Протихід також виконується в колоні по два усередину колони або назовні колони по команді: "Протиходом назовні (усередину) - руш!".
Змійка - декілька протиходів виконуваних підряд у заданому напрямку. Довжина змійки визначається по першому протиходу. По розмірі змійка буває: велика - виконується на всю довжину або ширину залу (майданчика); середня - виконується на половину довжини або ширини залу (майданчика); мала - на чверть довжини або ширини залу (майданчика).
Команда: "Великою (середньою, малою) змійкою - руш!".
Петля - це один протихід, наприкінці якого зберігається основний напрямок руху. Розрізняють петлі: відкрита - коли наприкінці протиходу інтервал між колонами залишається відкритим; закрита - коли інтервал наприкінці протиходу між колонами ті хто займаються перетинають проходом через один. По розмірі петля буває: велика - це протихід виконаний на всю довжину або ширину залу (майданчику); середня - це протихід виконаний на половину довжини або ширини залу (майданчику); мал а - це протихід виконаний на чверть довжини або ширини залу (майданчику).
Команда: "Великою (середньою, малою) відкритою (закритою) петлею - руш!".
МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ СТРОЙОВИХ ВПРАВ
Стройові команди поділяються на попередні (усе що звучить у команді до паузи, а в записі до тире) і на виконавчі (усе що звучить у команді після паузи, а в записі після тире) команди. Наприклад, "Кроком - РУШ!", "Бігом - РУШ!", "Налі - ВО!" - і т.д. Існують команди тільки виконавчі: "Рівняйсь!", "Струнко!", "Прямо!", і т.д.
Попередні команди подаються голосно і трохи протяжно. Виконавча команда подається після паузи, більш уривчасто й енергійно. Розмір паузи між попередньою і виконавчою командою залежить від складності команди. Вона дає можливість тим хто займається зосередитися і приготуватися до виконання виконавчої команди.
Подаючи стройові команди викладач повинний прийняти основну стійку.
У деяких випадках стройові команди заміняються розпорядженням. Наприклад: замість команди "Налі - во!", для групи сидячої на підлозі краще віддати розпорядження "Поверніться ліворуч!". Команди "ліворуч!" та "вліво" варто розрізняти. Команда "ліворуч" - це рух у зазначену сторону після однойменного повороту, "вліво" - рух у зазначену сторону без повороту.
При подачі команд для перешикування вказується напрямок руху, стрій, спосіб пересування. Наприклад, "Ліворуч у колону по чотири кроком - РУШ!".
При навчанні стройовим вправам користуються методами пояснення та показу. Показ поєднується з поясненням, і потім вправа виконується усією групою одночасно.
Складні стройові вправи варто розучувати по поділам. У цьому випадку для кожної дії подається окрема команда. Наприклад, при перешикуванні з однієї шеренги в дві другим номерам подається команда: "Крок лівою назад, роби - РАЗ!", "Крок правою убік, роби - ДВА!", "Приставити ліву, роби - ТРИ!".
При навчанні по поділах викладач до подачі чергової команди може виправити помилки.
По поділах необхідно розучувати повороти на місці, перешикування, стройовий крок, розмикання приставними кроками. Починати навчання слід зі стройових понять, стройових прийомів, шикувань та перешикувань, розмикань і змикань, пересувань. Для успішного оволодіння стройовими вправами необхідно проводити навчальну практику з перших уроків.
3. Домашнє завдання: вивчити тему за конспектом, виконати самостійну роботу № 6 з теми за планом.
Самостійна робота № 6
План:
1. Загальна характеристика вихідних положень для ніг, рук; сидячи, лежачи.
2. Різновиди танцювальних кроків.
3. Види стройових вправ (скласти таблицю):
Вікова група | Види стройових вправ | Розпорядження | Команди |
Література:
1. Вільчковський Е.С. Методика фізичного виховання в дитячому садку. – К.: Радянська школа, 1979.
2. Вільчковський Е.С. Теорія і методика фізичного виховання дітей дошкільного віку. – Львів, 1998.
3. Вільчковський Е.С. Теорія і методика фізичного виховання дітей дошкільного віку. – Суми: Університетська книга, 2005.
4. Дмитренко Т.І. Теорія і методика фізичного виховання дітей раннього і дошкільного віку. – К.: Вища школа, 1979.
5. Кенеман А.В., Хухлаева Д.В. Теория и методика физического воспитания детей дошкольного возраста. – М.: Просвещение, 1984.
6. Осокина Т.И. Физическая культура в детском саду. – М.: Просвещение, 1986.
7. Хухлаева Д.В. Методика физического воспитания в дошкольном учреждении. – М.: Просвещение, 1984.