Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Біологічна класифікація хімічних елементів




У складі живої речовини знайдене більш 70 елементів.

Організм складається з води на 60 %, 34 % припадає на органічні речовини й 6 % – на неорганічні. Основними компонентами органічних речовин є С, Н, О. До їхнього складу входять також N, P, S. Елементи необхідні організму для побудови й життєдіяльності кліток і органів, називають біогенними (есенційними) елементами.

Для 30 елементів біогенність встановлена. Існує кілька класифікацій біогенних елементів:

За функціональною роллю біогенні елементи класифікують на:

1) органогени, в організмі їх 97,4 % (С, Н, О, N, Р, S). Для органогенів характерний утворення водорозчинних сполук, що сприяє їхньому концентруванню в живих організмах. Різноманітність біомолекул у живих організмах визначається здатністю органогенів до утворення безлічі різних хімічних звʼязків. З органогенів складаються вуглеводи, білки, жири й нуклеїнові кислоти.

2) мінеральні елементи. Вони поділяються на:

− елементи електролітного фону (Na+, K+, Ca2+, Mg2+, Сl). Ці йони металів становлять 99 % загального змісту металів в організмі;

− елементи – біологічно активні атоми центрів ферментів, гормонів (перехідні метали).

У людині вагою 70 кг утримується (у г): Са – 1700, K – 250, Na –70, Mg – 42, Fe – 5, Zn – 3. На частку металів доводиться 2,1 кг. В організмах обовʼязково присутні 22 мінеральних хімічних елемента.

По концентрації елементів в організмі біогенні елементи поділяють на:

1) макроелементи;

2) мікроелементи;

3) ультрамікроелементи.

Біогенні елементи, вміст яких перевищує 0,01 % від маси тіла, відносять до макроелементів. Головна функція макроелементів полягає в побудові тканин, підтримці сталості осмотичного тиску, йонного й кислотно-основного складу. До них віднесено 12 елементів: органогени, йони електролітного фону та Феруму. Вони становлять 99,99 % живого субстрату, причому, 99 % живих тканин містять тільки шість елементів: С, Н, О, N, Р, Ca. Елементи K, Na, Mg, Fe, Сl, S відносять до олігобіогенних елементів, їх вміст коливається від 0,1 до 1%.

Біогенні елементи, сумарний зміст яких становить величину порядку 0,01%, відносять до мікроелементів (МЕ). Зміст кожного з них < 0,001 % (10–3 – 10–5 %). Більшість мікроелементів утримується в основному в тканинах печінки. Це депо мікроелементів. Деякі мікроелементи проявляють спорідненість до певних тканин (йод – до щитовидної залози, фтор – до емалі зубів, цинк – до підшлункової залози, молібден – до нирок і т.і.). Мікроелементи, входячи до складу ферментів, гормонів, вітамінів і біологічно активних речовин у якості комплексоутворювачів або активаторів, беруть участь в обміні речовин, процесах розмноження, тканинного дихання, знешкодженні токсичних речовин. Мікроелементи активно впливають на процеси кровотворення, окиснення-відновлення, проникність судин і тканин.

Зміст мікроелeмeнтів є характерною ознакою виду й залежить від ряду умов: віку, статі, пори року й доби, умов праці, виду трудової діяльності людини, а також різних фізіологічних (вагітність, лактація) і патологічних станів. Дефіцит і надлишок мікроелементів негативно впливає на здоровʼя людини.

Елементи, зміст яких < 10–5 %, відносять до ультрамікроелементів (УМЕ). Деякі з них постійно присутні в організмі людини F, Al, Cr, Se, і інші. Їх відносять до умовно біогенних елементів. Інші елементи (Ті, Sc, In, W, Re і ін..) виявлені в організмі, але їхня біологічна роль ще не вивчена. УМЕ діляться на ті, що акумулюються (Hg, Pb, Cd), та що й не акумулюються (Al, Ag, Go, Ti, F).

По біологічній ролі на організми розрізняють життєво-необхідні (есенційні) і токсичні елементи. Група есенційних елементів містить у собі всі макроелементи, частина микро- і ультамикроэлементов, тобто концентрації мікроелемента в організмі ще не визначає його біологічного значення.

Серед 15 життєво необхідних мікроелементів девʼять є катіонами –Са2+, Nа+, K+, Мg2+, Мn2+, Zn2+, Fе2+, Сu2+ і Со2+. Шість інших є аніонами або містяться в складних аніонних угрупованнях, – хлорид (Сl), йодид (I), фосфат (РO43–), сульфат (SO42–), молибдат (МоO23–) і селеніт (SеO23–).

Токсичні елементи – елементи, що виявляють негативний вплив на живі організми, наприклад Hg, Pb, Be, Сu, Cd, Сr, Ni, які конкурують у процесі комплексоутворення з біометалами й можуть їх витісняти з біокомплексів.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-31; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 989 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2242 - | 2051 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.