Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Властивості й характеристики елементів-органогенів




А. Оксиген

Оксиген – найпоширеніший на Землі елемент, на його частку доводиться близько 47,4 % маси твердої земної кори. Він входить до складу всіх біохімічних сполук – білків, ліпідів, вуглеводів і т.д.

Форми існування Оксигену в природі (екзогенні форми) є: молекулярний кисень (О2), озон (О3) і атомарний кисень (∙О∙).

Молекулярний кисень – один з найважливіших компонентів повітря й з ним звʼязані більшість життєвих процесів. Маса кисню в атмосфері становить 1,5∙1015 т. Більшість його утворюється в процесі фотосинтезу в зелених рослинах згідно схеми:

2О + 6С2 ® С6Н12 О6 + 6О2.

Цей процес реалізується при поглинанні квантів світла h n молекулами хлорофілу. Установлено, що 1 га дубового лісу за рік утворює близько 830 кг кисню, березового лісу – 725 кг, соснового – 540 кг. Щорічно в атмосферу надходить 350·109 т кисню, причому, приблизно половина цієї кількості виробляється фітопланктоном морів и океанів, хоча його маса на декілька порядків менше рослинної біомаси континентів.

Важливим екологічним фактором є підвищення розчинності основних компонентів повітря у воді при зменшенні температури (закон Генрі). Тому фауна водних басейнів полярних широт, яка потребує кисню для дихання, різноманітна й численна. У теплих тропічних водах концентрація розчиненого кисню нижче, тому водних тварин менше.

Кисень – газ без кольору, смаку й запаху. Розчинний у воді, причому розчиняється тем краще, чим нижче її температура.

Озон має характерний запах (запах повітря після грози).

Кисень вступає у взаємодію майже з усіма хімічними елементами й утворює з ними безліч сполук. Найпоширеніші наступні: оксиди (-О-), пероксиди (-О-О-), гідроксиди –ОН (кислоти й основи) і їх численні похідні. Сильний окиснювач – взаємодіє з усіма Ме, крім благородних, з усіма нeметалами, крім Hal. Підтримує процеси дихання, горіння, гниття.

Оксиген є життєво важливим хімічним елементом майже для всіх живих організмів. Основна функція кисню – окиснення органічних сполук з утворенням СО2 і Н2О. Звільнена при цьому енергія використовується для протікання життєвих процесів.

Вміст Оксигену в організмі дорослої людини становить близько 62 % від маси тіла (43 кг на 70 кг маси тіла). Число атомів у тілі людини: 1,7∙1027, в одній клітці 1,7∙1013. Він входить до складу молекул води (55-65 % від маси тіла) і всіх компонентів організму – білків, ліпідів, вуглеводів, нуклеїнових кислот тощо.

Основний шлях надхождення О2 в організм – через легені (дихання), де він проникає в кров, поглинається гемоглобіном і утворює оксигемоглобін, а потім із крові надходить в усі органі й тканини.

Оксиген надходить в організм також і у звʼязаному стані – у виді води та їжі. У тканинах кисень витрачається на окиснення різних речовин при цьому він відновлюється до СО2 і Н2О, і виводиться з організму через легені й нирки. Частина його йде на утворення нових біомолекул.

Добове надходження із продуктами харчування: 1,5 …2,5 кг, з повітрям – 500…1000 г.

 

Б. Гідроген

Атом Гідрогену в порівнянні з атомами інших елементів має найпростішу структуру й складається з ядра із зарядом +1 і одного електрона. Відомі три нукліди водню: протій 1Н, дейтерій 2Н (D) і тритій 3Н (Т). Протій і дейтерій стабільні, тритій – радіоактивний (період напіврозпаду 12,5 років).

Простою сполукою Гідрогену є водень – двохатомна молекула. Він одним з найпоширеніших елементів у Всесвіті й становить близько 1 % маси земної кори (вважаючи воду й повітря). Водень утворює більше сполук, чому будь-який інший елемент.

Хімія водню проявляється головним чином у трьох електронних процесах.

1. Втрата валентного електрона. Втрата одного валентного електрона приводить до утвору іона водню Н+. Цей іон являє собою протон, який має здатність обурювати електронні хмари, що оточують інші атоми. Тому протон ніколи не існує як такий, він незмінно з'єднується з іншими атомами або молекулами (наприклад, з водою він утворює йон гідроксонію Н3О+).

2. Придбання електрона. Атом водню може приєднувати електрон, утворюючи при цьому гідрид-іон Н. Такий вільний іон, імовірно, існує в гідридах (наприклад, КН, СаН2).

