Проблема така, що сучасна нечуюча молодь має низький рівень освіти та професійної підготовки - у першу чергу, це стосується тих, хто навчався в інклюзивних класах масових шкіл. Вони не всі володіють навичками, які сприяють їхньому розвитку і зміцненню знань, пошуку шляхів для реалізації своїх планів і задумів. Батьки у більшості не знайомі з тонкощами сурдопедагогіки і майже нічого не знають про життя дорослих з порушеннями слуху. Відправляючи дітей на навчання до інклюзивних класів, вони не розуміють, що отримані там знання та навички не зможуть забезпечити їм отримання освіти у вищих навчальних закладах, продуктивну зайнятість, гідну працю та готовність до самостійного життя. Внаслідок цього нечуючі випускники не отримують продуктивні робочі місця, які дають їм можливість забезпечувати себе і не чекати подачок від держави, і стають соціально незахищеними через малу заробітну плату і низький рівень охорони праці на деяких приватних підприємствах. У багатьох працездатних молодих людей з порушеннями слуху відсутність перспективи підвищує вразливість, а деколи й викликає агресивність. Реалії життя такі, що не лише випускники з інклюзивних класів, а й з 49 спецшкіл, реабілітаційних центрів та інших спеціальних закладів України, після закінчення шкіл і ВНЗ не можуть працевлаштуватися. Вони змушені бути під опікою Міністерства соціального захисту.
Вихід: для того, щоб збільшити шанси молоді з порушеннями слуху у працевлаштуванні, Уряду потрібно надати можливість нормально працювати спеціальним підприємствам, які діють у складі Всеукраїнської громадської організації “Українське товариство глухих” (УТОГ). Тоді молоді спеціалісти та робітники, з числа осіб з вадами слуху, отримають “м'яку” посадку на цих підприємствах, у них буде забезпечений і захищений старт у доросле життя! Саме Українське товариство глухих могло б вирішити всі ці проблеми - освіта, робота, житло, оскільки виконує функції підготовки до дорослого життя інвалідів зі слуху, допомагає їм розв'язати ті чи інші проблеми, дає можливість самореалізуватись. Ситуація із зайнятістю нечуючої молоді знаходиться на контролі Центрального правління УТОГ, але, на жаль, в останні роки його підприємства потерпають через відсутність замовлень. Потрібно негайно вирішити цю проблему і дати роботу підприємствам УТОГ, а не олігархам, внести поправки до Закону України “Про соціальний захист інвалідів”, де чітко визначити, кому надавати державні замовлення! На сьогодні державою прийнято багато розпорядчих документів стосовно поліпшення життя інвалідів, але у важливому напрямку, що стосується забезпечення нечуючої молоді роботою, ніяких змін не відбулося. А все через те, що багато питань, що стосуються зайнятості інвалідів по слуху, влада намагається вирішувати сама, без участі ЦП УТОГ і відповідних фахівців із числа людей з порушеннями слуху. Як наслідок: підприємства УТОГ - без роботи, молоді інваліди зі слуху - не працевлаштовані.
3. Яку проблему організації системи освіти осіб з вадами слуху підіймає Швець Г. С. у статті «Про наболіле – відверто»? ЯкеВаше бачення шляхів вирішення питання? Підготуйте Ваші пропозиції з точки зору організації професійної підготовки осіб з вадами слуху.
Проблема: звинувачення, що випускники спецшкіл (дитячих і вечірніх) не вміють написати стислу заяву, листа, не вміють спілкуватися з оточуючими ні усно, ні письмово, абсолютно справедливі. Одержуючи свідоцтво про середню освіту, вони освіти як такої майже не здобувають.
Вихід: запровадження диференційованого навчання дітей за ступенем їх мовного розвитку. Це забезпечило б усім учням планомірне, поступове оволодіння знаннями і навичками з самого початку навчання і до його завершення, виключало б хронічне відставання одних і поверхове ставлення до навчання інших. Програми для різних груп, звичайно, будуть однакові, але терміни навчання - різні. А от сама структура мовних програм повинна б різнитися термінами засвоєння її розділів, складністю вимог і завдань, критеріями засвоєння. Отже, з 1 по 4 клас - максимум ігор, творчих вправ, націлених на збагачення словникового базису, свідомого, а не завченого спілкування. Систематичне вивчення повного мовного курсу доцільно буде проводити з 5 по 12 клас. Усі письмові роботи дітей повинні виключати списування. Маю на увазі творчі роботи учнів: перекази, твори, характеристики дійових осіб, складання ділових паперів (заяв, автобіографій, протоколів і т.д.). І вже зовсім недопустима запрограмованість розміру творчих праць типу: “твір... на 300-400 слів”. Хай критерієм оцінки служить не розмір роботи, а її якість: ґрунтовність знань, послідовність викладу матеріалу, вміння дати власну оцінку, аргументувати її, доречно використані епітети, гарне порівняння, іскорка гумору, грамотність і естетичне оформлення. А введення диференційованого навчання сприятиме цьому в широкій мірі: дасть цим дітям змогу проявити максимум творчості в навчанні, повірити в свої сили, здібності, оцінити величезне значення систематичної наполегливої праці над собою в досягненні високої мети.
