Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Мал. 7.2. Закон інтелектуальної еволюції людства, або закон трьох стадій




Соціологічний практикум

"Ідеї, - писав О. Конт, - керують і перевертають світ. Весь соціальний механізм покоїться, врешті-решт, на думках" [4]. Що ви думаєте з цього приводу? Ідеаліст, мрійник, фантазер? А може бути практичний реаліст і провісник майбутнього? Сьогодні інтелектуальна економіка, Інтернет, громадська думка не правлять бал? Що ви скажете?

Колишню королеву - філософію - Конт ми руйнуємо і пропонує її докорінно перебудувати, відкинувши "метафізичне" зміст, зокрема скасувати онтологію і відмовитися від багатьох категорій гносеології, тобто Конт ми руйнуємо класичну філософію, яка загрузла в спекуляціях і тривіально, але зберігає місце для нової філософії, яку він тільки ще збирається створити. Його позитивна філософія, яку нині називають просто позитивізмом в науці, - та ж наука, яка спостерігає найбільш загальні закони, узагальнююча результати приватних наук і забезпечує їх єдність. Її роль - проста систематизація того, що є "наукового в науках".

Не знайшлося в ієрархії знань місця і психології. Як експериментальна дисципліна вона сформується лише в самому кінці XIX ст. (Завдяки зусиллям В. Вундта), коли Конта вже не було в живих. А при його житті вона використовувала інтроспективні методи, перш за все самоспостереження. Іншими словами, проникала у внутрішній світ випробуваного вглядиваніі і інтуїцією. Чим вона краще філософії?

У класифікації наук (рис. 7.1) Конт поставив соціологію на саму вершину - вище математики, фізики та біології, а перетворюючу роль соціології в суспільстві (вона повинна зробити революцію в умах людей) вважав настільки ж важливою, як і роль релігії в душах людей. Соціологія з'явилася пізніше інших наук - якраз тоді, коли позитивна стадія перемогла метафізичну. Стало бути, соціологія - символ Нового часу, вона уособлює перемогу над схоластикою і містицизмом минулого.

 

Мал. 7.1. Ієрархія наук О. Конта

Кожна попередня наука - сходинка для подальшої. Кожна наступна запозичує у попередньої її методи, додаючи до них свої власні інструменти пізнання, зумовлені специфікою досліджуваного об'єкта. Для того щоб успішно розвивати хімію, треба добре знати фізику, оскільки хімічні явища складніше фізичних. Перші залежать від других і самі по собі не мають жодного впливу на них.

Крім того, науки класифікуються на більш ранні і більш пізні за часом виникнення і, відповідно, на більш розвинені і менш розвинені. Всі науки проходять в своєму розвитку теологічну, метафізичну і позитивну стадії.

Соціологічний практикум

У деяких книгах можна зустріти твердження про те, що стосовно ідей Кондорсе, Тюрго і особливо Сен-Симона слід говорити про серйозні концептуальних запозиченнях Конта. Спробуйте спростувати або довести дане судження.

Відзначимо ще один вектор історичного розвитку наук - від більш абстрактних (математика) до більш конкретним (соціологія). Історія як би міркує але методом дедукції, виводячи з загальних наук приватні.

Виникає питання: "Якщо соціологія - наймолодша наука, як вона встигла пройти всі три стадії зрілості, піднявшись навіть вище математики і фізики, яким дві тисячі років?" Відповіді у Конта немає. (А ви можете його дати?)

Правда, він обмовляється, що соціологія виникає на горизонті людського пізнання тоді, коли інші науки, на які вона спирається, вже досить розвинені. Але переконлива чи його застереження? Особливо якщо врахувати досягнення Античності в області соціальної філософії. Як ви думаєте?

Ті, хто стоїть біля підніжжя піраміди, служать свого роду введенням до тих, хто перебуває на вершині. Так говорив Конт. І тут же визнавав, що всі інші науки вивчають більш великі, ніж суспільство, сфери реальності. Парадокс: соціологія вивчає саму вузьку сферу реальності, виникла пізніше за всіх, має право запозичувати все, чим багаті інші науки, вони для неї - всього лише введення, і при всьому тому саме вона вважається "королевою наук". Чому? І парадокс це? (А як ви як вважаєте?)

Вчення Конта складалося з двох частин - соціальної статики, яка описує взаємовідносини між соціальними інститутами і соціальними системами, і соціальної динаміки, яка розкриває закони і етапи зміни самого суспільства і його підсистем. Те й інше об'єднується знаменитою формулою Конта "порядок і прогрес".

Соціальний прогрес являє собою розвиток суспільства по висхідній лінії. Первинні фактори прогресу - духовний і розумовий розвиток людини, вторинні - клімат, раса, тривалість життя. Людством рухають ідеї, а не верстати, поїзди або ракети. Якщо врахувати, що все це хтось повинен ще винайти, то тоді, мабуть, Конт прав. Чи ні?

В області соціальної динаміки О. Конт сформулював основний закон суспільного прогресу - закон трьох стадій, за яким стадії розвитку суспільства відповідають стадіях розвитку людського розуму (рис. 7.2).

Першу, теологічну, або фіктивну, стадію, що охоплює старовину і раннє Середньовіччя (з давніх-давен до 1300 г.), Конт ділив на три періоди - фетишизм, політеїзм, монотеїзм. При фетишизм люди приписували життя навколишніх предметів і бачили в них богів. При политеизме (Давня Греція та Рим) обожнювалися природні явища. Епоха монотеїзму - панування християнства.

 

Мал. 7.2. Закон інтелектуальної еволюції людства, або закон трьох стадій

Соціологічний практикум

Фетишизм і анімізм настільки широко поширені в сучасному суспільстві, що шанувальників цих форм стародавньої релігії сьогодні, мабуть, не менше, ніж в минулому, коли і землян-το було менше. А теологія? Хіба вона сьогодні не популярна?!

Може бути, Конт поквапився, оголосивши теологічну фазу канула в Лету? Що ви думаєте але цього приводу? Свою відповідь аргументуйте.

Метафізичну стадію (1300-1800) Конт розглядав як перехідну, для якої характерно руйнування старих вірувань - фундаменту громадського порядку. Найважливіші події - Реформація, Французька революція. Їм супроводжувало поширення критичної філософії, що призвела до занепаду авторитетів. Суспільство, занурене в анархію, потребує нової ідеології, яка виконує інтегруючу роль.

На третій стадії - позитивної (XIX ст.) - Наука виступає тієї самої інтегрує силою, яка виводить суспільство на шлях порядку і прогресу. На цій стадії панує наукове пізнання, виникає соціологія і починають всебічно вивчатися закони розвитку суспільства. Практичне застосування науки до практики викликає бурхливе зростання технічного прогресу. Змінюється соціальна структура суспільства - місце аристократів і анархістів займають соціократія. Порядок і прогрес ведуть до гармонії суспільства, з якого нарешті йде агресивність. Основний закон соціології Конта - "любов як принцип, порядок як підстава, прогрес як мета".

Таблиця 7.1





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-31; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 500 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2225 - | 2154 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.