3. Утворення звʼязку при виникненні спільної електронної пари. Цей звʼязок може бутинеполярним, як, наприклад, у молекулі Н2, або полярним,наприклад, у молекулі НС1.

Гідроген входить до складу води, своєрідного життєвого середовища, між молекулами якої утворюються водневі звʼязки, що мають велике значення у структуруванні білків і нуклеїнових кислот.

У процесі подиху Гідроген утворює воду й служить, як і Оксиген, для виділення енергії, необхідної для життя.

Гідроген є одним із шести елементів-органогенів. В організмі людини втримується близько 10 % Гідрогену, який перебуває в основному в ковалентно звʼязаному стані з Карбоном, Нітрогеном, Сульфуром й іншими елементами, у вигляді йону гідроксонію Н3О+, який має важливі біологічні властивості. Він бере участь у підтримці кислотно-основної рівноваги, сприяє реакції гідролізу в шлунковому соці, має бактерицидні властивості (вбиває мікроорганізми).

Дуже важливою властивістю Гідрогену є його участь в утворенні водневих звʼязків, у тому числі й специфічних водневих звʼязків між аденіном, тиміном, гуаніном і цитозином у молекулі ДНК.

Гідроген входить до складу різних органічних і неорганічних речовин, що відіграють важливу біологічну роль в організмі людини. Так, масова частка його в білках коливається від 6,5 до 7,3 %, він є основною частиною вітамінів, гормонів, ферментів, води і т.і.

Властивості пероксиду водню (H2О2).

Пероксид водню є безбарвною рідиною із устиною 1,47 г/см3; t пл = 1,7 °С, t кип = 151 °С. Пероксид водню – неміцна сполука, здатна розкладатися з вибухом на воду й кисень:

2О2 → 2Н2О + О2.

У молекулі пероксиду водню Оксиген має ступінь окиснення –1. Тому пероксид водню проявляє властивості окисника, наприклад у реакції з йодидом калію:

2KI + Н2О2 → I2 + 2KOH,

й ввідновника, наприклад, при взаємодії з розчином перманганату калію в кислому середовищі:

2 KМnО4 + 5Н2О2 + 3H24 → 2MnSО4 + 5О2 + K24 + 8Н2О.

Розчин пероксиду водню (2,7-3,3 %-й) є фармакопейним препаратом. Застосовується завдяки окисній здатності й нешкідливості продукту його відновлення – води. У клітках під впливом ферментів (пероксидази, каталази) пероксид водню розщеплюється на воду й кисень. 3%-й розчин пероксиду водню застосовується як дезінфікуючий (антисептичний) і кровоспинний засіб.

 

В. Карбон

Карбон –2 s 1,2 p 3-елемент, ступені окиснення від –4 (СН4)….0, +2, +4. Унікальність властивостей його 4-валентного стану повʼязана з тим, що однакове число відданих і прийнятих електронів, число валентних комірок дорівнює числу валентних електронів. Карбон в органічних сполуках утворює гомоланцюги 4-валентного стану, з можливими трьома типами гібридизації (sp, sp2, sp3). З можливим утворенням повністю делокалізованного ароматичного звʼязку.

Атоми Карбону мають здатність утворювати ланцюги типу С−С будь-якої довжини й різного ступеня розгалуженості; ці ланцюги можуть замикатися в цикли. Карбон здатний до утворення необмеженої кількості структурних просторових сполук із іншими елементами. У цей час відоме понад 5 мільйони органічних сполук і щорічно синтезується близько 250000 нових сполук.

Фізіологічна роль Карбону визначається тим, що цей елемент входить до складу всіх органічних сполук і бере участь практично у всіх біохімічних процесах в організмі. У біомолекулах він утворює полімерні ланцюги й міцно зʼєднується з Н, О, N та ін. елементами.

Загальний зміст Карбону сягає близько 21 % (15 кг на 70 кг загальної маси тіла). Він становить 2/3 маси мʼязів і 1/3 маси кісткової тканини. Виводиться з організму переважно з видихуваним повітрям (вуглекислий газ) і сечею (сечовина). В організм людини Карбон надходить із їжею (близько 300 г у добу).

Окиснення сполук Карбону під дією кисню приводить до утворення води й вуглекислого газу; цей процес служить для організму джерелом енергії. Вуглекислий газ СО2 утворюється в процесі обміну речовин і є стимулятором дихального центру, відіграє важливу роль у регуляції дихання й кровообігу. Асиміляція СО2 у процесі фотосинтезу при поглинанні сонячної енергії приводить до утворення органічних речовин (у першу чергу – глюкози) і виділенню в атмосферу кисню.

