мати однакове число колонок. З іншого боку, у документі, що складається з декількох розділів, можна задати окрему розбивку на колонки для кожного розділу.
Якщо в документі тільки один розділ, то при оформленні фрагмента тексту у вигляді колонок Word автоматично вставляє розриви розділів перед колонками та після них. Таким чином, колонки ніби відокремлюються від іншого тексту.
Примітка. Редагування тексту в колонках виконується так само, як і редагування звичайного тексту. У режимі розмітки сторінки колонки виводяться так як вони будуть друкуватися. На відміну від цього, у звичайному режимі весь текст виводиться не в декількох, а в одній колонці – першій. Прокручування у звичайному режимі відбувається дуже швидко, це зручний режим для редагування, однак подання в режимі розмітки сторінки переважніше для форматування.
Перед тим як розбити фрагмент тексту на колонки, його треба виділити, після чого кнопкою «Колонки» меню «Другие колонки» звернутися до вікна форматування колонок.
Кількість колонок установлюється в однойменному полі. Область «Ширина и промежуток» служить для установки ширини колонок й інтервалів між ними. Для того щоб створити колонки різної ширини, необхідно зняти прапорець «Колонки одинаковой ширины». Поле «Разделитель» дозволяє ввести між колонками розділювальну лінію.
Керування шириною колонок зручно здійснювати також за допомогою лінійки форматування, де область, шо відповідає кожній із колонок, має білий колір.
Зміна регістра
Для керування регістром символів у вже введеному тексті використовується кнопка «Регистр» яка знаходиться у вкладці «Главная».Перед її виконанням необхідно вибрати фрагмент тексту, у якому потрібно змінити регістр символів (якщо це не буде зроблено, то відбудеться автоматичний вибір того слова, у якому знаходиться курсор). У меню кнопки «Регистр» можна вибрати одну з таких опцій:
· «Как в предложениях» — перший символ у першому слові речення переводиться у верхній регістр:
· «все строчные» — всі символи в обраному фрагменті переводяться в нижній регістр:
· «ВСЕ ПРОПИСНЫЕ» — всі символи в обраному фрагменті переводяться у верхній регістр:
· «Начинать С Прописных» — у верхній регістр переводиться перший символ кожного слова в обраному фрагменті:
· «иЗМЕНИТЬ РЕГИСТР» — символи у верхньому «регістрі переводяться в нижній, одночасно із цим символи в нижньому регістрі переводяться у верхній.
Примітка. Інший спосіб керування регістром символів - використання комбінації клавіш Shift+F3. Якшо потрібно змінити регістр окремого слова, то виділяти його не обов'язково, достатньо розмістити в ньому курсор.
Хід роботи
1. Відкрийте файл Інтернет і створіть новий документ. Скопіюйте фрагмент тексту з одного документа і вставте його у другий. Для перемикання між документами користуйтеся командаю кнопки «Перейти в другое окно» зі списком відкритих документів, яка знаходиться у вкладці «Вид».
2.У документі Інтернет виконайте пошук слова: посилання, WWW, Електронна пошта. Скористайтеся комбінацією клавіш Ctrl+F.
3. У відкритому документі виконайте пошук певних символів із заданим форматом, наприклад. Times New Roman, 10 пт, курсив. Для цього на вкладці «Главная» використайте кнопку « Найти» – «Больше» –«Формат» – «Шрифт».
4. У документі MS Word виконайте глобальну заміну одного слова на інше. Наприклад: слова Інтернет на слово WWW. Кнопка «Заменить» (у полі «Найти» вводите слово Інтернет і у полі «Заменить на» – WWW) і натискаєте кнопку «Заменить все».
5. Пронумеруйте сторінки в документі. Для нумерації сторінок можна використати команду Вставка/Номери сторінок. Виконання даної команди активізує діалогове вікно Номери сторінок.
6.Створіть верхній та нижній колонтитули сторінки для документа Інтернет. Перехід у режим редагування колонтитулів виконується за допомогою вкладки «Вставка» група «Колонтитули». При цьому відбувається активізація панелі інструментів «Колонтитули», курсор перемішається в колонтитул, а весь основний текст документа відображається на другому плані. У колонтитулах введіть нумерацію сторінок та вставте дату і час.
7.Для перегляду створених колонтитулів та документа вцілому слід переглянути його на екрані, а також з'ясувати як він буде виглядати в результаті друку. У даному режимі, як і у режимі розмітки сторінок,
документ виводиться посторінково, а не суцільним текстом. Перейти в режим попереднього перегляду можна одним з таких способів:
· натиснути кнопку «Office» - «Печать» – Предварительный просмотр;
· натиснути кнопку на панелі швидкого доступу;
· натиснути комбінацію клавіш Ctrl+F2.
Перевірте, чи налаштовано програму MS Word на автоматичну перевірку правопису, та розберіться з призначенням кожного елемента настроювання на вкладці Правописание.
9. Виділіть декілька абзаців у документі Інтернет та розмістіть їх в три колонки вибравши команду «Колонки».
10. Виділіть декілька слів в абзаці та наданте їм різного регістру. Наприклад:
Скористайтеся меню кнопки «Регистр».
11. Відформатуйте текст на першій сторінці документа Інтернет за зразком:
Для форматування тексту задайте міжрядковий інтервал, поміняйте накреслення шрифтів, задайте перетворення тексту використовуючи зміщення символів, проставте нумерацію рядків.
Контрольні запитання:
1. Як розмістити текст в декілька колонок?
2. Що таке колонтитул і як він встановлюється?
3. Як знищити колонтитул?
4. Як пронумерувати сторінки?
5. Як розмістити текст в декілька колонок?
6. Яким чином встановити розподільник між колонками?
7. Описати процес встановлення 3 різних по розмірах колонок?
8. Як виконати пошук і заміну тексту?
9. Для чого використовують попередній перегляд?
10. Яким чином встановити розподільник між колонками?