Визначте головні риси системи вищої освіти у США для осіб з вадами слуху. Які елементи американського досвіду організації системи професійної освіти глухих людей можна реалізувати в Україні вже сьогодні без суттєвих капіталовкладень?
Просторные, заполненные светом аудитории, много стеклянных стен, большое количество окон - так выглядит кампус вашингтонского университета Галлаудет. Это единственный в мире вуз, где полный цикл обучения предоставляется глухим и слабослышащим людям. Здесь они могут получить степени бакалавра и магистра по 40 разным специальностям. В рамках последипломного образования предлагаются магистерские программы в таких направлениях, как государственное управление и международное развитие, а также докторские программы по клинической психологии, лингвистике и другим специальностям. Это единственное в мире высшее учебное заведение, где программы и услуги специально разработаны для студентов с проблемами слуха. Все курсы преподаются на американском жестовом и английском языках.
Миссия учебного заведения сформулирована следующим образом: «C гордостью хранить традиции исследовательской и академической деятельности и [готовить] студентов к работе в высококонкурентном изменчивом мире с динамично развивающимися технологиями». Кроме того, цели университета Галлодета заключаются в развитии интеллектуальной, социальной, лингвистической и экономической компетентности глухих людей на местном и международном уровне, в сохранении исторического наследия глухих и «способствовании признанию того, что глухие люди и их жестовые языки являются важными ресурсами, которые делают существенный вклад в когнитивное, творческое и культурное измерения человеческого многообразия».
По данным университетского центра трудоустройства, около 80% выпускников Галлаудета находят работу по специальности спустя год после его окончания. "Чаще всего наши студенты устраиваются в правительственные или образовательные учреждения, в компьютерные компании и в бухгалтерские фирмы, - рассказывает пресс-секретарь университета Мерси Куган. - Неслышащие студенты очень преуспевают в "зрячих" дисциплинах".
"В настоящее время двое студентов проходят практику в Белом доме, - с гордостью говорит Куган. - Одна из наших выпускниц преподавала американский язык жестов в школе, где учились дети президента Обамы".
В 2014 г. университет Галлодета отпразднует 150-ю годовщину с момента подписания президентом Линкольном закона, даровавшего этому заведению право присуждать академические степени глухим студентам. Празднование пройдет под девизом «150 лет лидерства, опережающего время». В его рамках будет подчеркнута первопроходческая роль данного университета в раскрытии потенциала глухих и слабослышащих людей. Большинство последипломных программ университета нацелены на подготовку студентов к оказанию профессиональных услуг для глухих и слабослышащих. Например, слушатели программы по критическим исследованиям в сфере подготовки глухих учителей должны стать «носителями перемен, выполняя роль практиков, администраторов, преподавателей, которые обучают учителей, а также исследователей, которые критически подходят к изучению образовательных, социальных и политических вопросов». На факультете слуха, речи и лингвистики изучается феномен глухоты с биологической, социальной и культурной точек зрения. Студентов готовят к преподавательским и исследовательским должностям в университетах и научно-исследовательских центрах. Тематика курсовых работ связана со статистикой, методами исследований и педагогикой высшего образования.
Под эгидой образовательного центра для глухих им. Лорана Клерка при университете Галлодета действуют показательная начальная школа Кендалла, где обучаются маленькие дети, а также образцовая средняя школа для глухих, где обучаются дети среднего и старшего школьного возраста.
В университете активно развивается спорт, в частности американский футбол, соккер, баскетбол и бейсбол. Десять игроков женской университетской волейбольной команды вошли в состав женской национальной волейбольной сборной глухих США, выступавшей в 2012 году на открытом чемпионате США в Солт-Лейк-Сити.