Українське товариство глухих (УТОГ) було створене у 1933 році відповідно до Постанови Всеукраїнського Центрального виконавчого комітету та Раднаркому України від 04.06.1933 р., протокол №61/544. Ця дата вважається датою створення УТОГ. Метою створення УТОГ є організаційне об’єднання нечуючих громадян України та надання їм допомоги в професійній, трудовій і соціальній реабілітації, захисті їх законних прав і інтересів та утвердженні статусу громадян, всебічно інтегрованих у суспільство. До складу УТОГ входять 24 обласних та Кримська-автономно-республіканська организація УТОГ, а також 130 територіальних организацій УТОГ, що загалом об’єднують майже 50 тисяч громадян України з порушеннями слуху. Для професійного навчання та працевлаштування нечуючих в системі УТОГ діють 37 навчально-виробничих та виробничих підприємств. Для соціального та культурного обслуговування глухих в Товаристві функціонують 24 обласних та 7 районних закладів культури, столичний Культурний центр і професіональний театр міміки і жесту „Райдуга”. Для підготовки перекладачів жестової мови та підвищення кваліфікації працівників системи УТОГ діє Навчально-відновлювальний центр, а для інформаційного забезпечення нечуючих Товариства з 1967 року видається щотижнева газета „Наше життя”. З метою реабілітації та оздоровлення глухих в Українському товаристві глухих створені власні оздоровчі центри: „Одіссей” в Одеській області, „Берізка” в Миколаївській області та НВЦ УТОГ в Пущі-Водиці.
Одним з аспектів діяльності Центрального правління УТОГ є контроль за роботою виробничих підприємств УТОГ, які були створені задля реалізації статутних завдань Товариства, зокрема забезпечення працевлаштування членів УТОГ та отримання коштів для утримання непромислової сфери Товариства.
В структурі УТОГ діє 40 навчальних і виробничих підприємств, які спеціалізуються:
· на розробці та серійному виробництві швейних та трикотажно-галантерейних виробів (20);
· на виготовленні металевих та електронних виробів (11);
· на виготовленні меблів (8);
· на виготовленні іншої продукції (1).
При УТОГ також діє Спеціальне проектно-конструкторське технологічне бюро.
Підприємства УТОГ створюють 8600 робочих місць, на них здійснюється працевлаштування інвалідів зі слуху з урахуванням їх можливостей і виробниче навчання випускників спецшкіл-інтернатів.
Значна частина прибутку підприємств спрямовується на фінансування обласних і районних організацій, будинків культури, інших закладів товариства та на фінансування заходів, що ним проводяться. З 1998 року УТОГ є членом Української спілки промисловців і підприємців, постійно бере участь в національних і регіональних виставках.
Яка структура корекційно-розвиваючої програми „Живий звук"? На основі яких методів, прийомів, підходів реалізується реабілітаційно-корекційна практика на основі тренажеру НВП «ВАБОС»?
На базі Науково-виробничого підприємства „ВАБОС” групою співробітників під керівництвом доктора біологічних наук Мороза Б.С. та кандидата педагогічних наук Луцько К.В. було проведено комплекс досліджень та розроблено методичні засади, на основі яких створено комп'ютерну програму „Живий звук”. В неї закладено розвивальні ідеї та технології формування та вдосконалення слухомовленнєвих та когнітивних навичок.
Універсальний комп'ютерний тренажер з корекційно-розвиваючою програмою „Живий звук” забезпечує сучасний підхід до реалізації інтелектуально-полісенсорного принципу формування слухового сприймання та мовлення у дітей з порушенням слухової функції та оснований на одній з провідних гілок методології компенсаторно-корекційної діяльності - використанні неушкоджених аналізаторів дитини та активізація використання максимальних можливостей ушкодженого. В програмі «Живий звук» застосовано педагогічний підхід диференціації фонем за доступністю сприймання, розпізнання їх зором, слухом і тактильно, послідовності їх формування у дитини з порушенням слуху, враховуючи близькість (віддаленість) фонем за частотними характеристиками, пріоритетності сенсорних систем у сприйманні та розпізнаванні тих чи інших фонем. Програма передбачає можливість використання при проведенні занять з дитиною принципу полісенсорного впливу на розвиток дитини, ігрової стратегії навчання, доступності та послідовності навчання. Універсальний комп’ютерний тренажер з корекційно-розвиваючою програмою „Живий звук” забезпечує сучасний підхід до реалізації інтелектуально-полісенсорного принципу формування слухового сприймання та мовлення у дітей з порушенням слухової функції та оснований на одній з провідних гілок методології компенсаторно-корекційної діяльності – використанні неушкоджених аналізаторів дитини та активізація використання максимальних можливостей ушкодженого. В програмі «Живий звук» застосовано педагогічний підхід диференціації фонем за доступністю сприймання, розпізнання їх зором, слухом і тактильно, послідовності їх формування у дитини з порушенням слуху, враховуючи близькість (віддаленість) фонем за частотними характеристиками, пріоритетності сенсорних систем у сприйманні та розпізнаванні тих чи інших фонем. Програма передбачає можливість використання при проведенні занять з дитиною принципу полісенсорного впливу на розвиток дитини, ігрової стратегії навчання, доступності та послідовності навчання.
Програма „Живий звук” включає в себе спеціально підготовлений набір навчально - корекційних підпрограм, які спрямовані на допомогу дітям, що мають порушення слуху та мовлення різного ступеню тяжкості та походження. Програму «Живий звук» умовно можна розділити на три функціональні частини:
1. база даних;
2. графічна візуалізація мовлення;
3. власне підпрограми-модулі з корекційно-розвивальним навантаженням.
База даних програми використовується для фіксації даних про учнів, характеристик слухового сприймання та мовлення кожного учня, зразків мовлення тощо. До того ж до бази даних автоматично заносяться дата і тривалість заняття, види роботи, що були використані на уроці.
Графічна візуалізація дозволяє створити графічний образ мовленнєвого матеріалу. Вона призначена для роботи над вимовою методом візуального звірення зображеннь. За допомогою візуалізації можна відпрацьовувати силу голосу та тривалість звучання, працювати над ритміко-інтонаційною стороною мовлення. Використовувати графічну візуалізацію можна і працюючи над фразовим мовленням (графічно відділяючи логічно наголошене слово, інтонацію речення, наявність пауз, маленьких слів – сполучників, прийменників, тощо). Навантаження корекційно-розвивального характеру у програмі «Живий звук» несуть 12 підпрограм-модулів. Всі модулі програми можна поділити на чотири групи:
- домовленнєві пропедевтичні вправи;
- вправи з розвитку слухового сприймання;
- мовленнєві вправи;
- розвивальні вправи.
Практично всі модулі націлені на розвиток пам’яті дитини (образної, дійової, словесно-логічної). Особливу значущість у програмі „Живий звук” набувають завдання, пов’язані зі стимулюванням різноманітних операцій логічного мислення, а також ті, що активізують діяльність самої дитини, що забезпечує стійкий інтерес до цієї програми маленьких користувачів. Значна увага приділяється такій інтелектуальній діяльності як формування здатності миттєво встановлювати асоціативні зв’язки між словами, прогнозувати мовлення.