Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Діяльність Шанхайської організації співробітництва

Шанхайська організація співробітництва – це регіональна міжнародна організація, заснована лідерами Китаю, Росії, Казахстану, Таджикистану, Киргизії й Узбекистану. Організація співробітництва офіційно була проголошена в 2001 р. в китайському місті Шанхай (звідси назва організації). Передумовою створення ШОС було заснування «Шанхайської п'ятірки», в результаті підписання в 1996—1997рр. між Казахстаном, Киргизією, Китаєм, Росією й Таджикистаном угод про зміцнення довіри у військовій галузі й про взаємне скорочення збройних сил у районі кордону. Коли у 2001 році до «Шанхайської п'ятірки» був включений Узбекистан, учасники перейменували організацію. Спостерігачами при ШОС є Індія, Пакистан, Іран і Монголія.

Загальна територія країн що входять до ШОС, становить 30 млн км. кв, тобто 60% території Євразії. Її сукупний демографічний потенціал — 1/4 населення планети, а економічний потенціал включає найпотужнішу, після США, китайську економіку.

Одна з особливостей ШОС полягає в тому, що вона в статусному відношенні не є ні військовим блоком, як НАТО, ні відкритою регулярною нарадою з безпеки, як АСЕАН, а займає проміжну позицію.

В 2002 р. голови держав-учасниць прийняли «Хартію Шанхайської організації співробітництва», в якій були зафіксовані цілі, принципи й основні напрямки співробітництва в рамках організації. В 2003 р. було підписано «Програму багатостороннього торговельно-економічного співробітництва держав-членів ШОС». Програма визначила основні цілі й завдання економічного співробітництва, особливо виокремивши курс на створення протягом 20 років системи вільного руху товарів, послуг, капіталів і технологій. В 2005 р. було утворено Фонд розвитку ШОС і Ділову раду ШОС.

Загалом основними цілями ШОС проголошено:

1. зміцнення між державами-членами взаємної довіри, дружби і добросусідства;

2. розвиток багатопрофільного співробітництва з метою підтримки і зміцнення миру, безпеки і стабільності в регіоні, сприяння побудові нового демократичного, справедливого і раціонального політичного й економічного міжнародного порядку;

3. спільна протидія тероризму, сепаратизму і екстремізму у всіх їхніх проявах, боротьба з незаконним обігом наркотиків і зброї, іншими видами злочинної транснаціональної діяльності, а також незаконною міграцією;

4. заохочення ефективного регіонального співробітництва у політичній, торговельно-економічній, оборонній, правоохоронній, природоохоронній, культурній, науково-технічній, освітній, енергетичній, транспортній, кредитно-фінансовій та інших галузях, що становлять спільний інтерес;

5. сприяння всебічному і збалансованому економічному зростанню, соціальному і культурному розвитку в регіоні за допомогою спільних дій на основі рівноправного партнерства з метою неухильного підвищення рівня і поліпшення умов життя народів держав-членів;

6. координація підходів при інтеграції у світову економіку;

7. сприяння забезпеченню прав і основних свобод людини відповідно до міжнародних зобов'язань держав-членів і їхнім національним законодавством;

8. підтримка і розвиток відносин з іншими державами та міжнародними організаціями;

9. взаємодія в запобіганні міжнародних конфліктів і їх мирне врегулювання;

10. спільний пошук рішень проблем, які виникнуть у XXI столітті Особлива увага приділяється співробітництву в енергетичній сфері. Росія, Казахстан і Узбекистан є значними постачальниками нафти й газу, а Китай – їхнє споживачами. Якщо взяти до уваги, що зацікавленість у цій сфері проявляють спостерігачі Іран (постачальник) та Індія (споживач), то може в перспективі сформуватися регіональне «енергетичне співтовариство».

Основними принципами ШОС є повага суверенітету, рівність усіх держав-членів, відкритість і неспрямованість проти інших держав і міжнародних організацій.

По завершенні саміту в Єкатеринбурзі, а також зустрічі глав держав групи БРІК, що проходила на наступний день, 17 червня 2009 р. Росія й Китай уклали безпрецедентну угоду в енергетиці на 100 млрд дол. Перші особи держав домовилися розробити механізм взаєморозрахунків у рублях і юанях. Поки що всі угоди між Росією й Китаєм оцінюються в доларах. Але якщо буде реалізована ініціатива КНР і РФ,то вона може вплинути не тільки на російсько-китайські відносини,а й на всю світову торгівлю. Москва й Пекін мають намір замінити долар юанем і рублем.

Україна прагне стати спостерігачем у Шанхайській організації співробітництва (ШОС) і розраховує, що РФ виступить одним з її партнерів у цій організації. Проте на даний момент ніяких суттєвих змін щодо цього у державі не відбулося.

 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Синтез АТФ в митохондрии клетки | Аналық без кистасы аяқшасының бұратылуы. Клиникасы. Диагностикасы. Шұғыл көмек көрсету принциптері.
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 715 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2229 - | 1966 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.