У вільному виді Карбон не токсичний, але багато його сполук мають значну токсичність. СО – чадний газ, дуже отруйна сполука (смертельна доза у вдихуваному повітрі становить усього 0,2 %). Молекула його міцніше кисню й здатна звʼязуватися з гемоглобіном, що порушує доступ кисню в тканини організму.

Токсичними є карбон тетрахлорид ССl4, карбон сульфід CS2, солі ціанідної кислоти HCN, бензен С6Н6 і ряд інших. Вуглекислий газ у концентрації понад 10 % викликає ацидоз (зниження рН крові), задишку й параліч дихального центру.

Тривале вдихання камʼяновугільного пилу може привести до антракозу – захворюванню, яке супроводжується відкладанням вугільного пилу в тканині легенів і лімфатичних вузлах, склеротичними змінами легеневої тканини. Відома токсична дія вуглеводнів і інших сполук нафти.

 

Г. Нітроген

Основна проста речовина Нітрогену – молекулярний азот. Вміст в атмосфе-рі – 78 %, 3,9∙1015 т. Газ без кольору й запаху.

Нітроген необхідний усім живим організмам для синтезу нітрогенвмісних будівельних блоків – амінокислот, з яких утворюються при біосинтезі білки, гормони, вітаміни, та ін. Білки в перерахуванні на суху вагу становлять 44 % від маси тіла.

Вміст Нітрогену в організмі дорослої людини становить близько 3 % від маси тіла (2,1 кг на 70 кг маси тіла).

Азот надходить в організм із харчовими продуктами, до складу яких входять білки та інші нітрогенвмісні речовини. Кінцевими продуктами метаболізму цих речовин є аміак NH3, сечовина NH3 – СО−NH3 й сечова кислота.

 

Д. Фосфор

Вміст фосфору в тілі дорослої людини близько 1% (приблизно 700 г на 70 кг маси тіла). Добова потреба людини у фосфорі становить 1,3 г.

В організмі основна кількість фосфору знаходиться в костях (близько 85 %), багато фосфору в мʼязах і нервовій тканини. Разом з кальцієм, фтором і хлором фосфор формує зубну емаль.

Значення фосфору для організму людини величезне. Фосфор перебуває в біосередовищах у вигляді фосфат-іона, який входить до складу неорганічних компонентів і органічних біомолекул. Фосфор присутній у всіх тканинах, входить до складу білків, нуклеїнових кислот, нуклеотидів, фосфоліпідів. Сполуки фосфору АДФ і АТФ є універсальним джерелом енергії для всіх живих клітин. Значна частина енергії, що утворюється при розпаді вуглеводів і інших сполук, акумулюється в багатих енергією органічних сполуках фосфатної кислоти.

Розчинні солі фосфорної кислоти формують фосфатну буферну систему, відповідальну за сталість кислотно-лужної рівноваги внутрішньоклітинної рідини.

Фосфор відіграє важливу роль у діяльності головного мозку, серця, мʼязової тканини.

Основна функція фосфору у вигляді фосфат-іона (РO4)3– полягає в утворенні інформаційних (нуклеїнові кислоти), структурних (фосфоліпіди й фосфати кальцію) і энергозберігаючих (АТФ і КФ) молекул.

Е. Сульфур

Сульфур – S (р -елемент, ступені окиснення 0, +4, +6, –1, –2, не утворює водневі звʼязки, в органічних сполуках представлений в групах R−SH (–2), R−S−S−R (–1), R−ОSО3H (+6).

Загальна масова частка Сульфуру в організмі людини становить 0,16 %. Добова потреба дорослої людини в ньому близько 4–5 г. Сульфур, як органоген, входить до складу багатьох органічних речовин, у тому числі білків і амінокислот (цистину, цистеїну, метіоніну), гормонів (інсуліну), вітамінів (B2), є складовою частиною сульфгідрильних груп (HS–),багато Сульфуру в кератині волос, вовни, кістках, нервовій тканині і т.д.

З біогенної точки зору головна функція Сульфуру полягає в здатності утворювати звʼязки між поліпептидними ланцюгами протеїнів. Він, як і Карбон, є структурогеном, служить «зʼєднувачем» молекул через місток −S−S− з можливістю розривати утворений звʼязок.

В організмі Сульфур окиснюється з утворенням сульфатної кислоти, яка бере участь у знешкодженні токсичних сполук, що утворюються в кишечнику з амінокислот.

 

4. Елементи електролітного фону

Елементами електролітного фону є Na, K, Ca, Mg. Іони цих становлять 99 % загального змісту металів в організмі. До них також відносять хлорид-іон.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-31; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1124 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2183 - | 2133 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.